5-7 May 2021
CERN
Europe/Zurich timezone

Scientific Programme, Confirmed Speakers and Area Conveners

The programme will be divided into six thematic areas:


1) Dark Matter (models and observations)

2) Early Universe (inflation, baryogenesis, phase transitions)

3) Gravitational Waves and Compact Objects (primordial GWs, black holes, neutron stars)

4) High-Energy Astroparticle Physics (cosmic rays, GRBs)

5) CMB and Late Universe (CMB, LSS, intensity mapping)

6) Low-Energy Neutrinos (solar and supernova, terrestrial experiments)


Each area will feature four invited presentations, selected by the Local Organising Committee in consultation with the Scientific Advisory Committee, and six contributed lightning talks. It will be chaired by an established scientist in the field, who will also give an overview talk in the final session of the Symposium:


Dark Matter (convener: Marco Cirelli, LPTHE)

Prateek Agrawal (Oxford)
Yonit Hochberg (Jerusalem)
Bradley Kavanagh (IFCA Santander)

Lightning talks:

James Alvey (KCL)
Hannah Banks (DAMTP Cambridge)
Shiuli Chatterjee (IISc Bangalore)
Quentin Decant (ULB)
Christopher Eckner (Annecy)
Julia Gehrlein (Brookhaven)
Payel Mukhopadhyay (Stanford)
Michael Zantedeschi (MPP Munich)


Early Universe (convener: Geraldine Servant, DESY/U. Hamburg)

Daniel Cutting (Helsinki)
Benedict von Harling (UA Barcelona)
Guilherme Pimentel (Leiden & Amsterdam)
Evangelos Sfakianakis (UA Barcelona)

Lightning talks:

Kate Brown (Newcastle)
Fabio van Dissel (UA Barcelona)
Majid Ekhterachian (Maryland)
Yann Gouttenoire (Tel Aviv)
Juraj Klaric (EPFL)
Lucas Pinol (IAP)
Ashley Wilkins (Newcastle)


Gravitational Waves and Compact Objects (convener: Alessandra Buonanno, AEI Potsdam)

Katy Clough (Oxford)
Irina Dvorkin (IAP)
Tanja Hinderer (Utrecht)
Mikhail Solon (UCLA)

Lightning talks:

Pippa Cole (Amsterdam)
Charles Dalang (Geneva)
José Maria Ezquiaga (U. Chicago)
Francesco Iacovelli (Geneva)
Zhengwen Liu (DESY)
Giulio Scelfo (SISSA)
Banafsheh Shiralilou (Amsterdam)


High-Energy Astroparticle Physics (convener: Elena Amato, Florence)

Mauricio Bustamante (Niels Bohr)
Kumiko Kotera (IAP)
Rodrigo Lang (ECAP Erlangen)
James Matthews (Cambridge)

Lightning talks:

Antonio Ambrosone (Napoli Federico II)
Joanna Berteaud (Annecy)
Francesca Capel (TU Munich)
Benjamin Crinquand (Grenoble-Alpes)
Michael Korsmeier (Stockholm)
Samuele Ronchini (Gran Sasso)
Anastasia Sokolenko (HEPHY Vienna)


CMB and Late Universe (convener: Julien Lesgourgues, Aachen)

Hector Gil-Marín (U. Barcelona)
Julian Muñoz (Harvard)
Vivian Poulin (Montpellier)
Zvonimir Vlah (Cambridge)

Lightning talks:

Natalie Hogg (Portsmouth)
Sarah Libanore (Padova)
Christiane Lorenz (ETH Zürich)
Matteo Lucca (ULB)
Markus Mosbech (Sydney)
Nashwan Sabti (KCL)
Konstantinos Tanidis (CEICO Prague)


Low-Energy Neutrinos (convener: Manfred Lindner, MPIK Heidelberg)

Francesco Capozzi (Virginia Tech)
Pilar Coloma (Madrid)
Ivan Esteban (Ohio State)
Manibrata Sen (Berkeley/Northwestern)

Lightning talks:

Tobias Felkl (U. of New South Wales)
Pablo Martínez-Miravé (Valencia)
Ian Padilla-Gay (Niels Bohr)
Anna Suliga (Niels Bohr)
Oleksandr Tomalak (Kentucky/Fermilab)
Yiyu Zhang (IHEP Beijing)