Aspen 2011 - New Data from the Energy Frontier

from Sunday, February 13, 2011 (8:00 AM) to Friday, February 18, 2011 (6:00 PM)
Aspen Center for Physics

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
Feb 13, 2011
Feb 14, 2011
Feb 15, 2011
Feb 16, 2011
Feb 17, 2011
Feb 18, 2011
AM
8:15 AM
Sunday Morning Session - Liantao Wang (Princeton University) (until 10:35 AM) ()
8:15 AM Welcome   ()
8:25 AM Theory Overview - Lisa Randall   ()
Slides
8:55 AM Status of the LHC and Tevatron - Benedetto Gorini   ()
Slides
9:25 AM --- Coffee ---
9:40 AM PDFs Theory - Pavel Nadolsky   ()
Slides
10:05 AM Electroweak Tevatron - Aidan Robson   ()
Slides
8:00 AM
Monday Morning Session - R. Sekhar Chivukula (Michigan State University) (until 10:30 AM) ()
8:00 AM QCD Tevatron - Ashish Kumar (Department of Physics-Physics Faculty-State University of New Yo)   ()
8:35 AM Jet Shapes - Christopher Lee (MIT)   ()
Slides
9:00 AM QCD CMS Hard - Suvadeep Bose (UNL)   ()
Slides
9:25 AM --- Coffee Break ---
9:40 AM QCD ATLAS Hard - Karl-Johan Grahn (KTH (Royal Institute of Technology), Stockholm)   ()
Slides
10:05 AM Monte Carlo Methods - Prof. Christian Bauer (UC Berkeley)   ()
Slides
8:00 AM
Tuesday Morning Session - Florencia Canelli (until 10:30 AM) ()
8:00 AM Higgs Tevatron - low mass - Ken Herner (SUNY Stony Brook)   ()
Slides
8:25 AM Higgs theory - Dr Laura Reina (Florida State University)   ()
Slides
8:50 AM HIggs Tevatron - high mass - Matteo Bauce   ()
Slides
9:15 AM --- Coffee Break ---
9:40 AM MSSM Higgs - Carlos Wagner   ()
Slides
10:05 AM BSM Higgs Tevatron - Cox Charles   ()
Slides
8:00 AM
Wednesday Morning Session - Florencia Canelli (until 10:30 AM) ()
8:00 AM Top Theory - Kirill Melnikov   ()
Slides
8:25 AM Top Tevatron - Dr Peter Renkel (postdoc)   ()
Slides
9:00 AM Top ATLAS - Tobias Golling (Yale University)   ()
Slides
9:25 AM --- Coffee Break ---
9:40 AM Top/Higgs Theory - Matthias Neubert (Unknown)   ()
Slides
10:05 AM Top CMS - Christopher Neu (University of Virginia)   ()
Slides
8:00 AM
Thursday Morning Session -Dr Jesse Thaler (UC Berkeley) (until 11:00 AM) ()
8:00 AM Early LHC Opportunities - Prof. Jacob Wacker (SLAC)   ()
Slides
8:25 AM BSM Tevatron - Dr Andrew Askew (Florida State University)   ()
Slides
9:00 AM Monopoles and EWSB - John Terning (UC Davis)   ()
Slides
9:25 AM --- Coffee Break ---
9:40 AM BSM ATLAS SUSY - Amir Farbin (University of Texas at Arlington)   ()
Slides
10:05 AM BSM CMS SUSY - Roberto Rossin (Physics Department - University of California)   ()
Slides
8:00 AM
Friday Morning Session -Dr Jesse Thaler (UC Berkeley) (until 11:00 AM) ()
8:00 AM APEX - NATALIA TORO (Perimeter Institute for Theoretical Physics)   ()
Slides
8:25 AM Luminosity Frontier - Brian Batell   ()
Slides
8:50 AM SLHC - Alexei Safonov (Texas A&M University)   ()
Slides
9:20 AM Closing Talk - Lawrence Hall   ()
Slides
PM
4:00 PM
Sunday Afternoon Session - Martin Block (until 7:00 PM) ()
4:00 PM Electroweak physics at ATLAS - Corinne Goy   ()
Slides
4:25 PM Electroweak Theory - Doreen Wackeroth   ()
Slides
4:50 PM Electroweak Physics at CMS - David Futyan   ()
Slides
5:15 PM --- Coffee Break ---
5:40 PM Direct Detection of Dark Matter - Daniel McKinsey   ()
6:05 PM Indirect Detection of Dark Matter - Simona Murgia   ()
Slides
6:30 PM Dark Matter and the LHC - Tim Tait   ()
4:00 PM
Monday Afternoon Session - LIz Simmons (until 7:00 PM) ()
4:00 PM QCD CMS soft - Marco Cardaci (IPHC Strasbourg)   ()
Slides
4:25 PM CMS Ridge - Raju Venugopalan (Brookhaven National Laboratory)   ()
Slides
4:50 PM QCD ATLAS sfot - Tibor Zenis (Faculty of Mathematics and Physics-Comenius University)   ()
Slides
5:15 PM --- Coffee Break ---
5:40 PM ALICE - Kenneth Read (ORNL/ Univ. Tennessee)   ()
Slides
6:05 PM Lattice Technicolor - George Fleming (Yale University)   ()
Slides
6:30 PM Cosmic/Gamma Rays - Paolo Privitera (Dipartimento di Fisica(RomaII))   ()
Slides
4:00 PM
Tuesday Afternoon Session (until 7:00 PM) ()
4:00 PM Higgs ATLAS - Christopher Collins-Tooth (University of Glasgow)   ()
Slides
4:20 PM Higgs CMS - Petra Merkel (Purdue University)   ()
Slides
4:40 PM --- Walk to Wheeler Auditorium ---
5:30 PM Public Lecture - Ben Kilminster (Fermi National Accelerator Lab. (Fermilab)-Unknown-Unknown)   ()
4:00 PM
Wednesday Afternoon Session - Florencia Canelli (until 7:00 PM) ()
4:00 PM Boosted Objects - David Krohn (Princeton University)   ()
Slides
4:25 PM Heavy Flavor ATLAS - Vivek Jain (Indiana University)   ()
Slides
4:45 PM Heavy Flavor CMS - Jeremy Andrea (IPHC (Strasbourg))   ()
Slides
5:05 PM --- Coffee Break ---
5:30 PM Heavy Flavor Tevatron - Diego Tonelli (Fermilab)   ()
Slides
6:00 PM Belle & Babar - David Lange (LLNL)   ()
Slides
6:25 PM LHCb - Monica Pepe-Altarelli (CERN)   ()
Slides
4:00 PM
Thursday Afternoon Session - Joseph Incandela (Physics Department) (until 7:00 PM) ()
4:00 PM BSM Theory - Devin Walker   ()
Slides
4:25 PM BSM ATLAS exotic - Katherine Copic (Columbia University)   ()
Slides
4:50 PM BSM CMS exotic - Dr Christopher S. Hill (University of Bristol)   ()
Slides
5:15 PM --- Coffee Break ---
5:40 PM Neutrino Expt - Bonnie Fleming (Yale University)   ()
Slides
6:05 PM Neutrino Theory - Andre de Gouvea (Northwestern University)   ()
Slides
6:30 PM Project X - Chris Polly   ()
Slides