CAS Advanced Accelerator Physics, 9-21 June 2019, Slangerup, Denmark

from Sunday, June 9, 2019 (12:00 AM) to Friday, June 21, 2019 (10:00 PM)
Denmark (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
Jun 9, 2019
Jun 10, 2019
Jun 11, 2019
Jun 12, 2019
Jun 13, 2019
Jun 14, 2019
Jun 15, 2019
Jun 16, 2019
Jun 17, 2019
Jun 18, 2019
Jun 19, 2019
Jun 20, 2019
Jun 21, 2019
AM
8:30 AM Arrival day and registration   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
8:30 AM Opening - Hermann Schmickler (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
9:30 AM Recap Tranvsverse Beam Dynamics I - Hermann Schmickler (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
10:30 AM --- Coffee break ---
11:00 AM Intro to RF measurement techniques I - Manfred Wendt (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
8:30 AM Lattice Cells - Guido Sterbini (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
9:30 AM Intro to RF measurement techniques II - Manfred Wendt (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
10:30 AM --- Coffee break ---
11:00 AM Intro to Beam Instrumentation and Diagnostics II - Rhodri Jones (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
8:30 AM Recap Longitudinal Beam Dynamics I - Frank Tecker (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
9:30 AM Space charge in linear machines - Massimo Ferrario (INFN-LNF)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
10:30 AM --- Coffee break ---
11:00 AM Recap Longitudinal Beam Dynamics II - Frank Tecker (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
8:30 AM Beam loading - Heiko Damerau (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
9:30 AM Instabilities in Linacs - Massimo Ferrario (INFN-LNF)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
10:30 AM --- Coffee break ---
11:00 AM RF Feedbacks - Heiko Damerau (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
8:30 AM Wakefields and Impedances - Giovanni Rumolo (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
9:30 AM Low emittance lattices I - Andrzej Wolski (University of Liverpool)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
10:30 AM --- Coffee break ---
11:00 AM Beam Instabilities - Longitudinal - Giovanni Rumolo (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
8:30 AM Beam Instabilities - Transverse - Kevin Shing Bruce Li (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
9:30 AM Timing and synchronisation - Hermann Schmickler (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
10:30 AM --- Coffee break ---
11:00 AM Electron Cloud and Instabilities - Kevin Shing Bruce Li (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
8:30 AM Excursion   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
8:30 AM Beam cooling - Markus Steck   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
9:30 AM Optics Calculations - Guido Sterbini (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
10:30 AM --- Coffee break ---
11:00 AM Non Linear Dynamics - Methods and Tools I - Yannis Papaphilippou (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
8:30 AM Landau Damping I - Vladimir Kornilov (GSI Helmholtzzentrum Darmstadt, Germany)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
9:30 AM Stochastic Cooling - Markus Steck   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
10:30 AM --- Coffee break ---
11:00 AM Landau Damping II - Vladimir Kornilov (GSI Helmholtzzentrum Darmstadt, Germany)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
8:30 AM Truncated Power Series Algebra II - Prof. Etienne Forest (KEK)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
9:30 AM Polarisation - Prof. Mei Bai (GSI)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
10:30 AM --- Coffee break ---
11:00 AM Non Linear Dynamics - Phenomenology I - Yannis Papaphilippou (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
8:30 AM Beam-Beam effects - Mei Bai (GSI)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
9:30 AM Longitudinal beam diagnostics - Thibaut Lefevre (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
10:30 AM --- Coffee break ---
11:00 AM Non Linear Dynamics - Phenomenology II - Yannis Papaphilippou (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
7:00 AM Departure day   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
PM
7:30 PM --- Dinner ---
12:00 PM Intro to Beam Instrumentation and Diagnostics I - Rhodri Jones (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
1:00 PM --- Lunch ---
2:30 PM Recap Tranvsverse Beam Dynamics II - Hermann Schmickler (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
3:30 PM Intro to Optics Design - Guido Sterbini (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
4:30 PM --- Coffee break ---
5:00 PM One slide - one minute   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
7:30 PM --- Dinner ---
12:00 PM Insertions & Dispersion Suppressors - Guido Sterbini (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
1:00 PM --- Lunch ---
2:30 PM Practical course: Beam Instrumentation and Diagnostics - Marek Gasior (CERN) Kay Wittenburg (DESY) Hermann Schmickler (CERN) Rhodri Jones (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
2:30 PM Practical course: Optics design and Correction - Werner Herr (CERN) Guido Sterbini (CERN) Andrea Latina (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
2:30 PM Practical course: RF Measurement Techniques - Heiko Damerau (CERN) Christine Vollinger (CERN) Piotr Kowina (GSI Darmstadt) Manfred Wendt (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
4:30 PM --- Coffee break ---
5:00 PM Practical course: Beam Instrumentation and Diagnostics - Marek Gasior (CERN) Hermann Schmickler (CERN) Kay Wittenburg (DESY) Rhodri Jones (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
5:00 PM Practical course: Optics design and Correction - Andrea Latina (CERN) Guido Sterbini (CERN) Werner Herr (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
5:00 PM Practical course: RF Measurement Techniques - Manfred Wendt (CERN) Christine Vollinger (CERN) Piotr Kowina (GSI Darmstadt) Heiko Damerau (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
7:30 PM --- Dinner ---
12:00 PM Space charge in circular machines - Massimo Ferrario (INFN-LNF)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
1:00 PM --- Lunch ---
2:30 PM Practical course: Beam Instrumentation and Diagnostics - Kay Wittenburg (DESY) Rhodri Jones (CERN) Hermann Schmickler (CERN) Marek Gasior (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
2:30 PM Practical course: Optics design and Correction - Guido Sterbini (CERN) Andrea Latina (CERN) Werner Herr (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
2:30 PM Practical course: RF Measurement Techniques - Christine Vollinger (CERN) Piotr Kowina (GSI Darmstadt) Manfred Wendt (CERN) Heiko Damerau (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
4:30 PM --- Coffee break ---
5:00 PM Practical course: Beam Instrumentation and Diagnostics - Marek Gasior (CERN) Kay Wittenburg (DESY) Rhodri Jones (CERN) Hermann Schmickler (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
5:00 PM Practical course: Optics design and Correction - Werner Herr (CERN) Guido Sterbini (CERN) Andrea Latina (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
5:00 PM Practical course: RF Measurement Techniques - Christine Vollinger (CERN) Heiko Damerau (CERN) Piotr Kowina (GSI Darmstadt) Manfred Wendt (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
6:30 PM News from Ongoing and Planned Exploration of Mars - Bo Madsen Morten   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
7:30 PM --- Dinner ---
12:00 PM Overview of Wakefield Acceleration - Massimo Ferrario (INFN-LNF)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
1:00 PM --- Lunch ---
2:30 PM Free afternoon   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
7:30 PM --- Dinner ---
12:00 PM Low emittance lattices II - Andrzej Wolski (University of Liverpool)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
1:00 PM --- Lunch ---
2:30 PM Practical course: Beam Instrumentation and Diagnostics - Hermann Schmickler (CERN) Kay Wittenburg (DESY) Rhodri Jones (CERN) Marek Gasior (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
2:30 PM Practical course: Optics design and Correction - Andrea Latina (CERN) Werner Herr (CERN) Guido Sterbini (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
2:30 PM Practical course: RF Measurement Techniques - Piotr Kowina (GSI Darmstadt) Manfred Wendt (CERN) Christine Vollinger (CERN) Heiko Damerau (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
4:30 PM --- Coffee break ---
5:00 PM Practical course: Beam Instrumentation and Diagnostics - Kay Wittenburg (DESY) Hermann Schmickler (CERN) Marek Gasior (CERN) Rhodri Jones (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
5:00 PM Practical course: Optics design and Correction - Andrea Latina (CERN) Werner Herr (CERN) Guido Sterbini (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
5:00 PM Practical course: RF Measurement Techniques - Christine Vollinger (CERN) Manfred Wendt (CERN) Piotr Kowina (GSI Darmstadt) Heiko Damerau (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
7:30 PM --- Dinner ---
12:00 PM Discussion on Instabilities - Giovanni Rumolo (CERN) Kevin Shing Bruce Li (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
1:00 PM --- Lunch ---
2:30 PM Practical course: Beam Instrumentation and Diagnostics - Hermann Schmickler (CERN) Rhodri Jones (CERN) Marek Gasior (CERN) Kay Wittenburg (DESY)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
2:30 PM Practical course: Optics design and Correction - Andrea Latina (CERN) Guido Sterbini (CERN) Werner Herr (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
2:30 PM Practical course: RF Measurement Techniques - Piotr Kowina (GSI Darmstadt) Christine Vollinger (CERN) Heiko Damerau (CERN) Manfred Wendt (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
4:30 PM --- Coffee break ---
5:00 PM Practical course: Beam Instrumentation and Diagnostics - Kay Wittenburg (DESY) Marek Gasior (CERN) Rhodri Jones (CERN) Hermann Schmickler (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
5:00 PM Practical course: Optics design and Correction - Andrea Latina (CERN) Werner Herr (CERN) Guido Sterbini (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
5:00 PM Practical course: RF Measurement Techniques - Manfred Wendt (CERN) Heiko Damerau (CERN) Christine Vollinger (CERN) Piotr Kowina (GSI Darmstadt)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
7:30 PM --- Dinner ---
12:00 PM Truncated Power Series Algebra I - Prof. Etienne Forest (KEK)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
1:00 PM --- Lunch ---
2:30 PM Practical course: Beam Instrumentation and Diagnostics - Kay Wittenburg (DESY) Hermann Schmickler (CERN) Marcus Schwickert Thibaut Lefevre (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
2:30 PM Practical course: Optics design and Correction - Guido Sterbini (CERN) Werner Herr (CERN) Yannis Papaphilippou (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
2:30 PM Practical course: RF Measurement Techniques - Frank Tecker (CERN) Manfred Wendt (CERN) Piotr Kowina (GSI Darmstadt)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
4:30 PM --- Coffee break ---
5:00 PM Practical course: Beam Instrumentation and Diagnostics - Hermann Schmickler (CERN) Kay Wittenburg (DESY) Thibaut Lefevre (CERN) Marcus Schwickert   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
5:00 PM Practical course: Optics design and Correction - Werner Herr (CERN) Guido Sterbini (CERN) Yannis Papaphilippou (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
5:00 PM Practical course: RF Measurement Techniques - Piotr Kowina (GSI Darmstadt) Manfred Wendt (CERN) Frank Tecker (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
12:00 PM Non Linear Dynamics - Methods and Tools II - Yannis Papaphilippou (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
1:00 PM --- Lunch ---
2:30 PM Practical course: Beam Instrumentation and Diagnostics - Kay Wittenburg (DESY) Hermann Schmickler (CERN) Marcus Schwickert Thibaut Lefevre (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
2:30 PM Practical course: Optics design and Correction - Yannis Papaphilippou (CERN) Guido Sterbini (CERN) Werner Herr (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
2:30 PM Practical course: RF Measurement Techniques - Frank Tecker (CERN) Manfred Wendt (CERN) Piotr Kowina (GSI Darmstadt)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
4:30 PM --- Coffee break ---
5:00 PM Practical course: Beam Instrumentation and Diagnostics - Marcus Schwickert Hermann Schmickler (CERN) Thibaut Lefevre (CERN) Kay Wittenburg (DESY)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
5:00 PM Practical course: Optics design and Correction - Werner Herr (CERN) Guido Sterbini (CERN) Yannis Papaphilippou (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
5:00 PM Practical course: RF Measurement Techniques - Manfred Wendt (CERN) Frank Tecker (CERN) Piotr Kowina (GSI Darmstadt)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
6:30 PM Deep Greenland Ice Core tells tales on the past climate - Dahl-Jensen Dorthe   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
7:30 PM --- Dinner ---
12:00 PM High Brightness Beam Diagnostics - Thibaut Lefevre (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
1:00 PM --- Lunch ---
2:30 PM Free Afternoon   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
7:30 PM --- Dinner ---
12:00 PM Discussion on Non Linear Dynamics - Prof. Etienne Forest (KEK) Yannis Papaphilippou (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
1:00 PM --- Lunch ---
2:30 PM Practical course: Beam Instrumentation and Diagnostics - Thibaut Lefevre (CERN) Hermann Schmickler (CERN) Kay Wittenburg (DESY)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
2:30 PM Practical course: Optics design and Correction - Guido Sterbini (CERN) Yannis Papaphilippou (CERN) Werner Herr (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
2:30 PM Practical course: RF Measurement Techniques - Frank Tecker (CERN) Manfred Wendt (CERN) Piotr Kowina (GSI Darmstadt)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
4:30 PM --- Coffee break ---
5:00 PM Closing - Hermann Schmickler (CERN)   (Konferencecenter Metalskolen Jørlunde, Slangerup)
7:30 PM --- Gala dinner ---