Indico has been upgraded to v2.3. Please see our blog for a list of improvements.
Austrian Teachers Programme

from Sunday, 30 May 2010 (17:00) to Friday, 4 June 2010 (12:00)
CERN (6/2-024)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
30 May 2010
31 May 2010
1 Jun 2010
2 Jun 2010
3 Jun 2010
4 Jun 2010
AM
09:00
Einführung (until 10:00) (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
Slides
10:00
Vormittagsvorlesungen (until 12:00) (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
10:00 Teilchenphysik 1 - Rolf Landua (CERN)   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
Slides
11:00 Teilchenbeschleuniger - Dr Helmut Burkhardt (CERN)   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
Slides
09:00
Vormittagsvorlesungen (until 12:00) (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
09:00 Teilchendetektoren 1 - Guido Heinrich Dirkes (Institut fuer Experimentelle Kernphysik)   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
CMS Comic
Slides
10:00 Teilchenphysik 2 - Rolf Landua (CERN)   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
Slides
11:00 Anwendung IT (information technology) - Dr Andreas Hirstius (CERN)   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
Slides
09:00
Besuchsprogramm 3: Computer Center (until 10:00) (513 (Eingang))
10:00
Vormittagsvorlesungen (until 12:00) (503/1-001 - Council Chamber)
10:00 Teilchenphysik 3 - Rolf Landua (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
Slides
11:00 Teilchendetektoren 2 - Guido Heinrich Dirkes (Institut fuer Experimentelle Kernphysik)   (503/1-001 - Council Chamber)
Slides
Website Mit Herunterladbarer Animation
09:00
Vormittagsvorlesungen (until 12:00) (503/1-001 - Council Chamber)
09:00 Nationale Beteiligung und Ressourcen in der Teilchenphysik - Michael Doser (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
Slides
10:00 Kosmologie 1 - Urs Wiedemann (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
Slides
11:00 Anwendungen - medical science - Lukas Tlustos (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
Slides
09:00
Vormittagsvorlesungen (until 11:00) (503/1-001 - Council Chamber)
09:00 Kosmologie 2 - Urs Wiedemann (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
10:00 Curriculum / Ressourcen für die Schule - Rolf Landua (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
Slides
11:00
Abschlussbesprechung und Evaluation (until 12:00) (503/1-001 - Council Chamber)
11:00 Verabschiedung durch den Generaldirektor - Rolf Heuer (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
11:15 Evaluation und Abschlussbesprechung - Dr Sascha Marc Schmeling (CERN) Mr Konrad Jende (Technische Universitaet Dresden)   (503/1-001 - Council Chamber)
PM
17:00
Begrüßung (until 21:00) (501-Restaurant 1)
17:00 Empfang - Dr Sascha Marc Schmeling (CERN) Rolf Landua (CERN)   (501-Restaurant 1)
18:00 Kurze Einführung - Dr Sascha Marc Schmeling (CERN) Rolf Landua (CERN)   (CERN-Gelände)
19:30 Dinner   (501-Restaurant 1)
12:00
Mittagessen (until 14:00) (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
14:00
Nachmittagsvorlesungen (until 16:00) (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
14:00 Antimaterie - Rolf Landua (CERN)   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
Slides
Website
15:00 Fragen und Antworten - Rolf Landua (CERN)   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
16:00
Besuchsprogramm 1 (until 17:15) (Startpunkt ist das BE Auditorium (6-2-024))
Website
12:00
Mittagessen (until 13:30) (Building 501 (Restaurant 1) oder Building 504 (Restaurant 2))
13:30
Teilchenphysik-Workshops 1 (until 16:30) ()
13:30 Cloud Chamber Workshop - Group A - Mick Storr (CERN)   (6/2-004)
Slides
13:30 Teachers Lab Workshop - Group B - Dr Sascha Marc Schmeling (CERN) Mr Konrad Jende (Technische Universitaet Dresden)   (3/R-002 - Teacher Training Room)
15:00 Cloud Chamber Workshop - Group B - Mick Storr (CERN)   (6/2-004)
15:00 Teachers Lab Workshop - Group A - Dr Sascha Marc Schmeling (CERN) Mr Konrad Jende (Technische Universitaet Dresden)   (3/R-002 - Teacher Training Room)
16:30
Besuchsprogramm 2 - Olaf Dunkel (until 17:00) (Abfahrt ist um genau 16:30 Uhr vor dem Gebäude 33 (Rezeption) - Folgen Sie der grauen Linie vom Hauptgebäude aus.)
17:00
Besuchsprogramm 2 -Dr Sascha Marc Schmeling (CERN) (until 18:00) ()
18:45
GTP Barbecue (until 22:00) (6529/R-001 - ZONE BAR B Q)
12:00
Mittagessen (until 13:00) (501 (R1))
13:00
Schnitzeljagd durch Genf (until 18:00) (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
18:00
Deutscher Diplomatischer Dienst (until 19:00) (Sitzungssaal)
19:30
Offizielles Dinner der Fortbildung (until 22:30) ()
12:00
Mittagessen (until 14:00) (501 (R1))
14:00
Teilchenphysik-Workshops 2 -Mr Konrad Jende (Technische Universitaet Dresden) (until 15:30) (572/R-010)
Datensample
Slides
Website
14:00
Teilchenphysik-Workshops 2 - Sascha Marc Schmeling (until 15:30) (3/R-002 - Teacher Training Room)
Datensample
Slides
Website
15:30
Teilchenphysik-Workshops 2 -Mr Konrad Jende (Technische Universitaet Dresden) (until 17:00) (572/R-010)
Datensample
Slides
Website
15:30
Teilchenphysik-Workshops 2 - Sascha Marc Schmeling (until 17:00) (3/R-002 - Teacher Training Room)
Datensample
Slides
Website
17:30
Teilchenphysik-Workshops 2 -Mr Konrad Jende (Technische Universitaet Dresden) (until 19:00) (593 Auditorium)
Datensample
Slides
Website