Bulgarian Engineering Teacher Programme

from Sunday, 29 September 2019 (17:00) to Saturday, 5 October 2019 (14:00)
CERN

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
29 Sep 2019
30 Sep 2019
1 Oct 2019
2 Oct 2019
3 Oct 2019
4 Oct 2019
AM
08:30
Lectures (until 12:30) (40/S2-A01 - Salle Anderson)
08:30 Welcome to CERN/ Добре дошли в ЦЕРН - Jeff Wiener (CERN)   (40/S2-A01 - Salle Anderson)
08:55 Introduction to the programme / Въведение в програмaта - Roman Zahariev Zahariev (Bulgarian Academy of Sciences (BG))   (40/S2-A01 - Salle Anderson)
09:00 Introduction to the program / Въведение в програмaта - Mrs Kokonova (Bulgarian Ministry of Education and Science)   (40/S2-A01 - Salle Anderson)
09:05 Introduction to the programme / Въведение в програмaта - Svezhina Dimitrova (Astronomical observatory and planetarium)   (40/S2-A01 - Salle Anderson)
09:15 Introduction to CERN / Въведение в ЦЕРН - Zornitsa Zaharieva (CERN)   (40/S2-A01 - Salle Anderson)
10:30 Introduction to Particle Physics / Въведение във физиката на елементарните частици - Plamen Stoianov Iaydjiev (Bulgarian Academy of Sciences (BG))   (40/S2-A01 - Salle Anderson)
11:40 Introduction to Particle Physics Detectors / Въведение в детектори на елементарни частици - Plamen Stoianov Iaydjiev (Bulgarian Academy of Sciences (BG))   (40/S2-A01 - Salle Anderson)
08:30
Lectures (until 13:00) (13/2-005)
08:30 Medical Physics / Медицинска физика - Katia Sergieva   (13/2-005)
09:40 Introduction to accelerators and their future / Въведение в ускорителите и тяхното бъдеще - Plamen Stoianov Iaydjiev (Bulgarian Academy of Sciences (BG))   (13/2-005)
10:35 Atomic nuclei: basic building blocks of matter / Атомни ядра: oсновни градивни клетки на материята - Dinko Atanasov (CERN)   (13/2-005)
11:30 Introduction to CERN аccelerator complex and its control / Въведение в комплекса ускорители на ЦЕРН и тяхното управление - Zornitsa Zaharieva (CERN)   (13/2-005)
12:20 Electronics for the experiments at CERN/ Електроника за кспериментите в ЦЕРН - Gueorgui Antchev (Bulgarian Academy of Sciences (BG))   (13/2-005)
08:15
Lectures (until 11:00) (774/R-013)
08:30 Overview of magnetic systems used for CERN’s accelerators. Design, installation and operational considerations of normal conducting magnets in vacuum and radiation environments/ Преглед на магнитни системи използвани за ускорителите на ЦЕРН. Дизайн, инсталиране и експлоатация на нормално проводими магнитни модули във вакуум и радиационни среди - Miroslav Georgiev Atanasov (CERN)   (774/R-013)
09:25 Introduction to CMS and its Electromagnetic Calorimeter system – design considerations, overview of the construction and function of the ECAL and the Bulgarian experience / Въведение в експеримента CMS и неговия електромагнитен калориметър – преглед на дизайна, конструкцията, функциите на ECAL и българския опит - Roman Zahariev Zahariev (Bulgarian Academy of Sciences (BG))   (774/R-013)
10:15 ATLAS Distributed Computing. Part 1: GRID / Разпределени изчисления в експеримента АТЛАС. Част 1: ГРИД - Ivan Glushkov (University of Texas at Arlington (US))   (774/R-013)
11:00
Visits (until 12:40) ()
11:00 CERN Control Centre & AMS POCC   ()
08:30
Lectures (until 12:00) (500/1-001 - Main Auditorium)
08:30 Introduction to Robotics. Service robots and their usage for accessing dangerous environments / Въведение в роботиката. Сервизни роботи и тяхното използване в опасни среди - Roman Zahariev Zahariev (Bulgarian Academy of Sciences (BG))   (500/1-001 - Main Auditorium)
09:40 Higgs discovery/ Откритието на Хигс бозона - Leandar Litov (University of Sofia (BG))   (500/1-001 - Main Auditorium)
10:50 The dark side of the Universe / Тъмната страна на Вселената - Leandar Litov (University of Sofia (BG))   (500/1-001 - Main Auditorium)
08:15
Visits (until 10:15) ()
08:15 Antimatter Factory and Data Centre   ()
10:15
Lectures (until 12:30) (503/1-001 - Council Chamber)
10:15 Heavy Ions: Introduction to ALICE / Тежки йони: Въведение в ALICE - Peter Hristov (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
11:30 Bulgarian Teachers Programme - lessons, achievements and prospects / Българската учителска програма – уроци, постижения и перспективи - Svezhina Dimitrova (Astronomical observatory and planetarium)   (503/1-001 - Council Chamber)
PM
20:00
Welcome to CERN! (until 21:30) ()
20:00 Welcome Reception   ()
12:30 --- Lunch Break ---
13:50
Visits (until 17:00) ()
13:50 Cryogenic test facility hall SM18   ()
15:10 --- Coffee Break ---
15:30 LEIR & Microcosm/GLOBE   ()
13:00 --- Lunch Break ---
14:00
Visits (until 18:30) ()
14:00 Cloud Chamber Workshop & ISOLDE   ()
17:00 Synchrocyclotron   ()
12:40 --- Lunch Break ---
14:00
Social Events (until 21:30) ()
14:00 Discover Geneva Treasure Hunt   ()
19:30 Official Dinner of the Bulgarian Engineering Teacher Programme 2019   (Hotel Edelweiss)
12:00 --- Lunch Break ---
13:30
Lectures (until 15:00) (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
13:30 ATLAS Distributed Computing. Part 2: HPC, Cloud and Volunteer Computing / Разпределени изчисления в експеримента АТЛАС. Част 2: Суперкомпютри, облаци и доброволни изчисления - Ivan Glushkov (University of Texas at Arlington (US))   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
14:15 How do we control more than 40,000 machines in the CERN Computer Centre / Как управляваме над 40,000 машини в компютърния център на ЦЕРН - Zhechka Toteva (CERN)   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
15:00
Visits (until 18:00) ()
15:00 CMS Cavern   ()
12:30 --- Lunch Break ---
13:30
Lectures (until 16:00) (503/1-001 - Council Chamber)
13:30 CERN Education / Образованието в ЦЕРН - Jeff Wiener (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
14:30 Questionnaires and Evaluation of the Programme / Въпросници и оценка на програмата - Zornitsa Zaharieva (CERN) Svezhina Dimitrova (Astronomical observatory and planetarium)   (503/1-001 - Council Chamber)
20:00
Social Events (until 23:00) ()
20:00 Bulgarian Closing Programme Session   ()