EGEE'07

from Monday, 1 October 2007 (08:00) to Friday, 5 October 2007 (18:00)
Europe Congress Center

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
1 Oct 2007
2 Oct 2007
3 Oct 2007
4 Oct 2007
5 Oct 2007
AM
09:00
Plenary - Imre Szeberenyi (BME) (until 10:10) (Koppenhaga)
09:00 Welcome from the local organiers - Károly Molnár, Rector of BME   (Koppenhaga)
09:05 Istvan Hiller, Minister of Education and Culture   (Koppenhaga)
09:20 Norbert Kroo, Vice-President of the Hungarian Academy of Science   (Koppenhaga)
09:30 Akos Detreköi, President of NCCIT   (Koppenhaga)
09:40 Ilona Vass, Vice-President of National Office for Reserach and Technology   (Koppenhaga)
Slides
09:50 Ulf Dahlsten, Director of "Emerging Technologies and Infrastructures - Applications", EU   (Koppenhaga)
Slides
10:10 --- Coffee break ---
10:40
Plenary - Erwin Laure (CERN) (until 12:30) (Koppenhaga)
10:40 Gold sponsor - Oracle: Peter Fuzes, Oracle Hungary Managing Director   (Koppenhaga)
Slides
11:00 Towards Multi-Petascale Grids in the 2010s - Prof. Satoshi Matsuoka (Tokyo Institute of Technology - The NAREGI Project, National Institute of Informatics)   (Koppenhaga)
Slides
11:45 Bob Jones, EGEE-II Project Director   (Koppenhaga)
Slides
12:25 Logistics Information   (Koppenhaga)
Slides
09:00
Technical Plenary (until 10:30) (Koppenhaga)
09:00 EGEE Grid Operations – 3 years of progress - Dr Ian Bird (CERN)   (Koppenhaga)
09:45 A Grand Challenge for the Information Age - Dr Francine Berman (San Diego Supercomputer Center)   (Koppenhaga)
Slides
Video
10:30 --- Coffee break ---
11:00
Application Track (Uniform Grid Access) (until 12:30) (Koppenhaga)
11:00 User view and requirements: example of Bioinformatics applications - Dr Christophe Blanchet (CNRS IBCP)   (Koppenhaga)
Slides
11:20 GridSphere Portal : an High-level User Interface to Grid - Mr Oliver Wehrens   (Koppenhaga)
Slides
11:40 The GridWay approach for job Submission and Management on Grids - Mr Jose Luis Vazquez (Universidad Complutense de Madrid (Spain))   (Koppenhaga)
Slides
12:00 Discussion   (Koppenhaga)
11:00
Business Track (until 12:30) (Amsterdam)
11:00 Implementation of an industrial-strength pharmaceutical workflow into a Grid environment - Falk Zimmermann (NEC Labs Europe)   (Amsterdam)
Slides
11:20 The Health-e-Child Project - Mr David Manset (Maat Gknowledge)   (Amsterdam)
Slides
11:40 The WISDOM Project - Yannick Legre (CNRS)   (Amsterdam)
11:00
Business Track (until 12:30) (Brussels)
11:00 A Grid-based Collaborative Environment for new Space Systems design - Stefano Beco (ElsagDatamat)   (Brussels)
Slides
11:20 Inter-Enterprise CAE Design with Secure Controlled Sharing of Data and Analysis Services - Michael Turner (BAE Systems)   (Brussels)
Slides
11:40 Aerospace research on the Grid - Victor Pricop (INCAS)   (Brussels)
Slides
12:00 SIMDAT Grid-based Solutions for the Virtual Product Design Process in the Automotive Industry and Lessons Learned. - Walter Wirch (MSC Software)   (Brussels)
Slides
11:00
EGI Workshop – Requirements Consolidation and Use Case Definition (until 12:30) (Nizza)
agenda
11:00
Middleware Security Group (MWSG) (until 12:30) (Strasbourg)
11:00 OSG Security   (Strasbourg)
11:30 AuthZ mechanisms in gLite   (Strasbourg)
Slides
12:00 VOMS Migration to SSL: Roadmap and Issues   (Strasbourg)
Slides
11:00
Operational Security Coordination Team (until 12:30) (Zurich I)
11:00 Introduction: status, progress and issues - Mr Romain Wartel (CERN)   (Zurich I)
Slides
11:30 Security Service Challenges - Riccardo Brunetti (Unknown)   (Zurich I)
Slides
12:00 Best practice and training - Mingchao Ma (Unknown)   (Zurich I)
Slides
11:00
gLite Configuration Management (SA3) (until 12:40) (Maastricht)
11:00 Session Overview   (Maastricht)
Slides
11:20 YAIM Overview and Tutorial   (Maastricht)
11:40 Developer Experience (SGE and FTM)   (Maastricht)
12:00 YAIM and QUATTOR, (shaving a bald Yak ? )   (Maastricht)
Slides
12:20 Discussion   (Maastricht)
09:00
Technical Plenary (until 10:40) (Koppenhaga)
09:00 Current Use of the EGEE Infrastructure and Evolution of NA4 into EGEE-III - Cal Loomis (CNRS/LAL) Evangelos Floros (Unknown)   (Koppenhaga)
Slides
09:40 Sensible Cities: Digitally Augmented Urban Environments - Dr Francesco Calabrese (University of Naples / Massachusetts Institute of Technology)   (Koppenhaga)
Slides
10:20 Demo and Poster Awards   (Koppenhaga)
Slides
10:30 --- Coffee break ---
11:00
Application Track (Data Mgt.) (until 12:35) (Koppenhaga)
11:00 Introduction - Mr Horst Schwichtenberg (SCAI Fraunhofer Institute)   (Koppenhaga)
Slides
11:10 Data management in gLite - Akos Frohner (CERN)   (Koppenhaga)
Slides
11:26 Example in Biomedical image management - Dr Johan Montagnat (CNRS)   (Koppenhaga)
Slides
11:35 Discussion   (Koppenhaga)
11:45 Accessing and Managing Databases in Grid with G-DSE - Dr Claudio Vuerli   (Koppenhaga)
Slides
12:02 Grid database management in gLite based production Grid with the GReIC DAS - Dr Sandro Fiore   (Koppenhaga)
Slides
12:20 OGSA-DAI -version3 - Michael Mineter (NeSC-TOE)   (Koppenhaga)
Slides
12:26 Discussion   (Koppenhaga)
11:00
COD-14 (closed meeting) (until 12:30) (Rege II)
slides
11:00 Working groups proposed schedule 1/2 - Ms Krakowian Mr Koerdt Mr L'Orphelin Mr RADECKI   (Rege II)
11:45 Working groups proposed schedule 2/2 - Mr Pagano Mr Cavalli Mr AIDEL Mr Mathieu   (Rege II)
11:00
Collaboration Board (until 12:30) (Maastricht)
slides
11:00
Grid Security Vulnerability Group (Closed) (until 12:30) (Zurich I)
11:00
P-GRADE Grid Portal and Developer Alliance (until 12:30) (Brussels)
11:00 P-GRADE Portal and Developer Alliance   (Brussels)
Slides
11:30 Exposing Legacy Applications through the P-GRADE Portal - Tamas Kiss (University of Westminster)   (Brussels)
Slides
11:45 Achienvements of Turkish partners of P-GRADE Portal Alliance - Asli Zengin   (Brussels)
Slides
12:00 Discussion   (Brussels)
11:00
Pre-Production Service: All Sites Meeting (until 12:40) (Strasbourg)
Minutes
11:00 Introduction and Agenda - Antonio Retico (CERN)   (Strasbourg)
Slides
11:15 Operations - Antonio Retico (CERN)   (Strasbourg)
11:00
What the Network can do for the Grid (until 12:30) (Roma)
11:00 GÉANT2 services for users - Ms Emma Apted (Dante)   (Roma)
Slides
11:30 [CANCELLED] Usage of premium network services: the GridCC example - Maria Grammatikou (Unknown)   (Roma)
12:00 What the ENOC can do for you - Mr Guillaume Cessieux (CNRS / CC-IN2P3)   (Roma)
Slides
09:00
Technical Plenary (until 10:30) (Koppenhaga)
09:00 The gLite middleware - Claudio Grandi (INFN & CERN)   (Koppenhaga)
Slides
09:45 The National Grid Initiative D-Grid - Dr Wolfgang Gentzsch (D-Grid, Duke, e-IRG, e-School, Father&Husband, GFSG, PCAST, and RENCI)   (Koppenhaga)
Slides
10:30 --- Coffee break ---
11:00
BioinfoGRID: Bioinformatics Grid Application for life science (until 12:30) (Nizza)
11:00 BioinfoGRID Project Introduction - Dr Luciano Milanesi (National Research Council - Institute of Biomedical Technologies)   (Nizza)
Slides
11:30 GRID computing applications in genomics - Dr Sandor Suhai (DKFZ)   (Nizza)
Slides
12:00 Transcriptomics and Phylogenetics Applications in GRID - Dr Pietro Liò   (Nizza)
Slides
11:00
EGEE Operations (SA1) (until 12:30) (Koppenhaga)
11:00 Report on SLA progress - Ioannis Liabotis   (Koppenhaga)
11:30 Evolution of the role of the PPS - Nicholas Thackray (CERN)   (Koppenhaga)
Slides
12:00 How to deal with the media; and how to write articles   (Koppenhaga)
Slides
11:00
OMII-Europe/EGEE: What can we do for each other? (until 12:30) (Amsterdam)
11:00 Introduction - Erwin Laure (CERN)   (Amsterdam)
11:05 OMII-Europe - Overview and interoperable components - Alistair Dunlop   (Amsterdam)
11:25 EGEE roadmap and requirements - Claudio Grandi (INFN & CERN)   (Amsterdam)
Slides
11:45 Discussion   (Amsterdam)
11:00
Operational Security Coordination Team Training (until 12:30) (Roma)
11:00 Protecting administrative credentials - Mingchao Ma (Unknown)   (Roma)
11:25 Testing and monitoring Grid systems - Michal Prochazka (CESNET)   (Roma)
Slides
11:50 Incident response (policies and procedures) - Carlos Fuentes Bermejo (Unknown)   (Roma)
Slides
12:15 Discussion / Questions - Mr Romain Wartel (CERN)   (Roma)
11:00
RINGrid: Remote instrumentation in contemporary science (until 12:30) (Brussels)
11:00 User requirements for interactive controlling and monitoring of applications in grid environments - Isabel Campos Plasencia (Instituto de Fisica de Cantabria CSIC)   (Brussels)
Slides
11:20 RINGrid: Evaluation of Remote Instrumentation Infrastructures - Martin Polak (GUP, Joh. Kepler University Linz)   (Brussels)
Slides
11:40 Workflow management in remote instrumentation systems - e-VLBI experiences - Dominik Stokłosa   (Brussels)
Slides
12:00 On the evaluation of platforms for remote instrumentation on the Grid - Mr Constantinos Kotsokalis (GRNET S.A.)   (Brussels)
Slides
12:20 Discussion   (Brussels)
11:00
SEE-GRID-2: Regional Grid projects concertation workshop -Mr Ognjen Prnjat (GRNET) Mr Roberto Barbera (INFN) (until 12:30) (Maastricht)
11:00 EELA Applications   (Maastricht)
Slides
11:10 EUMEDGRID Applications   (Maastricht)
Slides
11:20 SEEGRID Applications   (Maastricht)
Slides
11:30 BalticGrid Applications   (Maastricht)
Slides
11:40 EUINDIAGRID Applications   (Maastricht)
Slides
11:50 EUCHINAGRID Applications   (Maastricht)
Slides
12:00 Applications Panel   (Maastricht)
11:00
int.eu.grid: Support to MPI and interactivity on glite infrastructures (until 13:15) (Strasbourg)
11:00 Introduction and Session overview - Prof. Jesus Marco de Lucas (CSIC)   (Strasbourg)
Slides
11:15 Support to MPI - Mr Kiril Dichev (HLRS)   (Strasbourg)
Slides
11:35 How to run MPI applications - Dr Isabel Campos Plasencia (CSIC)   (Strasbourg)
Slides
11:50 MPI support on EGEE - Stephen Childs (TCD)   (Strasbourg)
Slides
12:00 Resources for MPI Jobs: an interoperable framework - Dr Goncalo Borges (LIP) Mr Jorge Gomes (LIP)   (Strasbourg)
Slides
12:25 Discussion Panel: feeback from site managers   (Strasbourg)
09:00
EGEE Operations and gLite Middleware (SA1 & JRA1) (until 10:30) (Koppenhaga)
09:00 Overview of service management issues (checklist?) - Dr Alessandra Forti (University of Manchester)   (Koppenhaga)
Slides
09:00
EUChinaGRID/EU-IndiaGrid: Grids Interoperability between Europe and Asia, status and future strategies (until 10:30) (Strasbourg)
09:00 OGF/GIN Status and perspectives - Erwin Laure   (Strasbourg)
Slides
09:30 The gLite-GOS gateway - Marco Pappalardo (INFN Catania)   (Strasbourg)
Slides
10:00 Garuda - Subrata Chattopadhyay   (Strasbourg)
Slides
09:00
Health-e-Child/SHARE/HealthGrid: Applications for Health, from Data Acquisition to its Integration and Use in Grids (until 10:30) (Nizza)
09:00 HealthGrid activities in the United States   (Nizza)
Slides
09:30 Scientific results of WISDOM first data challenges on malaria and avian flu   (Nizza)
Slides
09:45 Health-e-Child   (Nizza)
Slides
10:00 CoreGRID   (Nizza)
Slides
10:15 Grid enabled epidemiology   (Nizza)
Slides
10:30
EGEE Operations and gLite Middleware (SA1 & JRA1) (until 12:00) (Koppenhaga)
10:30 Summary of progress with improving logging - Dr Steve Fisher (RAL) Mr Ales Krenek (MASARYK UNIVERSITY, BRNO, CZECH REPUBLIC)   (Koppenhaga)
Slides
11:00 Handling signals in the job wrapper - Francesco Giacomini (Istituto Nazionale di Fisica Nucleare (INFN)) Marco Cecchi (Unknown)   (Koppenhaga)
Paper
Slides
11:30 Managing a CREAM CE - Dr Luigi Zangrando (INFN)   (Koppenhaga)
Slides
10:30
EUChinaGRID/EU-IndiaGrid: Grids Interoperability between Europe and Asia, status and future strategies (until 12:00) (Strasbourg)
10:30 Are Web Services the answer to interoperability? the OMII Europe view - Morris Riedel   (Strasbourg)
Slides
11:00 Panel session - Subrata Chattopadhyay Marco Verlato Erwin Laure Morris Riedel   (Strasbourg)
10:30
Health-e-Child/SHARE/HealthGrid: Applications for Health, from Data Acquisition to its Integration and Use in Grids (until 12:00) (Nizza)
10:30 SHARE: a roadmap for healthgrids   (Nizza)
Slides
11:00 Round table   (Nizza)
Slides
PM
12:30 --- LUNCH ---
14:00
Application Track (Workflow) (until 15:30) (Koppenhaga)
14:00 The Taverna Workflow Workbench and Tool Suite. - Dr Carole Goble (University of Manchester)   (Koppenhaga)
Slides
14:30 Workflow Tools on the EGEE Grid infrastructure. Overview and Perspective. - Evangelos Floros (Unknown)   (Koppenhaga)
Slides
15:00 Discussion   (Koppenhaga)
14:00
Business Track (until 15:30) (Maastricht)
14:00 EGEE's vision and roadmap for commercial uptake of Grids - Bob Jones (CERN - EGEE Project Director)   (Maastricht)
14:20 European Commission views and instruments on Grid industry uptake - Kyriakos Baxevanidis (European Commission)   (Maastricht)
Slides
14:40 NESSI is about transforming the EU economy through Service Oriented business models - Csilla Zsigri (Atos Origin)   (Maastricht)
Slides
14:00
EUChinaGRID/EGEE/ETICS: Grids and IPv6 (until 15:30) (Strasbourg)
14:00 Introduction: Why the needs for IPv6 - Mr Mathieu GOUTELLE (CNRS/UREC)   (Strasbourg)
Slides
14:10 IPv6 programming: The example of the BDII - Xavier Jeannin (CNRS UREC)   (Strasbourg)
Slides
14:40 Short report on basic IPv6 testing - Dr Mario Reale (GARR)   (Strasbourg)
Slides
14:50 IPv6 support in ETICS - Mr marian ZUREK (CERN, IFJ KRAKOW)   (Strasbourg)
Slides
15:10 IPv6 in EGEE related projects: EUChinaGrid - Gabriella Paolini (GARR)   (Strasbourg)
Slides
14:00
EUMEDGRID: Grids and their role in sustaining development (until 15:30) (Brussels)
14:00 eInfrastructures in the Mediterranean: the Eumedconnect network success story - Fotis Karayannis (GRNET)   (Brussels)
Paper
14:20 Grids and their role towards developement - Federico Ruggieri (INFN)   (Brussels)
Slides
14:40 The EUMEDGRID project (with some examples of applications) - Roberto Barbera (INFN)   (Brussels)
Slides
14:55 Can Grid Technology reverse brain drain to brain gain in Africa? (NO SHOW) - Mokhtar Sellami (LRI-ANNABA)   (Brussels)
15:15 Biological applications in GRID - the EuchinaGRID experience - Fabio Polticelli (Computational Bio-Chemistry Lab - Dept. of Biology)   (Brussels)
Slides
14:00
GEMS: Grid Empowered Molecular Simulators and CompChem Tools (until 15:30) (REGE I)
14:00 About handling on the Grid quantum molecular knowledge related to molecular simulators   (REGE I)
Slides
14:30 Ab initio photodynamics calculations on the Grid: approaches and applications   (REGE I)
Slides
15:00 Activities of the COST D37 Computational Chemistry Workflow Group   (REGE I)
Slides
14:00
Operational Security Coordination Team Training (until 15:30) (Rege II)
14:00 Introduction: Grid and security - Remi Mollon (CERN)   (Rege II)
Slides
14:25 Grid systems installation and configuration - Louis PONCET (CERN)   (Rege II)
Slides
14:50 Centralised logging - Eddie Aronovich (Tel-Aviv University)   (Rege II)
Slides
Video
15:15 Discussion / Questions - Mr Romain Wartel (CERN)   (Rege II)
14:00
ROC Managers Meeting (until 15:30) (Roma)
14:00 ARM and COD meetings in Lyon in February - Alistair Mills   (Roma)
Slides
14:10 Review of GGUS tickets   (Roma)
document
more information
14:25 Cleaning up the LCGAdmin role for dteam   (Roma)
14:30 Abbreviations for Site-Names in GridView - Antonio Retico   (Roma)
more information
Slides
14:45 GGUS 6.0 upgrade - Alistair Mills   (Roma)
Presentation
14:55 Status of new features in CIC Portal   (Roma)
15:05 Viewing contact details in Operations Tools   (Roma)
15:15 WLCG / EGI issues - jamie shiers   (Roma)
Slides
14:00
SA3 Internal Face-to-Face Meeting (Closed) (until 15:30) (Nizza)
slides
15:30 --- Coffee break ---
16:00
Business Track (until 18:05) (Maastricht)
16:00 EGEE & Platform Technical Collaboration: Milestones & Challenges - Bernhard Schott (Platform)   (Maastricht)
Slides
16:25 Best practices in Grid infrastructure testing - Bringing industry-class reliability and quality of service - Pawel Plaszczak (GridwiseTech)   (Maastricht)
Slides
16:45 Avanade Grid achievements and EGEE collaboration benefits - Raffaele Sgherri (Avanade)   (Maastricht)
Slides
17:05 Industrial Applications of Grids - Ronald Van Driel (Philips Research)   (Maastricht)
Slides
17:25 Changing intentions - Opportunities for gLite in finance and related industries - Adam Vile (Excelian)   (Maastricht)
16:00
Demo session (until 17:30) (Exhibition Area)
16:00
EUMEDGRID: Grids and their role in sustaining development (until 17:30) (Brussels)
16:00 Towards grid-enabled Telemedicine in Africa - Legre Yannick (HealthGrid)   (Brussels)
Slides
16:20 Scientific Data Sonification and the ASTRA project for ancient instruments reconstruction within EGEE - Giuseppe Andronico (INFN)   (Brussels)
Slides
16:40 Panel discussion   (Brussels)
16:00
GEMS: Grid Empowered Molecular Simulators and CompChem Tools (until 17:30) (REGE I)
16:00 The CompChem Virtual Organization   (REGE I)
Slides
16:20 Adaptation of chemical dynamics codes to the GRID   (REGE I)
Slides
16:40 Chemistry visualization tools in an integrated discovery cycle   (REGE I)
Slides
17:05 A proposal for a data format to help program interchange in the Quantum Chemistry domain   (REGE I)
Slides
16:00
ISSeG/EGEE SA1: Site Security Training (until 17:30) (Rege II)
slides
16:00
ROC Managers Meeting (until 17:30) (Roma)
16:00 Use of benchmarking tool for SpecInt2000   (Roma)
16:15 Problems with the process for the update of root certificates? - DECH ROC Sven Hermann   (Roma)
16:25 Incentives/penalties for sites under the SLD   (Roma)
16:45 Integration of CE ROC's first line support within the COD operations - Helene Cordiere Central Europe ROC   (Roma)
Slides
17:00 ROC Manager access to SA1 PPT sheets of their federation partners - SouthWest ROC   (Roma)
17:20 Issues raised by ROC DECH: Request for comments from other ROCs   (Roma)
16:00
Technical Network Liaison Committee - Closed (until 17:30) (Strasbourg)
Minutes
16:00 Operational interface status - Mr Mathieu GOUTELLE (CNRS/UREC)   (Strasbourg)
Slides
16:30 Network Service Level Agreement (SLA) Implementation - Vasiliki Pouli Mr Chrysostomos TZIOUVARAS (GRNET) Maria Grammatikou   (Strasbourg)
Slides
17:00 Network trouble ticket standardisation for exchange   (Strasbourg)
Slides
16:00
The gLite Release Process and Porting (until 17:40) (Nizza)
slides
16:00 The release process, gLite 3.1 status, moving towards SL4   (Nizza)
16:20 Certification Process   (Nizza)
Slides
16:40 developer driven builds   (Nizza)
Slides
17:00 source distribution and RPM signing   (Nizza)
Slides
17:20 Partner contribution process   (Nizza)
Slides
17:30 --- WELCOME DRINK ---
12:30 --- LUNCH ---
14:00
Application Track (Grid Observatory) (until 15:30) (Koppenhaga)
slides
14:00 The Grid Observatory: goals and challenges - Prof. Cecile Germain-Renaud (LRI)   (Koppenhaga)
14:30 Endogenous versus exogenous dynamics and scaling laws in YouTube, Open Source Softwares and Cyber-risks - Prof. Didier SORNETTE (Dept of Management, technology and Economics ETH Zurich)   (Koppenhaga)
Slides
15:00 Analyzing the Grid using the Grid - case study and possible applications - Dr Ran Wolff (Management Information Systems - Haifa University)   (Koppenhaga)
Slides
14:00
Business Track (until 15:30) (REGE)
14:00 Sun Technology advances in HPC - Philippe Trautmann (Sun Microsystems)   (REGE)
14:20 Opportunities for Technology Transfer in Grid Computing - Alex Efimov (STFC)   (REGE)
14:40 Interactive Media & e-Infrastructures: building a successful future - Alexis Arragon (Darkworks S.A.)   (REGE)
Slides
15:00 Applying Grid Technology on Business Support Systems - A paradigm in the Telecom sector - Serafim Kotrotsos (Exis-IT)   (REGE)
14:00
Business Track (until 15:40) (Roma)
14:00 An update on HP's Tycoon at CERN: integration with EGEE - Jose Dana Perez (CERN)   (Roma)
Slides
14:20 The COMETA consortium and its activities for Grid adoption by Industry in the context of the PI2S2 Project - Prof. Roberto Barbera (INFN Sez. di Catania, via S. Sofia, 64)   (Roma)
Slides
14:40 EGEODE business model, based on gLite - Gael Youinou (CGGVeritas)   (Roma)
Slides
15:00 NESSI-Grid Vision and Strategic Research Agenda - Daniel Fey (Nokia Siemens)   (Roma)
Slides
15:15 BEinGRID - Business Experiments in Grid - Csilla Zsigri (Atos Origin)   (Roma)
Slides
14:00
EGI Workshop – Requirements Consolidation and Use Case Definition (until 15:30) (Nizza)
agenda
14:00
ETICS/EGEE: Quality assurance workshop (until 15:30) (Brussels)
14:00 Introduction to QA Workshop - Gabriel Zaquine (Unknown) Marc-Elian Begin (CERN)   (Brussels)
14:10 Introduction to ITIL - Best Practices for IT Service Management - Achim Grindler (FZK)   (Brussels)
Slides
14:35 The ITIL pilot project and further investigations at FZK - Achim Grindler (FZK)   (Brussels)
Slides
15:10 EGEE ITIL Group first works - ITIL evaluation for ENOC - Geneviève Romier (UREC/CNRS)   (Brussels)
Slides
14:00
Middleware Security Group (MWSG) (until 15:40) (Strasbourg)
14:00 The SAML-XACML protocol in EGEE & OSG Authorization and resource enforcement tools   (Strasbourg)
Slides
14:30 authN Interoperability: The INFN View   (Strasbourg)
Slides
14:40 Security concerns from GridPP and GSVG   (Strasbourg)
Slides
15:10 Pseudonymity-related work in EGEE-II   (Strasbourg)
Slides
14:00
Operational Security Coordination Team (until 15:30) (Zurich I)
14:00 Security Monitoring - Daniel Kouril (Unknown)   (Zurich I)
Slides
15:00 Web applications security - Mr Romain Wartel (CERN)   (Zurich I)
Slides
14:00
gLite Interoperability: ARC and UNICORE (SA3) (until 15:30) (Maastricht)
slides
slides
14:00 Unicore interoperability, status and outlook   (Maastricht)
Slides
14:20 ARC interoperability, status and outlook   (Maastricht)
pictures
Slides
14:40 Multi platform support   (Maastricht)
Slides
15:30 --- Coffee break ---
16:00
Business Track (until 17:30) (Maastricht)
16:00 NICE EnginFrame and A-WARE - An easy Way to Access GRID Resources - Giuseppe Ugolotti (NICE)   (Maastricht)
Slides
16:20 gLite industry adoption barriers - Robert Harakaly (Industry Forum Steering Committee)   (Maastricht)
Slides
16:40 Grids in Industry: Lost in Transition? - Mike Boniface (IT Innovation)   (Maastricht)
Slides
17:00 Distributed Computing with MATLAB in Grids - Silvina Grad-Freilich (Mathworks)   (Maastricht)
16:00
Demo session (until 19:30) (Exhibition Area)
16:00
EGI Workshop – Requirements Consolidation and Use Case Definition (until 17:30) (Nizza)
agenda
16:00
ETICS/EGEE: Quality assurance workshop (until 17:30) (Brussels)
16:00 ETICS Service overview - Guillermo Diez-Andino Sancho (Unknown)   (Brussels)
Slides
16:20 ETICS Quality Assurance Certification Model - Mr Adriano Rippa (Engineering SpA)   (Brussels)
Slides
17:00 Panel discussion   (Brussels)
16:00
Middleware Security Group (MWSG) (until 17:30) (Strasbourg)
16:00 Proxy Restrictions for the WN   (Strasbourg)
Slides
16:25 gLExec -- gluing grid computing jobs to the Unix world   (Strasbourg)
Slides
16:55 Authorization interoperability   (Strasbourg)
Slides
16:00
Operational Security Coordination Team (until 17:30) (Zurich I)
16:00 Technical session (CLOSED) - Remi Mollon (CERN)   (Zurich I)
17:00 AOB - Mr Romain Wartel (CERN)   (Zurich I)
16:00
WLCG Management Board phone conference (Closed) (until 16:59) (Roma)
17:30
Asia Federation Meeting (Closed) (until 19:00) (Roma)
17:30
CE Federation meeting (Closed) (until 21:00) (Amsterdam)
17:30 Welcome   (Amsterdam)
17:35 NA3   (Amsterdam)
17:50 NA4   (Amsterdam)
Slides
18:05 NA2   (Amsterdam)
18:20 SA1   (Amsterdam)
18:35 SA3   (Amsterdam)
18:45 JRA1 - Ales Krenek (CESNET)   (Amsterdam)
Slides
18:55 --- break ---
19:10 CE JRUs   (Amsterdam)
Slides
19:25 Info from PMB   (Amsterdam)
19:40 AOB   (Amsterdam)
17:30
DECH Federation (Closed) (until 19:00) (Zurich I)
17:30
FR Federation meeting and SA1-FR meeting (Closed) (until 21:00) (Nizza)
17:30 ROC report - Pierre Girard (Unknown)   (Nizza)
Slides
17:50 OAG overview and state - Rolf Rumler (Unknown)   (Nizza)
Slides
18:10 COD and CIC - Helene Cordier (CNRS/IN2P3)   (Nizza)
18:30 --- break ---
19:00 French Federation meeting - Dr guy wormser (LAL Orsay)   (Nizza)
document
more information
Slides
17:30
SEE Federation meeting (Closed) (until 19:00) (Brussels)
17:30
SW Federation meeting (Closed) (until 19:15) (REGE I)
17:30 Welcome - Dr Kai Neuffer (PIC)   (REGE I)
17:35 SWE SA1 status - Dr Kai Neuffer (PIC)   (REGE I)
Slides
17:45 SWE SA3 status   (REGE I)
Slides
17:55 SWE NA2 status   (REGE I)
18:05 SWE NA3 Status - Antonio Fuentes (Unknown)   (REGE I)
18:20 SWE NA4 status   (REGE I)
18:35 SWE EGEE-III proposal - Dr Kai Neuffer (PIC)   (REGE I)
Slides
18:55 A.O.B.   (REGE I)
17:30
UKI Federation meeting (until 19:00) (Strasbourg)
17:50
Business Track (until 19:00) (Maastricht)
17:50 Interactive Panel Discussion – Conclusions, Wrap-up and Recommendations - Session Chairs - ALL Participants   (Maastricht)
19:00
Web applications security (CLOSED) (until 20:30) (Rege II)
12:30 --- LUNCH ---
14:00
Astronomy and Astrophysics cluster meeting (until 15:30) (Nizza)
14:00 Current status of the A&A cluster - Dr Claudio Vuerli (INAF-OA Trieste)   (Nizza)
Slides
14:10 French projects and current status - marie-lise dubernet (Paris Observatory, France)   (Nizza)
Slides
14:25 Support of Astrophysical applications in Slovakia - Ladislav Hluchy (Unknown)   (Nizza)
Slides
14:40 Activities in progress ad IFCA and examples of applications - Dr Marcos Lopez-Caniego (IFCA-CSIC)   (Nizza)
Slides
14:55 Italian Projects and current Status - Dr Claudio Vuerli (INAF-OA Trieste)   (Nizza)
Slides
15:10 A&A cluster in EGEE: Future developments and perspectives   (Nizza)
14:00
COD-14 (closed meeting) (until 15:30) (Rege II)
slides
14:00 Failover procedures and tools topic   (Rege II)
Slides
14:20 Tools Improvements for CODs   (Rege II)
Slides
15:00 CIC integration   (Rege II)
15:15 Best Practices Session - incl GGUS and Operations Manual -   (Rege II)
14:00
EGEE and Collaborating Projects (until 15:30) (Koppenhaga)
EGEE and collaborating projects' achievemens booklet
14:00 Technical Collaboration with Related Projects - Dr Erwin Laure (CERN)   (Koppenhaga)
Slides
14:15 Networking with Collaborating Projects - Sarah Purcell Nolan (CERN)   (Koppenhaga)
Slides
14:25 Training Synergies with Collaborating Projects - Gergely Sipos (SZTAKI)   (Koppenhaga)
Slides
14:35 The EGEE Ecosystem and FP7 - Dr Panagiotis Louridas (GRNET S.A.)   (Koppenhaga)
14:45 Panel Q & A - Frédéric Hemmer (CERN)   (Koppenhaga)
14:00
EGEE-II Financial Helpdesk (until 15:30) (Zurich I)
14:00
Grid Observatory (until 15:30) (Maastricht)
14:00 Summary of requirements and contributions - Prof. Cecile Germain-Renaud (LRI)   (Maastricht)
Slides
14:10 L&B and Job Provenance services: What do we know about Grid job - Mr Ales Krenek (MASARYK UNIVERSITY, BRNO, CZECH REPUBLIC)   (Maastricht)
Slides
14:50 Usage Patterns - Dr David Colling   (Maastricht)
15:10 Requirements and contributions roundtable   (Maastricht)
14:00
Medical imaging (until 15:30) (Amsterdam)
14:00 Introduction - Dr Johan Montagnat (CNRS)   (Amsterdam)
Slides
14:10 A Grid Implementation of SPM Analysis for Early Diagnosis of Alzheimer’s Disease - Dr Ivan Porro   (Amsterdam)
Slides
14:25 Virtual reservations for Short Deadline Jobs - Mr Romain Texier (CNRS)   (Amsterdam)
Slides
14:40 Structuring Medical Images with the Grid - Dr Ignacio Blanquer (UPV)   (Amsterdam)
Slides
14:55 Workflow-based medical image analysis algorithm assessment - Dr Johan Montagnat (CNRS)   (Amsterdam)
Slides
15:10 Grid-enabling ThIS (radiotherapy) and CAVIAR (cardiovascular) applications - Dr Hugues Benoit-Cattin   (Amsterdam)
Slides
14:00
Pre-Production Service: All Sites Meeting (until 15:30) (Strasbourg)
Minutes
14:00 Interoperability/Interoperations - Nicholas Thackray (CERN)   (Strasbourg)
Slides
14:20 PPS Users - Nicholas Thackray (CERN)   (Strasbourg)
Slides
15:20 Meeting sum-up (decisions + input for SA1 session)   (Strasbourg)
14:00
SC'07 Exhibition meeting (Closed) (until 15:30) (Brussels)
14:00
Security Policy and Vulnerability Handling (until 15:30) (Roma)
14:00 Grid Security Vulnerability Group   (Roma)
Slides
14:45 Joint Security Policy Group   (Roma)
document
Slides
15:30 --- Coffee break ---
16:00
Administrative Federation Committee meeting (Closed) (until 17:30) (Strasbourg)
slides
16:00
EELA: E-Infrastructure shared between Europe and Latin America (until 17:30) (Amsterdam)
16:00 Project overview - Prof. Bernard Marechal (UFRJ)   (Amsterdam)
16:10 EELA Grid infrastructure - Prof. Roberto Barbera (INFN - Catania)   (Amsterdam)
Slides
16:30 e-Science Applications in the EELA Grid - Prof. Rafael Mayo (CIEMAT)   (Amsterdam)
Slides
17:00 Dissemination and training activities - Mr Leandro Neumann Ciuffo (INFN - Catania)   (Amsterdam)
Slides
17:15 BELIEF - The Project & the Digital Library - Dr Franco Zoppi (CNR-ISTI)   (Amsterdam)
Slides
16:00
EGEE Grid Operations (SA1) - Site Monitoring and Visualization (until 17:30) (Koppenhaga)
16:00 Grid Services Monitoring Working Group - James Casey (CERN) Ian Neilson (CERN)   (Koppenhaga)
Slides
16:10 Using Nagios for Grid Service Monitoring - Emir Imamagic (Unknown)   (Koppenhaga)
Slides
16:35 Experience at NIKHEF deploying Nagios for monitoring grid services - Ronald Starink (Unknown)   (Koppenhaga)
Slides
16:45 Report on status of Open Science Grid monitoring - Rob Quick (OSG - Indiana University)   (Koppenhaga)
Slides
17:00 Visualizing the State of the Grid with GridMaps - Dr Max Böhm (CERN & EDS)   (Koppenhaga)
Slides
16:00
Industry Task Force/Industry Forum (until 17:30) (Nizza)
16:00
SC'07 Exhibition meeting (Closed) (until 17:30) (Brussels)
16:00
Security Coordination Group (Closed) (until 17:30) (Zurich I)
19:00 --- Gala Dinner ---
12:30 --- LUNCH ---
14:00
BioinfoGRID: Bioinformatics Grid Application for life science (until 15:30) (Nizza)
14:00 Databases and Applications - Mr Gabriele Trombetti (CNR-ITB)   (Nizza)
Slides
14:30 Comparative evaluation of tools providing access to different types of data resources exposed on the Grid - Dr Giacinto Donvito (INFN-Bari)   (Nizza)
Slides
15:00 Molecular Dynamics Applications - WISDOM - Mr Vinod Kasam (CNRS-IN2P3)   (Nizza)
Slides
14:00
DILIGENT - Dynamic Digital Libraries and Virtual Research Environments on the Grid (until 15:30) (Amsterdam)
14:00 Welcome - Franco Zoppi (CNR - ISTI)   (Amsterdam)
14:05 gCube overview: exploiting the grid to create and manage VREs - Dr Pasquale Pagano (CNR - ISTI)   (Amsterdam)
Slides
14:20 Process Management in gCube: Supporting Distributed Grid Applications by Service Composition - Evangelos Floros (Unknown)   (Amsterdam)
Slides
14:35 Identity management issues in the gCube framework - Paolo Roccetti (Engineering Ingegneria Informatica)   (Amsterdam)
Slides
14:45 Content and Storage Management in gCube - Dr Pasquale Pagano (CNR-ISTI)   (Amsterdam)
Slides
15:00 A Service-Composed Information Retrieval Engine - George Kakaletris (University of Athens)   (Amsterdam)
Slides
14:00
EGEE Operations (SA1) (until 15:30) (Koppenhaga)
14:00 ISSeG: Site Security Training - David Jackson (Unknown)   (Koppenhaga)
14:00
KnowARC: Early results of the KnowARC Project (until 16:00) (Brussels)
14:00 Session opening   (Brussels)
14:10 Towards the next generation ARC middleware - Dr Balazs Konya   (Brussels)
Slides
14:40 The new web-service oriented Hosting Environment Daemon (HED) - Mr Ferenc Szalai   (Brussels)
Slides
15:10 Grid run-time environment solutions in KnowARC - Mr Daniel Bayer   (Brussels)
Slides
15:40 break   (Brussels)
14:00
Project Management Board (closed) (until 15:30) (Zurich I)
14:00
SEE-GRID-2: Regional Grid projects concertation workshop -Mr Ognjen Prnjat (GRNET) Mr Ake Edlund (KTH) (until 15:35) (Maastricht)
14:00 EUCHINAGRID Infrastructure   (Maastricht)
Slides
14:10 EELA Infrastructure   (Maastricht)
Slides
14:20 EUMEDGRID Infrastructure   (Maastricht)
Slides
14:30 SEEGRID Infrastructure - Antun Balaz (Institute of Physics, Belgrade)   (Maastricht)
Slides
14:40 BalticGrid Infrastructure   (Maastricht)
Slides
14:50 EUINDIAGRID Infrastructure   (Maastricht)
15:00 Infrastrucure Panel   (Maastricht)
14:00
int.eu.grid: Support to MPI and interactivity on glite infrastructures (until 15:30) (Strasbourg)
14:00 Interactivity and fast job allocation at the level of Resource Brokers - Prof. Miquel Senar (UAB)   (Strasbourg)
Slides
14:30 Visualization on the Grid - Dr Martin Polak (GUP)   (Strasbourg)
Slides
14:50 Using the Migrating Desktop - Mr Marcin Plociennik (PSNC)   (Strasbourg)
Slides
Video
15:10 Pannel: interoperability, operation and business models - Mr Jorge Gomes (LIP) Prof. Jesus Marco de Lucas (CSIC) Dr Isabel Campos Plasencia (CSIC)   (Strasbourg)
15:30 --- Coffee break ---
16:00
ACGT: the GRID to fight cancer (until 21:15) (Nizza)
16:00 Post-genomic Clinical Trials: Needs and Requirements (including legal issues) - Mr Norbert Graf (university of Saarland)   (Nizza)
Slides
16:20 The ACGT architecture and its key services - Mr Julius Pukacki   (Nizza)
Slides
16:40 The ACGT Data Integration Architecture - Mr Luis Martin   (Nizza)
Slides
17:00 The ACGT Knowledge discovery services - Mr Stelios Georgios Sfakianakis   (Nizza)
Slides
17:20 Joining ACGT: Measures for the implementation of the open access policies of ACGT - Mr Vasilis Virvilis (Biovista)   (Nizza)
Slides
16:00
DILIGENT - Dynamic Digital Libraries and Virtual Research Environments on the Grid (until 17:30) (Amsterdam)
16:00 The DILIGENT infrastructure: running gCube and gLite - Pedro Andrade (CERN)   (Amsterdam)
Slides
16:10 ImpECt - Implementation of Environmental Conventions - Andrea Manzi (CNR - ISTI)   (Amsterdam)
Slides
16:30 SAPIR - Search In Audio Visual Content - Dr Matteo Mordacchini (CNR - ISTI)   (Amsterdam)
Slides
16:40 Panel - Exploiting the Grid: approaches, experiences and possible synergies   (Amsterdam)
16:00
EGEE Applications (NA4) Steering Committee (closed) (until 17:30) (Strasbourg)
16:00
EGEE Operations (SA1) (until 17:30) (Koppenhaga)
16:00 VO manager - ROC manager topics - Mr Frederic Schaer (CEA) Helene Cordier (CNRS/IN2P3) Mr Rolf Rumler (IN2P3/CNRS) Cal Loomis (Laboratoire de l''Accelerateur Lineaire (LAL) (IN2P3) (LAL)) Torsten Antoni (GGUS-FZK)   (Koppenhaga)
16:00
JRA1-security internal discussion (Closed) (until 17:30) (REGE I)
16:00
KnowARC: Early results of the KnowARC Project (until 17:50) (Brussels)
16:00 Standards and interoperations - the KnowARC approach - Dr Balázs Kónya   (Brussels)
Slides
16:30 The ARC -> gLite, gLite -> ARC interoperation - Dr Peter Stefan   (Brussels)
Slides
17:00 ARC - KnowARC discussion   (Brussels)
17:20 break   (Brussels)
16:00
NA3 Partner review (Closed) (until 19:50) (Roma)
16:00 NA3 status, news, actions   (Roma)
Slides
16:20 NA3 activities in German/Swiss federation   (Roma)
Slides
16:30 UCY Activities   (Roma)
Slides
16:40 GRNET activities   (Roma)
Slides
16:50 IPB activitites   (Roma)
Slides
17:00 RoGrid JRU   (Roma)
Slides
17:10 ICM UW activities   (Roma)
Slides
17:20 IPP-BAS activities   (Roma)
Slides
17:30 BEgrid   (Roma)
Slides
17:40 II-SAS activities   (Roma)
Slides
17:50 NA3 Activity in Russia   (Roma)
Slides
18:00 NA3 TUBITAK   (Roma)
Slides
18:10 TAU activities   (Roma)
Slides
18:20 UK - Ireland federation   (Roma)
Slides
18:30 CESNET activities   (Roma)
Slides
18:40 Italian Federation   (Roma)
Slides
18:50 JKU activities   (Roma)
Slides
19:00 PSNC activities   (Roma)
Slides
19:10 UIBK activities   (Roma)
Slides
19:20 South West Europe Federation   (Roma)
Slides
19:30 SZTAKI activities   (Roma)
Slides
19:40 NA3 tasks at CSCS   (Roma)
Slides
16:00
Project Management Board (closed) (until 19:00) (Zurich I)
16:00
SEE-GRID-2: Regional Grid projects concertation workshop -Mr Ognjen Prnjat (GRNET) Mr Aleksandar Belic (IPB) (until 17:19) (Maastricht)
16:00 SEEGRID NGIs   (Maastricht)
Slides
16:10 BalticGrid NGIs   (Maastricht)
Slides
16:20 EELA NGIs   (Maastricht)
Slides
16:30 EUMEDGRID NGIs   (Maastricht)
Slides
16:40 NGIs Panel and wrap-up   (Maastricht)
17:30
PORTAL Working group (until 19:00) (REGE I)
17:30 Introduction and usecase: the GPSA Bioinformatics portal - Dr Christophe Blanchet (CNRS IBCP)   (REGE I)
Slides
17:45 Portals and Authentication - Mr David Groep (NIKHEF)   (REGE I)
Slides
18:00 JSPG contribution - Dr David Kelsey (RAL)   (REGE I)
Slides
18:15 Web application security - Mr Romain Wartel (CERN)   (REGE I)
Slides
18:30 Shibboleth and Grid Portals - Dr Christoph Witzig   (REGE I)
Slides
18:45 Discussion   (REGE I)
12:00 --- Coffee with Sandwiches ---
12:45
Closing Plenary (until 13:30) (Koppenhaga)
12:45 Presentation of the next EGEE event: EGEE User Forum 11-14 Feb 2008   (Koppenhaga)
Slides
12:55 Wrap up and closure of the conference - Dr Bob Jones (CERN)   (Koppenhaga)
Slides
14:00
ISGC meeting (Closed) (until 17:00) (Maastricht)
14:00
SA3 Partner Review (Closed) (until 16:30) (Strasbourg)
14:00 PSNC   (Strasbourg)
14:50 GRNET   (Strasbourg)
15:40 INFN   (Strasbourg)