2020 EUROPEAN SCHOOL OF HIGH-ENERGY PHYSICS
from
Wednesday, 17 June 2020 (10:00)
to
Tuesday, 30 June 2020 (12:00)
Monday, 15 June 2020
Tuesday, 16 June 2020
Wednesday, 17 June 2020
12:00
Arrival + Registration
Arrival + Registration
12:00 - 19:00
19:00
Dinner
Dinner
19:00 - 20:30
Thursday, 18 June 2020
09:00
Welcome
-
Nick Ellis
(
CERN
)
Welcome
Nick Ellis
(
CERN
)
09:00 - 09:10
09:10
Field Theory + EW Standard Model 1
-
Luis Alvarez-Gaume
(
Stony Brook
)
Field Theory + EW Standard Model 1
Luis Alvarez-Gaume
(
Stony Brook
)
09:10 - 10:40
10:40
Coffee Break
Coffee Break
10:40 - 11:00
11:00
Statistics + Machine Learning 1
-
Eilam Gross
(
Weizmann Institute of Science (IL)
)
Statistics + Machine Learning 1
Eilam Gross
(
Weizmann Institute of Science (IL)
)
11:00 - 12:30
12:30
Lunch + Free Time
Lunch + Free Time
12:30 - 15:30
15:30
Beyond the Standard Model 1
-
Nathaniel Craig
(
UC Santa Barbara
)
Beyond the Standard Model 1
Nathaniel Craig
(
UC Santa Barbara
)
15:30 - 17:00
17:00
Coffee Break
Coffee Break
17:00 - 17:30
17:30
17:30 - 19:00
19:00
Welcome Drink
Welcome Drink
19:00 - 19:30
19:30
Dinner
Dinner
19:30 - 21:00
Friday, 19 June 2020
09:00
Field Theory + the EW Standard Model 2
-
Luis Alvarez-Gaume
(
Stony Brook
)
Field Theory + the EW Standard Model 2
Luis Alvarez-Gaume
(
Stony Brook
)
09:00 - 10:30
10:30
Coffee Break
Coffee Break
10:30 - 11:00
11:00
Statistics + Machine Learning 2
-
Eilam Gross
(
Weizmann Institute of Science (IL)
)
Statistics + Machine Learning 2
Eilam Gross
(
Weizmann Institute of Science (IL)
)
11:00 - 12:30
12:30
Lunch + Free Time
Lunch + Free Time
12:30 - 15:30
15:30
Beyond the Standard Model 2
-
Nathaniel Craig
(
UC Santa Barbara
)
Beyond the Standard Model 2
Nathaniel Craig
(
UC Santa Barbara
)
15:30 - 17:00
17:00
Coffee Break
Coffee Break
17:00 - 17:30
17:30
17:30 - 19:00
19:00
Dinner
Dinner
19:00 - 20:30
Saturday, 20 June 2020
09:00
Field Theory + the EW Standard Model 3
-
Luis Alvarez-Gaume
(
Stony Brook
)
Field Theory + the EW Standard Model 3
Luis Alvarez-Gaume
(
Stony Brook
)
09:00 - 10:30
10:30
Coffee Break
Coffee Break
10:30 - 11:00
11:00
Statistics + Machine Learning 3
-
Eilam Gross
(
Weizmann Institute of Science (IL)
)
Statistics + Machine Learning 3
Eilam Gross
(
Weizmann Institute of Science (IL)
)
11:00 - 12:30
12:30
Lunch + Free Time
Lunch + Free Time
12:30 - 15:30
15:30
Beyond the Standard Model 3
-
Nathaniel Craig
(
UC Santa Barbara
)
Beyond the Standard Model 3
Nathaniel Craig
(
UC Santa Barbara
)
15:30 - 17:00
17:00
Coffee Break
Coffee Break
17:00 - 17:30
17:30
17:30 - 19:00
19:00
Dinner
Dinner
19:00 - 20:00
20:00
20:00 - 23:00
Sunday, 21 June 2020
09:00
Heavy-Ion Physics 1
-
Itzhak Tserruya
(
Weizmann Institute of Science (IL)
)
Heavy-Ion Physics 1
Itzhak Tserruya
(
Weizmann Institute of Science (IL)
)
09:00 - 10:30
10:30
Coffee Break
Coffee Break
10:30 - 11:00
11:00
Statistics + Machine Learning 4
-
Eilam Gross
(
Weizmann Institute of Science (IL)
)
Statistics + Machine Learning 4
Eilam Gross
(
Weizmann Institute of Science (IL)
)
11:00 - 12:30
12:30
Lunch
Lunch
12:30 - 13:30
13:30
Half Day Excursion - Jerusalem
Half Day Excursion - Jerusalem
13:30 - 19:30
19:30
Dinner outside hotel
Dinner outside hotel
19:30 - 22:30
Monday, 22 June 2020
09:00
Heavy-Ion Physics 2
-
Itzhak Tserruya
(
Weizmann Institute of Science (IL)
)
Heavy-Ion Physics 2
Itzhak Tserruya
(
Weizmann Institute of Science (IL)
)
09:00 - 10:30
10:30
Coffee Break
Coffee Break
10:30 - 11:00
11:00
Outreach Training 1
Outreach Training 1
11:00 - 12:30
12:30
Lunch
Lunch
12:30 - 14:00
14:00
Outreach Training 2
Outreach Training 2
14:00 - 15:30
15:40
QCD 1
-
Giulia Zanderighi
(
MPI
)
QCD 1
Giulia Zanderighi
(
MPI
)
15:40 - 17:10
17:10
Coffee Break
Coffee Break
17:10 - 17:30
17:30
17:30 - 19:00
19:00
Dinner
Dinner
19:00 - 20:30
Tuesday, 23 June 2020
09:00
CERN Programme
-
Fabiola Gianotti
(
CERN
)
CERN Programme
Fabiola Gianotti
(
CERN
)
09:00 - 10:30
10:30
Coffee Break
Coffee Break
10:30 - 11:00
11:00
JINR Programme
-
Viktor Matveev
(
Joint Institute for Nuclear Research (RU)
)
JINR Programme
Viktor Matveev
(
Joint Institute for Nuclear Research (RU)
)
11:00 - 12:30
12:30
Lunch + Free Time
Lunch + Free Time
12:30 - 15:30
15:30
QCD 2
-
Giulia Zanderighi
(
MPI
)
QCD 2
Giulia Zanderighi
(
MPI
)
15:30 - 17:00
17:00
Coffee Break
Coffee Break
17:00 - 17:30
17:30
17:30 - 19:00
19:00
Dinner
Dinner
19:00 - 20:30
Wednesday, 24 June 2020
09:00
Full Day Excursion
Full Day Excursion
09:00 - 19:00
19:00
Dinner at hotel
Dinner at hotel
19:00 - 20:30
Thursday, 25 June 2020
09:00
QCD 3
-
Giulia Zanderighi
(
MPI
)
QCD 3
Giulia Zanderighi
(
MPI
)
09:00 - 10:30
10:30
Coffee Break
Coffee Break
10:30 - 11:00
11:00
Flavour Physics + CP Violation 1
-
Yosef Nir
Flavour Physics + CP Violation 1
Yosef Nir
11:00 - 12:30
12:30
Lunch + Free Time
Lunch + Free Time
12:30 - 15:30
15:30
Outlook for Experimental HEP 1
-
Paris Sphicas
(
CERN/Athens
)
Outlook for Experimental HEP 1
Paris Sphicas
(
CERN/Athens
)
15:30 - 17:00
17:00
Coffee Break
Coffee Break
17:00 - 17:30
17:30
17:30 - 19:00
19:00
Dinner
Dinner
19:00 - 20:00
20:00
Optional Lecture: The Music of Physics
-
Eilam Gross
(
Weizmann Institute of Science (IL)
)
Optional Lecture: The Music of Physics
Eilam Gross
(
Weizmann Institute of Science (IL)
)
20:00 - 21:00
Friday, 26 June 2020
09:00
Cosmology 1
-
Geraldine Servant
(
Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)
)
Cosmology 1
Geraldine Servant
(
Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)
)
09:00 - 10:30
10:30
Coffee Break
Coffee Break
10:30 - 11:00
11:00
Flavour Physics + CP Violation 2
-
Yosef Nir
Flavour Physics + CP Violation 2
Yosef Nir
11:00 - 12:30
12:30
Lunch + Free Time
Lunch + Free Time
12:30 - 15:30
15:30
Outlook for Experimental HEP 2
-
Paris Sphicas
(
CERN/Athens
)
Outlook for Experimental HEP 2
Paris Sphicas
(
CERN/Athens
)
15:30 - 17:00
17:00
Coffee Break
Coffee Break
17:00 - 17:30
17:30
17:30 - 19:00
19:00
Dinner
Dinner
19:00 - 20:30
Saturday, 27 June 2020
09:00
Cosmology 2
-
Geraldine Servant
(
Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)
)
Cosmology 2
Geraldine Servant
(
Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)
)
09:00 - 10:30
10:30
Coffee Break
Coffee Break
10:30 - 11:00
11:00
Flavour Physics + CP Violation 3
-
Yosef Nir
Flavour Physics + CP Violation 3
Yosef Nir
11:00 - 12:30
12:30
Lunch + Free Time
Lunch + Free Time
12:30 - 19:00
19:00
Dinner
Dinner
19:00 - 20:30
Sunday, 28 June 2020
09:00
Cosmology 3
-
Geraldine Servant
(
Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)
)
Cosmology 3
Geraldine Servant
(
Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)
)
09:00 - 10:30
10:30
Coffee Break
Coffee Break
10:30 - 11:00
11:00
Higgs Physics 1
-
Fabio Maltoni
(
Universite Catholique de Louvain (UCL) (BE)
)
Higgs Physics 1
Fabio Maltoni
(
Universite Catholique de Louvain (UCL) (BE)
)
11:00 - 12:30
12:30
Lunch + Free Time
Lunch + Free Time
12:30 - 15:30
15:30
Neutrino Physics 1
-
Dmitry Gorbunov
(
Russian Academy of Sciences (RU)
)
Neutrino Physics 1
Dmitry Gorbunov
(
Russian Academy of Sciences (RU)
)
15:30 - 17:00
17:00
Coffee Break
Coffee Break
17:00 - 17:30
17:30
17:30 - 19:00
19:00
Dinner
Dinner
19:00 - 20:00
20:00
20:00 - 23:00
Monday, 29 June 2020
09:00
Higgs Physics 2
-
Fabio Maltoni
(
Universite Catholique de Louvain (UCL) (BE)
)
Higgs Physics 2
Fabio Maltoni
(
Universite Catholique de Louvain (UCL) (BE)
)
09:00 - 10:30
10:30
Coffee Break
Coffee Break
10:30 - 11:00
11:00
Light + Ultra-Light Dark Matter Physics
-
Yonit Hochberg
(
Hebrew University
)
Light + Ultra-Light Dark Matter Physics
Yonit Hochberg
(
Hebrew University
)
11:00 - 12:30
12:30
Lunch + Free Time
Lunch + Free Time
12:30 - 15:30
15:30
Neutrino Physics 2
-
Dmitry Gorbunov
(
Russian Academy of Sciences (RU)
)
Neutrino Physics 2
Dmitry Gorbunov
(
Russian Academy of Sciences (RU)
)
15:30 - 17:00
17:00
Coffee Break
Coffee Break
17:00 - 17:30
17:30
17:30 - 19:00
19:00
Dinner
Dinner
19:00 - 20:00
20:00
Farewell Party
Farewell Party
20:00 - 00:00
Tuesday, 30 June 2020
08:00
Departures
Departures
08:00 - 12:00