ACAT 2016

from Monday, January 18, 2016 (8:00 AM) to Friday, January 22, 2016 (6:00 PM)
UTFSM, Valparaíso (Chile)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
Jan 18, 2016
Jan 19, 2016
Jan 20, 2016
Jan 21, 2016
Jan 22, 2016
AM
8:00 AM
Registration (until 9:00 AM) ()
9:00 AM
Welcome (until 9:15 AM) ()
9:15 AM
Plenary I (until 10:00 AM) ()
9:15 AM Christian Bogner — Generalizations of polylogarithms for Feynman integrals - Christian Bogner   ()
10:00 AM --- Coffee Break ---
10:30 AM
Plenary I (until 12:45 PM) ()
10:30 AM Gordon Watts — Data Preservation in HEP - Gordon Watts (University of Washington (US))   ()
11:15 AM Sergey Kulagin — Modelling nuclear parton distributions - UNKNOWN UNKNOWN   ()
12:00 PM Sudarshan Paramersvaran — The next step in real time data processing for large scale physics experiments - Sudarshan Paramesvaran (University of Bristol (GB))   ()
8:30 AM
Plenary II (until 10:00 AM) ()
8:30 AM Ariel Schwarzmann — Image Processing, Computer Vision, and Deep Learning: new approaches to the analysis and physics interpretation of LHC events - Ariel Gustavo Schwartzman (SLAC National Accelerator Laboratory (US))   ()
9:15 AM Radja Boughezal — Scalable NNLO Phenomenology - Radja Boughezal (Argonne National Laboratory)   ()
10:00 AM --- Coffee Break ---
10:30 AM
Plenary II (until 12:45 PM) ()
10:30 AM Jorge Ibsen — The ALMA Software: a end to end system to operate ALMA   ()
11:15 AM Pete Elmer — Software and Data Citation in High Energy Physics - Current Practices and Ideas for the Future CANCELED - Peter Elmer (Princeton University (US))   ()
12:00 PM Andreas von Manteuffel — New Methods for Multi-Loop Feynman Integrals - Andreas von Manteuffel (University of Mainz)   ()
8:30 AM
Plenary III (until 10:00 AM) ()
8:30 AM CURE, Michel — Deconvolving stellar rotational speeds - Michel Cure   ()
9:15 AM Liliana Teodorescu — Evolutionary Computation in Particle Physics - Liliana Teodorescu (Brunel University)   ()
10:00 AM --- Coffee Break ---
10:30 AM
Plenary III (until 12:45 PM) ()
10:30 AM Arantxa Ruiz Martinez — The Run-2 ATLAS Trigger System - Arantxa Ruiz Martinez (Carleton University (CA))   ()
11:15 AM Andrei Arbuzov — Computer system SANC: its development and applications   ()
12:00 PM Sergei Gleyzer — Evolution of Machine Learning methods and tools in HEP. CANCELED - Dr Sergei Gleyzer (University of Florida (US))   ()
8:30 AM
Plenary IV (until 10:00 AM) ()
8:30 AM Lennart Johnsson — The Impact of Moore’s law and loss of Dennard Scaling - Lennart Johnsson (Unknown) Lennart Johnsson   ()
9:15 AM P.Mato — ROOT Development Roadmap - Pere Mato Vila (CERN)   ()
10:00 AM --- Coffee Break ---
10:30 AM
Plenary IV (until 12:45 PM) ()
10:30 AM Simon Badger — Automating QCD amplitude computations - Simon David Badger (University of Edinburgh (GB))   ()
11:15 AM Karim Pichara — Data science for astronomy   ()
12:00 PM Gregory Bell — Discovery, Unconstrained by Geography - Gregory Bell Gregory Bell (Lawrence Berkeley National Laboratory)   ()
9:15 AM
Plenary V (until 10:00 AM) ()
9:15 AM Johannes Albrecht — Challenges for the LHC Run 3: Computing and Algorithms - Johannes Albrecht (Technische Universitaet Dortmund (DE))   ()
10:00 AM --- Coffee Break ---
10:30 AM
Poster (until 11:15 AM) ()
11:15 AM ACAT 2017 - Seattle - Gordon Watts (University of Washington (US))   ()
11:35 AM Wolfram Research   ()
PM
12:45 PM --- Lunch Break ---
2:00 PM
Track 1 - Niko Neufeld (CERN) (until 6:30 PM) ()
2:00 PM Predicting dataset popularity for CMS experiment - Daniele Bonacorsi (University of Bologna)   ()
2:25 PM Reducing the energy consumption of scientific computing resources on demand - Mr Greg Corbett (STFC - Rutherford Appleton Lab. (GB))   ()
2:50 PM C++ Software Quality in the ATLAS experiment: Tools and Experience - Graeme Stewart (University of Glasgow (GB))   ()
3:15 PM --- Coffee break ---
3:45 PM Dynamic provisioning of a HEP computing infrastructure on a shared hybrid HPC system - Konrad Meier (Albert-Ludwigs-Universität Freiburg)   ()
4:10 PM Cluster Optimization with Evaluation of Memory and CPU usage via Cgroups of ATLAS & GridPP workloads running at a Tier-2 - Prof. David Britton (University of Glasgow)   ()
4:35 PM Electromagnetic Physics Models for Parallel Computing Architectures - Soon Yung Jun (Fermi National Accelerator Lab. (US))   ()
5:00 PM The LHCb trigger and its upgrade - Johannes Albrecht (Technische Universitaet Dortmund (DE))   ()
5:25 PM --- Break ---
5:35 PM New technologies for HEP - the CERN openlab - Fons Rademakers (CERN)   ()
2:00 PM
Track 2 (until 6:30 PM) ()
2:00 PM Data Mining as a Service (DMaaS) - Enric Tejedor Saavedra (CERN)   ()
2:25 PM Upgrading the ATLAS Fast Calorimeter Simulation - Zdenek Hubacek (Czech Technical University (CZ))   ()
2:50 PM Parallel 4-Dimensional Cellular Automaton Track Finder for the CBM Experiment - Prof. Ivan Kisel (FIAS, Goethe University, Frankfurt am Main)   ()
3:15 PM --- Coffe Break ---
3:45 PM GPUs for statistical data analysis in HEP: a performance study of GooFit on GPUs vs Roofit on CPUs - Alexis Pompili (Universita e INFN, Bari (IT))   ()
4:10 PM The Matrix Element Method at the LHC: status and prospects for RunII - Sebastien Wertz (Universite Catholique de Louvain (UCL) (BE))   ()
4:35 PM Status and new developments in Delphes 3 - Michele Selvaggi (Universite Catholique de Louvain (UCL) (BE))   ()
2:00 PM
Track 3 (until 6:30 PM) ()
2:00 PM Automation of analytical calculations in particle physics and gravity with Redberry CAS - Stanislav Poslavsky (IHEP, Protvino)   ()
2:25 PM FeynCalc 9.0.0 - Vladyslav Shtabovenko (TUM)   ()
2:50 PM FormCalc 9 and Extensions - Thomas Hahn (MPI f. Physik)   ()
3:15 PM --- Coffee break ---
3:45 PM Computational tools for multiloop calculations and their application to the Higgs boson production cross section - Dr Jens Hoff (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DESY))   ()
4:10 PM Calculating four-loop massless propagators with Forcer - Takahiro Ueda (Nikhef)   ()
4:35 PM Automation of NLO processes and decays and POWHEG matching in WHIZARD - juergen reuter (DESY Hamburg, Germany)   ()
5:00 PM Numerical multi-loop calculations: tools and applications - Gudrun Heinrich (MPP Munich)   ()
6:30 PM
Group Photo (until 7:00 PM) ()
7:00 PM --- Welcome Cocktail ---
12:45 PM
Group Photo (until 12:50 PM) ()
12:50 PM --- Lunch Break ---
1:55 PM
Track 1 (until 6:30 PM) ()
2:00 PM Evaluating Federated Data Infrastructure in Russian Academic Cloud for LHC experiments and Data Intensive Science - Alexei Klimentov (Brookhaven National Laboratory (US)) Andrey Kirianov (B.P. Konstantinov Petersburg Nuclear Physics Institute - PNPI () Dimitrii Krasnopevtsev (National Research Nuclear University MEPhI (RU)) Andrey Zarochentsev (St. Petersburg State University (RU))   ()
2:25 PM Data Locality via Coordinated Caching for Distributed Processing - Max Fischer (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))   ()
2:50 PM LHCb data processing optimization using Event Index - Nikita Kazeev (Yandex School of Data Analysis (RU))   ()
3:15 PM --- Coffee break ---
3:45 PM The software system for the Control and Data Acquisition for the Cherenkov Telescope Array - Dr Matthias Fuessling (DESY) Peter Wegner (DESY)   ()
4:10 PM ATLAS FTK a - very complex - custom parallel supercomputer - Naoki Kimura (Aristotle Univ. of Thessaloniki (GR))   ()
4:35 PM GeantV: from CPU to accelerators - Andrei Gheata (CERN)   ()
5:00 PM Software and Data Citation in High Energy Physics - Current Practices and Ideas for the Future - Peter Elmer (Princeton University (US))   ()
1:55 PM
Track 3 (until 6:30 PM) ()
2:00 PM Fun with higher-loop Feynman diagrams - York Schröder (UBB Chillán)   ()
2:25 PM Geometrical splitting and reduction of Feynman diagrams - Andrei Davydychev   ()
2:50 PM Alternative method of Reduction of the Feynman Diagrams to a set of Master Integrals - Igor Kondrashuk (UBB)   ()
3:15 PM --- Coffee break ---
3:45 PM Six loop beta function in $\phi^4$ model - Mikhail Kompaniets (St. Petersburg State University (RU))   ()
4:10 PM Evaluation of the bottom quark mass from Upsilon(1S) - Dr Gorazd Cvetic (UTFSM, Valparaiso)   ()
4:35 PM Higgs boson production in association with jets in gluon-gluon fusion - Gionata Luisoni (CERN)   ()
5:00 PM The flavour dependence for the four-loop QCD correction to the relation between pole and running heavy quark masses - Dr Andrei Kataev (Institute for Nuclear Research of the Russian Academy of Sciences)   ()
2:00 PM
Track 2 (until 6:30 PM) ()
2:00 PM Development of Machine Learning Tools in ROOT - Omar Andres Zapata Mesa (Metropolitan Institute of Technology) Lorenzo Moneta (CERN)   ()
2:25 PM Support Vector Machines and generalisation in HEP - Thomas James Stevenson (University of London (GB))   ()
2:50 PM Approximating Decomposed Likelihood Ratios using Machine Learning - Juan Guillermo Pavez Sepulveda (Federico Santa Maria Technical University (CL))   ()
3:15 PM --- Coffe Break ---
3:45 PM Density Estimation Trees as fast non-parametric modelling tools - Lucio Anderlini (Universita e INFN, Firenze (IT))   ()
4:10 PM Boosted Decision Tree Reweighter - Aleksei Rogozhnikov (Yandex School of Data Analysis (RU))   ()
4:35 PM Ring-shaped Calorimetry Information for a Neural e/$\gamma$ Identification with ATLAS Detector - Joao Victor Da Fonseca Pinto (Univ. Federal do Rio de Janeiro (BR))   ()
5:00 PM Multivariate Analysis for particle identification in a Highly Granularity Semi-Digital Hadronic Calorimeter for ILC Experiments - Mrs SAMEH MANNAI (Université Catholique de Louvain. Belgium)   ()
12:45 PM --- Lunch Break ---
2:00 PM
Excursion (until 6:30 PM) ()
12:45 PM --- Lunch Break ---
2:00 PM
Track 1 (until 6:30 PM) ()
2:00 PM Using NERSC High-Performance Computing (HPC) systems for high-energy nuclear physics applications - Markus Fasel (Lawrence Berkeley National Lab. (US))   ()
2:25 PM Multi-resource planning: Simulations and study of a new scheduling approach for distributed data production in High Energy and Nuclear Physics - Dzmitry Makatun (Faculity of Nuclear Physics and Physical Engineering, Czech Technical University in Prague)   ()
2:50 PM A scalable architecture for online anomaly detection of WLCG batch jobs - Manuel Giffels (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))   ()
3:15 PM --- Coffee break ---
3:45 PM Performance and Advanced Data Placement Techniques with Ceph’s Distributed Storage System - Michael Poat (Brookhaven National Laboratory)   ()
4:10 PM Experiments Toward a Modern Analysis Environment: Functional Programming Style, Scriptless, Continuous Integration, and Everything in Source Control - Gordon Watts (University of Washington (US))   ()
4:35 PM Multi-threaded Software Framework Development for the ATLAS Experiment - Graeme Stewart (University of Glasgow (GB))   ()
5:00 PM The ATLAS EventIndex: data flow and inclusion of other metadata - Fedor Prokoshin (Federico Santa Maria Technical University (CL))   ()
2:00 PM
Track 2 (until 6:30 PM) ()
2:00 PM Deconvolving the detector from an observed signal in Fourier space. - Joseph Boudreau (University of Pittsburgh (US))   ()
2:25 PM Vertex finding by sparse model-based clustering - Rudolf Fruhwirth (Austrian Academy of Sciences (AT))   ()
2:50 PM Novel real-time alignment and calibration and track reconstruction for the upgrade at the LHCb detector. - Renato Quagliani (Laboratoire de l'Accelerateur Lineaire (FR))   ()
3:15 PM A novel method for event reconstruction in Liquid Argon Time Projection Chamber - Dr Maxim Potekhin (Brookhaven National Laboratory)   ()
2:00 PM
Track 3 (until 6:30 PM) ()
2:00 PM Physics beyond the Standard Model at the Precision Frontier - Aleksandrs Aleksejevs (Memorial University of Newfoundland)   ()
2:25 PM SModelS: A Tool for Making Systematic Use of Simplified Models - Wolfgang Waltenberger (Austrian Academy of Sciences (AT))   ()
2:50 PM Making extreme computations possible with virtual machines - juergen reuter (DESY Hamburg, Germany)   ()
3:15 PM High Performance and Increased Precision Techniques for Feynman Loop Integrals - Prof. Kiyoshi Kato (Kogakuin Univ.)   ()
3:40 PM --- Coffee break ---
7:00 PM
Conference Dinner (until 10:00 PM) ()
12:45 PM --- Lunch Break ---
2:00 PM
Tracks summaries (until 3:40 PM) ()
2:00 PM Summary Track 1: Graeme Stewart - Graeme Stewart (University of Glasgow (GB))   ()
2:30 PM Summary Track 2: Lorenzo Moneta - Lorenzo Moneta (CERN)   ()
3:00 PM Summary Track 3: York Schroeder, Gionata Luisoni, Stanislav Poslavsky - Stanislav Poslavsky (IHEP, Protvino) Gionata Luisoni (CERN) York Schröder (UBB Chillán)   ()
3:40 PM --- Coffee Break ---
4:10 PM
Best posters talks (until 4:40 PM) ()
4:40 PM
Closing of Workshop (until 5:00 PM) ()