ESSnuSB/EuroNuNet annual meeting

from Monday, 21 October 2019 (00:00) to Thursday, 24 October 2019 (19:00)
Zagreb

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
21 Oct 2019
22 Oct 2019
23 Oct 2019
24 Oct 2019
AM
09:00
WP2+3 - Mohammad Eshraqi (ESS - European Spallation Source (SE)) Maja Olvegaard (until 10:30) (Library, 2nd wing)
09:00
WP4 - Piotr Cupial (until 10:30) (3rd wing lecture hall)
09:00 Opening   (3rd wing lecture hall)
09:10 Status of the Four Horn Station - Loris D'Alessi   (3rd wing lecture hall)
09:35 Mechanical studies of the horns - Mateusz Koziol (AGH)   (3rd wing lecture hall)
10:00 Analytical study of the target cooling - Piotr Cupial   (3rd wing lecture hall)
09:00
WP5+6 - Roumen Vassilev Tsenov (University of Sofia) Enrique Fernandez Martinez (until 10:30) (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
09:00 Opening - Roumen Vassilev Tsenov (University of Sofia)   (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
09:10 2. Software overview - Budimir Klicek (RBI - Zagreb)   (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
09:40 3. Study of far detector using WCSim with HyperK geometry - Olga Zormpa (Nat. Cent. for Sci. Res. Demokritos (GR))   (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
10:05 4. MEMPHYS-like detector in WCSim - Gul Onengut (Physics Department-Cukurova University-Unknown) Mehmet Oglakci (Cukurova University (TR)) Gulsen Onengut (Cukurova University (TR))   (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
10:30 --- Cofee break ---
11:00
WP2+3 - Maja Olvegaard Mohammad Eshraqi (ESS - European Spallation Source (SE)) (until 12:30) (Library, 2nd wing)
11:00
WP4 - Piotr Cupial (until 12:30) (3rd wing lecture hall)
11:00 Beam dump study - Dr Tamer Tolba (Chinese Academy of Sciences)   (3rd wing lecture hall)
11:30 Finite element studies of granular target   (3rd wing lecture hall)
12:00 WP4 Discussion   (3rd wing lecture hall)
11:00
WP5+6 - Enrique Fernandez Martinez Roumen Vassilev Tsenov (University of Sofia) (until 12:30) (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
11:00 5. Updates on the software development for the water Cherenkov near detector - Joochun Park (Lund University (SE)) Peter Christiansen (Lund University (SE))   (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
11:30 6. EsbRootView / 2.0.0: more physics - Guy Barrand (U) Guy Barrand (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
12:00 7. Using elastic scattering of neutrinos off atomic electrons for neutrino flux constrain - Kaja Krhac (Institut Ruđer Bošković)   (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
09:00
WP2+3+4 (until 10:30) (3rd wing lecture hall)
09:00 Status of the switchyard - Elian Bouquerel (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   (3rd wing lecture hall)
09:30 Alternative hadron collection option - Maja Olvegaard (Uppsala University (SE))   (3rd wing lecture hall)
10:00 Target station facility - Eric Baussan   (3rd wing lecture hall)
10:30 --- Cofee break ---
11:00
DEB meeting - Tord Johan Carl Ekelof (Uppsala University (SE)) (until 12:30) (Library, 2nd wing)
11:00
WP2+3+4 (until 12:30) (3rd wing lecture hall)
11:00 Power Supply - Pascal POUSSOT (CNRS-IPHC STRASBOURG- France)   (3rd wing lecture hall)
11:30 Discussion   (3rd wing lecture hall)
11:00
WP5+6 - Enrique Fernandez Martinez Roumen Vassilev Tsenov (University of Sofia) (until 12:30) (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
11:00 10. Near detector location at the ESS site - Dr Nick Gazis   (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
11:30 Discussion   (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
09:00
EuroNuNet MC - Marcos Dracos (until 10:30) (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
09:00
IAP panel - Eligio Lisi (INFN, Bari, Italy) (until 10:30) (Library, 2nd wing)
10:30 --- Cofee break ---
11:00
EuroNuNet MC - Marcos Dracos (until 12:30) (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
11:00
IAP panel - Eligio Lisi (INFN, Bari, Italy) (until 12:30) (Library, 2nd wing)
PM
12:30 --- Registration ---
14:00
Plenary - Marcos Dracos (until 15:45) (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
14:00 Welcome IRB   (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
14:15 ESSnuSB report - Dr Marcos Dracos (IPHC)   (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
14:45 BAU, leptogenesis and CPV - Dr Silvia Pascoli (University of Durham)   (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
15:15 WP2 Report - Mohammad Eshraqi (ESS - European Spallation Source (SE))   (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
15:45 --- Coffee break ---
16:15
Plenary (until 18:15) (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
16:15 WP3 Report - Maja Olvegaard (Uppsala University (SE))   (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
16:45 WP4 Report - Piotr Cupial   (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
17:15 WP5 Report - Roumen Vassilev Tsenov (University of Sofia)   (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
17:45 WP6 Report - Enrique Fernandez Martinez   (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
12:30 --- Lunch ---
14:00
WP2+3 - Mohammad Eshraqi (ESS - European Spallation Source (SE)) Maja Olvegaard (until 15:30) (Library, 2nd wing)
14:00
WP4 - Piotr Cupial (until 15:30) (3rd wing lecture hall)
14:00
WP5+6 - Enrique Fernandez Martinez Roumen Vassilev Tsenov (University of Sofia) (until 15:30) (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
14:00 8. Using nuclear emulsions to measure neutrino flux and cross-sections - Tsutomu Fukuda Tsutomu Fukuda (Toho university)   (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
14:30 9. Status of simulation and reconstruction of the fine-grained tracker - Mariyan Bogomilov (University of Sofia (BG))   (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
15:00 11. Pre-study of candidate sites for the Underground Neutrino Research Infrastructure (UNRI) - David Saiang Tord Johan Carl Ekelof (Uppsala University (SE))   (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
15:30 --- Cofee break ---
16:00
WP2+3 - Maja Olvegaard Mohammad Eshraqi (ESS - European Spallation Source (SE)) (until 17:00) (Library, 2nd wing)
16:00
WP4 - Piotr Cupial (until 17:00) (3rd wing lecture hall)
16:00
WP5+6 - Roumen Vassilev Tsenov (University of Sofia) Enrique Fernandez Martinez (until 17:00) (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
16:00 12. Summary and outlook - Roumen Vassilev Tsenov (University of Sofia) Roumen Tsenov (University of Sofia (BG))   (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
19:30
Social dinner (until 23:00) ()
12:30 --- Lunch ---
14:00
Plenary - Marcos Dracos (until 15:30) (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
14:00 WP2 Summary   (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
14:30 WP3 Summary   (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
15:00 WP4 Summary   (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
15:30 --- Cofee break ---
16:00
Plenary (until 17:35) (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
16:00 WP5 Summary - Prof. Roumen Tsenov (University of Sofia (BG))   (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
16:30 DEB report - Tord Johan Carl Ekelof (Uppsala University (SE))   (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
17:00 General discussion   (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
12:30 --- Lunch ---
14:00
ESSnuSB GB - Marcos Dracos (until 15:30) (1st wing lecture hall "Ivan Supek")
15:30 --- Cofee break ---
16:00
ESSnuSB GB - Marcos Dracos (until 17:00) (1st wing lecture hall "Ivan Supek")