Second MODE Workshop on Differentiable Programming for Experiment Design

from Monday, September 12, 2022 (9:00 AM) to Friday, September 16, 2022 (9:00 PM)
OAC conference center, Kolymbari, Crete, Greece.

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
Sep 12, 2022
Sep 13, 2022
Sep 14, 2022
Sep 15, 2022
Sep 16, 2022
AM
7:45 AM --- Breakfast at OAC (only for people with OAC accommodation) ---
9:00 AM
Registration (until 9:50 AM) ()
9:50 AM
Opening and Keynote Lectures -Dr Pietro Vischia (Universite Catholique de Louvain (UCL) (BE)) (until 10:30 AM) ()
9:50 AM Welcome by the General Director of the Orthodox Academy of Crete - Dr Konstantinos Zormpas (OAC)   ()
10:00 AM Presentation by the Head of the Institute of Theology and Ecology - Department of the Orthodox Academy of Crete - Antonis Kalogerakis (OAC)   ()
10:10 AM Introduction and goals of the Workshop - Tommaso Dorigo (Universita e INFN, Padova (IT))   ()
10:30 AM --- Coffee break ---
11:00 AM
Opening and Keynote Lectures - Tommaso Dorigo (Universita e INFN, Padova (IT)) (until 1:00 PM) ()
11:00 AM Keynote Lecture: JAX/DEX for scientific computing - Dr Adam Paszke (Google Brain)   ()
11:50 AM --- Discussion ---
12:00 PM Keynote Lecture: High-performance Algorithmic Differentiation - Dr Max Sagebaum (TU Kaiserslautern)   ()
12:50 PM --- Discussion ---
7:45 AM
Breakfast at OAC (only for people with OAC accommodation) (until 8:45 AM) ()
9:00 AM
Applications in AstroHEP - Christian Glaser (until 10:40 AM) ()
9:00 AM Optimization of the Future P-ONE Neutrino Telescope - Dr Christian Haack (Technical University of Munich)   ()
9:20 AM --- Discussion ---
9:25 AM The Einstein Telescope project - Giacomo Bruno (Universite Catholique de Louvain (UCL) (BE))   ()
9:45 AM --- Discussion ---
9:50 AM Normalizing flows for differentiable expectation values - Thorsten Glüsenkamp (Universität Erlangen-Nürnberg)   ()
10:10 AM --- Discussion ---
10:15 AM Muon identification and gamma/hadron discrimination using compact single-layered water Cherenkov detectors powered by Machine Learning techniques - B.S. González (LIP/IST)   ()
10:35 AM --- Discussion ---
10:40 AM --- Coffee break ---
11:00 AM
Applications in Muon Tomography - Tommaso Dorigo (Universita e INFN, Padova (IT)) Pablo Martinez Ruiz Del Arbol (Universidad de Cantabria and CSIC (ES)) (until 12:52 PM) ()
11:00 AM TomOpt: Differentiable Optimisation of Muon-Tomography Detectors - Giles Chatham Strong (Universita e INFN, Padova (IT))   ()
11:20 AM --- Discussion ---
11:25 AM Detector optimization in Muon scattering Tomography - Mr Maxime Lagrange (CP3 Universite Catholique de Louvain)   ()
11:45 AM --- Discussion ---
11:50 AM Detection of material contrast in muon tomography data with machine learning - Dr Konstantin Borozdin (Sandia Research Center)   ()
12:10 PM --- Discussion ---
12:15 PM NEWCUT: a novel tool for reconstruction of low-energy muon spectra - . OLAH LASZLO   ()
12:35 PM --- Discussion ---
12:40 PM Scattering Tomography with the EM Algorithm - Anna Bordignon   ()
12:50 PM --- Discussion ---
7:45 AM
Breakfast at OAC (only for people with OAC accommodation) (until 8:45 AM) ()
9:00 AM
Applications in Particle Physics - Pietro Vischia (Universite Catholique de Louvain (UCL) (BE)) (until 10:40 AM) ()
9:00 AM Machine learning and optimisation in particle accelerator operation for CERN - Michael Schenk (CERN)   ()
9:20 AM --- Discussion ---
9:25 AM Phase Space Reconstruction of Beams Using Machine Learning Based Representations - Ryan Roussel   ()
9:45 AM --- Discussion ---
9:50 AM Surrogate Regressors for a Surrogate generators - Dr Fedor Ratnikov (Yandex School of Data Analysis (RU))   ()
10:10 AM --- Discussion ---
10:15 AM LHCb ECAL optimization - Alexey Boldyrev (NRU Higher School of Economics (Moscow, Russia))   ()
10:35 AM --- Discussion ---
10:40 AM --- Coffee break ---
11:10 AM
Progress in Computer Science - Nicolas Gauger (Technische Universität Kaiserslautern) (until 12:00 PM) ()
11:10 AM Quantification of Uncertainties in a Model-Based Iterative Reconstruction Algorithm for Proton Computed Tomography - Lisa Kusch (TU Kaiserslautern)   ()
11:30 AM --- Discussion ---
11:35 AM Synthesization of Fast Gradients with Enzyme - William Moses (Massachusetts Institute of Technology)   ()
11:55 AM --- Discussion ---
7:45 AM
Breakfast at OAC (only for people with OAC accommodation) (until 8:45 AM) ()
PM
8:00 PM
Dinner at OAC (until 9:30 PM) ()
1:00 PM --- Lunch at OAC ---
2:00 PM
Free time (until 3:30 PM) ()
3:30 PM --- Coffee break ---
4:00 PM
Applications in AstroHEP - Roberto Ruiz De Austri (Instituto de Fisica Corpuscular (ES)) (until 5:40 PM) ()
4:00 PM Experiment design for 21st Century astronomy - Emille Eugenia DE OLIVEIRA ISHIDA (CNRS)   ()
4:20 PM --- Discussion ---
4:25 PM Dark Matter direct detection experiments - Susana Cebrian (Universidad de Zaragoza)   ()
4:45 PM --- Discussion ---
4:50 PM Towards an End-to-End Optimization of IceCube-Gen2 Neutrino Observatory - Christian Glaser   ()
5:10 PM --- Discussion ---
5:15 PM Challenges in Cosmic Microwave Background Data Analysis - Dr Belèn Barreiro (IFCA/CSIC)   ()
5:35 PM --- Discussion ---
5:40 PM --- Break with no coffee ---
6:20 PM
Progress in Computer Science - Nicolas Gauger (Technische Universität Kaiserslautern) (until 8:00 PM) ()
6:20 PM Differentiable Programming on relational languages. - Paul Peseux (Université de Rouen)   ()
6:40 PM --- Discussion ---
6:45 PM In-Situ Range Verification for Particle Therapy Based on Secondary Charged Particles - Alexander Schilling (University of Applied Sciences Worms)   ()
7:05 PM --- Discussion ---
7:10 PM Towards Neural Charged Particle Tracking in Proton Computed Tomography with Reinforcement Learning - Tobias Kortus   ()
7:30 PM --- Discussion ---
7:35 PM Towards Algorithmic Differentiation of GATE/Geant4 - Max Aehle   ()
7:55 PM --- Discussion ---
8:00 PM --- Dinner at OAC ---
9:30 PM Music Offer (piano concert) - Tommaso Dorigo (Universita e INFN, Padova (IT))   ()
1:00 PM --- Lunch at OAC ---
2:00 PM
Free time (until 3:30 PM) ()
3:30 PM --- Coffee break ---
3:50 PM
Applications in Muon Tomography - Maxime Lagrange (CP3 Universite Catholique de Louvain) (until 4:40 PM) ()
3:50 PM Deep neural networks applied to muon tomography scattering angular distributions - Carlos Diez (Muon Tomography Systems S.L.)   ()
4:10 PM --- Discussion ---
4:15 PM Ultra-fast muon tomography simulations using Adversarial Neural Networks - Pablo Martinez Ruiz Del Arbol (Universidad de Cantabria and CSIC (ES))   ()
4:35 PM --- Discussion ---
4:40 PM
Progress in Computer Science - Nicolas Gauger (Technische Universität Kaiserslautern) (until 5:55 PM) ()
4:40 PM Automatic Differentiation in ROOT - Garima Singh (Princeton University (US))   ()
5:00 PM --- Discussion ---
5:05 PM Differentiable Programming and the IRIS-HEP Analysis Grand Challenge - Gordon Watts (University of Washington (US))   ()
5:25 PM --- Discussion ---
5:30 PM Speeding up differentiable programming with a Computer Algebra System - Mr Remco de Boer (Ruhr University Bochum)   ()
5:50 PM --- Discussion ---
5:55 PM --- Break with no coffee ---
6:10 PM
Applications in Nuclear Physics - Shahid Khan (University of Tuebingen) (until 7:00 PM) ()
6:10 PM Adaptive Experimentation to assist the detector design of the future Electron Ion Collider - Cristiano Fanelli (William & Mary)   ()
6:30 PM --- Discussion ---
6:35 PM FAST EMULATION OF DEPOSITED DOSE DISTRIBUTIONS BY MEANS OF DEEP LEARNING - Lorenzo Arsini (Department of Physics, University of Rome “La Sapienza”, Rome, Italy, NFN, Section of Rome, Rome, Italy)   ()
6:55 PM --- Discussion ---
7:00 PM
Wine Tasting and Poster Session (until 8:00 PM) ()
7:00 PM (Poster) Muon identification and gamma/hadron discrimination using compact single-layered water Cherenkov detectors powered by Machine Learning techniques - BS González (LIP/IST)   ()
7:00 PM Decrypting hadronic showers for studies of particle ID with Deep Learning - Tommaso Dorigo (Universita e INFN, Padova (IT)) Rumman Neshat (Indian Institute Of Science Education and Research(IISER) kolkata)   ()
7:00 PM Differentiable Preisach Modeling for Characterization and Optimization of Particle Accelerator Systems with Hysteresis - Ryan Roussel   ()
7:00 PM Muon momentum measurement in Muon Scattering Tomography - Mr Maxime Lagrange (CP3 Universite Catholique de Louvain)   ()
7:05 PM A flexible and efficient machine learning approach for data quality monitoring - Dr Marco Letizia   ()
7:10 PM Automatic Optimization of Derivatives with Polyhedral Compiler - Alexander Demin (Max Planck Institute for Informatics)   ()
7:10 PM Concept of measuring (Multi-)Strange Hadron Yields in the CBM Experiment using Machine Learning Techniques - Axel Puntke (WWU Münster)   ()
7:10 PM Reconstruction techniques for nuclear reactions measured with ACtive TARget TPC - Lorenzo Domenichetti (INFN LNL, University of Padua)   ()
8:00 PM --- Dinner at OAC ---
12:00 PM
MODE Data Challenge -Dr Giles Chatham Strong (Universita e INFN, Padova (IT)) (until 1:00 PM) ()
12:00 PM MODE Data Challenge - Giles Chatham Strong (Universita e INFN, Padova (IT))   ()
12:45 PM --- Discussion ---
12:55 PM Prize awards for data challenge competition   ()
1:00 PM --- Lunch at OAC ---
2:00 PM
Free time (until 3:30 PM) ()
3:30 PM --- Coffee break ---
4:00 PM
Applications in Particle Physics - Pietro Vischia (Universite Catholique de Louvain (UCL) (BE)) (until 5:15 PM) ()
4:00 PM Score-function Optimization
 for Branching Processes - Lukas Alexander Heinrich (CERN)   ()
4:20 PM --- Discussion ---
4:25 PM Optimization of small scale experiments, MILLIQAN and SUBMET as examples - Haitham Zaraket (Lebanese University (LB))   ()
4:45 PM --- Discussion ---
4:50 PM Automatic differentiation for Monte Carlo processes - Alberto Ramos Martinez (Univ. of Valencia and CSIC (ES))   ()
5:10 PM --- Discussion ---
5:15 PM --- Break with no coffee ---
5:35 PM
Applications in Particle Physics - Alexey Boldyrev (NRU Higher School of Economics (Moscow, Russia)) (until 6:35 PM) ()
5:35 PM Challenges in the optimization of the HGCAL Optical Fibre Plant - Pedro Vieira De Castro Ferreira Da Silva (CERN) Laurent Forthomme (CERN)   ()
5:55 PM --- Discussion ---
6:00 PM Towards a differentiable sampling ECAL model with optimal absorber material distribution - Mr Shivay Vadhera   ()
6:20 PM --- Discussion ---
6:35 PM
Organization of Future Activities and Closing of the Workshop - Pietro Vischia (Universite Catholique de Louvain (UCL) (BE)) (until 7:15 PM) ()
6:35 PM Prize awards for poster competition - Roberto Ruiz De Austri (Instituto de Fisica Corpuscular (ES)) Gordon Watts (University of Washington (US)) Lisa Kusch (TU Kaiserslautern) The Poster Committee   ()
6:45 PM Summary of the workshop and closing words - Pietro Vischia (Universite Catholique de Louvain (UCL) (BE))   ()
7:15 PM
Free time (until 8:00 PM) ()
8:00 PM --- Dinner at Restaurant Argentina (a Greek restaurant, despite the name) ---