09:00
|
Arrival day
(until 22:00)
()
|
19:00
|
Dinner
(Restaurant 1 - bldg. 501)
|
|
09:00
|
Welcome presentation
(until 12:00)
(40/S2-C01 - Salle Curie)
|
09:00
|
Welcome
-
Florian Sonnemann
(CERN)
(40/S2-C01 - Salle Curie)
|
09:05
|
Introduction to CERN
-
Frank Tecker
(CERN)
Alexander Philipp Kalweit
(CERN)
Ines Knapper
(CERN)
(40/S2-C01 - Salle Curie)
|
09:55
|
Welcome from HSSIP team
-
Natalia Pagani
(Athens University of Economics and Business (GR))
Ines Knapper
(CERN)
(40/S2-C01 - Salle Curie)
|
10:00
|
--- Access cards ---
|
|
08:30
|
Daily Catch-Up
(until 09:00)
()
|
09:00
|
Visits at CERN
(until 11:10)
()
|
09:00
|
Data Centre & AD
()
|
11:00
|
Lectures
(until 12:00)
(6/R-012 - conference room)
|
11:00
|
Einführung in die Kern- und Teilchenphysik am CERN
-
Alexander Philipp Kalweit
(CERN)
(6/R-012 - conference room)
|
|
08:30
|
Daily Catch-Up
(until 09:00)
()
|
09:00
|
Work in project groups
(until 12:00)
()
|
|
08:30
|
Work in project groups
(until 13:00)
()
|
|
08:30
|
Daily Catch-Up
(until 09:00)
()
|
09:00
|
Work in project groups
(until 12:00)
()
|
|
10:00
|
Business Breakfast
(until 11:30)
(501 - VIP Glassbox)
|
|
08:30
|
Daily Catch-Up
(until 09:00)
()
|
09:00
|
Work in project groups
(until 12:30)
()
|
|
08:30
|
Daily Catch-Up
(until 09:00)
()
|
09:00
|
Work in project groups
(until 12:30)
()
|
|
08:30
|
Daily Catch-Up
(until 09:00)
()
|
09:00
|
Visits at CERN
(until 10:00)
()
|
09:00
|
ATLAS Underground visit
()
|
09:00
|
Work in project groups
(until 13:00)
()
|
|
08:30
|
Daily Catch-Up
(until 09:00)
()
|
09:00
|
Work in project groups
(until 12:00)
()
|
|
09:00
|
Check-out formalities & Leaving Procedure
(until 12:00)
()
|
|
08:00
|
Departure
(until 22:00)
()
|
|
|
12:00
|
--- Lunch ---
|
13:30
|
Meet with the supervisors & group picture
(until 14:00)
()
|
14:00
|
Treasure Hunt @CERN!
(until 17:00)
()
|
17:00
|
Visits at CERN
(until 18:00)
()
|
17:00
|
Synchrocyclotron (SC)
(300)
|
|
12:10
|
--- Lunch ---
|
13:00
|
Work in project groups
(until 17:30)
()
|
|
12:00
|
--- Lunch ---
|
13:00
|
Work in project groups
(until 17:30)
()
|
20:00
|
Optional Programme: CERN Cinéclub film screening
(until 23:00)
(503/1-001 - Council Chamber)
|
20:00
|
Facing Windows (La finestra di fronte) by Ferzan Ozpetek
(503/1-001 - Council Chamber)
|
|
13:00
|
--- Lunch ---
|
14:00
|
Lectures
-
Frank Tecker
(CERN)
(until 15:00)
(6/R-012 - conference room)
|
14:00
|
Einführung in die Beschleunigerphysik
-
Frank Tecker
(CERN)
(6/R-012 - conference room)
|
15:00
|
Visits at CERN
(until 16:20)
()
|
15:00
|
LEIR visit
()
|
16:30
|
Daily Catch-Up
(until 17:00)
()
|
19:00
|
Official Programme Dinner - Cheese Fondue
(until 22:00)
()
|
|
12:00
|
--- Lunch ---
|
13:00
|
Work in project groups
(until 17:30)
()
|
|
14:00
|
Discover Geneva! Treasure Hunt
(until 22:00)
()
|
14:00
|
Treasure Hunt
()
|
|
12:30
|
--- Lunch ---
|
14:00
|
S'Cool LAB
(until 18:00)
(143/R-003 - S'Cool LAB)
|
14:00
|
Hands-on particle physics workshops
(143/R-003 - S'Cool LAB)
|
|
12:30
|
--- Lunch ---
|
14:00
|
Visits at CERN
-
Ivan Ravasenga
(National Academy of Sciences of Ukraine (UA))
Friederike Bock
(CERN)
(until 16:00)
()
|
14:00
|
ALICE underground visit
()
|
|
13:00
|
--- Lunch break ---
|
14:00
|
Visits at CERN
(until 15:20)
()
|
14:00
|
SM18
()
|
20:00
|
Optional Programme: CERN Cinéclub film screening
(until 23:00)
(503/1-001 - Council Chamber)
|
20:00
|
Fadhma N’soumer by Belkacem Hadjadj (Algeria) (projection in partnership with FIFOG: Festival International du Film Oriental de Geneve)
(503/1-001 - Council Chamber)
|
|
12:00
|
--- Lunch ---
|
13:00
|
Visits at CERN
-
Sascha Dungs
(Technische Universitaet Dortmund (DE))
(until 14:00)
()
|
13:00
|
ATLAS underground
()
|
13:00
|
Work in project groups
(until 17:30)
()
|
15:00
|
Visits at CERN
-
Lingxin Meng
(CERN)
Sarah Aretz
(CERN)
Bastian Schlag
(Johannes Gutenberg Universitaet Mainz (DE))
(until 18:00)
()
|
15:00
|
ATLAS underground
-
Bastian Schlag
(Johannes Gutenberg Universitaet Mainz (DE))
()
|
16:00
|
ATLAS underground
-
Sarah Aretz
(CERN)
()
|
17:00
|
ATLAS underground
-
Lingxin Meng
(CERN)
()
|
|
12:00
|
--- Lunch ---
|
13:00
|
Final presentations & closing
(until 18:15)
(31/3-004 - IT Amphitheatre)
|
13:00
|
Introduction
(31/3-004 - IT Amphitheatre)
|
13:05
|
Data analysis for ALICE detector Simulations
-
Deniz Coskun
Anna-Lotta Hoper
(31/3-004 - IT Amphitheatre)
|
13:20
|
Save the ATLAS Pixel Modules
-
Alexander Gundermann
Maria Klar
(31/3-004 - IT Amphitheatre)
|
13:35
|
Test O2 simulation on GRID
-
Sara Theresa Walcher
Lars Christoph Reining
(31/3-004 - IT Amphitheatre)
|
13:50
|
DIY Adventures: Optimierung und Herstellung eines Lowcost Teilchendetektors
-
Noah Leo Rullmann
Alice Trenker
(31/3-004 - IT Amphitheatre)
|
14:05
|
--- Short break ---
|
14:20
|
Development of a controller for a LED strip for a particle accelerator model
-
Lennart Elias Beyer
Julius Seidel
(31/3-004 - IT Amphitheatre)
|
14:35
|
Radiation at particle accelerators
-
Karla Elisabeth Reiske
Tim Emil Bruss
(31/3-004 - IT Amphitheatre)
|
14:50
|
Development of electronics modules as communication bridges in test setups
-
Katharina Hardl
Franziska Grosse-Kreul
(31/3-004 - IT Amphitheatre)
|
15:05
|
Simulation von beschleunigenden Hochfrequenzstrukturen
-
Isabelle Katharina Strecker
Alexander Michael Muller
(31/3-004 - IT Amphitheatre)
|
15:20
|
--- Short break ---
|
15:35
|
Werde Regisseur*in und Kamerafrau (oder -mann) für einen Root-in-Action stream
-
Marius Dorrie
Amelie Sophie Coumans
(31/3-004 - IT Amphitheatre)
|
15:50
|
A radiological study at CERNs accelerators
-
Kevin Wiesner
Janik Blanc
(31/3-004 - IT Amphitheatre)
|
16:05
|
Having fun with the real cool things
-
Ines Sarah Hartkopf
Cemile Buyukkakac
(31/3-004 - IT Amphitheatre)
|
16:20
|
Computer simulation of a time-of-flight mass-spectrometer
-
Svenja Benkert
Leo Rockenwagner
(31/3-004 - IT Amphitheatre)
|
16:35
|
Conclusion
(31/3-004 - IT Amphitheatre)
|
16:55
|
Closing Ceremony
(31-3-004- IT Amphitheatre )
|
17:15
|
Apero
(31/3-004 - IT Amphitheatre)
|
|
|