Russian Language Teacher Programme

from Sunday, 2 November 2014 (12:00) to Saturday, 8 November 2014 (18:00)
CERN

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
2 Nov 2014
3 Nov 2014
4 Nov 2014
5 Nov 2014
6 Nov 2014
7 Nov 2014
8 Nov 2014
AM
09:00 Welcome to the programme   (31/3-004 - IT Amphitheatre)
09:15 Programme Objectives - Mick Storr (University of Birmingham (GB))   (31/3-004 - IT Amphitheatre)
Slides
09:45 Introduction to CERN - Nikolai Zimine (Joint Inst. for Nuclear Research (RU))   (31/3-004 - IT Amphitheatre)
Slides
10:30 --- Coffee ---
11:00 Introduction to Particle Physics (1/2) - Prof. Victor Kim (St. Petersburg Nuclear Physics Institute - PNPI, Gatchina)   (31/3-004 - IT Amphitheatre)
Slides
09:00 Introduction to Accelerators (1/2) - Alexandre Erokhin (AGH University of Science and Technology (PL))   (31/3-004 - IT Amphitheatre)
Slides
10:00 --- Coffee ---
10:30 Introduction to Particle Physics (2/2) - Prof. Victor Kim (St. Petersburg Nuclear Physics Institute - PNPI, Gatchina)   (31/3-004 - IT Amphitheatre)
Slides
09:00 Parallel activity : S'Cool Lab/ visit SC/CCC - Alexandre Erokhin (AGH University of Science and Technology (PL)) Yuri Ermoline (Michigan State University (US)) Mr Konrad Jende (CERN, Education Group)   ()
10:30 --- Coffee ---
11:00 Introduction to Accelerators (2/2) - Alexandre Erokhin (AGH University of Science and Technology (PL))   (503/1-001 - Council Chamber)
Slides
09:00 Visit ATLAS/S'Cool Lab/SC/CCC - Alexandre Erokhin (AGH University of Science and Technology (PL)) Yuri Ermoline (Michigan State University (US)) Mr Konrad Jende (CERN, Education Group)   ()
09:00 Medical Applications of Particle Physics - Grigori Feofilov (St. Petersburg State University (RU))   (500/1-001 - Main Auditorium)
Slides
10:30 Beyond the standard model - Dmitry Gorbunov (Russian Academy of Sciences (RU))   (500/1-001 - Main Auditorium)
Slides
11:30 Q/A   (500/1-001 - Main Auditorium)
09:00 JINR Scientific Programme - Alexander Olshevskiy (Joint Inst. for Nuclear Research (RU))   (40/S2-C01 - Salle Curie)
Slides
10:00 --- Coffee ---
10:30 JINR education programme - Stanislav Pakuliak (JINR)   (40/S2-C01 - Salle Curie)
Slides
11:30 Programme evaluation   (40/S2-C01 - Salle Curie)
PM
20:00 Welcome + Information meeting - Mick Storr (University of Birmingham (GB)) Nikolai Zimine (Joint Inst. for Nuclear Research (RU))   (Restaurant 1)
12:00 --- Lunch ---
14:00 Parallel visit - Globe/Microcosm - Nikolai Zimine (Joint Inst. for Nuclear Research (RU)) Mick Storr (University of Birmingham (GB))   ()
17:00 Review   (Restaurant 1)
12:30 --- Lunch ---
13:30 Introduction to Detectors (1/2) - Nikolai Zimine (Joint Inst. for Nuclear Research (RU))   (40/S2-A01 - Salle Anderson)
Slides
14:30 Q/A   (40/S2-A01 - Salle Anderson)
15:30 Parallel visit : LEIR/SM-18 - Tatiana Medvedeva (Princeton University (US)) Alexandre Erokhin (AGH University of Science and Technology (PL)) Yuri Ermoline (Michigan State University (US)) Mick Storr (University of Birmingham (GB))   ()
12:00 --- Lunch ---
14:00 Grid Computing - Vladimir Korenkov (Joint Inst. for Nuclear Research (RU))   (500/1-001 - Main Auditorium)
Slides
15:00 Introduction to Cosmology - Fedor Bezrukov (CERN & University of Connecticut (US) & RIKEN BNL (US))   (500/1-001 - Main Auditorium)
Slides
16:00 Introduction to Detectors (2/2) - Nikolai Zimine (Joint Inst. for Nuclear Research (RU))   (500/1-001 - Main Auditorium)
Slides
17:30 Review   ()
14:00 Discover Geneva   ()
19:30 Programme Dinner   ()
14:00 Visit CC/AMS/CMS   ()