8-12 October 2018
Casa de Convalescència UAB
Europe/Zurich timezone

Participant list

Esther Acción (PIC) - Spain
Marcos Acebes De La Fuente (Lund University) - Sweden
Carles Acosta Silva (PIC) - Spain
Martin Adam (Acad. of Sciences of the Czech Rep.) - Czech Republic
Manfred Alef (KIT) - Germany
Marcello Armand Pilon (STFC) - UK
Marian Babik (CERN) - Switzerland
Anna Baldris (FujiFilm) - Spain
Jan Balewski (Lawrence Berkeley National Lab.) - USA
Jean-Michel Barbet (CNRS) - France
Olof Barring (CERN) - Switzerland
Miroslav Bauer (CESNET) - Czech Republic
Thomas Bellman (NSC, Linköping University) - Sweden
Manfred Berger (Western Digital)
Jan-Philipp Bolle (DESY) - Germany
Ludovico Caldara (CERN) - Switzerland
German Cancio (CERN) - Switzerland
José Carcelén Manzanilla (CELLS-ALBA) - Spain
Albert Casadejust (Omega Peripherals) - Spain
Jordi Casals (PIC) - Spain
Gang Chen (IHEP) - China
Andrea Chierici (INFN) - Italy
David Cohen (Technion) - Israel
Cristian Contescu (CERN) - Switzerland
Bob Cowles (Trusted CI) - USA
Ricard Cruz (PIC) - Spain
Tao Cui (IHEP) - China
John De Stefano Jr. (BNL) - USA
Olivier Devroede (Vrije Universiteit Brussel) - Belgium
Andrei Dumitru (CERN) - Switzerland
Xavier Espinal (CERN) - Switzerland
Timm Essigke (DESY) - Germany
Enrico Fattibene (INFN) - Italy
Eric Fede (CNRS/IN2P3-CC) - France
Pedro Ferreira (CERN) - Switzerland
Sophie Ferry (CEA Saclay) - France
Lukas Fiala (Institute of Physics CAS) - Czech Republic
Thomas Finnern (DESY) - Germany
Josep Flix Molina (PIC/CIEMAT) - Spain
Damien François (UCL) - Belgium
Elisabeth Gameiro (Fujifilm) - France
Raul García Martinez (CERN) - Switzerland
Martin Gasthuber (DESY) - Germany
Mathieu Guthier-Lafave (CNRS/LAPTh) - France
Aurelien Gounon (CERN) - Switzerland
Robert Grabowski (Lund University) - Sweden
Andreas Haupt (DESY) - Germany
Jose Hernandez (CIEMAT) - Spain
Christopher Hollowell (BNL) - USA
Pierre-Francois Honore (IRFU, Paris Saclay University) - France
Petr Horak (CAS) - Czech Republic
Anne Ingenhaag (Fujifilm) - Germany
Dirk Jahnke-Zumbusch (DESY) - Germany
Ben Jones (CERN) - Switzerland
Michel Jouvin (CNRS/LAL) - France
Michiru Kaneda (University of Tokyo) - Japan
Edward Karavakis (CERN) - Switzerland
Jan Just Keijser (NIKHEF) - The Netherlands
David Kelsey (STFC-RAL) - UK
Thomas Keutgen (UCL) - Belgium
Carles Kishimoto (CERN) - Switzerland
Lubos Kopecky (CESNET) - Czech Republic
Paul Kuipers (Nikhef) - Netherlands
Julien Leduc (CERN) - Switzerland
Hong Li (MDC-Berlin) - Germany
Dorin-Daniel Lobontu (KIT) - Germany
Milos Lokajicek (CAS) - Czech Republic
Fernando Lopez Muñoz (PIC/CIEMAT) - Spain
Alexandre Lossent (CERN) - Switzerland
David Martin Clavo (CERN) - Switzerland
Olivier Mattelaer (UCL) - Belgium
Shawn McKee (University of Michigan Physics) - USA
Helge Meinhard (CERN) - Switzerland
Michele Michelotto (INFN) - Italy
Sangho Na (KISTI) - Korea
Tomoaki Nakamura (KEK) - Japan
Emmanuel Ormancey (CERN) - Switzerland
Thomas Oulevey (CERN) - Switzerland
Andrés Pacheco Pages (IFAE) - Spain
Nikolaos Papoutsis (CERN) - Switzerland
Gregory Parker (Western Digital)
Marco Passerini (CSCS) - Switzerland
Alexander Pattison (Accelstor) - Germany
Antonio Perez Fernandez (Royal Holloway - University of London) - UK
Carlos Perez Dengra (PIC) - Spain
Antonio Perez-Calero Yzquierdo (PIC/CIEMAT) - Spain
Sandra Philpott (Jefferson Lab) - USA
Elena Planas (PIC) - Spain
Mari Carmen Porto Fernández (PIC/CIEMAT) - Spain
Laszio Puri (Wigner) - Hungary
Sergi Puso Gallart (CELLS-ALBA) - Spain
Fazhi Qi (IHEP) - China
Szilvia Racz (Wigner) - Hungary
Adrien Ramparison (CNRS/IN2P3-CC) - France
Georg Rath (LBNL/NERSC) - USA
Ofer Rind (BNL) - USA
Bruno Rodriguez (PIC) - Spain
Gemma Rosas (CELLS-ALBA) - Spain
Romain Rougny (University of Gent) - Belgium
Shkelzen Rugovac (Université Libre de Bruxelles) - Belgium
Jordi Salabert Quintana (CELLS-ALBA) - Spain
Wayne Salter (CERN) - Switzerland
Ryu Sawada (ICEPP-Tokyo) - Japan
Rolf Seuster (Univ. Victoria) - Canada
Andrea Sciabà (CERN) - Switzerland
Gianfranco Sciacca (Univ. of Bern) - Switzerland
Gadrat Sebastien (CNRS/IN2P3-CC) - France
Philippe Seraphin (LAPP/CNRS) - France
Andrey Shevel (PNPI) - Russia
Arkadiy Shevrikuko (CERN) - Switzerland
Martin Siegert (MDC-Berlin) - Germany
Claudio Soprano (INFN-LFN) - Italy
Adam Sosnowski (CERN) - Switzerland
Stefan Stancu (CERN) - Switzerland
Matt Starr (Spectra Logic)
Michal Strnad (CESNET) - Czech Republic
Tristan Suerink (NIKHEF) - Netherlands
David Taylor (Spectra Logic)
Paolo Tedesco (CERN) - Switzerland
Tomaso Tonto (INFN-LFN) - Italy
Michele Total (INFN-LFN) - Italy
Zhechka Toteva (CERN) - Switzerland
Jan Trautmann (GSI) - Germany
Liviu Valsan (CERN) - Switzerland
Peter Van Der Reest (DESY) - Germany
Bart Van Der Wal (Nikhef) - Netherlands
Dennis Van Dok (Nikhef) - Netherlands
Aresh Vedaee (PIC/IFAE) - Spain
Mattias Wadenstein (NDGF) - Sweden
Cary Whitney (Lawrence Berkeley National Lab / NERSC) - USA
Antonio Wong (BNL) - USA
Frank Wuerthwein (UCSD) - USA
Eric Yen (Academia Sinica) - Taiwan
David Yu (BNL) - USA
Xin Zhao (BNL) - USA
Jiaheng Zou (IHEP) - China
Onno Zweers (SURFsara) - The Netherlands
* Last Update: 06/10/2018