Bulgarian Engineering Teacher Programme

from Sunday, September 29, 2019 (5:00 PM) to Saturday, October 5, 2019 (2:00 PM)
CERN

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
Sep 29, 2019
Sep 30, 2019
Oct 1, 2019
Oct 2, 2019
Oct 3, 2019
Oct 4, 2019
AM
8:30 AM
Lectures (until 12:30 PM) (40/S2-A01 - Salle Anderson)
8:30 AM Welcome to CERN/ Добре дошли в ЦЕРН - Jeff Wiener (CERN)   (40/S2-A01 - Salle Anderson)
8:55 AM Introduction to the programme / Въведение в програмaта - Roman Zahariev Zahariev (Bulgarian Academy of Sciences (BG))   (40/S2-A01 - Salle Anderson)
9:00 AM Introduction to the program / Въведение в програмaта - Mrs Kokonova (Bulgarian Ministry of Education and Science)   (40/S2-A01 - Salle Anderson)
9:05 AM Introduction to the programme / Въведение в програмaта - Svezhina Dimitrova (Astronomical observatory and planetarium)   (40/S2-A01 - Salle Anderson)
9:15 AM Introduction to CERN / Въведение в ЦЕРН - Zornitsa Zaharieva (CERN)   (40/S2-A01 - Salle Anderson)
10:30 AM Introduction to Particle Physics / Въведение във физиката на елементарните частици - Plamen Stoianov Iaydjiev (Bulgarian Academy of Sciences (BG))   (40/S2-A01 - Salle Anderson)
11:40 AM Introduction to Particle Physics Detectors / Въведение в детектори на елементарни частици - Plamen Stoianov Iaydjiev (Bulgarian Academy of Sciences (BG))   (40/S2-A01 - Salle Anderson)
8:30 AM
Lectures (until 1:00 PM) (13/2-005)
8:30 AM Medical Physics / Медицинска физика - Katia Sergieva   (13/2-005)
9:40 AM Introduction to accelerators and their future / Въведение в ускорителите и тяхното бъдеще - Plamen Stoianov Iaydjiev (Bulgarian Academy of Sciences (BG))   (13/2-005)
10:35 AM Atomic nuclei: basic building blocks of matter / Атомни ядра: oсновни градивни клетки на материята - Dinko Atanasov (CERN)   (13/2-005)
11:30 AM Introduction to CERN аccelerator complex and its control / Въведение в комплекса ускорители на ЦЕРН и тяхното управление - Zornitsa Zaharieva (CERN)   (13/2-005)
12:20 PM Electronics for the experiments at CERN/ Електроника за кспериментите в ЦЕРН - Gueorgui Antchev (Bulgarian Academy of Sciences (BG))   (13/2-005)
8:15 AM
Lectures (until 11:00 AM) (774/R-013)
8:30 AM Overview of magnetic systems used for CERN’s accelerators. Design, installation and operational considerations of normal conducting magnets in vacuum and radiation environments/ Преглед на магнитни системи използвани за ускорителите на ЦЕРН. Дизайн, инсталиране и експлоатация на нормално проводими магнитни модули във вакуум и радиационни среди - Miroslav Georgiev Atanasov (CERN)   (774/R-013)
9:25 AM Introduction to CMS and its Electromagnetic Calorimeter system – design considerations, overview of the construction and function of the ECAL and the Bulgarian experience / Въведение в експеримента CMS и неговия електромагнитен калориметър – преглед на дизайна, конструкцията, функциите на ECAL и българския опит - Roman Zahariev Zahariev (Bulgarian Academy of Sciences (BG))   (774/R-013)
10:15 AM ATLAS Distributed Computing. Part 1: GRID / Разпределени изчисления в експеримента АТЛАС. Част 1: ГРИД - Ivan Glushkov (University of Texas at Arlington (US))   (774/R-013)
11:00 AM
Visits (until 12:40 PM) ()
11:00 AM CERN Control Centre & AMS POCC   ()
8:30 AM
Lectures (until 12:00 PM) (500/1-001 - Main Auditorium)
8:30 AM Introduction to Robotics. Service robots and their usage for accessing dangerous environments / Въведение в роботиката. Сервизни роботи и тяхното използване в опасни среди - Roman Zahariev Zahariev (Bulgarian Academy of Sciences (BG))   (500/1-001 - Main Auditorium)
9:40 AM Higgs discovery/ Откритието на Хигс бозона - Leandar Litov (University of Sofia (BG))   (500/1-001 - Main Auditorium)
10:50 AM The dark side of the Universe / Тъмната страна на Вселената - Leandar Litov (University of Sofia (BG))   (500/1-001 - Main Auditorium)
8:15 AM
Visits (until 10:15 AM) ()
8:15 AM Antimatter Factory and Data Centre   ()
10:15 AM
Lectures (until 12:30 PM) (503/1-001 - Council Chamber)
10:15 AM Heavy Ions: Introduction to ALICE / Тежки йони: Въведение в ALICE - Peter Hristov (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
11:30 AM Bulgarian Teachers Programme - lessons, achievements and prospects / Българската учителска програма – уроци, постижения и перспективи - Svezhina Dimitrova (Astronomical observatory and planetarium)   (503/1-001 - Council Chamber)
PM
8:00 PM
Welcome to CERN! (until 9:30 PM) ()
8:00 PM Welcome Reception   ()
12:30 PM --- Lunch Break ---
1:50 PM
Visits (until 5:00 PM) ()
1:50 PM Cryogenic test facility hall SM18   ()
3:10 PM --- Coffee Break ---
3:30 PM LEIR & Microcosm/GLOBE   ()
1:00 PM --- Lunch Break ---
2:00 PM
Visits (until 6:30 PM) ()
2:00 PM Cloud Chamber Workshop & ISOLDE   ()
5:00 PM Synchrocyclotron   ()
12:40 PM --- Lunch Break ---
2:00 PM
Social Events (until 9:30 PM) ()
2:00 PM Discover Geneva Treasure Hunt   ()
7:30 PM Official Dinner of the Bulgarian Engineering Teacher Programme 2019   (Hotel Edelweiss)
12:00 PM --- Lunch Break ---
1:30 PM
Lectures (until 3:00 PM) (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
1:30 PM ATLAS Distributed Computing. Part 2: HPC, Cloud and Volunteer Computing / Разпределени изчисления в експеримента АТЛАС. Част 2: Суперкомпютри, облаци и доброволни изчисления - Ivan Glushkov (University of Texas at Arlington (US))   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
2:15 PM How do we control more than 40,000 machines in the CERN Computer Centre / Как управляваме над 40,000 машини в компютърния център на ЦЕРН - Zhechka Toteva (CERN)   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
3:00 PM
Visits (until 6:00 PM) ()
3:00 PM CMS Cavern   ()
12:30 PM --- Lunch Break ---
1:30 PM
Lectures (until 4:00 PM) (503/1-001 - Council Chamber)
1:30 PM CERN Education / Образованието в ЦЕРН - Jeff Wiener (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
2:30 PM Questionnaires and Evaluation of the Programme / Въпросници и оценка на програмата - Zornitsa Zaharieva (CERN) Svezhina Dimitrova (Astronomical observatory and planetarium)   (503/1-001 - Council Chamber)
8:00 PM
Social Events (until 11:00 PM) ()
8:00 PM Bulgarian Closing Programme Session   ()