WLCG Collaboration Workshop (Tier0/Tier1/Tier2)

from Monday, January 22, 2007 (9:00 AM) to Friday, January 26, 2007 (6:30 PM)
CERN (500/1-001)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
Jan 22, 2007
Jan 23, 2007
Jan 24, 2007
Jan 25, 2007
Jan 26, 2007
AM
9:00 AM
Monday - Experiment Plans and Requirements (until 4:00 PM) (500/1-001 - Main Auditorium)
9:00 AM Workshop Introduction - Jamie Shiers (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
Slides
9:15 AM Physics at the LHC - Prof. Jos Engelen (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
Slides
Video in CDS
10:00 AM --- coffee break ---
10:30 AM ATLAS plans and requirements - now to first collisions - Dr Dario Barberis (CERN/Genoa)   (500/1-001 - Main Auditorium)
Slides
Video in CDS
11:30 AM CMS plans and requirements - now to first collisions - Matthias Kasemann (CMS & DESY)   (500/1-001 - Main Auditorium)
Slides
Video in CDS
12:30 PM --- lunch break ---
1:30 PM ALICE plans and requirements - now to first collisions - Federico Carminati (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
Slides
Video in CDS
2:30 PM LHCb plans and requirements - now to first collisions - Philippe Charpentier   (500/1-001 - Main Auditorium)
Slides
Video in CDS
3:30 PM --- break ---
9:00 AM
Tuesday - WLCG Service Outlook (until 4:00 PM) (500/1-001 - Main Auditorium)
9:00 AM Status of the LHC Experiments (Detector Status) - Dr Guenther Dissertori (ETH Zurich)   (500/1-001 - Main Auditorium)
10:00 AM The LHC Machine Startup and Operational Schedule from a WLCG Service Viewpoint - Maria Girone (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
Scheduling Service Interventions at WLCG Sites
Slides
Video in CDS
10:30 AM --- coffee break ---
11:00 AM What's new in WLCG production services? - Jamie Shiers (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
Slides
11:15 AM SRM 2.2 Service Deployment Schedule & Issues - Reda Tafirout (Convenor) (TRIUMF) Marco Serra (INFN) Luca dell'Agnello (CNAF & INFN) Greig Cowan (University of Edinburgh) Sophie Lemaitre (CERN) Doris Ressmann (FZK)   (500/1-001 - Main Auditorium)
12:15 PM Full FTS Service Deployment Schedule & Issues - Ian Fisk (Convenor) (FNAL & CMS) Matt Hodges (RAL & GridPP) Lionel Schwarz (IN2P3) Stephen Gowdy (SLAC & ATLAS) Michael Gronager (NDGF) Andreas Heiss (FZK)   (500/1-001 - Main Auditorium)
Video in CDS
1:00 PM --- lunch break ---
2:00 PM Database-related Service Deployment (3D) Schedule & Issues - Sasha Vanyashin (ATLAS) Marco Clemencic (LHCb) Barbara Martelli (INFN CNAF) Andrew Sansum (RAL & GridPP) Roger Jones (CONVENOR) (ATLAS & GridPP) Lee Lueking (FNAL & CMS)   (500/1-001 - Main Auditorium)
2:30 PM gLite 3.x production deployment (incl. SL(C)4, VDT etc, experiment readiness for SL(C)4 and 64bit etc.) - David Quarrie (LBNL and ATLAS) Michele Michelotto (INFN Padua & CMS) Vincenzo Innocente (CERN & CMS) Kilian Schwarz (GSI & ALICE) Michel Jouvin (LAL) Marco Cattaneo (CERN & LHCb) Oliver Keeble (Convenor) (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
64bit
ATLAS status
CMS Status
LHCb Status
Notes
Overview
SL4 Migration
Video in CDS
3:00 PM Support for VOMS roles in production services - Schedule & Issues - Andrea Sciaba (CERN) Chris Brew (RAL) Maarten Litmaath (CERN) Jeff Templon (NIKHEF) Dave Kelsey (Convenor) (RAL & GridPP)   (500/1-001 - Main Auditorium)
Notes
Slides
Video in CDS
3:30 PM --- break ---
9:00 AM
Wednesday - Site / Region Reports (until 6:30 PM) (500/1-001 - Main Auditorium)
9:00 AM Report from RAL T1 and associated T2s - Jeremy Coles (RAL & GridPP)   (500/1-001 - Main Auditorium)
Slides
Video in CDS
9:30 AM Report from IN2P3 T1 and associated T2s - Fabio Hernandez (IN2P3)   (500/1-001 - Main Auditorium)
Slides
10:00 AM Report from CNAF T1 and associated T2s - Luca Dell'Agnello (CNAF)   (500/1-001 - Main Auditorium)
Slides
10:30 AM --- coffee break ---
11:00 AM Report from US ATLAS - Dr Jim Shank (Boston University)   (500/1-001 - Main Auditorium)
Slides
Video in CDS
11:30 AM Report from US CMS - Ian Fisk (FNAL)   (500/1-001 - Main Auditorium)
Slides
Video in CDS
12:00 PM Report from TRIUMF T1 and associated T2s - Reda Tafirout (TRIUMF)   (500/1-001 - Main Auditorium)
Slides
Video in CDS
12:30 PM Report from CERN and associated sites - Jan van Eldik (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
Slides
Video in CDS
1:00 PM Summary of "Tier2" Survey - Michel Jouvin (GRIF)   (500/1-001 - Main Auditorium)
Site Survey
Slides
Video in CDS
1:15 PM --- lunch break ---
2:30 PM Report from GridKA T1 and associated T2s - Andreas Heiss (FZK)   (500/1-001 - Main Auditorium)
3:00 PM Report from NIKHEF/SARA T1 and associated T2s - Ron Trompert (SARA)   (500/1-001 - Main Auditorium)
Slides
Video in CDS
3:30 PM Report from ASGC T1 and associated T2s - Jason Shih (ASGC)   (500/1-001 - Main Auditorium)
Slides
Video in CDS
4:00 PM --- coffee break ---
4:30 PM Report from PIC T1 and associated T2s - Gonzalo Merino (PIC)   (500/1-001 - Main Auditorium)
Slides
Video in CDS
5:00 PM Report from NDGF T1 and associated T2s - Michael Gronager (NDGF)   (500/1-001 - Main Auditorium)
Slides
Video in CDS
5:30 PM Report from US ALICE - Federico Carminati (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
Slides
Video in CDS
5:45 PM Network Tuning for Tier2 sites - Timur Perelmutov (FNAL)   (500/1-001 - Main Auditorium)
Presentation from Mumbai workshop
Slides
Video in CDS
6:00 PM Accounting Issues - Dr John Gordon (CCLRC-RAL)   (500/1-001 - Main Auditorium)
6:15 PM WLCG Milestones for 2007 - Jamie Shiers (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
Slides
SRM v2.2 panel & references
Video in CDS
9:00 AM
Thursday - Running Reliable Services (until 2:00 PM) (500/1-001 - Main Auditorium)
9:00 AM Running Reliable Services: Middleware - Ian Fisk (FNAL) Torre Wenaus (BNL, ATLAS) Peter Kunszt (CSCS) Antonio Delgado Peris (Cent.de Investigac.Energeticas Medioambientales y Tecnol. (CIEMAT)) Stephen Burke (RAL & GridPP (Convenor)) Claudio Grandi (CERN & INFN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
Slides
Video in CDS
10:00 AM Running Reliable Services: Monitoring, Logging & Reporting - Alessandra Forti (Convenor) (GridPP) Rob Gardner (University of Chicago) Marco La Rosa (University of Melbourne) Ron Trompert (SARA) Derek Feichtinger (PSI) Paul Millar (GridPP, ScotGrid, University of Glasgow)   (500/1-001 - Main Auditorium)
11:00 AM --- coffee break ---
11:30 AM Running Reliable Services: Hardware Choices, Setup & Configuration - Frank Wuerthwein (FNAL) Martin Gasthuber (DESY) Jacek Becla (SLAC) Andrei Maslennikov (CASPUR) Helge Meinhard (CERN) Michel Jouvin (Convenor) (LAL) Graeme Stewart (GridPP, ScotGrid, University of Glasgow) Razvan Popescu (BNL)   (500/1-001 - Main Auditorium)
Slides
Video in CDS
12:30 PM Integration of Grid and Experiment service operations, both globally and regionally - Experiment Operations Coordinators, Tier1 representatives, EGEE / OSG / NDGF / WLCG operations coordinators Dr Roger Jones (Lancaster University/ATLAS/GridPP)   (500/1-001 - Main Auditorium)
1:00 PM --- lunch break ---
9:00 AM
ALICE tutorials and detailed planning sessions (until 6:00 PM) (40-SS-C01)
9:00 AM VO-box operation and interfaces to gLite - Stefano Bagnasco (INFN)   (40-SS-C01)
Slides
10:00 AM Monitoring of the ALICE Grid - Costin Grogoras (CERN) Latchezar Betev (CERN)   (40-SS-C01)
11:00 AM AliRoot tutorial for site administrators - Patricia Mendez Lorenzo (CERN)   (40-SS-C01)
12:30 PM --- Lunch break ---
2:00 PM PROOF and AliEn tutorial   (40-SS-C01)
9:00 AM
ATLAS tutorials and detailed planning sessions -Dr Stephen Gowdy (SLAC) (until 10:30 AM) (40-SS-D01)
Monday's agenda
9:00 AM Introduction - Dr Stephen Gowdy (SLAC)   (40-SS-D01)
9:15 AM DDM Architecture - Mr Miguel Branco (CERN)   (40-SS-D01)
10:00 AM --- coffee break ---
9:00 AM
CMS tutorials and detailed planning sessions (until 3:00 PM) (40-S2-A01)
9:00 AM CMS goals in 2007 - M. Kasemann   (40-S2-A01)
Slides
9:25 AM Release plans and schedule for production tools - P. Elmer   (40-S2-A01)
Slides
10:05 AM CMS Commissioning plans in 2007 - S. Belforte   (40-S2-A01)
10:35 AM Transfer tests - Mr Daniele Bonacorsi (CNAF-INFN BOLOGNA, ITALY)   (40-S2-A01)
Slides
10:45 AM Integration plans for 2007 - I. Fisk   (40-S2-A01)
Slides
11:25 AM Computing and networking resources available in 2007/2008 - D. Newbold   (40-S2-A01)
12:05 PM --- Lunch break ---
1:30 PM Storage classes required by CMS - S. Belforte   (40-S2-A01)
CMS megatable and storage classes at T1 sites
9:00 AM
Database mini workshop (until 6:00 PM) (160 1-009)
agenda
9:00 AM
Operations workshop (until 6:00 PM) (503/1-001 - Council Chamber)
9:00 AM Report about GGUS BOF session   (503/1-001 - Council Chamber)
9:40 AM Report about Monitoring BOF session   (503/1-001 - Council Chamber)
10:20 AM --- coffee break ---
10:50 AM Status update on Top 5 ROC issues - Daniele Cesini   (503/1-001 - Council Chamber)
11:40 AM Status update: interoperations EGEE - OSG   (503/1-001 - Council Chamber)
Slides
12:20 PM Status update: interoperations EGEE - NDGF   (503/1-001 - Council Chamber)
Slides
1:00 PM Conclusions and closure   (503/1-001 - Council Chamber)
Slides
9:30 AM
LHCb-Tier1 meeting (until 12:30 PM) (2-r-030)
agenda
10:30 AM
ATLAS tutorials and detailed planning sessions -Dr Alexei Klimentov (BNL) (until 6:05 PM) (40-SS-D01)
Monday's agenda
10:30 AM DDM operations and Distributed Analysis - Dietrich Liko (CERN)   (40-SS-D01)
Slides
11:00 AM DDM Operations and Production (1 year of experience, status and evolution) - Kaushik De (UT-Arlinton) Pavel Nevski (Brookhaven National Laboratory (BNL)) Rodney Walker (Department of Physics)   (40-SS-D01)
12:30 PM --- lunch ---
1:45 PM Requirements to DDM operations Y2007 - Dr Dario Barberis (CERN/Genoa)   (40-SS-D01)
Slides
2:00 PM DDM operations hot topics and current activity - Dr Alexei Klimentov (BNL)   (40-SS-D01)
2:20 PM DDM operations Tools - Stephane Jezequel (Laboratoire d'Annecy-le-Vieux de Physique des Particules (LAPP)) Cédric Serfon (LMU München) Mr Jiahang Zhong (Academia Sinica) Mr Patrick McGuigan (UTA) Jiri Chudoba (Institute of Physics)   (40-SS-D01)
2:50 PM Sites Operations (NG, US ATLAS, PIC) - Dr Adrian Taga (UniOfOslo) Dr Dantong Yu (BROOKHAVEN NATIONAL LABORATORY) Dr Xavier Espinal (PIC/IFAE)   (40-SS-D01)
BNL_Status_Report
DDM issues (Xavier)
NDGF DDM report
3:35 PM --- coffee break ---
3:55 PM Users experience - Hong Ma (Brookhaven National Laboratory (BNL)) Borut Paul Kersevan (Jozef Stefan Institute)   (40-SS-D01)
4:25 PM ARDA monitoring - Ricardo Brito Da Rocha (CERN)   (40-SS-D01)
Slides
4:45 PM DDM Troubleshooting and documentation discussion - Robert GARDNER (UNIVERSITY OF CHICAGO) Horst Severini (OU) Zhijun Liang   (40-SS-D01)
5:05 PM Discussion and Action items   (40-SS-D01)
PM
4:00 PM
Cross-Service Data Management BOF Session (until 6:00 PM) (IT Auditorium)
4:00 PM Introduction and Roadmap - Gavin McCance (CERN)   (IT Auditorium)
4:10 PM Data management JRA1 status - David Smith (CERN)   (IT Auditorium)
Slides
4:25 PM Data management / information system interaction - Paolo Badino (CERN)   (IT Auditorium)
4:40 PM Expert Q & A - Dr Rodney Walker (SFU) Dr Patrick Fuhrmann (DESY) Dr Birger Koblitz (CERN-IT) Sophie Lemaitre (Unknown) David Smith (CERN) Paolo Badino (CERN) Jean-Philippe Baud (CERN)   (IT Auditorium)
4:00 PM
Database Services BOF session (until 6:05 PM) (160 1-009)
4:00 PM Intro and upcoming milestones - Dirk Duellmann (CERN IT)   (160 1-009)
Slides
4:05 PM Tier-1 Database Status for 3D - Gordon Brown (CCLRC-RAL)   (160 1-009)
Slides
4:20 PM COOL/TAGs ATLAS (online, offline, T1) - Florbela Tique Aires Viegas (ATLAS) Gancho Dimitrov (ATLAS)   (160 1-009)
document
Slides
4:45 PM COOL LHCB (online, offline, T1) - Marco Clemencic (LHCb)   (160 1-009)
Slides
5:00 PM LFC LHCb (T0 T1) - Barbara Martelli (CNAF)   (160 1-009)
Slides
5:15 PM Frontier/CMS - Eric Wicklund (FNAL) Lee Lueking (FNAL)   (160 1-009)
Slides
5:30 PM Online/Offline CMS - Marcin Bogusz (CMS)   (160 1-009)
Slides
4:00 PM
VOM(R)S BOF (until 6:00 PM) (513/R-070 - Openlab Space)
4:00 PM VOM(R)S Status report for VO Managers   (513/R-070 - Openlab Space)
4:00 PM
DPM BOF Session (until 6:00 PM) (IT Auditorium)
4:00 PM DPM in Italy Tier2s   (IT amphitheatre)
4:10 PM DPM in UK Tier2 sites   (IT amphitheatre)
Slides
4:20 PM DPM at NIKHEF   (IT amphitheatre)
Slides
4:30 PM DPM at GRIF   (IT amphitheatre)
Slides
4:40 PM ATLAS priorities for DPM   (IT amphitheatre)
Slides
5:00 PM rfio tests of DPM at Glasgow   (IT Auditorium)
Slides
4:00 PM
GGUS BOF session (until 6:00 PM) (513 1-024)
4:00 PM GGUS state of the art - Torsten Antoni (GGUS, INSTITUT FüR WISSENSCHAFTLICHES RECHNEN, FORSCHUNGSZENTRUM KARLSRUHE)   (513 1-024)
Slides
4:15 PM GGUS: the alice view - Stefano Bagnasco   (513 1-024)
Slides
4:40 PM GGUS: the atlas view - guido negri   (513 1-024)
Slides
5:05 PM GGUS: the cms view   (513 1-024)
Slides
5:30 PM discussion   (513 1-024)
4:00 PM
Monitoring BOF session (until 6:00 PM) (160 1-009)
Meeting Notes
4:00 PM Overview of System Management group - Dr Alessandra Forti (University of Manchester)   (160 1-009)
Slides
4:20 PM Overview of Grid Service Monitoring group - Ian Neilson (CERN)   (160 1-009)
4:40 PM Overview of System Analysis group - Julia Andreeva (CERN)   (160 1-009)
Slides
5:00 PM Discussion & Questions   (160 1-009)
6:30 PM
WLCG Collaboration Drink (until 8:00 PM) (Restaurant 1)
2:00 PM
Experiment Visit (limited numbers - by invitation only!) (until 6:00 PM) (Experiment TBD)
2:00 PM
GGUS Tutorial Session for Users (until 3:00 PM) (160 1-009)
2:00 PM GGUS: a user perspective   (160 1-009)
Slides
2:00 PM
Operations Workshop (until 6:00 PM) (503/1-001 - Council Chamber)
2:00 PM SAM sensor tutorial   (503/1-001 - Council Chamber)
Slides
3:00 PM Tutorial on how to solve most common problems at sites. - Dr Kai Neuffer (PIC) Di Qing (Institute of Physics) Robert Harakaly (CERN) Antun Balaz (Institute of Physics) Steve Traylen (CERN) Colin Morey (Manchester University)   (503/1-001 - Council Chamber)
2:00 PM
SRM v2.2 BOF Session (until 6:00 PM) (513 1-024)
slides
slides
slides
slides
2:00 PM
WLCG Collaboration Board Meeting (closed) (until 6:00 PM) (60/6-002)
minutes
2:00 PM Agenda   (60/6-002)
agenda