Workshop des Forums Beschleunigerphysik: Perspectives for Accelerator Physics and Technology

from Thursday, February 16, 2017 (1:30 PM) to Friday, February 17, 2017 (5:00 PM)
Darmstadt

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
Feb 16, 2017
Feb 17, 2017
AM
8:30 AM Part 2: Accelerators for research with photons - Andreas Jankowiak (Helmholtz-Zentrum Berlin)   ()
9:00 AM Part 2: Mid- and Long-Term Developments in Accelerator Technology used for Particle Therapy - Andreas Peters (HIT GmbH)   ()
9:30 AM Part 2: Accelerators for other Applications: Transmutation - Holger Podlech (Universität Frankfurt)   ()
10:00 AM Part 3: High Gradient Acceleration (nc technology, e.g. XBAND) - Frank Tecker (CERN)   ()
10:30 AM --- Coffee Break ---
11:00 AM Part 3: SC Cavities - Jens Knobloch   ()
11:30 AM Part 3: Plasma Acceleration and other novel Acceleration Techniques - Jens Osterhoff (University of Hamburg)   ()
PM
1:30 PM Vollversammlung des Forums Beschleunigerphysik - Wolfgang Hillert (Universität Hamburg)   ()
1:50 PM BMBF-Engagement in der naturwissenschaftlichen Grundlagenforschung - Mikael Gast   ()
2:10 PM Welcome and Introduction to the Workshop - Wolfgang Hillert (Universität Hamburg)   ()
2:20 PM Part 1: Particle Physics - Klaus Desch (University of Bonn)   ()
2:50 PM Part 1: Research with Neutrons: Towards a High Brilliance Neutron Source - Thomas Brückel (Forschungszentrum Jülich)   ()
3:20 PM Part 1: Nuclear Physics - Thomas Aumann (T)   ()
3:50 PM Part 1: Research with Photons - Stefan Eisebitt (Max-Born-Institut Berlin)   ()
4:20 PM --- Coffee Break ---
4:50 PM Part 1: Requirements for Commercial Particle Accelerators in Radiation Therapy and Diagnostics - Heinrich Röcken (Varian)   ()
5:20 PM Part 1: Other applications using accelerators (Energy, Industry, ...) - Hans-Udo Klein (Axilon)   ()
5:50 PM Part 2: Accelerators for Particle Physics - Oliver Bruning (CERN)   ()
6:20 PM Part 2: Accelerators for Physics with Neutrons - Timo Korhonen (ESS)   ()
6:50 PM Part 2: Accelerators for Nuclear Physics - Oliver Boine-Frankenheim (TU Darmstadt)   ()
8:00 PM --- Dinner ---
12:00 PM Part 3: Accelerator on a Chip - Peter Hommelhoff (U)   ()
12:30 PM Part 3: High Magnetic Fields - Bernhard Auchmann (CERN)   ()
1:00 PM --- Lunch Break ---
2:00 PM Part 3: Low emittance light sources - Andreas Streun (Paul Scherrer Institut PSI)   ()
2:30 PM Part 3: Very short Bunches / Very short Pulses - Anke-Susanne Müller (KIT)   ()
3:00 PM Part 3: High Precision - Mei Bai (Forschungszentrum GmbH)   ()
3:30 PM Part 3: High Intensity Beams (High Beam Current) - Gianluigi Arduini (CERN)   ()
4:00 PM Part 3: Beam Diagnostics and Control - Hermann Schmickler (CERN)   ()
4:30 PM Part 3: Discussion and Closing Remarks   ()