Applications of Particle Accelerators in Europe

GB
Al Qasimi Lecture Theatre (RAEng)

Al Qasimi Lecture Theatre

RAEng

Royal Academy of Engineering, Prince Philip House, 3 Carlton House Terrace, London, SW1Y 5DG
Description

The aim of the project is create a European equivalent of the "Accelerators for America's Future" document. The European document will be entitled "The Applications of Particle Accelerators in Europe" and is intended for policy makers. As a result, it will be in two parts: (1) an executive summary, focussing on the main issues for each country and in the correct language; and (2) a supporting document in English.

The focus will be on applications of interest in Europe and for which technology developed for research can have an impact.

This meeting will be the start of the process and its objective is to bring together people who are interested in this activity and willing to contribute to it. It will take place in the building that hosts the Royal Academy of Engineering in central London, Prince Philip House.

It is being organised by Work Package 4 of the EuCARD2 FP7 project and an International Organising Committee consisting of the following members:

  • Roy Aleksan (CEA)
  • Oliver Boine-Frankenheim (GSI & Darmstadt)
  • Phil Burrows (Oxford)
  • Angeles Faus-Golfe (IFIC Valencia) - Chair
  • Steve Myers (CERN)
  • Andrea Pisent (INFN LNL)
  • Rob Edgecock (Huddersfield & STFC) - WP4 coordinator
  • Agnes Szeberenyi (CERN) - EuCARD2 Communications

Further, the following conveners have agreed to lead the activities in each application area:

  • Energy: Jean-Luc Biarrott, Alban Mosnier, Ernest Mund
  • Health: Manjit Dosanjh, Hywel Owen
  • Industry, Environment & Security: Graeme Burt, Massimo Chiari, Andrzej Chmielewski, Frank-Holm Roegner, Roger Webb
  • Photons: Lenny Rivkin
  • Neutrons: Mats Lindroos

 

For further information, please contact Angeles Faus-Golfe , Rob Edgecock or one of the conveners. For support, please contact Maria Teresa Andreu.

 

 

Event photos
Poster
Participants
  • Adrian Eugen Pitigoi
  • Agnes Szeberenyi
  • Aimee Hopper
  • Ajit Kurup
  • Alban Mosnier
  • Anastasia Basharina-Freshville
  • Andrzej G. Chmielewski
  • Andy Smith
  • Anthony Gleeson
  • Atoosa Meseck
  • Barlow Roger
  • Biarrotte Jean-Luc
  • Bleddyn Jones
  • Brahim ELOUADI
  • Cezarina Chirvase
  • Christopher Marshall
  • Ciprian Plostinar
  • Cliff Weatherup
  • Clifford Holt
  • Concepcion Oliver
  • Dan Faircloth
  • David Bruton
  • David Kelliher
  • David Sangcheol Lee
  • Dewi M Lewis
  • Dirk Vandeplassche
  • Eugene Tanke
  • Faus-Golfe Angeles
  • Franco Lucarelli
  • Frank-Holm Roegner
  • Gabriel Aeppli
  • Gert Van den Eynde
  • Ghislain Roy
  • Giulia Bellodi
  • Graeme Burt
  • Graeme Taylor
  • Haroon Rafique
  • Heinrich Röcken
  • Hywel Owen
  • Ian Bland
  • Ian Robinson
  • Javier Resta Lopez
  • Joe Woodford
  • John O'Malley
  • John Thomason
  • Jordan Taylor
  • Jérôme SCHWINDLING
  • Karen Kirkby
  • Leonid Rivkin
  • Manjit Dosanjh
  • Manuela Cirilli
  • Marco Cavenago
  • Marco Pullia
  • Marko Fulop
  • Marta Walo
  • Maurizio Vretenar
  • Mei Bai
  • Michael Merchant
  • Michael Taylor
  • Mikhail Demsky
  • Nikolay Tolstun
  • Oxana Actis
  • Paul Wynne
  • Peter Ratoff
  • Peter vom Stein
  • Philip Burrows
  • pierfrancesco mastinu
  • Piero Antonio Posocco
  • Ralf Gebel
  • Rebecca Seviour
  • Rob Appleby
  • Rob Edgecock
  • Roxana Rata
  • Roy Aleksan
  • Ruben Saakyan
  • Russell Gwilliam
  • Saleh Al-atabi
  • Samuel Meyroneinc
  • Simon Jolly
  • Slawomir Wronka
  • Sparsh Navin
  • Suzie Sheehy
  • Svetlomir Stavrev
  • Sytze Brandenburg
  • Tanjil Amin
  • Terence Garvey
  • TERESA ANDREU
  • Timothy Antaya
  • Trevor Cross
  • Urszula Gryczka
  • Vlad Skarda
  • Wanisa Promdee
  • William Webster
  • Youri Koubychine
    • 9:00 AM 9:30 AM
      Registration and coffee
    • 9:30 AM 10:00 AM
      Opening and introduction
      • 9:30 AM
        Welcome 15m
        Speaker: Rob Edgecock (STFC - Rutherford Appleton Lab. (GB))
        Slides
      • 9:45 AM
        Aims for APAE 15m
        Speaker: Angeles Faus-Golfe (IFIC)
        Slides
    • 10:00 AM 11:15 AM
      Security
      Convener: Graeme Burt (Lancaster University)
      • 10:00 AM
        Application of Accelerators in borders and homeland security 15m
        Speaker: Imran Tahir (Rapiscan Systems)
        Slides
      • 10:15 AM
        The Rhodotron used as an X-ray generator for next generation automated 3D Cargo Inspection System 15m
        Speaker: Philippe Dethier (IBA)
        Slides
      • 10:30 AM
        Opportunities for accelerator driven radiation sources to support the detection of radiological and nuclear materials 15m
        Speaker: John O'Malley (AWE)
        Slides
      • 10:45 AM
        Security applications development at NCBJ 15m
        Speaker: Slawomir Wronka
        Slides
      • 11:00 AM
        Discussion 15m
        Slides
    • 11:15 AM 11:30 AM
      Coffee 15m
    • 11:30 AM 1:00 PM
      Industrial Applications: Ion beams
      Conveners: Massimo Chiari, Roger Webb
      • 11:30 AM
        Ion implantation 25m
        Speaker: Russell Gwilliam
        Slides
      • 11:55 AM
        Ion beam analysis 25m
        Speaker: Franco Lucarelli
        Slides
      • 12:20 PM
        Metrology and accelerator applications 25m
        Speaker: Graeme Taylor
        Slides
      • 12:45 PM
        Discussion 15m
    • 1:00 PM 2:00 PM
      Lunch 1h
    • 2:00 PM 3:30 PM
      Industry and Environment: Electron beams
      Conveners: Andrzej Chmielewski, Frank-Holm Roegner
      • 2:00 PM
        Developments in the electron beam accelerators and e/X systems engineering 20m
        Speaker: Andrzej Chmielewski
        Slides
      • 2:20 PM
        Linear electron accelerators for radiation processing 20m
        Speaker: M. Demsky
        Slides
      • 2:40 PM
        Multipurpose irradiation facility equipped in electron accelerator 20m
        Speaker: M. Fulop
        Slides
      • 3:00 PM
        Discussion 30m
    • 3:30 PM 4:00 PM
      Coffee 30m
    • 4:00 PM 5:00 PM
      Industry and Environment: Electron beams
      • 4:00 PM
        A wide spread field of application for low energy electron irradiation in European Industries 20m
        Speaker: Frank Holm Roegner
        Slides
      • 4:20 PM
        ebeam Goes Viral: the pipeline of applications for compact, sealed, low-energy EB accelerators 20m
        Speaker: Ian Bland
        Slides
      • 4:40 PM
        Discussion 20m
    • 9:00 AM 10:30 AM
      Health
      Conveners: Hywel Owen (University of Manchester) , Manjit Dosanjh (CERN) , Ondrej Lebeda
      • 9:00 AM
        Radiation treatment 30m
        Speaker: Bleddyn Jones
        Slides
      • 9:30 AM
        Isotopes 30m
        Speaker: Ulli Koester (Institut Max von Laue-Paul Langevin (FR))
        Slides
      • 10:00 AM
        Medical accelerators 30m
        Speaker: Tim Antaya
        Slides
    • 10:30 AM 11:00 AM
      Coffee 30m
    • 11:00 AM 11:30 AM
      Health
      Conveners: Hywel Owen (University of Manchester) , Manjit Dosanjh (CERN) , Ondrej Lebeda
      • 11:00 AM
        Discussion 30m
        Slides
    • 11:30 AM 12:15 PM
      Photonics
      Convener: Lenny Rivkin (Paul Scherrer Institut (CH))
      • 11:30 AM
        Photonics applications: from beamline to industry 15m
        Speaker: Gabriel Aeppli
      • 11:45 AM
        Use of beam brilliance in imaging nanomaterials 15m
        Speaker: Ian Robinson
      • 12:00 PM
        Discussion 15m
    • 12:15 PM 1:00 PM
      Neutron Scattering
      Convener: Mats Lindroos (CERN)
      • 12:15 PM
        ISIS and future short pulse spallation sources in Europe 15m
        Speaker: John Thomason
      • 12:30 PM
        The first long spallation source (ESS) and continuous sources spallation sources (PSI) 15m
        Speaker: Eugene Tanke
        Slides
      • 12:45 PM
        Compact neutron sources 15m
        Speaker: Dr Pierfrancesco Mastinu (Istituto Nazionale di Fisica Nucleare, Laboratori Nazionali di Legnaro)
        Slides
    • 1:00 PM 1:45 PM
      Lunch 45m
    • 1:45 PM 3:30 PM
      Energy
      Conveners: Alban Mosnier (CEA Saclay) , Ernest Mund, Jean-Luc Biarrotte (CNRS)
      • 1:45 PM
        Fusion overview 30m
        Speaker: Alban Mosnier (CEA Saclay)
        Slides
      • 2:15 PM
        Transmutation issue, the GEN IV scenarios and the MYRRHA project 30m
        Speaker: Gert Van den Eynde
        Slides
      • 2:45 PM
        ADS accelerator developments presently on-going for MYRRHA and possibly for the Chinese-ADS 30m
        Speaker: Dirk Vandeplassche (SCK-CEN)
        Slides
      • 3:15 PM
        Discussion 15m
        Slides
    • 3:30 PM 4:00 PM
      General discussion 30m
    • 4:00 PM 4:15 PM
      Coffee 15m
    • 4:15 PM 5:00 PM
      Closed session with conveners and organising committee
      • 4:15 PM
        Conclusions 20m
        Speaker: Angeles Faus-Golfe (IFIC)
        Slides