High School Teacher Programme 2017

from Sunday, 2 July 2017 (17:00) to Saturday, 22 July 2017 (11:00)
CERN

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
2 Jul 2017
3 Jul 2017
4 Jul 2017
5 Jul 2017
6 Jul 2017
7 Jul 2017
9 Jul 2017
10 Jul 2017
11 Jul 2017
12 Jul 2017
13 Jul 2017
14 Jul 2017
15 Jul 2017
16 Jul 2017
17 Jul 2017
18 Jul 2017
19 Jul 2017
20 Jul 2017
21 Jul 2017
22 Jul 2017
AM
07:30
Registration - Group 1 (until 10:00) (Building 55)
10:00
Morning programme (until 12:00) (503/1-001 - Council Chamber)
10:00 Introduction to the International High School Teacher Programme 2017 - Jeff Wiener (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
11:00 Introduction to CERN - Jeff Wiener (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
09:00
Morning programme (until 11:00) (13/2-005)
09:00 Particle Physics Lecture 1/3 - Kristof Schmieden (CERN)   (13/2-005)
11:00
Work groups - concepts and offers (until 12:45) (13/2-005)
11:00 Introduction to work groups - Jeff Wiener (CERN)   (13/2-005)
11:15 Intro WG1 // S'Cool LAB 1 - Alexandra Feistmantl (University of Vienna (AT))   (13/2-005)
11:25 Intro WG2 // S'Cool LAB 2 - Mihaly Vadai (University of London (GB)) Oliver Michael Keller (CERN)   (13/2-005)
11:35 Intro WG3 // Medical applications - Giovanni Porcellana (CERN) Julia Woithe (CERN) Rita Ferreira (FCT Fundacao para a Ciencia e a Tecnologia (PT))   (13/2-005)
11:45 Intro WG4 // Gender Inclusive Teaching - Ioanna Koutava (National and Kapodistrian University of Athens (GR)) Genevieve Guinot (CERN) Kristin Kaltenhauser   (13/2-005)
11:55 Intro WG5 // OpenData - Henna Leena Silvennoinen (Helsinki Institute of Physics (FI)) Kati Lassila-Perini (Helsinki Institute of Physics (FI)) Mira Carita Tengvall (Helsinki Institute of Physics (FI))   (13/2-005)
12:05 Intro WG6 // Arts & Science - Chiara Mariotti (INFN Torino (IT)) Michael Hoch (Austrian Academy of Sciences (AT))   (13/2-005)
12:15 Intro WG7 // IPPOG - Barbora Bruant Gulejova (CERN) Steven Goldfarb (University of Melbourne (AU))   (13/2-005)
12:25 Intro WG8 // MediaLab - Joao Antunes Pequenao (CERN)   (13/2-005)
09:00
Morning programme (until 12:30) (503/1-001 - Council Chamber)
09:00 Particle Physics Lecture 3/3 - Kristof Schmieden (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
10:30 --- Coffee break ---
11:00 Medical applications of Particle Physics - Manjit Dosanjh (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
09:00
Morning programme (until 12:30) (13/2-005)
09:00 Particle accelerators 1/2 - Dr Simone Gilardoni (CERN)   (13/2-005)
10:30 --- Coffee break ---
11:00 Particle accelerators 2/2 - Dr Simone Gilardoni (CERN)   (13/2-005)
09:00
Morning programme (until 13:00) (503/1-001 - Council Chamber)
09:00 Introduction to particle detectors - Mar Capeans Garrido (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
10:30 --- Coffee break ---
11:00 Introduction to CMS - Piotr Traczyk (Uni Torino & INFN (IT))   (503/1-001 - Council Chamber)
09:30
Visit CERN facilities (until 11:30) ()
09:30 Data Centre - Group 1 (WG 2 & 4 & 6 & 8)   ()
10:15 Data Centre - Group 2 (WG 1 & 3 & 5 & 7)   ()
11:30
Morning programme (until 13:00) (31/3-004 - IT Amphitheatre)
11:30 Computing at CERN - Hannah Short (CERN)   (31/3-004 - IT Amphitheatre)
09:00
Morning programme (until 12:30) (13/2-005)
09:00 Data analysis in particle physics - Roland Jansky (Universite de Geneve (CH))   (13/2-005)
10:00 --- Coffee break ---
10:30 The discovery of the Higgs particle - Luis Roberto Flores Castillo (The Chinese University of Hong Kong (HK))   (13/2-005)
09:00
Morning programme (until 12:30) (503/1-001 - Council Chamber)
09:00 International Particle Physics Outreach Group - Katharine Leney (University College London (UK))   (503/1-001 - Council Chamber)
09:30 LHC Outreach Group - Steven Goldfarb (University of Melbourne (AU))   (503/1-001 - Council Chamber)
10:30 Impact of science on society and sustainable development - Barbora Bruant Gulejova (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
11:30 Scientix - Vitor Fernandes Teresita Gravina   (503/1-001 - Council Chamber)
09:15
Visit CERN facilities (until 11:15) ()
09:30 ISOLDE - Group 1   ()
10:15 ISOLDE - Group 2   ()
10:00
Morning programme (until 12:00) (13/2-005)
10:00 Antimatter research - Rolf Landua (CERN)   (13/2-005)
09:00
Meet with everyone (until 09:30) (143/R-003 - S'Cool LAB)
09:30
Perimeter Institute Workshop (until 12:00) (143/R-003 - S'Cool LAB)
09:30 Part 1 - Dave Fish (Perimeter Institute) Greg Dick (Perimeter Institute)   (143/R-003 - S'Cool LAB)
10:30
Morning programme (until 12:30) (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
10:30 Beamline 4 Schools - The BL4S competition - Markus Joos (CERN)   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
11:00 CREATIONS: Engaging your students in science through the arts - Angelos Alexopoulos (CERN)   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
09:00
Morning programme (until 13:00) (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
09:00 AWAKE - Marlene Turner (CERN / Graz University of Technology (AT))   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
10:30 --- Coffee break ---
11:00 Neutrino physics - theory and experiments - Ines Gil Botella (Centro de Investigaciones Energéti cas Medioambientales y Tecno)   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
09:00
Morning programme (until 12:30) (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
09:00 Future strategies and technologies - Bernhard Holzer (CERN)   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
11:00 --- Coffee break ---
11:30 Final questions, final answers - Marcus Matthias Morgenstern (Nikhef National institute for subatomic physics (NL)) Michael Kobel (Technische Universitaet Dresden (DE))   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
09:00
Work groups - Final Reports (until 13:00) (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
09:00 Overview - Jeff Wiener (CERN)   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
09:15 WG1 Presentation // S'Cool LAB 1 - Daniel Kaplan Martina Semešiová Hasan Khan Siripong Srisuwan Asaf Maiblatt Kenta Takubo   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
09:45 WG8 Presentation // MediaLab - Lucas Devitt Marina Poposka Lisa Cole Manisha Dwa Teresita Gravina   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
10:15 WG2 Presentation // S'Cool LAB 2 - Diana Gigante Vitor Fernandes Marko Ukkola Estela Garcia-Lopez Minkyung Kang Julien Betrand   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
10:45 --- Coffee break ---
11:15 WG7 Presentation // IPPOG - Robert Nickson Robert Sullivan Katrin Timakova Soleiman Rasouli   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
11:45 WG3 Presentation // Medical Applications - Jacky Pei Martin Apolin Jan Pedersen Moschos Firoglanis Márta Deák Yolanda Marron   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
10:00
Departure from CERN (until 11:00) ()
PM
17:00
Welcome to CERN! (until 19:00) (61/1-201 - Pas perdus - Not a meeting room -)
17:00 Welcome Reception - Jeff Wiener (CERN)   (61/1-201 - Pas perdus - Not a meeting room -)
17:45 Discover CERN Treasure Hunt   (61/1-201 - Pas perdus - Not a meeting room -)
19:00 --- Dinner in Restaurant 1 ---
20:30
Introducing Remarks (until 21:30) (503/1-001 - Council Chamber)
20:30 Basics@CERN - Jeff Wiener (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
12:00 --- Lunch break ---
14:00
Afternoon programme (until 16:00) (503/1-001 - Council Chamber)
14:00 Introduction to Particle Physics - Jonathan R. Ellis (University of London (GB))   (503/1-001 - Council Chamber)
16:00
Registration - Group 2 (until 17:00) (Building 55)
16:15
Visit CERN facilities (until 17:45) ()
16:15 Synchrocyclotron - Group 1   (Building 300)
17:00 Synchrocyclotron - Group 2   (Building 300)
12:45 --- Lunch break ---
14:00
Afternoon programme (until 17:00) (503/1-001 - Council Chamber)
14:00 Work groups - decisive phase - Jeff Wiener (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
14:30 Particle Physics Lecture 2/3 - Kristof Schmieden (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
16:00 Q&A Session - Kristof Schmieden (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
18:00
Social Event (until 22:00) ()
18:00 Bowling & Pizza   ()
12:30 --- Lunch break ---
13:30
S'Cool LAB workshops (until 16:30) (143/R-003 - S'Cool LAB)
13:30 Cloud Chamber Workshop - WG1 & WG3 & WG5 & WG7   (143/R-003 - S'Cool LAB)
15:00 Cloud Chamber Workshop - WG2 & WG4 & WG6 & WG8   (143/R-003 - S'Cool LAB)
16:45
Work groups - session 1 (until 17:30) ()
12:30 --- Lunch break ---
13:45
Visit CERN facilities (until 15:15) ()
13:45 Cryogenic test facility hall SM18   ()
16:00
Work groups - session 2 (until 17:30) ()
18:00
Prevening programme (until 18:30) (503/1-001 - Council Chamber)
18:00 Review of Week 1 - Jeff Wiener (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
13:00 --- Lunch break ---
14:00
Visit CERN facilities (until 17:00) ()
14:00 CMS Service Cavern   ()
13:00
Social Events (until 22:00) ()
13:00 Discover Geneva Treasure Hunt   ()
20:00 Official Dinner of the HST2017 programme   (Hotel Edelweiss)
13:00 --- Lunch break ---
14:30
Work groups - session 3 (until 17:30) ()
12:30 --- Lunch break ---
14:00
Afternoon programme (until 15:45) (503/1-001 - Council Chamber)
14:00 Cosmology - Sarah Aretz (CERN & Universität Potsdam)   (503/1-001 - Council Chamber)
15:45
Visit CERN facilities (until 18:00) ()
16:00 CERN Control Centre & AMS POCC   ()
12:30 --- Lunch break ---
14:00
Work groups - session 4 (until 17:00) ()
12:30 --- Lunch break ---
14:00
Afternoon programme (until 15:30) (500/1-001 - Main Auditorium)
14:00 Beam transfer devices - Miroslav Georgiev Atanasov (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
14:45 Engineering at CERN - Friedrich Lackner (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
15:40
Visit CERN facilities (until 18:00) ()
16:00 Large Magnet Hall 180   ()
12:00 --- Lunch break ---
14:00
Afternoon programme (until 15:30) (500/1-001 - Main Auditorium)
14:00 Ask, ask, ask.. - Michael Hauschild (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
15:30
Visit CERN facilities (until 18:00) ()
15:30 Low Energy Ion Ring & Antimatter Factory   ()
18:00
Prevening programme (until 19:00) (503/1-001 - Council Chamber)
18:00 Review of Week 2 - Jeff Wiener (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
15:00 Hardronic Festival (optional)   (Restaurant 3)
19:00
Social Event (optional) (until 20:00) ()
19:00 Meet&Greet with Greg&Dave   ()
12:00 --- Lunch break ---
13:30
Perimeter Institute Workshop (until 16:00) (143/R-003 - S'Cool LAB)
13:30 Part 2 - Greg Dick (Perimeter Institute) Dave Fish (Perimeter Institute)   (143/R-003 - S'Cool LAB)
19:00
Social Event (until 22:00) (9405/R-000 - BBQ AREA ZONE CLUBS)
19:00 International Evening   (9405/R-000 - BBQ AREA ZONE CLUBS)
12:30 --- Lunch break ---
14:00
Work groups - session 5 (until 17:00) ()
13:00 --- Lunch break ---
14:00
Work groups - session 6 (until 17:00) ()
17:00 --- HST2017 GROUP PICTURE!!!! ---
12:30 --- Lunch break ---
14:00
Work groups - session 7 (until 16:00) ()
16:00
Work groups - Final Reports (until 18:00) (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
16:00 Introduction & Overview - Jeff Wiener (CERN)   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
16:15 WG5 Presentation // OpenData - Avgoustinos Tsaousis Olaf Zelesnik Susan Wetzler Olha Pasko Valerie Dupin   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
16:45 WG4 Presentation // Gender Inclusive Teaching - Viviane Alves Niharika Kulshresth Yester Ozmerinoglu Esther Kers-Cappon David Fairweather Diana Olivos Suárez   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
17:15 WG6 Presentation // Arts & Science - Anita Djune Tchinda Sayyai Chaiwan Galya Shumanova Sophie Bellefontaine Bob O'Keeffe   (500/1-201 - Mezzanine)
13:00 --- Lunch break ---
14:30
HST2017 Closing Session (until 16:30) (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
18:30
Social Event (until 22:00) ()
19:00 Farewell Dinner   (Auberge des Chasseurs)