CERN openlab Technical Workshop

from Wednesday, 22 January 2020 (09:30) to Thursday, 23 January 2020 (20:35)
CERN (503/1-001)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
22 Jan 2020
23 Jan 2020
AM
09:30 --- Coffee ---
10:00
Welcome and Workshop Goals (until 10:30) (503/1-001 - Council Chamber)
10:30
Computing Architectures for ML, Data Acquisition and Processing (until 12:40) (503/1-001 - Council Chamber)
10:30 CMS Real-Time Streaming Matching Inference Engine Prototype - Thomas Owen James (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
10:45 Prototyping of a DL-based Particle Identification System for the Dune Neutrino Detector - Manuel Jesus Rodriguez Alonso (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
11:00 Partner talk: Micron DLA - Marko Vitez (Sr. Machine Learning Software Engineer, Micron)   (503/1-001 - Council Chamber)
11:25 Data Analytics for Industrial Control systems - Filip Siroky (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
11:40 WinCC Open Architecture Next Generation Archiver (NGA) - Anthony Hennessey (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
11:55 Fast deep neural network inference on FPGAs - Sioni Paris Summers (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
12:10 Fast Simulation with GANs - Sofia Vallecorsa (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
12:25 Neuromorphic Computing - Dr Jean-Roch Vlimant (California Institute of Technology (US))   (503/1-001 - Council Chamber)
09:00
Computing Architectures for ML, Data Acquisition and Processing (until 10:30) (503/1-001 - Council Chamber)
09:00 Partner talk: Intel OneAPI - Francisco Perez (Intel)   (503/1-001 - Council Chamber)
09:25 GPU Usage Status & Plans in ATLAS - Attila Krasznahorkay (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
09:40 First experience of CMS reconstruction with OneAPI - Andrea Bocci   (503/1-001 - Council Chamber)
09:50 DAQDB: a key-value store for data acquisition - Giovanna Lehmann Miotto (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
10:05 Deep Learning for de-noising DUNE data on Power - Sofia Vallecorsa (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
10:15 LHCb Machine Learning Challenges - Andrey Ustyuzhanin (Yandex School of Data Analysis (RU))   (503/1-001 - Council Chamber)
10:30 --- Coffee break ---
10:50
Data Center Technologies (until 13:00) (503/1-001 - Council Chamber)
10:50 Partner talk: Oracle - Cristobal Pedregal-Martin   (503/1-001 - Council Chamber)
11:15 Oracle and GÉANT: a connection to academy - Antonio Nappi (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
11:30 Data analytics in the Cloud - Riccardo Castellotti (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
11:45 Open Days ticket reservation system development and maintenance - Viktor Kozlovszky (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
12:00 HEP workloads using Kubernetes on the Google Cloud - Ricardo Brito Da Rocha (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
12:15 EOS Comtrade project - Luca Mascetti (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
12:30 DNA storage pilot - Alberto Di Meglio (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
PM
12:45 --- Lunch break and Poster Session ---
13:45
Computing Architectures for ML, Data Acquisition and Data Processing (until 15:35) (503/1-001 - Council Chamber)
13:50 Optimizing Deep Learning use cases in CMS - Maurizio Pierini (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
14:05 The LHCb Allen project - Vladimir Gligorov (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   (503/1-001 - Council Chamber)
14:20 The CMS Heterogeneus Computing Revolution - Felice Pantaleo (CERN) Dr Andrea Bocci (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
14:35 Exploiting Modular HPC in the context of DEEP-EST and ATTRACT projects - Viktor Khristenko (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
14:50 Benchmarking workflows on computing architectures - Domenico Giordano (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
15:05 Deep Learning in ROOT using GPU - Lorenzo Moneta (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
15:20 Caching and Processing Wide, Dense, Columnar HEP Data in Apache Spark with Laurelin and Coffea - Lindsey Gray (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (503/1-001 - Council Chamber)
15:35 --- Coffee break ---
15:55
Quantum Computing (until 17:30) (503/1-001 - Council Chamber)
15:55 Quantum GAN - Su Yeon Chang   (503/1-001 - Council Chamber)
16:10 Alice Grid Storage Optimization - Federico Carminati (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
16:25 Quantum SVM - Shaojun Sun (University of Wisconsin Madison (US))   (503/1-001 - Council Chamber)
16:40 Event Classification with Quantum Machine Learning - Koji Terashi (University of Tokyo (JP))   (503/1-001 - Council Chamber)
16:55 Quantum Graph for tracking - Cenk Tuysuz (Middle East Technical University (TR))   (503/1-001 - Council Chamber)
17:10 Solving NP-hard combinatorial problems via quantum computing - Prof. Jingbo Wang   (503/1-001 - Council Chamber)
17:30 --- Cocktail reception and Poster Session ---
13:00 --- Lunch break and Poster Session ---
14:00
Working with other Sciences (until 15:40) (503/1-001 - Council Chamber)
14:00 Knowledge Transfer and Medical Applications at CERN - Manuela Cirilli (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
14:15 The Biodynamo project - Ahmad Siar Hesam (CERN) Lukas Breitwieser (CERN, ETH Zurich)   (503/1-001 - Council Chamber)
14:35 The LivingLab project - Alberto Di Meglio (CERN) David Manset   (503/1-001 - Council Chamber)
14:55 The SmartLinac project - Yann Pierre Donon   (503/1-001 - Council Chamber)
15:10 DL analysis on wearable devices - Anna Ferrari (Milano Bicocca)   (503/1-001 - Council Chamber)
15:25 Use of deep learning in UNOSAT - Edoardo Nemni (unitar (CH))   (503/1-001 - Council Chamber)
15:40
Poster Winners and wrap up (until 16:20) (503/1-001 - Council Chamber)