HEPiX Spring 2019 Workshop

from Monday, 25 March 2019 (08:00) to Friday, 29 March 2019 (23:35)
SDSC Auditorium (E-B 212)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
25 Mar 2019
26 Mar 2019
27 Mar 2019
28 Mar 2019
29 Mar 2019
AM
08:00
Logistics & announcements (until 09:00) (E-B 212)
09:00
Welcome to SDSC and UCSD (until 09:20) (E-B 212)
09:00 Welcome to SDSC and UCSD - Mike Norman   (E-B 212)
09:20
Logistics & announcements (until 09:30) (E-B 212)
09:30
Site Reports (until 10:30) (E-B 212)
09:30 PDSF Site Report - Georg Rath (Lawrence Berkeley National Laboratory)   (E-B 212)
09:45 BNL Site Report - Ofer Rind (Brookhaven National Laboratory)   (E-B 212)
10:00 Update of Canadian T1 / T2 - Rolf Seuster (University of Victoria (CA))   (E-B 212)
10:15 AGLT2 Site Report - Dr Wenjing Wu (University of Michigan)   (E-B 212)
10:30 --- Coffee Break ---
11:00
Site Reports (until 12:30) (E-B 212)
11:00 University of Wisconsin-Madison CMS T2 site report - Ajit Kumar Mohapatra (University of Wisconsin Madison (US))   (E-B 212)
11:15 University of Nebraska CMS Tier2 Site Report - Garhan Attebury (University of Nebraska Lincoln (US))   (E-B 212)
11:30 KEK Site Report - Tomoaki Nakamura (High Energy Accelerator Research Organization (JP))   (E-B 212)
11:45 Tokyo Tier-2 Site Report - Tomoe Kishimoto (University of Tokyo (JP))   (E-B 212)
12:00 UW CENPA site report - Dr Duncan Prindle (University of Washington)   (E-B 212)
12:15 JLab Site Report - Sandra Philpott   (E-B 212)
09:00
Site Reports (until 10:15) (E-B 212)
09:00 CERN Site Report - Andrei Dumitru (CERN)   (E-B 212)
09:15 INFN-T1 Site Report - Mr Andrea Chierici (Universita e INFN, Bologna (IT))   (E-B 212)
09:30 Nikhef Site Report - Dennis Van Dok   (E-B 212)
09:45 RAL Site Report - Martin Bly (STFC-RAL)   (E-B 212)
10:00 DESY site report - Peter van der Reest (DESY)   (E-B 212)
10:15 --- Coffee Break ---
11:00
Site Reports (until 11:45) (E-B 212)
11:00 Prague Site Report - Martin Adam (Acad. of Sciences of the Czech Rep. (CZ)) Jiri Chudoba (Acad. of Sciences of the Czech Rep. (CZ))   (E-B 212)
11:15 GSI Site Report - Thomas Roth (GSI)   (E-B 212)
11:30 Diamond Light Source Site Report - James Thorne (Diamond Light Source)   (E-B 212)
11:45
Grid, Cloud and Virtualization (until 12:35) (E-B 212)
11:45 Addressing the Challenges of Executing Massive Computational Clusters in the Cloud - Boyd Wilson (Omnibond)   (E-B 212)
12:10 CloudScheduler version2 - Rolf Seuster (University of Victoria (CA))   (E-B 212)
09:00
Storage & Filesystems (until 10:40) (E-B 212)
09:00 Using the dynafed data federation as site storage element - Marcus Ebert (University of Victoria)   (E-B 212)
09:25 OSiRIS: Open Storage Research Infrastructure - Benjeman Jay Meekhof (University of Michigan (US))   (E-B 212)
09:50 Virtualization for Online Storage Clusters - Jan Erik Sundermann (Karlsruhe Institute of Technology (KIT))   (E-B 212)
10:15 DPM DOME - Petr Vokac (Czech Technical University (CZ))   (E-B 212)
10:40 --- Coffee Break ---
11:10
Storage & Filesystems (until 12:00) (E-B 212)
11:10 Storage services at CERN - Enrico Bocchi (CERN)   (E-B 212)
11:35 Storage management in a large scale at BNL - Robert Hancock (Brookhaven National Laboratory)   (E-B 212)
09:00
IT Facilities & Business Continuity (until 10:40) (E-B 212)
09:00 Cost and system performance modelling in WLCG and HSF: an update - Dr Andrea Sciabà (CERN) Jose Flix Molina (Centro de Investigaciones Energéti cas Medioambientales y Tecno)   (E-B 212)
09:25 RACF/SDCC Datacenter Transformation within the Scope of BNL CFR Project and Beyond - Alexandr Zaytsev (Brookhaven National Laboratory (US))   (E-B 212)
09:50 Omni, N9 and the Superfacility - Cary Whitney (LBNL)   (E-B 212)
10:15 HEPiX Technology Watch working group - Helge Meinhard (CERN)   (E-B 212)
10:40 --- Coffee Break ---
11:10
IT Facilities & Business Continuity (until 12:25) (E-B 212)
11:10 Technolog Watch WG Reports - Michele Michelotto (Università e INFN, Padova (IT)) Andrea Chierici (INFN-CNAF) Mr Martin Gasthuber (DESY) Rolf Seuster (University of Victoria (CA))   (E-B 212)
09:00
Grid, Cloud and Virtualization (until 10:15) (E-B 212)
09:00 The Experience and Challenge in Grid Computing at KEK - Go Iwai (KEK)   (E-B 212)
09:25 Creating an opportunistic OSG site inside the PRP Kubernetes cluster - Igor Sfiligoi (UCSD)   (E-B 212)
09:50 Public cloud for high throughput computing - Dr Gregory Parker (Entonos)   (E-B 212)
10:15 --- Coffee Break ---
10:45
Grid, Cloud and Virtualization (until 12:00) (E-B 212)
10:45 6 years of CERN Cloud - From 0 to 300k cores - Belmiro Moreira (CERN)   (E-B 212)
11:10 Developing for a Services Layer At The Edge (SLATE) - Mr Ben Kulbertis (University of Utah)   (E-B 212)
11:35 Changes to OSG and how they affect US WLCG sites - Jeffrey Michael Dost (Univ. of California San Diego (US))   (E-B 212)
PM
12:30 --- Lunch Break ---
14:00
End-User IT Services & Operating Systems (until 15:15) (E-B 212)
14:00 Text Classification via Supervised Machine Learning for an Issue Tracking System - Martin Kandes (Univ. of California San Diego (US))   (E-B 212)
14:25 Endpoint user device and app provisioning models - Michal Kwiatek (CERN)   (E-B 212)
14:50 How to make your Cluster look like a Supercomputer (for Fun and Profit) - Georg Rath (Lawrence Berkeley National Laboratory)   (E-B 212)
15:15 --- Coffee Break ---
15:45
Storage & Filesystems (until 17:00) (E-B 212)
15:45 OpenAFS Release Team report - Mr Michael Meffie (Sine Nomine)   (E-B 212)
16:10 IntegratingHadoop Distributed File System to Logistical Storage - Dr Shunxing Bao (Vanderbilt University)   (E-B 212)
16:35 Developments in disk and tape storage at the RAL Tier 1 - Rob Appleyard (STFC)   (E-B 212)
17:00
Site Reports (until 17:15) (E-B 212)
17:00 BEIJING Site Report - Dr Qiulan Huang (Institute of High Energy Physics, Chinese Academy of Science)   (E-B 212)
18:00 --- Welcome reception ---
12:35 --- Lunch Break ---
14:00
Networking & Security (until 15:40) (E-B 212)
14:00 CERN DNS and DHCP service improvement plans - Quentin Barrand (CERN)   (E-B 212)
14:25 Computer Security Update - Stefan Lueders (CERN)   (E-B 212)
14:50 BNL activities on federated access and Single Sign-On - Tejas Rao (Brookhaven National Laboratory)   (E-B 212)
15:15 The difference in network equipment in the 25/100/400G era and how to test/break them - Tristan Suerink (Nikhef National institute for subatomic physics (NL))   (E-B 212)
15:40 --- Coffee Break ---
16:10
Networking & Security (until 17:25) (E-B 212)
16:10 WLCG/OSG Network Activities, Status and Plans - Shawn Mc Kee (University of Michigan (US))   (E-B 212)
16:35 IPv6 & WLCG - an update from the HEPiX IPv6 Working Group - Andrea Sciabà (CERN)   (E-B 212)
17:00 Network Functions Virtualisation Working Group Update - Shawn Mc Kee (University of Michigan (US))   (E-B 212)
17:30
Board Meeting (until 19:00) ()
12:00
Miscellaneous (until 12:25) (E-B 212)
12:00 Fermilab Site Report - Bo Jayatilaka (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (E-B 212)
12:25 --- Lunch Break ---
14:00
Computing & Batch Systems (until 15:40) (E-B 212)
14:00 Benchmarking Worrking Group - Status Report - Michele Michelotto (Università e INFN, Padova (IT))   (E-B 212)
14:25 How Fair is my Fair-Sharing? Exposing Some Hidden Behavior Through Workload Analysis - Frederic Suter (CNRS / CC-IN2P3)   (E-B 212)
14:50 Evolution of interactive data analysis for HEP at CERN – SWAN, Kubernetes, Apache Spark and RDataFrame - Piotr Mrowczynski (CERN)   (E-B 212)
15:15 Jupyter at SDCC - William Strecker-Kellogg (Brookhaven National Lab)   (E-B 212)
15:40 --- Coffee Break ---
16:10
Computing & Batch Systems (until 17:25) (E-B 212)
16:10 Computing/Storage/Networking for next generation photon science experiments @DESY - Mr Martin Gasthuber (DESY)   (E-B 212)
16:35 Swiss HPC Tier-2 Computing @ CSCS - Mr Dino Conciatore (CSCS (Swiss National Supercomputing Centre))   (E-B 212)
17:00 Deep learning in a container, experience and best practices - Frederic Suter   (E-B 212)
18:00 --- Conference Dinner ---
12:25 --- Lunch Break ---
14:00
Storage & Filesystems (until 14:25) (E-B 212)
14:00 Keeping Pace with Science: How a Modern Filesystem Can Accelerate Discovery - Mr Andy Watson (WekaIO)   (E-B 212)
14:25
Basic IT Services (until 15:15) (E-B 212)
14:25 Config Management and Deployment Setup at KIT - Andreas Petzold (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))   (E-B 212)
14:50 Token Renewal Service (TRS) at SLAC - Andrew May (SLAC National ACCELERATOR LABORATORY)   (E-B 212)
15:15 --- Coffee Break ---
15:45
Grid, Cloud and Virtualization (until 16:10) (E-B 212)
15:45 The glideinWMS system: recent developments - Marco Mascheroni (Univ. of California San Diego (US))   (E-B 212)
16:10
Birds of a Feather (BoF) (until 17:00) (E-B 212)
12:00
Workshop wrap-up (until 12:30) (E-B 212)