ALICE Tier-1/Tier-2 Workshop

from Monday, April 18, 2016 (9:00 AM) to Wednesday, April 20, 2016 (12:30 PM)


        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
Apr 18, 2016
Apr 19, 2016
Apr 20, 2016
AM
9:30 AM Welcome and logistics - Haavard Helstrup (Department of Physics and Technology) Bjarte Kileng (Bergen University College (NO))   ()
10:00 AM Operations in 2015 - Latchezar Betev (CERN)   ()
10:30 AM ALICE WLCG operations report - Maarten Litmaath (CERN)   ()
11:00 AM --- Coffee break ---
11:20 AM AliEn status report - Miguel Martinez Pedreira (CERN)   ()
11:50 AM Fast CPU benchmarking in realistric running conditions - Costin Grigoras (CERN)   ()
9:00 AM ALICE O2 project - status update - Predrag Buncic (CERN)   ()
9:30 AM Network operations and news - Edoardo Martelli (CERN)   ()
10:00 AM News on xrootd and EOS - Andreas Joachim Peters (CERN)   ()
10:30 AM --- Coffee break ---
10:50 AM EOS deployment and operation - feedback from the sysadmins - Jean-Michel Barbet (Centre National de la Recherche Scientifique (FR)) Pete Eby (Oak Ridge National Laboratory - (US))   ()
11:40 AM Distributed cross-site storage with single EOS manager - Andrey Zarochentsev (St. Petersburg State University (RU))   ()
9:00 AM ALICE computing requirements 2016-2018 - Yves Schutz (IN2P3 (FR) and CERN)   ()
9:30 AM A Security Monitoring Framework For Container Based Distributed Infrastructures in HEP - Andres Gomez Ramirez (Johann-Wolfgang-Goethe Univ. (DE))   ()
10:00 AM Bergen contribution to NDGF T1 - Boris Wagner (University of Bergen (NO))   ()
10:30 AM An Elastic OpenStack Grid - Niklas Trippler (Bergen University College (NO))   ()
11:00 AM --- Coffee break ---
11:20 AM Status of VmBatch – A virtualization tool for grid jobs - Bjarte Kileng (Bergen University College (NO))   ()
11:50 AM Workshop wrap-up   ()
PM
12:20 PM --- Lunch break ---
2:00 PM Operations and plans - RDIG T2s - Gleb Stiforov (Joint Inst. for Nuclear Research (RU)) Andrey Zarochentsev (St. Petersburg State University (RU)) Mr Viktor Kotlyar (IHEP)   ()
2:20 PM Operations and plans - RRC-KI T1 - Igor Tkachenko (NRC-KI)   ()
2:40 PM Operations and plans - NDGF sites - Erik Hemming Edelmann (Helsinki Institute of Physics (FI))   ()
3:00 PM Operations ans plans - Kolkata - Vikas Singhal (Department of Atomic Energy (IN))   ()
3:20 PM Operations and plans - UK sites - Catalin Condurache (STFC - Rutherford Appleton Lab. (GB))   ()
3:40 PM Operations and plans - US sites - Jeff Porter (Lawrence Berkeley National Lab. (US))   ()
4:00 PM --- Cofee break ---
4:20 PM Operations and plans - Czech Republic - Dagmar Adamova (Acad. of Sciences of the Czech Rep. (CZ))   ()
4:40 PM Operations and plans - CCIN2P3 and FR T2s - Renaud Vernet (CC-IN2P3 - Centre de Calcul (FR))   ()
7:00 PM --- Curling at Iskanten ---
12:10 PM --- Lunch break ---
2:00 PM Supercomputer integration in the ALICE workflow - Pavlo Svirin (National Academy of Sciences of Ukraine (UA)) Andrey Kondratyev (Joint Inst. for Nuclear Research (RU))   ()
2:30 PM Operations and plans - German sites - Kilian Schwarz (GSI - Helmholtzzentrum fur Schwerionenforschung GmbH (DE)) Christopher Jung   ()
2:50 PM Operations and plans - INFN sites - Stefano Piano (INFN (IT))   ()
3:10 PM Operations and plans - South Africa - Sean Murray (iThemba Lab. for Accel. Based Sci. (ZA))   ()
3:30 PM Operations and plans - KISTI - Sang Un Ahn (KiSTi Korea Institute of Science & Technology Information (KR))   ()
3:50 PM --- Coffee break ---
4:15 PM Operations and plans - Hiroshima and Tsukuba - Tatsuya Chujo (University of Tsukuba (JP))   ()
7:00 PM --- Workshop dinner at Fløien ---