Eighth Machine Learning in High Energy Physics Summer School 2023

from Tuesday, April 11, 2023 (9:00 AM) to Tuesday, April 18, 2023 (8:30 PM)
Erice

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
Apr 11, 2023
Apr 12, 2023
Apr 13, 2023
Apr 14, 2023
Apr 15, 2023
Apr 16, 2023
Apr 17, 2023
Apr 18, 2023
AM
9:00 AM --- Registration ---
9:50 AM
Organisational - Andrey Ustyuzhanin (Yandex School of Data Analysis (RU)) (until 10:00 AM) ()
10:00 AM
Lecture - Andrey Ustyuzhanin (Yandex School of Data Analysis (RU)) (until 11:30 AM) ()
11:30 AM --- Coffee break ---
11:50 AM
Seminar - Andrey Ustyuzhanin (Yandex School of Data Analysis (RU)) (until 1:00 PM) ()
9:30 AM
Lecture -Dr Nikita Kazeev (HSE University) (until 11:00 AM) ()
11:00 AM --- Coffee break ---
11:20 AM
Seminar -Dr Nikita Kazeev (HSE University) (until 1:00 PM) ()
9:30 AM
Seminar - Ekaterina Trofimova (NRU HSE) (until 11:00 AM) ()
11:00 AM --- Coffee break ---
11:20 AM
Lecture - Artem Maevskiy (National Research University Higher School of Economics (RU)) (until 1:00 PM) ()
9:30 AM
Lecture - Artem Maevskiy (National Research University Higher School of Economics (RU)) (until 11:00 AM) ()
11:00 AM --- Coffee break ---
11:30 AM
Invited lectures - Aishik Ghosh (University of California Irvine (US)) (until 1:00 PM) ()
9:30 AM
Lecture - Andrey Ustyuzhanin (Yandex School of Data Analysis (RU)) (until 11:00 AM) ()
11:00 AM --- Coffee break ---
11:20 AM
Seminar - Andrey Ustyuzhanin (Yandex School of Data Analysis (RU)) (until 1:00 PM) ()
9:30 AM
Lecture -Dr Nikita Kazeev (HSE University) (until 11:00 AM) ()
11:00 AM --- Coffee break ---
11:30 AM
Seminar -Dr Nikita Kazeev (HSE University) (until 1:00 PM) ()
9:30 AM
Lecture -Dr Nikita Kazeev (HSE University) (until 11:00 AM) ()
11:00 AM --- Coffee break ---
11:20 AM
Seminar -Dr Nikita Kazeev (HSE University) (until 1:00 PM) ()
10:00 AM
Organisational (until 11:00 AM) ()
11:00 AM
Organisational (until 11:15 AM) ()
PM
1:00 PM --- Lunch ---
2:00 PM
Lecture - Andrey Ustyuzhanin (Yandex School of Data Analysis (RU)) (until 3:30 PM) ()
3:30 PM --- Coffee break ---
4:00 PM
Seminar - Ekaterina Trofimova (NRU HSE) (until 5:30 PM) ()
5:30 PM
Seminar - Artem Maevskiy (National Research University Higher School of Economics (RU)) (until 7:00 PM) ()
1:00 PM --- Lunch ---
2:00 PM
Lecture - Andrey Ustyuzhanin (Yandex School of Data Analysis (RU)) (until 3:30 PM) ()
3:30 PM --- Coffee break ---
4:00 PM
Invited lectures - Yevgeny Kats (Ben-Gurion University) (until 5:30 PM) ()
5:30 PM
Invited lectures - Tommaso Dorigo (Universita e INFN, Padova (IT)) (until 7:00 PM) ()
1:00 PM --- Lunch ---
2:00 PM
Seminar - Artem Maevskiy (National Research University Higher School of Economics (RU)) (until 3:30 PM) ()
3:30 PM --- Coffee break ---
4:00 PM
Lecture - Artem Maevskiy (National Research University Higher School of Economics (RU)) (until 5:30 PM) ()
5:30 PM
Seminar - Artem Maevskiy (National Research University Higher School of Economics (RU)) (until 7:00 PM) ()
1:00 PM --- Lunch ---
1:00 PM --- Lunch ---
2:00 PM
Invited lectures - Lucio Anderlini (Universita e INFN, Firenze (IT)) (until 3:30 PM) ()
3:30 PM --- Coffee break ---
4:00 PM
Invited lectures - Tobias Golling (Universite de Geneve (CH)) (until 5:30 PM) ()
5:30 PM
Invited lectures - Sergey Shirobokov (National University of Science and Technology "MISIS" (RU)) (until 7:00 PM) ()
1:00 PM --- Lunch ---
2:00 PM
Lecture - Artem Maevskiy (National Research University Higher School of Economics (RU)) (until 3:30 PM) ()
3:30 PM --- Coffee break ---
4:00 PM
Seminar - Artem Maevskiy (National Research University Higher School of Economics (RU)) (until 5:30 PM) ()
5:30 PM
Invited lectures - Niklas Nolte (Massachusetts Institute of Technology (US)) (until 7:00 PM) ()