Dark Sectors Workshop

US/Pacific
SLAC

SLAC

2575 Sand Hill Rd, Menlo Park CA 94205 Plenaries in Kavli Auditorium (building 51)
John Jaros (SLAC), Mathew Graham (SLAC), Natalia Toro (SLAC), Philip Schuster, Rouven Essig, Timothy Knight Nelson (SLAC National Accelerator Laboratory (US))
Description

PLENARY TALKS WILL BE HELD IN KAVLI AUDITORIUM (BUILDING 51).

PARALLEL SESSION LOCATIONS WILL BE DETERMINED THURSDAY MORNING.

 

BlueJeans rooms:

Plenary: 139945767

Working Groups:

To join from computer/smartphone click the appropriate link or go to www.bluejeans.com and enter the meeting ID above.

To phone in, call local number

  • +1.408.740.7256
  • +1.888.240.2560
  • +1.408.317.9253
  • (full list of phone numbers: http://bluejeans.com/numbers?ll=en)

then enter the meeting ID as above followed by #

    • 08:30 08:45
      Workshop Logistics (Kavli Aud.) 15m
      Speaker: John Jaros (SLAC)
    • 08:45 09:00
      Welcome (Kavli Aud.) 15m
      Speaker: JoAnne Hewett (SLAC)
    • 09:00 09:45
      Theory & Dark Photon WG Primer (Kavli Aud.) 45m
      Speaker: Natalia Toro (SLAC)
    • 09:45 10:15
      Coffee Break 30m
    • 10:15 11:00
      Dark Matter at Accelerators WG Primer (Kavli Aud.) 45m
      Speaker: Philip Schuster
    • 11:00 11:45
      Direct Detection WG Primer 45m
      Speaker: Rouven Essig
    • 11:35 11:45
      Rich Dark Sectors primer 10m
      Speaker: David Morrissey (TRIUMF)
    • 11:45 12:00
      WG Goals & Challenge Questions 15m
      Speaker: Natalia Toro (SLAC)
    • 12:00 13:30
      Lunch 1h 30m
    • 13:30 15:00
      Dark Matter at Accelerators: Session 1 (Kavli 3rd floor)
      Conveners: Eder Izaguirre, Dr Gordan Krnjaic (Fermi National Accelerator Laboratory), Marco Andrea Battaglieri (Universita e INFN (IT)), Richard Van de Water (Los Alamos National Laboratory)
      • 13:30
        MiniBoone Present 20m
        Speaker: Rex Tayloe
      • 13:50
        SBN Future 20m
        Speaker: Robert Cooper
      • 14:10
        Daedelus Theory 20m
        Speaker: Yoni Kahn
      • 14:30
        Discussion and Challenge Questions 30m
    • 13:30 15:00
      Direct Detection: Session 1 (Berryessa in SUSB)
      Conveners: Matt Pyle (UC Berkeley), jeremy mardon (Stanford University)
      • 13:30
        Kathryn Zurek -- Detecting DM with superfluids 10m
      • 13:45
        Yue Zhao -- Detecting DM with superconductors 10m
      • 14:00
        Tongyan Lin -- Absorption of bosonic light dark matter in superconducting targets 10m
      • 14:15
        discussion 45m
    • 13:30 15:00
      Visible Dark Photon Searches: Session 1 (Kavli Auditorium)
      Conveners: James Alexander (Cornell University (US)), Maxim Perelstein (Cornell), Maxim Perelstein
    • 15:00 15:15
      Coffee Break 15m
    • 15:15 16:30
      New Facilities: Overview Talks (Kavli Auditorium)
    • 16:30 18:00
      Dark Matter at Accelerators: Session 2 (Kavli Auditorium TBC)
      Conveners: Eder Izaguirre, Dr Gordan Krnjaic (Fermi National Accelerator Laboratory), Marco Andrea Battaglieri (Universita e INFN (IT)), Richard Van de Water (Los Alamos National Laboratory)
    • 16:30 18:00
      Rich Dark Sectors: Session 1 (Berryessa in SUSB)
      Conveners: Bertrand Echenard (Caltech), Brian Shuve (Perimeter Institute), David Morrissey (TRIUMF)
      • 16:30
        Light Hidden Sectors & Dark Higgses 20m
        Speaker: Adam Ritz (University of Victoria)
      • 16:50
        Dark Naturalness Searches 20m
        Speaker: Andrew Haas (New York University)
      • 17:10
        Contributed Slides and Discussion (Dark Masses & Naturalness) 25m

        Christopher Hearty - Dark Higgs measurements at BaBar, Belle, and Belle II
        David Morrissey - SUSY Hidden Dark Photon

      • 17:35
        Discussion and Challenge Questions (Dark Masses & Naturalness) 25m
    • 16:30 18:00
      Visible Dark Photon Searches: Session 2 (Kavli 3rd floor TBC)
      Conveners: James Alexander (Cornell University (US)), Maxim Perelstein (Cornell), Maxim Perelstein
    • 18:00 20:00
      Reception (courtyard outside SUSB, near the SLAC cafe) 2h
    • 08:30 09:45
    • 09:45 10:00
      Coffee Break 15m
    • 10:00 12:00
      Joint Visible/Accelerators Session: Session 2
      Conveners: Eder Izaguirre, Gordan Krnjaic (Fermi National Accelerator Laboratory), Gordan Krnjaic (Fermilab), James Alexander (Cornell University (US)), Marco Andrea Battaglieri (Universita e INFN (IT)), Maxim Perelstein (Cornell), Maxim Perelstein, Richard Van de Water (Los Alamos National Laboratory)
    • 10:30 12:00
      Direct Detection: Closing discussion
      Conveners: Matt Pyle (UC Berkeley), jeremy mardon (Stanford University)
    • 12:00 13:00
      Lunch 1h
    • 13:00 14:30
      Dark Matter at Accelerators: Session 6 (Havasu -- 3rd floor)
      Conveners: Eder Izaguirre, Dr Gordan Krnjaic (Fermi National Accelerator Laboratory), Marco Andrea Battaglieri (Universita e INFN (IT)), Richard Van de Water (Los Alamos National Laboratory)
      • 13:00
        Preparation for Close Out Session 1h 30m
    • 13:00 14:30
      Direct Detection: prep for close out (Toluca -- 4th floor)
      Conveners: Matt Pyle (UC Berkeley), jeremy mardon (Stanford University)
    • 13:00 14:30
      Rich Dark Sectors: Session 4 (Almanor -- SUSB 3rd floor)
      Conveners: Bertrand Echenard (Caltech), Brian Shuve (Perimeter Institute), David Morrissey (TRIUMF)
      • 13:00
        Rich Dark Sectors: Preparation for Close-Out 1h 30m
    • 13:00 14:30
      Visible Dark Photon Searches: Session 6 (Berryessa -- 2nd floor)
      Conveners: James Alexander (Cornell University (US)), Maxim Perelstein, Maxim Perelstein (Cornell)
    • 14:30 14:45
      Coffee Break 15m
    • 14:45 17:00
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×