2015 EUROPEAN SCHOOL OF HIGH-ENERGY PHYSICS

from Wednesday, 2 September 2015 (13:00) to Tuesday, 15 September 2015 (14:00)
Bansko, Bulgaria

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
2 Sep 2015
3 Sep 2015
4 Sep 2015
5 Sep 2015
6 Sep 2015
7 Sep 2015
8 Sep 2015
9 Sep 2015
10 Sep 2015
11 Sep 2015
12 Sep 2015
13 Sep 2015
14 Sep 2015
15 Sep 2015
AM
09:00 Welcome - Nick Ellis (CERN)   ()
09:15 Field Theory & the E-W Standard Model 1 - Andrey Arbuzov (Joint Inst. for Nuclear Research (RU))   ()
10:45 --- Coffee Break ---
11:00 Practical Statistics 1 - Eilam Gross (Weizmann Institute of Science (IL))   ()
09:00 Field Theory & the E-W Standard Model 2 - Andrey Arbuzov (Joint Inst. for Nuclear Research (RU))   ()
10:30 --- Coffee Break ---
11:00 Practical Statistics 2 - Eilam Gross (Weizmann Institute of Science (IL))   ()
08:30 CERN Programme - Rolf Heuer (CERN)   ()
10:00 --- Coffee Break ---
10:30 JINR Programme - Viktor Matveev (Joint Inst. for Nuclear Research (RU))   ()
09:00 Field Theory & the E-W Standard Model 3 - Andrey Arbuzov (Joint Inst. for Nuclear Research (RU))   ()
10:30 --- Coffee Break ---
11:00 Practical Statistics 3 - Eilam Gross (Weizmann Institute of Science (IL))   ()
09:00 Higgs Physics 1 - Francesco Riva (Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (CH))   ()
10:30 --- Coffee Break ---
11:00 Outreach Training Part 1   ()
09:00 Higgs Physics 2 - Francesco Riva (Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (CH))   ()
10:30 --- Coffee Break ---
11:00 Heavy-Ion Physics 1 - Stefan Floerchinger (CERN)   ()
09:00 --- Full Day Excursion ---
09:00 Physics beyond the Standard Model 1 - Andrea Wulzer (Universita e INFN, Padova (IT))   ()
10:30 --- Coffee Break ---
11:00 Heavy-Ion Physics 2 - Stefan Floerchinger (CERN)   ()
09:00 Outlook and Future Prospects for HEP - Tatsuya Nakada (Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (CH))   ()
10:30 --- Coffee Break ---
11:00 Cosmology 1 - Andrea De Simone (SISSA)   ()
09:00 Physics beyond the Standard Model 2 - Andrea Wulzer (Universita e INFN, Padova (IT))   ()
10:30 --- Coffee Break ---
11:00 Neutrino Physics 1 - Serguey Petcov (SISSA)   ()
09:00 Physics beyond the Standard Model 3 - Andrea Wulzer (Universita e INFN, Padova (IT))   ()
10:30 --- Coffee Break ---
11:00 Neutrino Physics 2 - Serguey Petcov (SISSA)   ()
09:00 Physics beyond the Standard Model 4 - Andrea Wulzer (Universita e INFN, Padova (IT))   ()
10:30 --- Coffee Break ---
11:00 Neutrino Physics 3 - Serguey Petcov (SISSA)   ()
09:00
Departure (until 10:00) ()
PM
14:00
Registration (until 19:00) ()
19:00 --- Dinner ---
12:30 --- Lunch + Free Time ---
15:30 QCD 1 - Alexander Dimitrov Mitov (University of Cambridge (GB))   ()
17:00 --- Coffee Break ---
17:30
Discussion Session (until 18:45) ()
19:00 --- Welcome Drink ---
19:30 --- Dinner ---
12:30 --- Lunch + Free Time ---
15:30 QCD 2 - Alexander Dimitrov Mitov (University of Cambridge (GB))   ()
17:00 --- Coffee Break ---
17:30
Discussion Session (until 18:45) ()
19:00 --- Dinner ---
20:30 Opening Ceremony - Nick Ellis (CERN) Prof. Latchesar Kostov (Chairman, BNRA) Prof. Dimitar Tonev (Director, INRNE) Genoveva Jecheva (Director, National Science Fund, Ministry of Education and Science)   ()
12:00 --- Lunch + Half-Day Excursion ---
12:30 --- Lunch + Free Time ---
15:30 QCD 3 - Alexander Dimitrov Mitov (University of Cambridge (GB))   ()
17:00 Introduction Projects and Outreach - Martijn Mulders (CERN)   ()
17:15 --- Coffee Break ---
17:45
Discussion Session (until 19:00) ()
19:00 --- Dinner ---
20:30
Poster Session (until 22:00) ()
12:30 --- Lunch + Free Time ---
14:00 Outreach Training Part 2   ()
15:30 QCD 4 - Alexander Dimitrov Mitov (University of Cambridge (GB))   ()
17:00 --- Coffee Break ---
17:30
Discussion Session (until 18:45) ()
19:00 --- Dinner ---
20:00 Practise Interviews (optional)   ()
12:30 --- Lunch + Free Time ---
15:30 Flavour Physics & CP Violation 1 - Stefania Gori   ()
17:00 --- Coffee Break ---
17:30
Discussion Session (until 18:45) ()
19:00 --- Dinner ---
12:30 --- Lunch + Free Time ---
15:30 Flavour Physics & CP Violation 2 - Stefania Gori   ()
17:00 --- Coffee Break ---
17:30
Discussion Session (until 18:45) ()
19:00 --- Dinner ---
12:30 --- Lunch + Free Time ---
15:30 Flavour Physics & CP Violation 3 - Stefania Gori   ()
17:00 --- Coffee Break ---
17:30
Discussion Session (until 18:45) ()
19:00 --- Dinner ---
12:30 --- Lunch + Free Time ---
12:30 --- Lunch + Free Time ---
15:30 Cosmology 2 - Andrea De Simone (SISSA)   ()
17:00 --- Coffee Break ---
17:30
Discussion Session (until 18:45) ()
19:00 --- Dinner ---
20:30
Student Projects (until 22:35) ()
20:30 Introduction - Nick Ellis (CERN)   ()
20:40 Neutrino Physics (Group A) - Eldwan Brianne (DESY)   ()
20:55 Cosmology (Group D) - Luca Cadamuro (LLR - Ecole Polytechnique)   ()
21:10 Compositeness (Group F) - Thea Aarrestad (Universitaet Zuerich (CH))   ()
21:25 Extra dimensions (Group B) - Daniel Cervenkov (Charles University in Prague)   ()
21:40 Dark Matter (Group E) - William Andrew Astill   ()
21:55 Higgs (Group C) - Carsten Daniel Burgard (Albert-Ludwigs-Universitaet Freiburg (DE))   ()
22:10 --- Jury Deliberations ---
22:25 Jury Verdict - Svejina Dimitrova (Director, Astronomic Observatory and Planetarium, Varna)   ()
12:30 --- Lunch + Free Time ---
15:30 Cosmology 3 - Andrea De Simone (SISSA)   ()
17:00 --- Coffee Break ---
17:30
Discussion Session (until 18:45) ()
19:30 --- Dinner and Farewell Party ---
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×