4th Annual X-band Structure Collaboration Meeting

from Monday, May 3, 2010 (8:00 AM) to Wednesday, May 5, 2010 (9:00 PM)
CERN (BE Auditorium (Monday 03/05 and Wednesday 05/05) + Council Chamber (Tuesday 04/05))

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
May 3, 2010
May 4, 2010
May 5, 2010
AM
8:50 AM
High Power Testing (until 1:00 PM) (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
8:50 AM Welcome - Dr Walter WUENSCH (CERN)   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
Slides
9:00 AM Accelerating Structures at SLAC - Chris Adolphsen (SLAC)   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
Slides
9:20 AM Discussion   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
9:30 AM High Gradient Test at Nextef - Dr Shuji Matsumoto (KEK)   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
Slides
9:50 AM Discussion   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
10:00 AM Single cells and ASTA tests - Dr Valery Dolgashev (SLAC)   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
Slides
10:20 AM Discussion   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
10:30 AM --- Coffee Break ---
11:00 AM PETS Testing Analysis - Alessandro Cappelletti   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
Slides
11:20 AM Discussion   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
11:30 AM TERA 3 GHz High-Gradient cavity test - Silvia Verdu Andres (TERA Foundation-Unknown-Unknown)   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
Slides
11:50 AM Discussion   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
12:00 PM Discussion on critical issues for testing: breakdown identification, preparation for test, procession protocol - Toshiyasu Higo (KEK)   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
Slides
9:00 AM
Calculation and Measurement (until 12:30 PM) (503/1-001 - Council Chamber)
9:00 AM ACE3P codes applied to two-beam acceleration - Arno Candel (SLAC National Accelerator Laboratory)   (503/1-001 - Council Chamber)
Slides
9:20 AM Discussion   (503/1-001 - Council Chamber)
9:30 AM PETS on/off and pulse propagation through two-beam rf network - Alessandro Cappelletti   (503/1-001 - Council Chamber)
Slides
10:00 AM Discussion   (503/1-001 - Council Chamber)
10:10 AM Beam loading compensation - Oleksiy Kononenko   (503/1-001 - Council Chamber)
Slides
10:30 AM Discussion   (503/1-001 - Council Chamber)
10:40 AM --- Coffee Break ---
11:10 AM Travelling wave structure tuning - Jiaru Shi   (503/1-001 - Council Chamber)
Slides
11:30 AM Discussion   (503/1-001 - Council Chamber)
11:40 AM ACE3P - Code Capabilities and Recent Results - Arno Candel (SLAC National Accelerator Laboratory)   (503/1-001 - Council Chamber)
Slides
12:00 PM Discussion   (503/1-001 - Council Chamber)
8:30 AM
High-Power Test Areas (Joint Session with CTF3 Collaboration meeting) (until 12:30 PM) (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
9:00 AM X-band and CTF3 meeting introduction   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
9:15 AM Nextef status and expansion plans - Dr Shuji Matsumoto (KEK)   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
Slides
9:35 AM Discussion   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
9:45 AM NLCTA, ASTA and klystron area plans - Prof. Sami Tantawi (SLAC)   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
Slides
10:05 AM Discussion   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
10:15 AM --- Coffee Break ---
10:45 AM CERN X-band test stand - Karl-Martin Schirm (CERN)   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
Slides
11:05 AM Discussion   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
11:15 AM TBTS - beams, structures and schedules - Roger Ruber (University of Uppsala)   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
Slides
11:35 AM Discussion   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
11:45 AM X-Band testing schedule and program - Steffen Doebert (CERN)   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
Slides
12:05 PM Discussion   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
PM
1:00 PM --- Lunch ---
2:30 PM
Structure Design (until 6:30 PM) (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
2:30 PM X-band structures for FELs - low gradient version - Prof. Sami Tantawi (SLAC)   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
Slides
2:50 PM X-band structures for FELs - high gradient version - Chris Adolphsen (SLAC)   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
Slides
3:00 PM Discussion   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
3:10 PM DDS Design and Test Structure - Prof. Roger Jones (University of Manchester)   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
Slides
3:30 PM Discussion   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
3:40 PM Choked structures - Dian Yeremian (SLAC)   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
Slides
4:00 PM Discussion   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
4:10 PM --- Coffee Break ---
4:40 PM Choke mode cavity and Tsinghua plans - Jiaru Shi   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
Slides
5:00 PM Discussion   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
5:10 PM Summary of accelerating structure rf design directions at CERN - Alexej Grudiev (CERN) Walter WUENSCH (CERN)   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
Slides
5:30 PM Discussion   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
5:40 PM Dielectric PETS - Dr Wei Gai (Argonne National Laboratory)   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
Slides
6:00 PM Discussion   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
12:30 PM --- Lunch ---
2:00 PM
Structure Production (until 4:00 PM) (503/1-001 - Council Chamber)
2:00 PM Structure Engineering Design - Alexandre Samoshkin (Joint Inst. for Nuclear Research (JINR))   (503/1-001 - Council Chamber)
Slides
2:20 PM Discussion   (503/1-001 - Council Chamber)
2:30 PM Manufacturing RF structures at CERN - Dr germana riddone (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
Slides
2:50 PM Discussion   (503/1-001 - Council Chamber)
3:00 PM SLAC Status in Accelerator Structures Production - Dr Juwen Wang (SLAC)   (503/1-001 - Council Chamber)
Slides
3:20 PM Discussion   (503/1-001 - Council Chamber)
3:30 PM Material preparation and new ideas on quadrant fabrication - Yasuo Higashi (KEK)   (503/1-001 - Council Chamber)
Slides
3:50 PM Discussion   (503/1-001 - Council Chamber)
4:00 PM --- Coffee Break ---
4:30 PM
Subsystems (vacuum, cooling and instrumentation) (until 6:30 PM) (503/1-001 - Council Chamber)
4:30 PM CLIC structure vacuum system and the dynamic vacuum challenge - Mr Sergio Calatroni (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
Slides
4:50 PM Discussion   (503/1-001 - Council Chamber)
5:00 PM Thermo-mechanical calculations for structures - Dr germana riddone (CERN) Risto Nousiainen (Helsinki Institute of Physics (HIP)-Unknown-Unknown)   (503/1-001 - Council Chamber)
Slides
5:20 PM Discussion   (503/1-001 - Council Chamber)
5:30 PM CLIC rf diagnostics - Alexej Grudiev (CERN) Mrs Alexandra Andersson   (503/1-001 - Council Chamber)
Slides
5:50 PM Discussion   (503/1-001 - Council Chamber)
12:30 PM --- Lunch ---
6:30 PM
Welcome Drink (until 9:00 PM) (The Globe of Science and Innovation)