Advanced UK Instrumentation Training 2022

from Monday, April 25, 2022 (9:00 AM) to Friday, June 24, 2022 (5:00 PM)


        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
Apr 26, 2022
Apr 29, 2022
May 3, 2022
May 6, 2022
May 10, 2022
May 13, 2022
May 17, 2022
May 20, 2022
May 24, 2022
May 27, 2022
May 31, 2022
Jun 7, 2022
Jun 10, 2022
Jun 14, 2022
Jun 17, 2022
Jun 21, 2022
AM
9:00 AM
Electronics and DAQ (until 10:00 AM) ()
9:00 AM Circuit theory, common topologies - Ulla Blumenschein (University of London (GB))   ()
10:00 AM
Mechanics and cooling (until 11:00 AM) ()
10:00 AM Mechanical structures 2 - Georg Viehhauser (University of Oxford (GB))   ()
11:00 AM
Silicon fabrication and structures (until 12:00 PM) ()
11:00 AM Device fabrication 2 - Andrew Blue (University of Glasgow (GB)) Enrico Giulio Villani (Science and Technology Facilities Council STFC (GB))   ()
9:00 AM
Electronics and DAQ (until 10:00 AM) ()
9:00 AM Amplifier design, TDC - Weida Zhang   ()
10:00 AM
Mechanics and cooling (until 11:00 AM) ()
10:00 AM Thermal management 2 - Georg Viehhauser (University of Oxford (GB))   ()
11:00 AM
Silicon fabrication and structures (until 12:00 PM) ()
11:00 AM Device fabrication 4 - Andrew Blue (University of Glasgow (GB)) Enrico Giulio Villani (Science and Technology Facilities Council STFC (GB))   ()
9:00 AM
Electronics and DAQ (until 10:00 AM) ()
9:00 AM PCB layout - Sneha Amogh Naik (University of Glasgow (GB))   ()
10:00 AM
Semiconductor theory (until 1:00 PM) ()
10:00 AM Interaction of particles with matter 1 - Philip Patrick Allport (University of Birmingham (UK))   ()
11:00 AM Interaction of particles with matter 2 - Philip Patrick Allport (University of Birmingham (UK))   ()
12:00 PM Ramo Shockley theory - Philipp Windischhofer (University of Oxford (GB))   ()
9:00 AM
Electronics and DAQ (until 10:00 AM) ()
9:00 AM Trigger and DAQ 2 - Andrew Rose   ()
10:00 AM
Silicon fabrication and structures (until 11:00 AM) ()
10:00 AM Transistor layout: 250 - 28 nm, FinFETs - Eva Vilella Figueras (University of Liverpool (GB))   ()
11:00 AM
Short topics (until 1:00 PM) ()
11:00 AM Diamond detectors 1 - Alexander Oh (University of Manchester (GB))   ()
12:00 PM Diamond detectors 2 - Alexander Oh (University of Manchester (GB))   ()
9:00 AM
Electronics and DAQ (until 10:00 AM) ()
9:00 AM FPGA Overview - Andrew Rose   ()
10:00 AM
Experimental techniques (until 11:00 AM) ()
10:00 AM Lab techniques: IV, CV, source and x-ray measurements 2 - Bart Hommels (University of Cambridge (GB))   ()
11:00 AM
Software tools (until 12:00 PM) ()
11:00 AM PCB design - KiCAD 2 - Daniel Weatherill   ()
9:00 AM
Experimental techniques (until 10:00 AM) ()
9:00 AM Transient current techniques - Daniel Hynds (University of Oxford (GB))   ()
10:00 AM
Mechanics and cooling (until 11:00 AM) ()
10:00 AM CAD and technical drawing - Michael Jack Booth (University of Oxford (GB))   ()
11:00 AM
Software tools (until 12:00 PM) ()
11:00 AM Monte Carlo Simulations - Allpix squared 1 - Daniel Hynds (University of Oxford (GB))   ()
9:00 AM
Experimental techniques (until 10:00 AM) ()
9:00 AM Irradiation 1 - Jon Taylor (University of Liverpool (GB))   ()
10:00 AM
Mechanics and cooling (until 11:00 AM) ()
10:00 AM CAD walkthrough - Michael Jack Booth (University of Oxford (GB))   ()
11:00 AM
Short topics (until 12:00 PM) ()
11:00 AM Dosimetry and medical applications - Jon Taylor (University of Liverpool (GB))   ()
PM
1:00 PM
Electronics and DAQ (until 2:00 PM) ()
1:00 PM General electronics, simple circuit calculations - Ulla Blumenschein (University of London (GB))   ()
2:00 PM
Silicon fabrication and structures (until 3:00 PM) ()
2:00 PM Device fabrication 1 - Enrico Giulio Villani (Science and Technology Facilities Council STFC (GB)) Andrew Blue (University of Glasgow (GB))   ()
3:00 PM
Mechanics and cooling (until 4:00 PM) ()
3:00 PM Mechanical structures 1 - Georg Viehhauser (University of Oxford (GB))   ()
4:00 PM
Semiconductor theory (until 5:00 PM) ()
4:00 PM Band theory 1 - Daniel Weatherill   ()
12:00 PM
Semiconductor theory (until 1:00 PM) ()
12:00 PM Band theory 2 - Daniel Weatherill   ()
1:00 PM
Electronics and DAQ (until 2:00 PM) ()
1:00 PM Circuit design, noise and grounding - Weida Zhang   ()
2:00 PM
Silicon fabrication and structures (until 3:00 PM) ()
2:00 PM Device fabrication 3 - Andrew Blue (University of Glasgow (GB)) Enrico Giulio Villani (Science and Technology Facilities Council STFC (GB))   ()
3:00 PM
Mechanics and cooling (until 4:00 PM) ()
3:00 PM Thermal management 1 - Georg Viehhauser (University of Oxford (GB))   ()
4:00 PM
Semiconductor theory (until 5:00 PM) ()
4:00 PM Device layout, guard rings, device calculations 1 - Enrico Giulio Villani (Science and Technology Facilities Council STFC (GB))   ()
12:00 PM
Semiconductor theory (until 1:00 PM) ()
12:00 PM Device layout, guard rings, device calculations 2 - Enrico Giulio Villani (Science and Technology Facilities Council STFC (GB))   ()
1:00 PM
Electronics and DAQ (until 2:00 PM) ()
1:00 PM [cancelled] Typical ASIC architectures   ()
2:00 PM
Silicon fabrication and structures (until 4:00 PM) ()
2:00 PM Device structures: planar and 3D - Francisca Munoz Sanchez (University of Manchester (GB))   ()
3:00 PM Device structures: Gain Layers (LGAD, SPAD, SiPM) - Francisca Munoz Sanchez (University of Manchester (GB))   ()
1:00 PM
Electronics and DAQ (until 2:00 PM) ()
1:00 PM Trigger and DAQ 1 - Andrew Rose   ()
2:00 PM
Silicon fabrication and structures (until 3:00 PM) ()
2:00 PM Device structures: monolithic - Eva Vilella Figueras (University of Liverpool (GB))   ()
3:00 PM
Semiconductor theory (until 5:00 PM) ()
3:00 PM Radiation damage 1 - Laura Gonella (University of Birmingham (UK))   ()
4:00 PM Radiation damage 2 - Laura Gonella (University of Birmingham (UK))   ()
1:00 PM
Experimental techniques (until 2:00 PM) ()
1:00 PM Lab techniques: IV, CV, source and x-ray measurements 1 - Bart Hommels (University of Cambridge (GB))   ()
2:00 PM
Short topics (until 3:00 PM) ()
2:00 PM Photon science applications - Peter Hobson (Queen mary University London)   ()
3:00 PM
Software tools (until 4:00 PM) ()
3:00 PM PCB design - KiCAD 1 - Daniel Weatherill   ()
kicad_projects
4:00 PM
TCAD electric field and transport simulations (until 5:00 PM) ()
4:00 PM TCAD 1 - Nick Owen (RAL) Enrico Giulio Villani (Science and Technology Facilities Council STFC (GB))   ()
12:00 PM
TCAD electric field and transport simulations (until 1:00 PM) ()
12:00 PM TCAD 2 - Enrico Giulio Villani (Science and Technology Facilities Council STFC (GB)) Nick Owen (RAL)   ()
1:00 PM
Experimental techniques (until 2:00 PM) ()
1:00 PM Testbeams 1 - Johannes Velthuis (University of Bristol (GB)) Jaap Velthuis   ()
2:00 PM
Short topics (until 3:00 PM) ()
2:00 PM Other silicon devices: CCDs, Depfets, imaging sensors - Daniel Weatherill   ()
3:00 PM
Software tools (until 4:00 PM) ()
3:00 PM SPICE simulations - LTSpice 1 - Weida Zhang   ()
4:00 PM
TCAD electric field and transport simulations (until 5:00 PM) ()
4:00 PM TCAD 3 - Enrico Giulio Villani (Science and Technology Facilities Council STFC (GB)) Nick Owen (RAL)   ()
1:00 PM
Experimental techniques (until 2:00 PM) ()
1:00 PM Testbeams 2 - Johannes Velthuis (University of Bristol (GB)) Jaap Velthuis   ()
2:00 PM
Short topics (until 3:00 PM) ()
3:00 PM
Software tools (until 4:00 PM) ()
3:00 PM SPICE simulations - LTSpice 2 - Weida Zhang   ()
4:00 PM
TCAD electric field and transport simulations (until 5:00 PM) ()
4:00 PM TCAD 4 - Enrico Giulio Villani (Science and Technology Facilities Council STFC (GB)) Nick Owen (RAL)   ()
12:00 PM
TCAD electric field and transport simulations (until 1:00 PM) ()
12:00 PM TCAD 5 - Enrico Giulio Villani (Science and Technology Facilities Council STFC (GB)) Nick Owen (RAL)   ()
1:00 PM
Experimental techniques (until 2:00 PM) ()
1:00 PM Solid state techniques: DLTS, TSC - Daniel Hynds (University of Oxford (GB))   ()
2:00 PM
Mechanics and cooling (until 3:00 PM) ()
2:00 PM FE analysis tools - Michael Jack Booth (University of Oxford (GB))   ()
3:00 PM
Software tools (until 4:00 PM) ()
3:00 PM Monte Carlo Simulations - Allpix squared 2 - Daniel Hynds (University of Oxford (GB))   ()
4:00 PM
TCAD electric field and transport simulations (until 5:00 PM) ()
4:00 PM TCAD 6 - Enrico Giulio Villani (Science and Technology Facilities Council STFC (GB)) Nick Owen (RAL)   ()
12:00 PM
TCAD electric field and transport simulations (until 1:00 PM) ()
12:00 PM TCAD 7 - Enrico Giulio Villani (Science and Technology Facilities Council STFC (GB)) Nick Owen (RAL)   ()
1:00 PM
Experimental techniques (until 2:00 PM) ()
1:00 PM Irradiation 2 - Jon Taylor (University of Liverpool (GB))   ()
2:00 PM
Software tools (until 4:05 PM) ()
2:05 PM Testbeam reconstruction - Corryvreckan 1 - Kenneth Gibb Wraight (University of Glasgow (GB))   ()
3:05 PM Testbeam reconstruction - Corryvreckan 2 - Kenneth Gibb Wraight (University of Glasgow (GB))   ()
4:00 PM
TCAD electric field and transport simulations (until 5:00 PM) ()
4:00 PM TCAD 8 - Enrico Giulio Villani (Science and Technology Facilities Council STFC (GB)) Nick Owen (RAL)   ()