Physics Beyond Colliders Working Group meeting

from Tuesday, November 5, 2019 (9:00 AM) to Wednesday, November 6, 2019 (10:20 PM)
CERN (500/1-001)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
Nov 5, 2019
Nov 6, 2019
AM
9:00 AM
QCD (until 12:35 PM) (500/1-001 - Main Auditorium)
9:00 AM QCD - Introduction - Markus Diehl (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) Jan M. Pawlowski (University of Heidelberg) Gunar Schnell   (500/1-001 - Main Auditorium)
9:15 AM SMOG2 - Giacomo Graziani (INFN, Sezione di Firenze (IT))   (500/1-001 - Main Auditorium)
9:35 AM LHC spin - Luciano Libero Pappalardo (Universita e INFN, Ferrara (IT))   (500/1-001 - Main Auditorium)
9:55 AM ALICE Fixed Target - Laure Marie Massacrier (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   (500/1-001 - Main Auditorium)
10:20 AM AFTER - Jean-Philippe Lansberg (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   (500/1-001 - Main Auditorium)
10:40 AM --- Coffee ---
11:00 AM COMPASS++/AMBER - Dr Alexey Guskov (Joint Institute for Nuclear Research (RU))   (500/1-001 - Main Auditorium)
11:25 AM MUonE - Graziano Venanzoni (INFN Sezione di Pisa, Universita' e Scuola Normale Superiore, P)   (500/1-001 - Main Auditorium)
11:50 AM NA61/SHINE - Szymon Mateusz Pulawski (University of Silesia (PL))   (500/1-001 - Main Auditorium)
12:15 PM NA60+ - Antonio Uras (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   (500/1-001 - Main Auditorium)
9:00 AM
Beyond Standard Model (until 12:00 PM) (500/1-001 - Main Auditorium)
9:00 AM LLP at LHC - James Beacham (Duke University (US))   (500/1-001 - Main Auditorium)
9:15 AM FASER status report and the FASERnu proposal - Josh McFayden (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
9:40 AM Update on milliQan - Matthew Daniel Citron (Univ. of California Santa Barbara (US))   (500/1-001 - Main Auditorium)
10:00 AM MATHUSLA status report - Cristiano Alpigiani (University of Washington, Seattle)   (500/1-001 - Main Auditorium)
10:15 AM ANUBIS - Oleg Brandt (University of Cambridge (GB))   (500/1-001 - Main Auditorium)
10:40 AM --- Coffee ---
11:00 AM XSEN - Marco Dallavalle (Universita e INFN, Bologna (IT)) Marco Dallavalle (Universita e INFN (IT))   (500/1-001 - Main Auditorium)
11:25 AM Feebly Interacting Particles: what's new since January 2019 - Gaia Lanfranchi (INFN e Laboratori Nazionali di Frascati (IT))   (500/1-001 - Main Auditorium)
PM
2:00 PM
Beyond Standard Model (until 5:55 PM) (500/1-001 - Main Auditorium)
2:00 PM BSM - Introduction - Alexandre Rozanov (CPPM, Aix-Marseille Universit√©, CNRS/IN2P3 (FR))   (500/1-001 - Main Auditorium)
2:10 PM Status of BabyIAXO - Loredana Gastaldo (Heidelberg University)   (500/1-001 - Main Auditorium)
2:30 PM CODEX-b - Philip Ilten (University of Birmingham (GB))   (500/1-001 - Main Auditorium)
2:55 PM SHiP - status and plans - Oliver Lantwin (Universitaet Zuerich (CH))   (500/1-001 - Main Auditorium)
3:20 PM Update on NA64 - Sergei Gninenko (Russian Academy of Sciences (RU))   (500/1-001 - Main Auditorium)
3:45 PM --- Coffee ---
4:05 PM KLEVER status and updates - Matthew Moulson (INFN e Laboratori Nazionali di Frascati (IT))   (500/1-001 - Main Auditorium)
4:30 PM AWAKE++ - Anthony Hartin (UCL)   (500/1-001 - Main Auditorium)
4:50 PM Updates on the Redtop experiment - Roberto Carosi   (500/1-001 - Main Auditorium)
5:10 PM MDM/EDM of heavy baryons and tau lepton - Salvatore Aiola (Universit√† degli Studi e INFN Milano (IT)) Fernando Martinez Vidal (IFIC - University of Valencia and CSIC (ES))   (500/1-001 - Main Auditorium)
5:30 PM Recent developments and status update for the Light Dark Matter eXperiment - Ruth Pottgen (Lund University (SE))   (500/1-001 - Main Auditorium)
6:00 PM --- Drink - Pas Perdus - first floor main building - across from the Main Auditorium ---
1:30 PM
Accelerator - 1 (until 3:05 PM) (500/1-001 - Main Auditorium)
1:30 PM Technology - Prof. Guido Zavattini (Universita e INFN, Ferrara (IT))   (500/1-001 - Main Auditorium)
1:50 PM nuSTORM - Kenneth Richard Long (Imperial College (GB))   (500/1-001 - Main Auditorium)
2:10 PM LHC fixed target - Stefano Redaelli (CERN) Massimiliano Ferro-Luzzi (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
2:30 PM Gamma factory - Mieczyslaw Krasny (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   (500/1-001 - Main Auditorium)
2:50 PM eSPS - Steinar Stapnes (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
3:05 PM --- Coffee ---
3:25 PM
Accelerator - 2 (until 5:00 PM) (500/1-001 - Main Auditorium)
3:30 PM EDM - Malek Haj Tahar (BE-ABP-LAT)   (500/1-001 - Main Auditorium)
3:50 PM Conventional beams - Dipanwita Banerjee (Univ. Illinois at Urbana Champaign (US)) Maarten Van Dijk (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
4:15 PM Beam Dump Facility (including TauFV and PASSAT) - Yann Dutheil (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
4:40 PM Complex Performance - Eirini Koukovini Platia (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
5:00 PM
Close-out (until 5:20 PM) (500/1-001 - Main Auditorium)