Jan 10 – 14, 2022
University of Manchester, United Kingdom
Europe/London timezone

Committees

Local Organising Committee:

  • Robert Appleby (U. of Manchester)
  • Adam Davis (U. of Manchester)
  • Sophie Downes (U. of Manchester)
  • Justin Evans (U. of Manchester)
  • Conor Fitzpatrick (U. of Manchester)
  • Evelina Gersabeck (U. of Manchester)
  • Marco Gersabeck (U. of Manchester, LOC Chair) 
  • Lucia Grillo (U. of Manchester)
  • Chris Parkes (U. of Manchester)
  • Yvonne Peters (U. of Manchester)
  • Apostolos Pilaftsis (U. of Manchester)
  • Andrew Pilkington (U. of Manchester)
  • Darren Price (U. of Manchester)
  • Francisca Munoz Sanchez (U. of Manchester)
  • Stefan Schacht (U. of Manchester)
  • Katie Shaw (U. of Manchester)
  • Stefan Soldner-Rembold (U. of Manchester)
  • Andrzej Szelc (U. of Edinburgh)
  • Mark Williams (U. of Edinburgh)

International Advisory Committee:

  • Jonathan Bagger (Johns Hopkins, USA)
  • Ursula Bassler (IN2P3 Paris, France)
  • Laura Baudis (Zurich University, Switzerland)
  • Alex Bondar (Novosibirsk University, Russia)
  • Gustavo Burdman (Sao Paulo University, Brazil)
  • Pierluigi Campana (Frascati, Italy)
  • Jun Cao (IHEP Beijing, China)
  • Marcela Carena (Fermilab and University of Chicago, USA)
  • Christine Davies (University of Glasgow, UK)
  • Jorgen D’Hondt (Vrije University Brussels, Belgium)
  • Shashi R Dugad (Tata Institute, India)
  • Fabiola Gianotti (CERN, Switzerland)
  • JoAnne Hewett (SLAC, USA)
  • Hafeez-ur-Rehman Hoorani (Quaid-i-Azam University, Pakistan)
  • Young-Kee Kim (University of Chicago, USA)
  • Joe Lykken (Fermilab, USA)
  • Patricia McBride (Fermilab, USA)
  • Bob McKeown (Caltech and College of William & Mary, USA)
  • Joachim Mnich (CERN, Switzerland)
  • Tatsuya Nakada (LPHE Lausanne, Switzerland)
  • Ewa Rondio (NCBJ Swierk, Poland)
  • Heidi Schellman (Oregon State University, USA)
  • Marie-Helene Schune (LAL Orsay, France)
  • Kate Shaw (University of Sussex, UK)
  • Tara Shears (University of Liverpool, UK)
  • Nita Sinha (IMSc Chennai, India)
  • Nigel Smith (TRIUMF, Canada)
  • Geoffrey Taylor (University of Melbourne, Australia)
  • Phillip Urquijo (University of Melbourne, Australia)
  • Manuella Vincter (Carleton University, Canada)
  • Yifang Wang (IHEP Beijing, China)
  • Yvonne Wong (University of New South Wales, Australia)
  • Sahal Yacoob (University of Cape Town, South Africa)
  • Masanori Yamauchi (KEK Tsukuba, Japan)
  • Sam Zeller (Fermilab, USA)