MICE Collaboration Meeting 35 in Abingdon

Europe/London
Coseners House

Coseners House

Abingdon Oxfordshire
Alain Blondel (Universite de Geneve (CH)) , Chris Rogers (STFC) , Debbie Loader (STFC)
Description
The 35th MICE collaboration meeting takes place at COSENER's HOUSE
for more information: http://www.stfc.ac.uk/About+STFC/44.aspx

Science and Technology Facilities Council
The Cosener's House Abbey Close Abingdon Oxfordshire OX14 3JD
Tel: +44 (0)1235 523 198 Fax: +44 (0)1235 534 160
    • 13:00 14:00
      Lunch
    • 14:00 16:00
      Schedule meeting
      Convener: Andy Nichols (STFC Rutherford labs)
      • 14:00
        Introduction 20m
        Speaker: Andy Nichols (STFC Rutherford labs)
        Slides
      • 14:20
        Work Package Updates 1h 30m
      • 15:50
        Discussion 10m
        Alan-Grant's schedule
        magnetic-measurement-sequence
        magnetic-mitigation-project
    • 16:00 16:30
      Coffee
    • 09:00 11:00
      Introduction and Step IV
      Convener: Alain Blondel (Universite de Geneve (CH))
      • 09:00
        Welcome and Goals 25m
        Speaker: Alain Blondel (Universite de Geneve (CH))
        Slides
      • 09:25
        MOM Report 25m
        Speaker: Yordan Ivanov Karadzhov (Universite de Geneve (CH))
        Slides
      • 09:50
        Scheduling Summary 25m
        Speaker: Andy Nichols (STFC Rutherford labs)
        Slides
      • 10:15
        Spectrometer Solenoids 25m
        Speaker: Mr. Steve Virostek (Lawrence Berkeley Lab)
        Slides
      • 10:40
        Magnetic measurement plan 19m
        Speaker: Alain Blondel (Universite de Geneve (CH))
        Slides
      • 10:59
        Discussion 1m
    • 11:00 11:30
      Coffee 30m
    • 11:30 12:30
      Accelerator Hardware
      Convener: Dr. Alan Bross (Fermilab)
      • 11:30
        Focus Coils 20m
        Speaker: Roy Preece (STFC Rutherford Appleton Laboratory)
        Slides
      • 11:50
        Coupling Coils 20m
        Speaker: Allan DeMello (Lawrence Berkeley National Laboratory)
        Slides
      • 12:10
        Discussion 20m
    • 12:30 13:30
      Lunch 1h
    • 13:30 16:00
      Stray Magnetic Field
      Convener: Prof. Kenneth Long (Imperial College London)
      • 13:30
        Introduction 20m
        Speaker: Prof. Kenneth Long (Imperial College London)
        Slides
      • 13:50
        Modelling 20m
        Speaker: Paul Smith (University of Sheffield)
        Slides
      • 14:10
        Racks and MLCR 20m
        Speaker: Jason Stuart Tarrant (STFC - Science & Technology Facilities Council (GB))
        Slides
      • 14:30
        Return Yoke 20m
        Speaker: Holger Witte (U)
        Slides
      • 14:50
        Measurements 20m
        Speaker: Ian Taylor (W)
        Slides
      • 15:10
        Schedule 20m
        Speaker: Prof. Kenneth Long (Imperial College London)
        Slides
      • 15:30
        Discussion 30m
    • 16:00 16:30
      Coffee 30m
    • 16:30 18:20
      Accelerator and beamline analysis (2)
      Convener: Victoria Blackmore (University of Oxford)
      • 16:30
        Beamline PID Paper 20m
        Speaker: Prof. Domizia Orestano (Roma Tre Universita Degli Studi (IT))
        Slides
      • 16:50
        Beamline Emittance Paper 20m
        Speaker: Victoria Blackmore (University of Oxford)
        Slides
      • 17:10
        Absorbers 15m
        Speaker: Dr. Pavel Snopok (IIT/Fermilab)
        Slides
      • 17:25
        MICE Step IV.1 15m
        Speaker: Gene Kafka
        Slides
      • 17:40
        Discussion 20m
    • 09:00 10:30
      Engineering (Main Seminar Room 1)
      Convener: Andy Nichols (STFC Rutherford labs)
      • 09:00
        Cooling channel positional accuracy 30m
        Speaker: Tim Hayler (STFC)
        Slides
      • 09:30
        Discussion 15m
      • 09:45
        Liquid absorber/window integration with FC 30m
        Speaker: Wing Lau (Oxford University)
        Slides
      • 10:15
        Discussion 15m
    • 09:00 10:30
      Operations and online (Quiet Room through bar)
      Convener: Linda Coney (University of California, Riverside)
      • 09:00
        Operations Overview 20m
        Speaker: Linda Coney (University of California, Riverside)
        Slides
      • 09:20
        Controls and Monitoring 20m
        Speaker: Pierrick Hanlet (Illinois Institute of Technology)
        Slides
      • 09:40
        DAQ 15m
        Speaker: Yordan Ivanov Karadzhov (Universite de Geneve (CH))
        Slides
      • 09:55
        MAUS online 15m
        Speaker: Alex Richards
        Slides
      • 10:10
        RAL computing 20m
        Speaker: Dr. Chris Rogers (STFC)
        Slides
    • 10:30 11:00
      Coffee 30m
    • 11:00 13:00
      Software and reconstruction
      Convener: Dr. Chris Rogers (STFC)
      • 11:00
        MAUS Status 10m
        Speaker: Dr. Chris Rogers (STFC)
        Slides
      • 11:10
        Geometry Status 20m
        Speaker: Ryan Bayes (University of Glasgow)
        Slides
      • 11:30
        TOF and Cerenkov Reconstruction 20m
        Speaker: Durga Rajaram (IIT, Chicago)
        Slides
      • 11:50
        Tracker Reconstruction 20m
        Speaker: Adam Dobbs (Imperial College London)
        Slides
      • 12:10
        Global Reconstruction 20m
        Speaker: Ian Taylor (W)
        Slides
      • 12:30
        Offline Batch Reconstruction 10m
        Speaker: Henry Nebrensky (Brunel University)
        Slides
      • 12:40
        Discussion 20m
    • 13:00 14:00
      Lunch 1h
    • 14:00 16:00
      Detector Hardware (Main Seminar Room 1)
      Convener: David Adey (Fermilab)
      • 14:00
        TOF 25m
        Speaker: Maurizio Bonesini (Universita & INFN, Milano-Bicocca (IT))
        Slides
      • 14:25
        EMR 25m
        Speaker: Ruslan Asfandiyarov (Universite de Geneve (CH))
        Slides
      • 14:50
        Cerenkov 25m
        Speaker: Lucien Cremaldi (University of Mississippi (US))
        Slides
      • 15:15
        Tracker 25m
        Speaker: Prof. Kenneth Long (Imperial College London)
        Slides
    • 14:00 16:00
      RF (Quiet Room through bar)
      Convener: Kevin Ronald (University of Strathclyde)
      • 14:00
        RF Power Generators and Control 20m
        Speaker: Mr. andrew moss (Daresbury Laboratory)
        Slides
      • 14:20
        RF Distribution Progress 20m
        Speaker: Alan Grant (STFC Daresbury Laboratory)
      • 14:40
        RF Cavity Test Plans 20m
        Speaker: Yagmur Torun (Illinois Institute of Technology)
        Slides
      • 15:00
        Discussion/Talk 20m
      • 15:20
        Discussion 40m
    • 16:00 16:30
      Coffee 30m
    • 16:30 18:00
      Collaboration Board
    • 09:00 11:00
      Parallel Summary
      Convener: Dr. Chris Rogers (STFC)
      • 09:00
        Detector Hardware 30m
        Speaker: David Adey (Fermilab)
      • 09:30
        RF 30m
        Speaker: Kevin Ronald (University of Strathclyde)
        Slides
      • 10:00
        Operations and Online 30m
        Speaker: Linda Coney (University of California, Riverside)
        Slides
      • 10:30
        Discussion 30m
    • 11:00 11:30
      Coffee 30m
    • 11:30 13:00
      Wrap-up
      Convener: Daniel Kaplan (Illinois Institute of Technology)
      • 11:30
        Engineering 30m
        Speaker: Andy Nichols (STFC Rutherford labs)
        Slides
      • 12:00
        Collaboration Board 30m
        Speaker: Yagmur Torun (Illinois Institute of Technology)
      • 12:30
        Wrap Up 30m
        Speaker: Dr. Alan Bross (Fermilab)
    • 13:00 14:00
      Lunch 1h
    • 14:00 16:00
      Executive Board