MICE Collaboration Meeting 34

Europe/London
RAL

RAL

Harwell Oxford Didcot OX11 0QX
    • 13:30 16:30
      Pre-CM34 Schedule Meeting
      • 13:30
        Introduction 15m
        Speaker: Andy Nichols (STFC Rutherford labs)
        Slides
      • 13:45
        Revised WBS 5m
        Speaker: Andy Nichols (STFC Rutherford labs)
        Slides
      • 13:50
        Discussion of UK and US installation schedules 1h
        Speaker: Alan Grant (STFC Daresbury Laboratory)
        Slides
      • 14:50
        Coffee/Tea 20m
      • 15:10
        Level II Manager discussion & input to schedule 40m
      • 15:50
        Actions for the MPB, format and content of project plan 15m
        Speakers: Alain Blondel (Universite de Geneve (CH)) , Andy Nichols (STFC Rutherford labs)
        Slides
      • 16:05
        Schedule conclusions for CM34 10m
    • 09:00 10:30
      Plenary Session 1: Intro & Step IV
      Convener: Alain Blondel (Universite de Geneve (CH))
      • 09:00
        Welcome 10m
        Speaker: Alain Blondel (Universite de Geneve (CH))
      • 09:10
        Goals of Meeting 15m
        Speaker: Dr. Alan Bross (Fermilab)
        Slides
      • 09:25
        Step IV Magnets: Spectrometers 25m
        Speaker: Steve Virostek (Lawrence Berkeley Lab)
        Slides
      • 09:50
        Step IV Magnets: Focus Coils 20m
        Speakers: Dr. John Cobb (Oxford University) , Michael Courthold (STFC - RAL) , Tom Bradshaw (STFC Rutherford Appleton Laboratory)
        Slides
      • 10:10
        Step IV: LH2 System Status 15m
        Speaker: Steve Watson (S)
        Slides
    • 10:30 11:00
      Tea/Coffee 30m
    • 11:00 12:30
      Plenary Session 2: Step IV
      • 11:10
        Step IV: Absorbers 10m
        Speaker: Dr. Pavel Snopok (IIT/Fermilab)
        Slides
      • 11:20
        Step VI: Coupling Coils 20m
        Speaker: Allan DeMello (Lawrence Berkeley National Laboratory)
        Slides
      • 11:40
        Step IV: Magnetic Field Simulation 20m
        Speaker: Paul Smith (University of Sheffield)
        Slides
      • 12:00
        Step IV: Sensitive Equipment Inventory 15m
        Speaker: Luke Fry
        Slides
      • 12:15
        Discussion 15m
    • 12:30 13:30
      Lunch 1h
    • 13:30 15:30
      Plenary 3: Step IV Magnetic Field

      Moderator: Linda Coney

      • 13:30
        Step IV: Power/Control Rack Mitigation 20m
        Speaker: Ian Mullacrane (S)
        Slides
      • 13:50
        Step IV: Cryo Cooler Compressor Mitigation 15m
        Speaker: Jason Stuart Tarrant (STFC - Science & Technology Facilities Council (GB))
        Slides
      • 14:05
        Step IV: Potential Component Test Magnet (Karlsruhe Institute of Technology) 20m
        Speakers: Linda Coney (University of California, Riverside) , Mr. Vishal Francis (CCLRC Rutherfore Appleton Laboratory)
        Slides
      • 14:25
        Step IV: Tracker Magnetic Field Concerns 15m
        Speaker: craig macwaters (Rutherford Appleton laboratory)
        Slides
      • 14:40
        Partial Return Yoke Analysis and Design: Step IV and VI 30m
        Speaker: Holger Witte (U)
        Slides
      • 15:10
        Discussion 20m
    • 15:30 16:00
      Tea/Coffee 30m
    • 16:00 18:00
      Plenary 4: Analysis and Software

      Moderator: Ryan Bayes

      • 16:00
        Accelerator: Beamline Emittance Paper 30m
        Speaker: Victoria Blackmore (University of Oxford)
        Slides
      • 16:30
        Accelerator: D1 Scan Analysis with Data & Beamline Optimization 25m
        Speaker: Ole Martin Hansen (University of Oslo (NO))
        Slides
      • 16:55
        Accelerator: Multiple Scattering/Physics Model 20m
        Speaker: Timothy Carlisle
        Slides
      • 17:15
        Accelerator: Step I & IV Geometry 20m
        Speaker: Mr. Matthew Littlefield (Brunel University)
        Slides
    • 09:00 10:30
      Plenary 5: Analysis & Software

      Moderator: Ian Taylor

      • 09:00
        Software: Software Overview & Online Analysis 20m
        Speaker: Dr. Chris Rogers (STFC)
        Slides
      • 09:20
        Software: API and Data Structure Update 20m
        Speaker: Alex Richards
        Slides
      • 09:40
        Software: Tracker Software & Analysis Overview 20m
        Speaker: Adam Dobbs (Imperial College London)
        Slides
      • 10:00
        Software: Tracker MC 10m
        Speaker: Christopher Heidt (University of California Riverside)
        Slides
      • 10:10
        Software: Tracker Kalman Fit 20m
        Speaker: Edward Santos (Imperial College)
        Slides
    • 10:30 11:00
      Tea/Coffee 30m
    • 11:00 12:00
      Plenary 6: Analysis & Software

      Moderator: Victoria Blackmore

      • 11:00
        Detectors: KL Studies and Beamline PID paper 20m
        Speaker: Prof. Domizia Orestano (Roma Tre Universita Degli Studi (IT))
        Slides
      • 11:20
        Step IV: Global Reconstruction 20m
        Speaker: Peter Lane (Illinois Institute of Technology)
        Slides
    • 12:00 13:00
      Lunch 1h
    • 13:00 14:30
      Parallel 1: Detectors

      Moderator: Adam Dobbs

      • 13:00
        EMR Update 20m
        Speaker: Ruslan Asfandiyarov (Universite de Geneve (CH))
        Slides
      • 13:20
        TOF Shaper Studies 20m
        Speaker: Maurizio Bonesini (Univ. degli Studi Milano-Bicocca (IT))
        Slides
      • 13:40
        Tracker Mini-DAQ 20m
        Speaker: David Adey (Fermilab)
        Slides
      • 14:10
        Tracker Refurbishment 20m
    • 13:00 14:30
      Parallel 2: Engineering

      Moderator: Andy Nichols

      • 13:00
        Testing & Completion of Radiation Shutter 20m
        Speaker: Tim Hayler (STFC)
        Slides
      • 13:20
        Electrical Engineering Status 30m
        Speaker: Ian Mullacrane (S)
      • 14:10
        Discussion 20m
    • 14:30 15:00
      Tea/Coffee 30m
    • 15:00 16:30
      Parallel 3: Operations & Online

      Moderator: Linda Coney

      • 15:00
        DAQ Update 20m
        Speaker: Yordan Ivanov Karadzhov (Universite de Geneve (CH))
        Slides
      • 15:20
        Controls & Monitoring Update 25m
        Speaker: Pierrick Hanlet (Illinois Institute of Technology)
        Slides
      • 15:45
        Review of Recent Run 15m
        Speaker: Linda Coney (University of California, Riverside)
        Slides
      • 16:00
        Safety Maintenance Schedule 8m
        Speaker: Henry Nebrensky (Brunel University)
        Slides
      • 16:08
        Elog Plan 7m
        Speaker: Henry Nebrensky (Brunel University)
        Slides
      • 16:15
        Operations Discussion - Including Step IV 15m
        Speaker: Linda Coney (University of California, Riverside)
    • 15:00 16:30
      Parallel 4: RF Discussion Session

      In NORTON Room - R1
      Moderator: Kevin Ronald

      phone connection info - using MICO system:
      http://mice.iit.edu/phonebridge.html
      access code 5673390

      • 15:00
        Accelerator: RF Cavities in Magnetic Fields 25m
        Speaker: Ben Freemire (I)
        Slides
      • 15:25
        Progress update and plan on amplifiers, power supplies 5m
      • 15:30
        Progress update and plan for cavities 5m
      • 15:35
        Procurement of components 5m
      • 15:40
        Distribution Networks: Status and Plans 5m
      • 15:45
        Plans to meet TIARA deadline 5m
      • 15:50
        AOCB 5m
    • 16:30 18:00
      Collaboration Board
    • 09:00 10:30
      Plenary 7

      Moderator: Chris Rogers

      • 09:00
        Computing and Services Report 20m
        Speaker: Dr. David Colling (Imperial College Sci., Tech. & Med. (GB))
        Slides
      • 09:40
        Detector Summary 20m
        Speaker: David Adey (Fermilab)
        Slides
      • 10:00
        Operations Summary (& MOM Update) 30m
        Speaker: Linda Coney (University of California, Riverside)
        Slides
    • 10:30 11:00
      Coffee/Tea 30m
    • 11:00 12:30
      Plenary 8: Summary

      Moderator: Dan Kaplan

      • 11:00
        RF Summary 20m
        Speaker: Mr. andrew moss (Daresbury Laboratory)
        Slides
      • 11:20
        Collaboration Board Summary 25m
        Speaker: Yagmur Torun (Illinois Institute of Technology)
      • 11:45
        Engineering Summary & Critical Schedule Items 25m
        Speaker: Andy Nichols (STFC Rutherford labs)
        Slides
      • 12:10
        Wrap-Up 20m
        Speaker: Alain Blondel (Universite de Geneve (CH))
        Slides
    • 12:30 13:30
      Lunch 1h
    • 13:30 16:00
      Executive Board
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×