CERN School of Computing 2016

from Sunday, 28 August 2016 (11:00) to Saturday, 10 September 2016 (18:00)
SCK•CEN

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
28 Aug 2016
29 Aug 2016
30 Aug 2016
31 Aug 2016
1 Sep 2016
2 Sep 2016
3 Sep 2016
4 Sep 2016
5 Sep 2016
6 Sep 2016
7 Sep 2016
8 Sep 2016
9 Sep 2016
10 Sep 2016
AM
11:00 --- Registration - welcome ---
08:45
Opening Ceremony (until 10:30) ()
08:45 Introduction - Alberto Pace (CERN)   ()
08:50 The Belgian Nuclear Research Centre SCK•CEN at the forefront of nuclear research and applications - Dr Frank Hardeman (SCK-CEN)   ()
09:10 Particle Physics in Belgium - Jorgen D'Hondt (Vrije Universiteit Brussel (BE))   ()
09:30 Physics at the LHC and its future - Eckhard Elsen (CERN)   ()
09:50 Some computing challenges for next generation LHC physics - Frederic Hemmer (CERN)   ()
10:10 CERN School of Computing - Alberto Pace (CERN)   ()
10:30 --- Welcome Coffee ---
11:00 Introduction to Physics Computing L1 - Arnulf Quadt (Georg-August-Universitaet Goettingen (DE))   ()
08:30 Introduction to Physics Computing L2 - Arnulf Quadt (Georg-August-Universitaet Goettingen (DE))   ()
09:30 Computer Architecture & Performance Tuning L1 - Andrzej Nowak   ()
10:30 --- Updates ---
10:45 --- Morning break ---
11:15 Computer Architecture & Performance Tuning L2 - Andrzej Nowak   ()
08:30 Secure Software L1 - Sebastian Lopienski (CERN)   ()
09:30 Computer Architecture & Performance Tuning E1 - Andrzej Nowak   ()
10:30 --- Updates ---
10:45 --- Morning break ---
11:15 Secure Software L2 - Sebastian Lopienski (CERN)   ()
08:30 Software Design in Many-Cores era L1 - Enric Tejedor Saavedra (CERN) Danilo Piparo (CERN)   ()
09:30 Software Design in Many-Cores era L2 - Danilo Piparo (CERN) Enric Tejedor Saavedra (CERN)   ()
10:30 --- Updates ---
10:45 --- Morning break ---
11:15 Secure Software L3 - Sebastian Lopienski (CERN)   ()
08:30 Software Design in Many-Cores era L3 - Enric Tejedor Saavedra (CERN) Danilo Piparo (CERN)   ()
09:30 Software Design in Many-Cores era L4 - Danilo Piparo (CERN) Enric Tejedor Saavedra (CERN)   ()
10:30 --- Updates ---
10:45 --- Morning break ---
11:15 Can you count on your computer? - Gert Van den Eynde   ()
08:30 Computer Architecture & Performance Tuning E2 - Andrzej Nowak   ()
09:30 Computer Architecture & Performance Tuning E3 - Andrzej Nowak   ()
10:30 --- Updates ---
10:45 --- Morning break ---
11:15 Data Technologies L3 - Alberto Pace (CERN)   ()
09:00 --- Day trip excursion ---
08:30 Data Analysis L1 - Ivica Puljak (Technical University of Split FESB)   ()
09:30 Data Analysis L2 - Ivica Puljak (Technical University of Split FESB)   ()
10:30 --- Updates ---
10:45 --- Morning break ---
11:15 Data Analysis L3 - Ivica Puljak (Technical University of Split FESB)   ()
08:30 Data Analysis L4 - Ivica Puljak (Technical University of Split FESB)   ()
09:30 Data Technologies L4 - Alberto Pace (CERN)   ()
10:30 --- Updates ---
10:45 --- Morning break ---
11:15 Data Technologies L6 - Alberto Pace (CERN)   ()
08:30 Data Technologies E1 - Andreas Joachim Peters (CERN)   ()
09:30 Data Analysis L5 - Thomas Keck (KIT)   ()
10:30 --- Updates ---
10:45 --- Morning break ---
11:15 Multivariate Classification - Thomas Keck (KIT)   ()
08:30 Data Technologies E3 - Andreas Joachim Peters (CERN)   ()
09:30 Data Technologies E4 - Andreas Joachim Peters (CERN)   ()
10:30 --- Updates ---
10:45 --- Morning break ---
11:15 Data Technologies E5 - Andreas Joachim Peters (CERN)   ()
08:30 --- Spare time ---
09:30 Presentations by Students - Merlijn Sebrechts Emil Rofors (Lund University / ESS) Nicolo Vladi Biesuz (Universita di Pisa & INFN (IT)) Valentin Volkl (University of Innsbruck (AT))   ()
10:30 --- Updates ---
10:45 --- Morning break ---
11:15 Presentations by Students 2 - Markus Prim (CERN) Matic Lubej (Jozef Stefan Institute) Frank Olaf Berghaus (University of Victoria (CA)) Eamonn James Maguire (CERN)   ()
08:15 --- Departure ---
PM
19:00 --- Dinner ---
12:00 --- Lunch ---
13:15 Tools and Techniques L1 - Robert Jacobsen (Lawrence Berkeley National Lab. (US))   ()
14:15 Tools and Techniques L2 - Robert Jacobsen (Lawrence Berkeley National Lab. (US))   ()
15:15 --- Afternoon break ---
15:45 Tools and Techniques E1 - Robert Jacobsen (Lawrence Berkeley National Lab. (US))   ()
16:45 --- Updates ---
17:00 Tools and Techniques E2 - Robert Jacobsen (Lawrence Berkeley National Lab. (US))   ()
18:00 Tools and Techniques E3 - Robert Jacobsen (Lawrence Berkeley National Lab. (US))   ()
19:15 --- Welcome Cocktail & Dinner ---
12:15 --- Lunch ---
13:00 --- Study time and/or daily sports program ---
15:30 --- Afternoon break ---
16:00 Tools and Techniques E4 - Robert Jacobsen (Lawrence Berkeley National Lab. (US))   ()
17:00 Tools and Techniques E5 - Robert Jacobsen (Lawrence Berkeley National Lab. (US))   ()
18:00 Tools and Techniques E6 - Robert Jacobsen (Lawrence Berkeley National Lab. (US))   ()
19:15 --- Dinner ---
20:30 --- Belgian Beer Tasting ---
12:15 --- Lunch ---
13:00 --- Study time and/or daily sports program ---
15:30 --- Afternoon break ---
16:00 Secure Software E1 - Sebastian Lopienski (CERN)   ()
17:00 Secure Software E2 - Sebastian Lopienski (CERN)   ()
18:00 Secure Software E3 - Sebastian Lopienski (CERN)   ()
19:15 --- Dinner ---
12:15 Data Technologies L1 - Alberto Pace (CERN)   ()
13:15 --- Light lunch ---
14:00 --- Sports afternoon ---
18:00 --- Free time ---
19:15 --- Special BBQ dinner ---
12:15 --- Lunch ---
13:00 --- Study time and/or daily sports program ---
15:30 --- Afternoon break ---
16:00 Software Design in Many-Cores era E1 - Enric Tejedor Saavedra (CERN) Danilo Piparo (CERN)   ()
17:00 Software Design in Many-Cores era E2 - Danilo Piparo (CERN) Enric Tejedor Saavedra (CERN)   ()
18:00 Data Technologies L2 - Alberto Pace (CERN)   ()
19:15 --- Dinner ---
12:15 --- Lunch ---
13:00 --- Free time ---
19:15 --- Dinner ---
18:30 --- Dinner ---
12:15 --- Lunch ---
13:00 --- Study time and/or daily sports program ---
15:30 --- Afternoon break ---
16:00 Networking Performance L1 - Francois Fluckiger   ()
17:00 Software Design in Many-Cores era E3 - Danilo Piparo (CERN) Enric Tejedor Saavedra (CERN)   ()
18:00 Data Analysis E1 - Ivica Puljak (Technical University of Split FESB)   ()
19:15 --- Dinner ---
12:15 --- CSC2016 School Photo ---
12:20 --- Lunch ---
13:00 --- Study time and/or daily sports program ---
15:30 --- Afternoon break ---
16:00 Networking Performance L2 - Francois Fluckiger   ()
17:00 Data Analysis E2 - Ivica Puljak (Technical University of Split FESB)   ()
18:00 Data Analysis E3 - Ivica Puljak (Technical University of Split FESB)   ()
19:15 --- Dinner ---
12:15 --- Lunch ---
13:00 --- Study time and/or sports program ---
16:30 --- Afternoon break ---
17:00 Data Technologies L5 - Alberto Pace (CERN)   ()
18:00 Data Technologies E2 - Andreas Joachim Peters (CERN)   ()
19:15 --- Dinner ---
12:15 --- Lunch ---
13:00 Data Analysis E4 - Thomas Keck (KIT)   ()
14:00 Data Analysis E5 - Thomas Keck (KIT)   ()
15:00 --- Afternoon break ---
15:30 --- CSC Examination ---
17:00 --- Traditional CSC football match ---
19:15 --- Dinner ---
12:15 --- Lunch ---
13:00 MYRRHA and computing - Lucia Popescu Didier De Bruyn   ()
14:00 Future computing security challenges in a large computing infrastructure - Sebastian Lopienski (CERN)   ()
15:00 --- Afternoon break ---
15:30 Graduation ceremony - Dirk Ceuterick (SCK-CEN) Alberto Pace (CERN)   ()
16:30 Closing Session   ()
17:00 --- Free time ---
18:30 --- Bus to CORBIE Mol ---
19:00 --- Closing Dinner ---
20:30 --- After-dinner PARTY ---