7-12 June 2021
Zoom
Europe/Paris timezone

Committees

International Advisory Committee

  • Torsten Åkesson (Lund University)
  • Pietro Antonioli (INFN Bologna)
  • Marina Artuso (Syracuse University)
  • Patrizia Azzi (INFN Padova)
  • Irais Bautista Guzmán (BUAP)
  • Gregorio Bernardi (LPNHE)
  • Florencia Canelli (University of Zurich)
  • Zaida Conesa del Valle (IJCLab)
  • Eckhard Elsen (CERN)
  • Barbara Erazmus (SUBATECH)
  • Arturo Fernández Téllez (BUAP)
  • Paolo Giacomelli (INFN Bologna)
  • Rohini Godbole (IISc) 
  • Christophe Grojean (DESY)
  • Andreas Höcker (CERN)
  • Shan Jin (NJU)
  • Uta Klein (University of Liverpool)
  • Alison Lister (UBC)
  • Leif Lönnblad (Lund University)
  • Luca Malgeri (CERN)
  • Bruno Mansoulié (CEA-IRFU) Chair
  • Guenakh Mitselmakher (UF)
  • Margarete Mühlleitner (KIT)
  • Luciano Musa (CERN)
  • Aleandro Nisati (INFN Roma)
  • Mihoko Nojiri (KEK)
  • James Olsen (Princeton University) Deputy Chair
  • Chris Parkes (University of Manchester)
  • Monica Pepe-Altarelli (CERN)
  • Roberto Tenchini (INFN Pisa)
  • Haijun Yang (SJTU)

 

Conference chairs

  • Tulika Bose (University of Wisconsin - Madison)
  • David Charlton (University of Birmingham)
  • Giovanni Marchiori (LPNHE)
  • Roberto Salerno (LLR)

 

Scientific secretariat

  • Laure Massacrier (IJCLab) 

 

Program Committee

  • Wolfgang Adam (HEPHY Vienna) Co-Chair
  • Roberta Arnaldi (INFN Torino)
  • Marc Besançon (CEA-IRFU)
  • Radja Boughezal (ANL)
  • Sebastien Descotes-Genon (IJCLab)
  • Benjamin Fuks (LPTHE)
  • Aleksi Kurkela (CERN)
  • Laure Massacrier (IJCLab)
  • Patricia McBride (FNAL)
  • Klaus Mönig (DESY) Co-Chair
  • Rosy Nikolaidou (CEA-IRFU)
  • Laura Patrizii (INFN Bologna)
  • Andrew Denis Pilkington (University of Manchester)
  • Marie-Helene Schune (IJCLab)
  • Jeonghyeon Song (Konkuk University)
  • Marco Van Leeuwen (Nikhef)
  • Mika Anton Vesterinen (University of Warwick)
  • Andrea Wulzer (CERN and EPFL)


Local Organising Committee

  • Marco Bomben (LPNHE)
  • Fabrice Couderc (CEA-IRFU)
  • Julie Malcles (CEA-IRFU)
  • Giovanni Marchiori (LPNHE) Co-Chair
  • Laure Massacrier (IJCLab) 
  • Matthew Nguyen (LLR)
  • Roberto Salerno (LLR) Co-Chair
  • Pietro Slavich (LPTHE)

 

Technical support and secretariat

  • Dawn Hudson (CERN)
  • Evelyne Mephane (LPNHE)
  • Connie Potter (CERN)
  • Sylvie Teulet (IJCLab)


 

Poster award committee

  • Elisabetta Gallo (Chair)
  • Johannes Albrecht
  • Maria Cepeda Hermida
  • Tristan du Pree
  • Stefania Gori
  • Heather Gray
  • Yvonne Pachmayer
  • Marek Schoenherr
  • Jose Francisco Zurita

 

The chairpersons of the International Advisory, Program and Local organising committees meet regularly to organise the day-to-day preparation of the conference.