The 3rd Asia Tier Center Forum

from Wednesday, October 11, 2017 (9:00 AM) to Friday, October 13, 2017 (7:00 PM)
KISTI, Daejeon, South Korea

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
Oct 11, 2017
Oct 12, 2017
Oct 13, 2017
AM
10:00 AM
Opening (until 11:00 AM) ()
10:00 AM Introduction to GSDC - Seoyoung Noh (KISTI Korea Institute of Science & Technology Information (KR))   ()
10:20 AM Welcome & ATCF Briefing - Sang Un Ahn (Korea Institute of Science & Technology Information (KR))   ()
11:00 AM --- Coffee break ---
11:30 AM
Site session (until 12:30 PM) ()
11:30 AM KISTI - Jin Kim (KISTI) Sang Un Ahn (Korea Institute of Science & Technology Information (KR))   ()
11:50 AM Thailand - Chinorat Kobdaj (Suranaree University of Technology (TH))   ()
12:10 PM TIFR - Brij Kishor Jashal (Tata Inst. of Fundamental Research (IN))   ()
9:30 AM
Experiment session (until 10:30 AM) ()
9:30 AM ATLAS - Simone Campana (CERN)   ()
10:00 AM ALICE - Latchezar Betev (CERN)   ()
10:30 AM
Network (until 11:00 AM) ()
10:30 AM LHCONE - Edoardo Martelli (CERN)   ()
11:00 AM --- Coffee break ---
11:30 AM
Network (until 12:30 PM) ()
11:30 AM Netsage - Andrew Lee (Indiana University)   ()
11:50 AM TransPAC - Andrew Lee (Indiana University)   ()
12:10 PM ESnet - Patrick Dorn (Lawrence Berkeley National Lab. (US))   ()
9:30 AM
ATCF (until 11:00 AM) ()
9:30 AM A Proposal on the continuity of Asian collaboration - Sang Un Ahn (Korea Institute of Science & Technology Information (KR))   ()
11:00 AM --- Coffee break ---
11:30 AM
Closing (until 12:30 PM) ()
11:30 AM Ceremony & Photo   ()
11:50 AM Reserve   ()
12:10 PM Wrap-up   ()
PM
12:30 PM --- Lunch ---
2:00 PM
Site session (until 3:20 PM) ()
2:00 PM Wuhan - Jianlin Zhu (Central China Normal University CCNU (CN))   ()
2:20 PM Kolkata - Vikas Singhal (Department of Atomic Energy (IN))   ()
2:40 PM LIPI - Mr Andria Arisal (Indonesian Institute of Sciences (ID))   ()
3:20 PM --- Coffee break ---
3:50 PM
Site session (until 5:30 PM) ()
3:50 PM Hiroshima & Tsukuba - Toru Sugitate (Hiroshima University (JP))   ()
4:10 PM Tokyo-LCG2 - Tomoe Kishimoto (University of Tokyo (JP))   ()
4:30 PM ASGC - HSIN YEN CHEN (ASGC)   ()
4:50 PM IHEP - Gang CHEN (INSTITUTE OF HIGH ENERGY PHYSICS)   ()
5:10 PM University of Malaya - Chee Sun Liew (University of Malaya (MY))   ()
6:00 PM
Welcome reception (until 8:00 PM) ()
12:30 PM --- Lunch ---
2:00 PM
Network (until 3:30 PM) ()
2:00 PM KREONet - Buseung Cho (Korea Institute of Science and Technology Information)   ()
2:20 PM TEIN - Patch Lee (TEIN*CC)   ()
2:40 PM SINET - Prof. Motonori Nakamura (National Institute of Informatics (JP))   ()
3:00 PM MYREN - Kamal Kamaruddin (MYREN)   ()
3:30 PM --- Coffee break ---
4:00 PM
LHCONE @ Asia (until 5:30 PM) ()
4:00 PM Discussion   ()
6:00 PM
Workshop dinner (until 8:00 PM) ()
12:30 PM --- Lunch ---