Jul 1 – 5, 2019
Trinity College Dublin
Europe/Dublin timezone

Session

Plenary

Jul 1, 2019, 9:30 AM

Conveners

Plenary: Monday morning

  • Donal O'Connell (The University of Edinburgh)

Plenary: Monday afternoon

  • John Joseph Carrasco (Northwestern University & CEA-Saclay)

Plenary: Tuesday morning

  • Andreas Brandhuber (Queen Mary University of London)

Plenary: Tuesday afternoon

  • Claude Duhr (CERN)

Plenary: Wednesday morning

  • Vittorio Del Duca (ETH Zurich & INFN LNF)

Plenary: Thursday morning

  • Simon Caron-Huot (McGill University)

Plenary: Thursday afternoon

  • Jaroslav Trnka (UC Davis)

Plenary: Friday morning

  • Marcus Spradlin (Brown University )

Plenary: Friday afternoon

  • Einan Gardi (The University of Edinburgh)

Presentation materials

There are no materials yet.
Kirill Melnikov (Karlsruhe Institute of Technology)
7/1/19, 9:30 AM
Vladimir Smirnov (Moscow State University)
7/1/19, 10:20 AM
Robert Schabinger (Michigan State University)
7/1/19, 11:45 AM
Lorenzo Tancredi (CERN)
7/1/19, 12:20 PM
Henrik Johansson (Uppsala University & Nordita)
7/1/19, 2:15 PM
Leron Borsten (Dublin Institute for Advanced Studies)
7/1/19, 2:50 PM
Ricardo Monteiro (Queen Mary University of London)
7/1/19, 4:15 PM
Jan Plefka (Humboldt University Berlin)
7/1/19, 4:50 PM
Maxwell Hansen (CERN)
7/2/19, 9:30 AM
David Kosower (CEA-Saclay)
7/2/19, 10:20 AM
7/2/19, 10:55 AM

See the Poster Presentations page for the indexed list of titles and presenters.

Andrew Tolley (Imperial College London)
7/2/19, 11:45 AM
Lance Dixon (SLAC)
7/2/19, 12:20 PM
Francis Brown (University of Oxford)
7/2/19, 2:15 PM
Federico Zerbini (CEA-Saclay)
7/2/19, 2:50 PM
Carlos Mafra (University of Southampton)
7/2/19, 4:15 PM
Congkao Wen (Queen Mary University of London)
7/2/19, 4:50 PM
Nima Arkani-Hamed (Institute for Advanced Study)
7/3/19, 9:30 AM
Matthew von Hippel (Niels Bohr International Academy)
7/3/19, 10:20 AM
Ömer Gürdoğan (University of Southampton)
7/3/19, 11:45 AM
Anastasia Volovich (Brown University)
7/3/19, 12:20 PM
Ira Rothstein (Carnegie Mellon University)
7/4/19, 9:30 AM
Alexander Ochirov (ETH Zurich)
7/4/19, 10:20 AM
Bram Verbeek (UCLouvain)
7/4/19, 11:45 AM
Livia Ferro (LMU Munich)
7/4/19, 2:15 PM
Paolo Benincasa (Niels Bohr International Academy)
7/4/19, 2:50 PM
Lorenzo Bianchi (Queen Mary University of London)
7/4/19, 4:15 PM
Johannes Henn (Max Planck Institute for Physics)
7/4/19, 4:50 PM
Gabriele Veneziano (CERN & Collège de France)
7/5/19, 9:30 AM
Sangmin Lee (Seoul National University)
7/5/19, 10:20 AM
Eduardo Casali (UC Davis)
7/5/19, 11:45 AM
Enrico Herrmann (SLAC)
7/5/19, 12:20 PM
Stefan Weinzierl (University of Mainz)
7/5/19, 2:15 PM
Pierpaolo Mastrolia (University of Padova & INFN)
7/5/19, 2:50 PM
Jacob Bourjaily (Niels Bohr Institute)
7/5/19, 4:50 PM
Building timetable...