Data Challenge 2024 Workshop

from Thursday, November 9, 2023 (8:00 AM) to Friday, November 10, 2023 (7:00 PM)
CERN (31/3-004)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
Nov 9, 2023
Nov 10, 2023
AM
8:00 AM --- Welcome Breakfast (31/3-009 - IT Amphitheatre Coffee Area) ---
9:00 AM
Thursday Morning Session (until 12:05 PM) (31/3-004 - IT Amphitheatre)
9:00 AM Welcome & Logistics - Christoph Wissing (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) Mario Lassnig (CERN)   (31/3-004 - IT Amphitheatre)
9:10 AM Introduction to DC24 and overall goals - Christoph Wissing (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) Mario Lassnig (CERN)   (31/3-004 - IT Amphitheatre)
9:25 AM LHCb - Christophe Haen (CERN) Federico Stagni (CERN) Concezio Bozzi (INFN Ferrara) Alexander Rogovskiy (Rutherford Appleton Laboratory)   (31/3-004 - IT Amphitheatre)
9:45 AM CMS - Katy Ellis (Science and Technology Facilities Council STFC (GB))   (31/3-004 - IT Amphitheatre)
10:05 AM --- Break (31/3-009 - IT Amphitheatre Coffee Area) ---
10:45 AM ALICE - Maarten Litmaath (CERN) Latchezar Betev (CERN)   (31/3-004 - IT Amphitheatre)
11:05 AM ATLAS - Shawn Mc Kee (University of Michigan (US)) Alessandra Forti (University of Manchester (GB)) Petr Vokac (Czech Technical University in Prague (CZ))   (31/3-004 - IT Amphitheatre)
11:25 AM DUNE - Steven Timm (Fermi National Accelerator Lab. (US)) Doug Benjamin (Brookhaven National Laboratory (US))   (31/3-004 - IT Amphitheatre)
11:45 AM Belle II - Silvio Pardi (Universita Federico II e INFN Sezione di Napoli (IT))   (31/3-004 - IT Amphitheatre)
8:00 AM --- Breakfast (31/3-009 - IT Amphitheatre Coffee Area) ---
9:00 AM
Friday Morning Session (until 12:35 PM) (31/3-004 - IT Amphitheatre)
9:00 AM XRootD (REMOTE) - Andrew Hanushevsky (Stanford University/SLAC) Andrew Hanushevsky (STANFORD LINEAR ACCELERATOR CENTER) Andrew Hanushevsky (Unknown) Wei Yang (SLAC National Accelerator Laboratory (US)) Andrew Bohdan Hanushevsky (SLAC National Accelerator Laboratory (US))   (31/3-004 - IT Amphitheatre)
9:20 AM Metadata for tape - Julien Leduc (CERN)   (31/3-004 - IT Amphitheatre)
9:40 AM Common Rucio data injection tool - Mario Lassnig (CERN)   (31/3-004 - IT Amphitheatre)
10:00 AM Storage & Tokens - Petr Vokac (Czech Technical University in Prague (CZ))   (31/3-004 - IT Amphitheatre)
10:20 AM --- Break ---
10:50 AM StoRM - Daniele Cesini (Universita e INFN, Bologna (IT)) Francesco Giacomini (INFN CNAF) Enrico Vianello   (31/3-004 - IT Amphitheatre)
11:10 AM dCache - Mr Tigran Mkrtchyan (DESY)   (31/3-004 - IT Amphitheatre)
11:30 AM EOS - Andreas Joachim Peters (CERN)   (31/3-004 - IT Amphitheatre)
11:50 AM US CMS Pre-Challenge - Garhan Attebury (University of Nebraska Lincoln (US))   (31/3-004 - IT Amphitheatre)
12:10 PM HPC Data Challenge - David Southwick (CERN)   (31/3-004 - IT Amphitheatre)
PM
12:05 PM --- Lunch break ---
2:00 PM
Thursday Afternoon Session (until 6:00 PM) (31/3-004 - IT Amphitheatre)
2:00 PM WLCG Monitoring - Derek Weitzel (University of Nebraska Lincoln (US)) Shawn Mc Kee (University of Michigan (US)) Julia Andreeva (CERN) Borja Garrido Bear (CERN) Alessandra Forti (University of Manchester (GB))   (31/3-004 - IT Amphitheatre)
2:25 PM FTS & Tokens - Mihai Patrascoiu (CERN)   (31/3-004 - IT Amphitheatre)
2:55 PM NOTED - Maria Del Carmen Misa Moreira (CERN) Edoardo Martelli (CERN)   (31/3-004 - IT Amphitheatre)
3:25 PM SENSE - Frank Wuerthwein (UCSD) Justas Balcas (California Institute of Technology (US)) Diego Davila Foyo (Univ. of California San Diego (US))   (31/3-004 - IT Amphitheatre)
3:55 PM --- Break (31/3-009 - IT Amphitheatre Coffee Area) ---
4:15 PM perfSONAR - Shawn Mc Kee (University of Michigan (US)) Marian Babik (CERN)   (31/3-004 - IT Amphitheatre)
4:35 PM IPv6-Only Networking - Duncan Rand (Imperial College (GB)) Duncan Rand (Jisc) Tim Chown Edoardo Martelli (CERN) David Kelsey (Science and Technology Facilities Council STFC (GB)) Bruno Heinrich Hoeft (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))   (31/3-004 - IT Amphitheatre)
4:55 PM Packet marking - Shawn Mc Kee (University of Michigan (US)) Marian Babik (CERN)   (31/3-004 - IT Amphitheatre)
5:15 PM TCP BBRv3, Jumbo Frames And Packet Pacing - Brian Tierney (ESnet) Tim Chown Shawn Mc Kee (University of Michigan (US)) Maria Del Carmen Misa Moreira (CERN) Eli Dart Edoardo Martelli (CERN)   (31/3-004 - IT Amphitheatre)
12:35 PM --- Lunch break ---
2:00 PM
Friday Afternoon Session (until 6:00 PM) (31/3-004 - IT Amphitheatre)
2:00 PM XrootD traffic - Jose Flix Molina (CIEMAT - Centro de Investigaciones Energéticas Medioambientales y Tec. (ES))   (31/3-004 - IT Amphitheatre)
2:15 PM Discussion Placeholder   (31/3-004 - IT Amphitheatre)