Second Machine Learning in High Energy Physics Summer School 2016

from Monday, June 20, 2016 (8:00 AM) to Sunday, June 26, 2016 (7:00 PM)
Lund University (Lundmarkssalen)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
Jun 20, 2016
Jun 21, 2016
Jun 22, 2016
Jun 23, 2016
Jun 24, 2016
Jun 25, 2016
Jun 26, 2016
AM
9:00 AM
Organisational - Andrey Ustyuzhanin (Yandex School of Data Analysis (RU)) (until 10:20 AM) (Lundmarkssalen)
9:00 AM Registration   (Lundmarkssalen)
9:30 AM Welcome to MLHEP - Caterina Doglioni (Lund University (SE))   (Lundmarkssalen)
9:50 AM Competition introduction   (Lundmarkssalen)
10:05 AM --- Break ---
10:20 AM
Lectures - Aleksei Rogozhnikov (Yandex School of Data Analysis (RU)) (until 1:20 PM) (Lundmarkssalen)
10:20 AM Intro: General pipeline, ML at a glance, model evaluation   (Lundmarkssalen)
11:40 AM --- Break ---
12:00 PM Metric ML algorithms   (Lundmarkssalen)
9:30 AM
Lectures - Aleksei Rogozhnikov (Yandex School of Data Analysis (RU)) (until 12:30 PM) (Lundmarkssalen)
9:30 AM Decision trees   (Lundmarkssalen)
10:50 AM --- Break ---
11:10 AM Ensembles   (Lundmarkssalen)
9:30 AM
Lectures - Aleksei Rogozhnikov (Yandex School of Data Analysis (RU)) (until 12:30 PM) (Lundmarkssalen)
9:30 AM Feature engineering, Dimensionality reduction   (Lundmarkssalen)
10:50 AM --- Break ---
11:10 AM Hyperparameters search   (Lundmarkssalen)
9:30 AM
Lectures - Tatiana Likhomanenko (National Research Centre Kurchatov Institute (RU)) (until 11:10 AM) (Lundmarkssalen)
9:30 AM Boosting reweighting and flatness   (Lundmarkssalen)
10:50 AM --- Break ---
11:10 AM
Seminars - Tatiana Likhomanenko (National Research Centre Kurchatov Institute (RU)) (until 12:30 PM) (Lundmarkssalen)
9:00 AM
Midsommar (until 9:00 PM) (Lundmarkssalen)
9:30 AM
Lectures - Alexander Panin (Yandex School of Data Analysis (RU)) (until 12:30 PM) (Lundmarkssalen)
9:30 AM Deep learning I - Mr Alexander Panin (Yandex School of Data Analysis (RU))   (Lundmarkssalen)
10:50 AM --- Break ---
11:10 AM Deep learning II - Mr Alexander Panin (Yandex School of Data Analysis (RU))   (Lundmarkssalen)
9:30 AM
Challenge hacking & conclusion (until 6:30 PM) (Lundmarkssalen)
9:30 AM Challenge hacking   (Lundmarkssalen)
10:50 AM --- Break ---
11:10 AM Challenge hacking   (Lundmarkssalen)
2:30 PM --- Break ---
3:00 PM Presentations preparation   (Lundmarkssalen)
4:00 PM Awards and best solutions presentations   (Lundmarkssalen)
PM
1:20 PM
Organisational (until 2:35 PM) (Lundmarkssalen)
2:35 PM
Seminars - Nikita Kazeev (Yandex School of Data Analysis (RU)) (until 5:35 PM) (Lundmarkssalen)
2:35 PM Course technicalities, working environment   (Lundmarkssalen)
3:55 PM --- Break ---
4:15 PM Python for data analysis; Probability density estimation   (Lundmarkssalen)
5:35 PM
Organisational (until 5:55 PM) (Lundmarkssalen)
5:55 PM
Invited lectures - J Michael Williams (Massachusetts Inst. of Technology (US)) (until 7:00 PM) (Lundmarkssalen)
8:00 PM
Organisational (until 9:30 PM) ()
12:30 PM
Organisational (until 1:30 PM) (Lundmarkssalen)
1:30 PM
Seminars - Nikita Kazeev (Yandex School of Data Analysis (RU)) (until 4:30 PM) (Lundmarkssalen)
1:30 PM Model evaluation   (Lundmarkssalen)
2:50 PM --- Break ---
3:10 PM sklearn, simple algorithms   (Lundmarkssalen)
4:30 PM
Organisational (until 4:50 PM) (Lundmarkssalen)
4:50 PM
Invited lectures -Dr Joaquin Vanschoren (Eindhoven University of Technology) (until 6:00 PM) (Lundmarkssalen)
12:30 PM
Organisational (until 1:30 PM) (Lundmarkssalen)
1:30 PM
Seminars - Nikita Kazeev (Yandex School of Data Analysis (RU)) (until 3:10 PM) (Lundmarkssalen)
1:30 PM Ensemble algorithms, dimensionality reduction   (Lundmarkssalen)
2:50 PM --- Break ---
3:10 PM
Invited lectures -Dr Vicens Gaitan (Grupo AIA R&D Director) (until 4:10 PM) (Lundmarkssalen)
4:10 PM
Organisational (until 4:30 PM) (Lundmarkssalen)
4:30 PM
Invited lectures - Gilles Louppe (New York University (US)) (until 5:30 PM) (Lundmarkssalen)
12:30 PM
Organisational (until 1:30 PM) (Lundmarkssalen)
2:00 PM
Seminars (until 7:20 PM) ( H418, RYDBERGSALEN)
2:00 PM Feature engineering and selection - Nikita Kazeev (Yandex School of Data Analysis (RU))   ( H418, RYDBERGSALEN)
3:20 PM --- Break ---
3:40 PM Shallow neural networks - Alexander Panin (Yandex School of Data Analysis (RU))   ( H418, RYDBERGSALEN)
5:00 PM --- Break ---
5:20 PM Deep neural networks - Alexander Panin (Yandex School of Data Analysis (RU))   ( H418, RYDBERGSALEN)
12:30 PM
Organisational (until 1:30 PM) (Lundmarkssalen)
1:30 PM
Seminars - Alexander Panin (Yandex School of Data Analysis (RU)) (until 4:30 PM) (Lundmarkssalen)
1:30 PM Deep learning III - Mr Alexander Panin (Yandex School of Data Analysis (RU))   (Lundmarkssalen)
2:50 PM --- Break ---
3:10 PM Deep learning IV - Mr Alexander Panin (Yandex School of Data Analysis (RU))   (Lundmarkssalen)
4:30 PM
Organisational (until 4:50 PM) (Lundmarkssalen)
4:50 PM
Invited lectures - Chase Owen Shimmin (University of California Irvine (US)) (until 5:50 PM) (Lundmarkssalen)