Aug 19 – 24, 2024
Cairns, Queensland, Australia
Australia/Brisbane timezone

Organisation

Local Organising Committee

  • Ayse Kizilersu (U. Adelaide, Chair)
  • Nora Brambilla (TU-Munich, Co-chair)
  • Anthony W. Thomas (U. Adelaide, Senior Adviser and organiser)
  • Derek B. Leinweber (U. Adelaide)
  • Wally Melnitchouk (JLab & U. Adelaide)
  • Martin White (U. Adelaide)
  • Anthony G. Williams (U. Adelaide)
  • Ross Young (U. Adelaide)
  • James Zanotti (U. Adelaide)

Asia-Pacific Regional Organising Committee

  • Nicole Bell (U. Melbourne)
  • Jiunn-Wei Chen (Nat. Taiwan U.)
  • Victor Flambaum (UNSW)
  • Anthony Francis (Nat. Yang Ming Chiao Tung U.)
  • Tetsuo Hatsuda (RIKEN iTHEM)
  • Masakiyo Kitazawa (Kyoto U.)
  • Pyungwon Ko (Korean Inst. Adv. Study)
  • Su Houng Lee (Yonsei U.)
  • David Lin (Nat. Yang Ming Chiao Tung U.)
  • Zhanwei Liu (Lanzhou U.)
  • Makoto Oka (RIKEN)
  • Craig Roberts (Nanjing U.)
  • Xiaoyan Shen (IHEP)
  • Cedric Simenel (Australian National U.)
  • Hideo Suganuma (Kyoto U.)
  • Ping Wang (IHEP)
  • Jiajun Wu (UCAS)
  • Chang-Zhang Yuan (IHEP)
  • Shi-Lin Zhu (Pekin U.)

International Advisory Committee

  • A. Andrianov (St. Petersburg SU, Russia)
  • M. Baker (U. of Washington, USA)
  • G. Bodwin (Argonne NL, USA)
  • A. Buras (TU München, Germany)
  • G. Colangelo (Bern U., Switzerland)
  • M. Creutz (Brookhaven NL, USA)
  • G. Ecker (U. of Vienna, Austria)
  • E. Eichten (Fermilab, USA)
  • M. Faber (TU Vienna, Austria)
  • P. Foka (GSI, Germany)
  • N. Kaiser (TU München, Germany)
  • G. Krein (UNESP, Brazil)
  • W. Lucha (HEPHY, Austria)
  • T. Mannel (Siegen, Germany and Oxford, UK)
  • A. Manohar (U. of California, USA)
  • G. Martinelli (U. Rome La Sapienza, Italy)
  • K. Maung (U. of Southern Mississippi, USA)
  • M. Neubert (JGU Mainz, Germany)
  • S. Paul (TU München, Germany)
  • J. Pelaez (UC Madrid, Spain)
  • K. Peters (GSI, Germany)
  • A. Pich (U. Valencia, Spain)
  • G. Prosperi (U. of Milan, Italy)
  • H. Reinhardt (Tübingen U., Germany)
  • J. E. Ribeiro (IST Lisboa, Portugal)
  • A. Rothkopf (U. of Stavanger, Norway)
  • H. Sazdijan (IPN Orsay, France)
  • A. Shindler (Aachen U., Germany)
  • J.I. Skullerud (Maynooth U., Ireland)
  • M. Shifman (U. of Minnesota, USA)
  • J. Soto (U. of Barcelona, Spain)
  • H. Suganuma (Kyoto U., Japan)
  • H. Toki (Osaka U., Japan)
  • A. Vairo (TU München, Germany)