14-16 November 2016
Paris, Espace St Martin
Europe/Zurich timezone

Participant List

178 participants

First Name Last Name Affiliation
Adriana Rossi CERN
Agnieszka Syntfeld-Kazuch National Centre for Nuclear Research
Alan Wheelhouse STFC
Alberto Arteche Gonzalez University of London
Alejandro Castilla Loeza CERN
Alessandro Bertarelli CERN
Alessandro Ratti SLAC
Alessio Mereghetti CERN
Allan Gillespie University of Dundee
Amalia Ballarino CERN
Amin Abdolvand University of Dundee
Ana Rocio Santiago Kern Uppsala University
Andrea Tsinganis CERN
Anne-Isabelle Etienvre CEA/IRFU Saclay
Anton Lechner CERN
Antonio Perillo Marcone CERN
Armelle Le Noa CEA Saclay
Arnaud Pascal Foussat CERN
Beniamino Di Girolamo CERN
Benoit Delille CERN
Benoit Salvant CERN
Bernardo Bordini CERN
Bruno Feral CERN
Carsten Peter Welsch Cockcroft Institute / University of Liverpool
Cecile Noels CERN
Cedric Garion CERN
Chhon Pes CEA Saclay
Chiara Bracco CERN
Clement Lorin CEA/IRFU Saclay
Cristina Adorisio CERN
Cristina Bahamonde Castro CERN
Damien Simon CEA/IRFU Saclay
Daniel Cheng LBNL
Daniel Ricci CERN
Daniel Wollmann CERN
Daniele Mirarchi CERN
Dario Pellegrini CERN
Davide Gamba CERN
Dimitri Delikaris CERN
Délio Duarte Ramos CERN
Elena Shaposhnikova CERN
Elias Metral CERN
Emilien Coulinge CERN
Emmanuele Ravaioli LBNL
Enrico Bravin CERN
Eric Anderssen LBNL
Eric Montesinos CERN
Erk Jensen CERN
Ewen Hamish Maclean CERN
Ezio Todesco CERN
Fanouria Antoniou University of Liverpool/CERN
Felix Rodriguez Mateos CERN
Francisco Sanchez Galan CERN
Franck Borgnolutti CEA Saclay
Francois-Paul Juster CEA Saclay
Frank Gerigk CERN
Frederic Savary CERN
Friedrich Lackner CERN
Georges Trad CERN
GianLuca Sabbi LBNL
Gianluigi Arduini CERN
Giorgio Ambrosio Fermilab
Giorgio Apollinari Fermilab
Giorgio Vallone CERN
Giovanni Iadarola CERN
Giovanni Rumolo CERN
Giuseppe Montenero CERN
Graeme Burt Lancaster University
Hao Zhang University of Liverpool
Hector Garcia Morales Royal Holloway University of London
Helene Felice CEA/IRFU Saclay
Helene Mainaud Durand CERN
Helmut Burkhardt CERN
Herman Ten Kate CERN
Herve Prin CERN
Hugo Bajas CERN
Hugues Thiesen CERN
Hye Kyoung Park JLAB / ODU
Ignacio Zurbano Fernandez Universidad de Oviedo
Ilan Ben-Zvi Brookhaven National Laboratory
Iole Falorio University of Southampton
Jaime Maria Coello De Portugal CERN / Universitat Politecnica Catalunya
James Alexander Mitchell Lancaster University
Jan Uythoven CERN
Jarkko Piippo Lapland University of Applied Sciences
Jean Delayen Old Dominion University
Jean-Michel Rifflet CEA/IRFU Saclay
Jean-Paul Burnet CERN
Jens Steckert CERN
John Fox SLAC
Jorge Enrique Muñoz Garcia CEA Saclay
Juan Carlos Perez CERN
Kenneth Karlsson Lapland University of Applied Sciences
Krzysztof Brodzinski CERN
Kyrre Ness Sjobaek CERN
Laurent Jean Tavian CERN
Laurie Nevay Royal Holloway University of London
Leonardo Ristori Fermilab
Lionel Quettier CEA Saclay
Luca Bottura CERN
Luca Sburlino CERN
Lucio Fiscarelli CERN
Lucio Rossi CERN
Luis García-Tabarés CIEMAT
Marco Garlasche CERN
Marco Statera INFN Milano - LASA
Maria Durante CEA/IRFU Saclay
Markus Brugger CERN
Markus Zerlauth CERN
Marta Alcaide Leon Universidad de Oviedo
Marta Bajko CERN
Massimo Giovannozzi CERN
Mateusz Sosin CERN
Mateusz Jakub Bednarek CERN
Matthias Immanuel Frankl CERN
Matthieu Valette CERN
Michele Battistin CERN
Michele Martino CERN
Michinaka Sugano KEK
Mike Lamont CERN
Miriam Fitterer Fermilab
Mirko Pojer CERN
Nuno Dos Santos CERN
Ofelia Capatina CERN
Oliver Bruning CERN
Oliver Kester TRIUMF
Paolo Chiggiato CERN
Paolo Ferracin CERN
Paolo Fessia CERN
Pasquale Fabbricatore Universita e INFN Genova
Pedro Costa Pinto CERN
Peter Forck GSI
Peter Wanderer Brookhaven National Laboratory
Philippe Chomaz CEA
Pierre Vedrine CEA/IRFU Saclay
Pieter Mattelaer CERN
Rama Calaga CERN
Raymond Veness CERN
Reiner Denz CERN
Rhodri Jones CERN
Riccardo De Maria CERN
Rob Van Weelderen CERN
Robert Appleby University of Manchester
Roderik Bruce CERN
Rogelio Tomas Garcia CERN
Roger Barlow University of Huddersfield
Roger Ruber Uppsala University
Ruben Horacio Carcagno Fermilab
Salvatore Danzeca CERN
Sam Tygier University of Manchester
Samer Yammine CERN
Sandor Feher Fermilab
Serge Claudet CERN
Shrikant Pattalwar STFC Daresbury Laboratory, UK
Simone Gilardoni CERN
Soren Prestemon LBNL
Stefan Roesler CERN
Stefano Redaelli CERN
Stephen Gibson Royal Holloway University of London
Sune Jakobsen CERN
Susana Izquierdo Bermudez CERN
Sylvain Weisz CERN
Tatsushi Nakamoto KEK
Thomas Markiewicz SLAC
Toni Antero Westerlund Lapland University Of Applied Sciences
Tor Raubenheimer SLAC
Tord Johan Carl Ekelof Uppsala University
Toru Ogitsu KEK Cryogenics Science Center
Toshiyuki Mitsuhashi KEK
Vincent Baglin CERN
Vittorio Parma CERN
Volker Mertens CERN
Wolfgang Hofle CERN
Xavier Buffat CERN
Yann Leclercq CERN
Yannis Papaphilippou CERN
Yifeng Yang University of Southampton
Yvon Muttoni CERN
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×