15-17 February 2017
UAB Casa de Convalescència
Europe/Madrid timezone

Participant List

87 participants

First Name Last Name Affiliation
Albert Calleja Oxolutia SL
Alejandro Fernandez Rodriguez
Alexander Molodyk SuperOx
Alexander Stangl ICMAB
Alexander Usoskin Bruker HTS
Amalia Ballarino CERN
Andrea Augieri ENEA
Angelo Vannozzi ENEA
Anna Kario ITEP, KIT
Anna Palau Institut de Ciencia de Materials de Barcelona, ICMAB-CSIC
Antti Stenvall Tampere University of Technology
Arno Godeke Varian Medical Systems Particle Therapy GmbH
Bernat Mundet ICMAB
Bernhard Holzapfel Karlsruhe Institute of Technology, Institute for Technical Physics
Bohores Villarejo ICMAB-CSIC
Carmine Senatore University of Geneva
Changyong Lu
Clement Lorin CEA/IRFU,Centre d'etude de Saclay Gif-sur-Yvette (FR)
Constantino Perez Oxolutia SL
Danko van der Laan Advanced Conductor Technologies & Univ. of Colorado, Boulder, CO USA
David Larbalestier
Drew Hazelton SuperPower Inc.
Elena Xuriguera La Farga
Fedor Gömöry Institute of Electrical Engineering, Slovak Academy of Sciences
Ferran Valles ICMAB-CSIC
Gijs de Rijk CERN
Giuseppe Celentano Superconductivity Laboratory - ENEA Frascati
Gloria Garcia Ortega UAB
Glyn Kirby
Hailin Wang
Herman Ten Kate CERN
Hugo Bajas CERN
Jaakko Murtomaeki CERN
Janne Ruuskanen Tampere University of Technology
Javier Barriga Oxolutia SL
Javier Casellas Ferrer LEITAT Technological Center
Jeremy Weiss Advanced Conductor Technologies
Jeroen van Nugteren CERN
jerome Fleiter CERN
Jim Lyon
Joffre Gutierrez ICMAB-CSIC
Jordi Martinez UAB-ICMAB
Juri Banchewski ICMAB-CSIC
Júlia Jareño ICMAB
Kento Suzuki High Energy Accelerator research Organisation, Tsukuba
Kyekun Cheon SuNAM
Laia Soler Bru ICMAB
Luca Bottura CERN
Lucio Rossi CERN
Luisa Chiesa Tufts University
Makoto Takayasu MIT PSFC
Manuela Erbe KIT
Mar Tristany ICMAB-CSIC
Marc Dhalle Twente Universty
Maria Durante CEA Saclay
Mariona Coll ICMAB-CSIC
Markus Bauer THEVA Dünnschichttechnik GmbH
Marta Vilardell Oxolutia SL
Martina Falter Deutsche Nanoschicht GmbH
Masanori Daibo Fujikura Ltd.
Max Sieger IFW Dresden
Mayraluna Lao TU Wien
Michal Vojenciak Institute of Electrical Engineering SAS
Natalia Chamorro Garcia UAB
Pablo Cayado KIT
Pascal Tixador Grenoble-INP
Patrick Pahlke IFW-Dresden
Patrick Wikus Bruker BioSpin
Philippe Fazilleau CEA Saclay
Ramesh Gupta BNL
Ramona Bianca Mos Technical University of Cluj-Napoca
Roxana Vlad Oxolutia SL
Tabea Arndt Siemens AG, CT REE PEM
Tadesse Desta Gidey Uppsala University
Teresa Puig ICMAB-CSIC
Tim Mulder CERN / University of Twente
Toru Ogitsu KEK
Ulrich Betz Bruker HTS GmbH
Valerie Brunner CERN
Veit Große THEVA Dünnschichttechnik GmbH
Victor Pantsyrny Bochvar Institute of Inorganic materials
Wilfried Goldacker Karlsruhe Institute of Technology
Xavier Obradors ICMAB-CSIC
Xiaorong Wang Lawrence Berkeley National Laboratory
Yifeng Yang University ofSouthampton
Yukikazu Iwasa MIT Francis Bitter Magnet Laboratory
Ziliang Li ICMAB