ALICE 3 workshop

from Monday, October 18, 2021 (2:00 PM) to Tuesday, October 19, 2021 (7:00 PM)
CERN (503/1-001)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
Oct 18, 2021
Oct 19, 2021
AM
PM
2:00 PM
Introduction and Heavy-Flavour - Jochen Klein (CERN) (until 4:15 PM) (500/1-001 - Main Auditorium)
2:00 PM Welcome from the Spokesperson - Luciano Musa (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
2:10 PM Welcome from the Director of Research and Computing - Joachim Josef Mnich (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
2:20 PM ALICE 3 overview - Marco Van Leeuwen (Nikhef National institute for subatomic physics (NL))   (500/1-001 - Main Auditorium)
2:45 PM Heavy-flavour programme with ALICE 3 - Gian Michele Innocenti (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
3:15 PM Quarkonia - Alexander Rothkopf (University of Stavanger)   (500/1-001 - Main Auditorium)
3:45 PM HF energy loss and correlations - Steffen A. Bass (Duke University)   (500/1-001 - Main Auditorium)
4:15 PM --- Break ---
4:45 PM
Physics prospects - Marco Van Leeuwen (Nikhef National institute for subatomic physics (NL)) (until 6:05 PM) (500/1-001 - Main Auditorium)
4:45 PM Hadronisation of the QGP - Francesco Prino (Universita e INFN Torino (IT))   (500/1-001 - Main Auditorium)
5:15 PM Multi-charmed baryons - David Dobrigkeit Chinellato (University of Campinas UNICAMP (BR))   (500/1-001 - Main Auditorium)
5:45 PM Study of the strong interaction between heavy flavour hadrons - Laura Fabbietti (Technische Universitat Munchen (DE)) Fabrizio Grosa (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
6:05 PM
Detectors - Marco Van Leeuwen (Nikhef National institute for subatomic physics (NL)) (until 7:00 PM) (500/1-001 - Main Auditorium)
6:05 PM ALICE 3 detector concept - Jochen Klein (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
6:35 PM EIC physics and detector - elke-caroline Aschenauer (BNL)   (500/1-001 - Main Auditorium)
1:00 PM
Physics prospects - Federico Antinori (Universita e INFN, Padova (IT)) (until 3:00 PM) (503/1-001 - Council Chamber)
1:00 PM Review of physics with LHC Run 3 and 4 - Alexander Philipp Kalweit (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
1:30 PM Review of physics with LHC Run 3 and 4 - Yen-Jie Lee (Massachusetts Inst. of Technology (US))   (503/1-001 - Council Chamber)
2:00 PM sPHENIX - Gunther Roland (Massachusetts Inst. of Technology (US))   (503/1-001 - Council Chamber)
2:30 PM RHIC programme - Zhangbu Xu (Brookhaven National Laboratory)   (503/1-001 - Council Chamber)
3:00 PM --- Break ---
3:30 PM
Physics programme II - Marco Van Leeuwen (Nikhef National institute for subatomic physics (NL)) (until 5:30 PM) (503/1-001 - Council Chamber)
3:30 PM FAIR programme - Joachim Stroth (Goethe-University and GSI)   (503/1-001 - Council Chamber)
4:00 PM Dileptons and chiral symmetry - Ralf Rapp (Texas A&M University)   (503/1-001 - Council Chamber)
4:30 PM Dilepton measurements - Raphaelle Bailhache (Goethe University Frankfurt (DE))   (503/1-001 - Council Chamber)
5:00 PM Photon measurements - Klaus Reygers (Ruprecht Karls Universitaet Heidelberg (DE))   (503/1-001 - Council Chamber)
5:30 PM
Detectors - Jochen Klein (CERN) (until 6:30 PM) (503/1-001 - Council Chamber)
5:30 PM Silicon pixel sensors - Magnus Mager (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
6:00 PM Silicon timing sensors - Angelo Rivetti (Universita e INFN Torino (IT))   (503/1-001 - Council Chamber)