BASIC CAS Course

from Tuesday, May 4, 2021 (1:55 PM) to Thursday, July 8, 2021 (5:30 PM)
ZOOM

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
May 4, 2021
May 5, 2021
May 6, 2021
May 10, 2021
May 11, 2021
May 12, 2021
May 18, 2021
May 19, 2021
May 20, 2021
Jun 29, 2021
Jun 30, 2021
Jul 1, 2021
Jul 7, 2021
Jul 8, 2021
AM
PM
1:55 PM Introduction - Frank Tecker (CERN)   ()
2:00 PM Accelerators for Beginners and the CERN Complex - Rende Steerenberg (CERN)   ()
3:15 PM Basic Mathematics and Units - Rende Steerenberg (CERN)   ()
4:30 PM Relativity - Eliana Gianfelice-Wendt   ()
2:00 PM Electromagnetic Elements - Piotr Krzysztof Skowronski (CERN)   ()
3:15 PM Particle Sources - Detlef Kuchler (CERN)   ()
4:30 PM Standard Model and Beyond - Paris Sphicas (CERN/Athens)   ()
2:00 PM Transverse Beam Dynamics I - Bernhard Holzer (CERN)   ()
3:15 PM Normal-Conducting Magnets - Thomas Zickler (CERN)   ()
4:30 PM Transverse Beam Dynamics II - Bernhard Holzer (CERN)   ()
5:30 PM --- Discussion ---
2:00 PM Transverse Beam Dynamics III - Bernhard Holzer (CERN)   ()
3:15 PM Longitudinal Beam Dynamics I - Frank Tecker (CERN)   ()
4:30 PM Time and Frequency Domain Signals - Hermann Schmickler (CERN)   ()
2:00 PM Longitudinal Beam Dynamics II - Frank Tecker (CERN)   ()
3:15 PM RF Systems - Frank Tecker (CERN)   ()
4:30 PM Linacs - David Alesini   ()
2:00 PM Collective Effects - Xavier Buffat (CERN)   ()
3:15 PM Beam Instrumentation - Hermann Schmickler (CERN)   ()
4:30 PM "POSTPONED" Linear Imperfections - Dr Jorg Wenninger (CERN)   ()
5:30 PM --- Discussion ---
2:00 PM Injection, Extraction and Beam Transfer - Yann Dutheil (CERN)   ()
3:15 PM Vacuum Systems - Vincent Baglin (CERN)   ()
4:30 PM Kickers, Septa and Protection Elements - Mike Barnes (CERN)   ()
2:00 PM Cryogenics - Dr Torsten Koettig (CERN)   ()
3:15 PM Superconducting Magnets - Daniel Schoerling (CERN)   ()
4:30 PM Machine Protection - Markus Zerlauth (CERN)   ()
2:00 PM Wakefield Acceleration - Edda Gschwendtner (CERN)   ()
3:15 PM Future Linear Colliders - Steinar Stapnes (CERN)   ()
4:30 PM Future Circular Colliders - Michael Benedikt (CERN)   ()
5:30 PM --- Discussion ---
2:00 PM Lasers and laser beams I - Laura Corner (Cockcroft Institute, University of Liverpool)   ()
3:15 PM RF Systems I - Heiko Damerau (CERN)   ()
4:30 PM Lasers and laser beams II - Laura Corner (Cockcroft Institute, University of Liverpool)   ()
2:00 PM Linear Imperfections - Jorg Wenninger (CERN)   ()
3:15 PM Timing - Javier Serrano (CERN)   ()
2:00 PM Wakefield Acceleration - Massimo Ferrario (INFN-LNF)   ()
3:15 PM RF Systems II - Heiko Damerau (CERN)   ()
2:00 PM Power Converters - Jean-Paul Burnet (CERN)   ()
3:15 PM HiLumi-LHC - Markus Zerlauth (CERN)   ()
2:00 PM Accelerator Control - Stephane Deghaye (CERN)   ()
3:15 PM Collider Daily Operation - Mike Lamont (CERN)   ()