CERN Estonia High Level Visit

Europe/Tallinn
    • 8:45 AM 9:00 AM
      Welcome coffee 15m
    • 9:00 AM 11:15 AM
      Presentations by the Estonian industry associations
    • 10:00 AM 11:00 AM
      Meeting with Minister Andres Sutt, Minister of Entrepreneurship and Information Technology, Ministry of Economic Affairs and Communications 1h

      Participants:
      Charlotte Lindberg Warakaulle, Director for International Relations
      Emmanuel Tsesmelis, Head of NMS & AMS relations
      Jérôme Pierlot, Adviser, AMS & NMS
      Sille Kraam, Deputy Secretary General, Economic Development
      Katrin Saarsalu, Ambassador to the UN and International Organisations in Geneva
      Sigrid Rajalo, Head of Research & Development Division
      Kaupo Sempelson, Expert, Economic Development
      Robert Aare, Industry Liaison Officer
      Maarja Kadajane, Business & Innovation Advisor, Estonian Mission in Geneva

    • 11:15 AM 12:00 PM
      Presentation by CERN: Procurement rules 45m
      Speaker: Anders Unnervik (CERN)
    • 12:00 PM 2:15 PM
      Lunch with ITL and the ICT Companies 2h 15m
    • 2:15 PM 3:00 PM
      Presentation by the e-Estonia presentation centre, Florian Marcus, Digital Transformation Adviser 45m
    • 3:00 PM 3:30 PM
      Presentation of CERN IT Department 30m
      Speaker: Alberto Pace (CERN)
    • 3:30 PM 5:00 PM
      Presentation & Roundtable with Estonian ICT companies and Estonian ICT cluster 1h 30m

      Moderated by Mart Toots, R&D Advisor (ITL) & Alberto Pace, IT Storage Group Leader (CERN)

    • 11:00 AM 6:00 PM
      Group 1: Tartu
      • 11:00 AM
        Hanza Mechanics 1h 30m

        Company representative: Rainer Olesk, Senior Customer Focus
        Manager,
        Puiestee 2

      • 2:30 PM
        Enics 1h 30m

        Company representative: Kristjan Erm, Business Development
        Manager,
        Valga mnt 7a
        NDA may be required to visit manufacturing

      • 4:30 PM
        Evikon MCI 1h 30m

        Company representative: Madis Einasto, CEO,
        Teaduspargi 7

    • 1:00 PM 2:30 PM
      Group 2: Sillamäe
      • 1:00 PM
        Silmet 1h 30m

        Company representative: Raivo Vasnu, CEO
        Kesk 2, Sillamäe

    • 9:00 AM 7:00 PM
      Group 1
      • 9:00 AM
        Harju Elekter 1h 30m

        Company representative: Tiit Luman, Head of Strategic
        Partnership,
        Paldiski mnt 31

      • 11:15 AM
        Testonica 2h
      • 2:15 PM
        Elrato 1h 30m
      • 4:00 PM
        Energiatehnika 1h 30m

        Company representative: Jüri Joller, CEO,
        Väike-Männiku 3

    • 9:00 AM 7:00 PM
      Group 2
      • 9:00 AM
        Eolane 1h 30m

        Company representative: Oleg Sorokin, Head of Sales and Business
        Development,
        Suur-Paala 19

      • 12:15 PM
        Electroair 1h 30m

        Company representative: Jelena Zubko, Assistant for the CEO,

        Kapteni tee 1, Soodevahe, Harjumaa

      • 4:00 PM
        Estel 1h 30m

        Company representative: Darja Arsenova, Advertising Specialist,

        Kuuli 6

      • 5:30 PM
        Skeleton 1h 30m

        Company representative: Egert Valmra, Programme Director,

        Valukoja 8/2