Third CompactLight Annual Meeting ("2nd Glasgow Virtual")

from Friday, November 20, 2020 (2:30 PM) to Wednesday, November 25, 2020 (5:30 PM)


        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
Nov 20, 2020
Nov 23, 2020
Nov 24, 2020
Nov 25, 2020
AM
PM
2:30 PM Welcome and meeting agenda - Gerardo D'Auria (Elettra-Sincrotrone Trieste ScpA (IT)) Gerardo D'Auria (Elettra Trieste)   ()
2:35 PM Injector layout update - Cristina Vaccarezza (INFN LNF)   ()
2:45 PM C-band gun simulations - Anna Giribono (INFN - National Institute for Nuclear Physics)   ()
2:55 PM C-band gun R&D report - David Alesini   ()
3:05 PM Microbunching instability and laser heater design - Simone Di Mitri (Elettra Sincrotrone Trieste)   ()
3:15 PM Injector CAD design - Nick Gazis (European Spallation Source - ESS ERIC)   ()
3:25 PM Discussion - All   ()
3:35 PM
Break (until 3:40 PM) ()
3:40 PM The Ka-band lineasizer baseline - Graeme Campbell Burt (Lancaster University (GB))   ()
4:00 PM Mechanical, thermal and industrialization studies of the XLS X-band accelerating structure - Miranda van den Berg (VDL ETG)   ()
4:10 PM The baseline XLS module layout - Markus Aicheler (Helsinki Institute of Physics (FI))   ()
4:20 PM Deliverables 4.2 and 4.3: Content, structure and scheduling - Marek Jacewicz (Uppsala University (SE))   ()
4:25 PM Discussion - All   ()
4:35 PM
Break (until 4:40 PM) ()
4:40 PM WP6 status - Avni Aksoy (Ankara University Institute of Accelerator Technologies (TR))   ()
4:55 PM Transfer lines design - Zafer Nergiz (Ankara University Institute of Accelerator Technologies (TR)) Zafer Nergiz (N)   ()
5:05 PM --- Group photo ---
5:15 PM Discussion - All   ()
2:30 PM Bunch compressors design - Rebecca Auchettl (ANSTO)   ()
2:40 PM WP8 status - Dr Alessandro Cianchi (University of Rome Tor Vergata and INFN)   ()
3:00 PM Discussion - All   ()
3:10 PM Status report on the SCU SASE line - Axel Bernhard (Universitaet Karlsruhe-Unknown-Unknown) Axel Bernhard (Karlsruhe Institute of Technology)   ()
3:30 PM Status report on the Afterburner - Thomas Schmidt (Paul Scherrer Institut)   ()
3:50 PM Afterburner FEL performance - Hector Mauricio Castaneda Cortes (Science and Technology Facilities Council)   ()
4:05 PM Discussion - All   ()
4:15 PM
Break (until 4:25 PM) ()
4:25 PM XLS layout - Dr Neil Thompson (Science and Technology Facilities Council) Neil Thompson (CCLRC/ASTeC Daresbury Laboratory)   ()
4:35 PM Photon beamline design update - Vitaliy Goryashko (Uppsala University)   ()
4:50 PM Higher bunch charge operation - Vitaliy Goryashko (Uppsala University)   ()
5:05 PM Technology transfer - Evangelos Gazis (National Technical Univ. of Athens (GR))   ()
5:20 PM Discussion - All   ()
2:30 PM Cost analysis - Carlo Rossi (CERN)   ()
2:45 PM XLS economic analysis - Dr Dimosthenis Kotsopoulos (Athens University of Economics and Business)   ()
2:55 PM Parameter list - Eugene Tanke (National Technical Univ. of Athens (GR))   ()
3:05 PM Discussion - All   ()
3:15 PM
Break (until 3:25 PM) ()
3:25 PM WP2 summary - Prof. James Anthony Clarke   ()
3:30 PM WP3 summary - massimo ferrario (INFN-LNF)   ()
3:35 PM WP4 summary - Walter Wuensch (CERN)   ()
3:40 PM WP5 summary - Federico Nguyen (INFN) Dr Federico Nguyen (ENEA-Frascati & INFN-LNF)   ()
3:45 PM WP6 summary - Avni Aksoy (Ankara University Institute of Accelerator Technologies (TR))   ()
3:50 PM WP8 summary - Alessandro Cianchi (University of Rome Tor Vergata and INFN)   ()
3:55 PM WP7 summary - Dr Regina Alexandra Rochow-Carbone (CERN) Dr Regina Alexandra Rochow-Carbone (Elettra - Sincrotrone Trieste S.C.p.A.)   ()
4:00 PM SAC joint session - SAC + All   ()
2:30 PM XLS second periodic report - Regina Alexandra Rochow-Carbone (CERN) Regina Alexandra Rochow-Carbone (Elettra - Sincrotrone Trieste S.C.p.A.)   ()
2:40 PM Communication update - Andrea Latina (CERN)   ()
2:50 PM WP1 update - Gerardo D'Auria (Elettra Trieste) Gerardo D'Auria (Elettra-Sincrotrone Trieste ScpA (IT))   ()
3:00 PM Discussion - All   ()
3:30 PM
Collaboration board (until 5:00 PM) ()