2nd EMI All Hands Meeting

from Monday, May 30, 2011 (8:00 AM) to Wednesday, June 1, 2011 (6:30 PM)
Fysicum, Lund University

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
May 30, 2011
May 31, 2011
Jun 1, 2011
AM
8:30 AM
Compute Area Session (until 10:30 AM) (Hall B (120))
8:30 AM Introduction and welcome - Mr Massimo Sgaravatto (INFN)   (Hall B (120))
Slides
8:40 AM Roadmap for client harmonization and analysis of any possible obstacles - Bjoern Hagemeier (Forschungszentrum Jülich GmbH)   (Hall B (120))
9:00 AM A short overview of the UNICORE architecture as by DNA1.3.2 - Bjoern Hagemeier (Forschungszentrum Jülich GmbH)   (Hall B (120))
9:05 AM Towards a unified framework for Grid parallel applications - Enol Fernández (IFCA)   (Hall B (120))
Slides
9:15 AM Status and progress of (gLite) MPI-* for Y2 - Enol Fernández (IFCA)   (Hall B (120))
9:30 AM Status and progress of A-REX - Oxana Smirnova (CERN)   (Hall B (120))
Slides
8:30 AM
Data Area Session (until 10:50 AM) (H322 (40))
8:30 AM --- Getting together ---
9:30 AM Hello and DJRA 1.2.2 - Dr Patrick Fuhrmann (DESY)   (H322 (40))
Slides
9:50 AM UNICORE Grid Integration (LFC,SRM,AMGA) - Christian Loeschen (Technische Universitaet Dresden) Ralph Müller-Pfefferkorn   (H322 (40))
10:05 AM Storage Accounting Record StAR - Jon Kerr Nilsen (University of Oslo-Unknown-Unknown)   (H322 (40))
10:20 AM EMI Data library consolidations - Jon Kerr Nilsen (University of Oslo-Unknown-Unknown)   (H322 (40))
10:40 AM pNFS in dCache - Mr Tigran Mkrtchyan Mkrtchyan (Deutsches Elektronen-Synchrotron DESY) Dr Patrick Fuhrmann (DESY)   (H322 (40))
8:30 AM
Infrastructure Area Session (until 10:30 AM) (H530 (24))
8:30 AM Status an Plans - Mr Laurence Field (CERN)   (H530 (24))
Slides
9:00 AM EMI Regsitry - Ivan Marton (Nemzeti Informacios Infrastruktura Fejlesztesi Intezet)   (H530 (24))
Slides
9:30 AM EMI Resource Information Service   (H530 (24))
Slides
10:00 AM Discussion   (H530 (24))
8:30 AM
Security Area Session (until 10:30 AM) (H422 (20))
8:30 AM Welcome/Introduction   (H422 (20))
8:40 AM Security PT Year 2 priorities - Aleksandr Konstantinov (CERN)   (H422 (20))
10:00 AM AAI & STS Update - Henri Johannes Mikkonen (Helsinki Institute of Physics HIP)   (H422 (20))
Slides
10:30 AM --- Coffee Break ---
11:00 AM
Compute Area Session (until 1:00 PM) ()
11:00 AM GSS and CGSI plugins - Daniel Kouril (Unknown)   ()
11:20 AM CREAM: status and plans - Mr Massimo Sgaravatto (INFN)   ()
Slides
11:40 AM Information providers for CREAM: an opportunity for harmonization ? - Mr Massimo Sgaravatto (INFN)   ()
Slides
12:00 PM EMI-ES and security aspects - Aleksandr Konstantinov (University of Helsinki)   ()
Slides
11:00 AM
Data Area Session (until 1:00 PM) ()
11:00 AM SRM over SSL/X509 including identity delegation news - Dr Paul Millar (DESY/dCache.org)   ()
11:20 AM The new FTS - Michail Salichos (CERN) Zsolt Molnar (CERN)   ()
Slides
11:45 AM GLUE 2.0 Migration - Oliver Keeble (CERN) Dr Paul Millar (DESY/dCache.org) Dr Riccardo Zappi (CNAF-INFN)   ()
Slides
12:05 PM NAGIO probles in gLite - Michail Salichos (CERN)   ()
Slides
12:25 PM Catalogue Synchronzation - Oliver Keeble (CERN)   ()
Slides
12:40 PM pNFS work in DPM - Oliver Keeble (CERN)   ()
Slides
11:00 AM
Infrastructure Area Session (until 1:00 PM) ()
11:00 AM Cloud and Virtulization Task Force   ()
11:30 AM Messaging   ()
Slides
12:00 PM Service Monitoring and Management   ()
Slides
12:30 PM Discussion   ()
11:00 AM
Security Area Session (until 1:00 PM) ()
11:00 AM Security Audits - Elisa Heymann (Universitat Autonoma de Barcelona)   ()
Slides
11:30 AM Common AuthN Library Task Force: Work and proposed next steps - Krzysztof Benedyczak (Uniwersytet Warszawski)   ()
Slides
12:00 PM XACML Implementation - Valery Tschopp (SWITCH)   ()
Slides
12:30 PM UVOS/VOMS Comparison - Krzysztof Benedyczak (Uniwersytet Warszawski)   ()
Slides
8:30 AM
Plenary (until 10:35 AM) (Hall B)
8:30 AM From requirements through objectives to development tasks - Dr Balázs Kónya (LUND UNIVERSITY, NORDUGRID PROJECT)   (Hall B)
Slides
8:55 AM Service Registry - Ivan Marton (CERN)   (Hall B)
Slides
9:20 AM Virtualisation and Clouds Strategy - Mohammad Shahbaz Memon (Forschungszentrum Juelich GmbH (KFA)) Eric Yen (Academia Sinica) Ivan Marton (CERN)   (Hall B)
9:45 AM ARGUS integration - Christoph Witzig (Eidgenossische Technische Hochschule Zurich/ETH (ETH)) Valery Tschopp (SWITCH)   (Hall B)
Slides
10:10 AM Sustainability and exploitation strategy - Peter Stefan (Unknown)   (Hall B)
Slides
10:35 AM --- Coffee Break ---
11:00 AM
Plenary (until 1:00 PM) (Hall B)
11:00 AM QA in year 2 - Alberto Aimar (CERN)   (Hall B)
11:25 AM Platform strategy - Andres Abad Rodriguez (Universidad de Oviedo)   (Hall B)
Slides
11:45 AM EMI 1 Kebnekaise User Support - Mathilde Romberg (Forschungszentrum Juelich GmbH (KFA))   (Hall B)
Slides
12:10 PM EMI 1 Kebnekaise maintenance - Doina Cristina Aiftimiei (INFN)   (Hall B)
12:35 PM Road to EMI 2 Matterhorn - Doina Cristina Aiftimiei (INFN) Dr Balazs Konya (CERN)   (Hall B)
8:30 AM
Plenary (until 10:00 AM) (Hall B)
8:30 AM Infrastructure Area - Mr Laurence Field (CERN)   (Hall B)
Slides
8:50 AM Security Area - Christoph Witzig (Eidgenossische Technische Hochschule Zurich/ETH (ETH)) John White White (Helsinki Institute of Physics HIP)   (Hall B)
Slides
9:10 AM Compute Area - Marco Cecchi (Unknown) Mr Massimo Sgaravatto (INFN PADOVA)   (Hall B)
Slides
9:30 AM Data Area - Patrick Fuhrmann (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DESY)) Dr Patrick Fuhrmann (DESY)   (Hall B)
Slides
10:00 AM --- Coffee Break ---
10:20 AM
Plenary (until 12:00 PM) (Hall B)
10:20 AM NA2 year 2 work plan - Emidlo Giorgio (Unknown)   (Hall B)
Slides
10:45 AM SA2 Session Summary - Alberto Aimar (CERN)   (Hall B)
Slides
11:10 AM JRA1 year 2 work plan - Morris Riedel (Unknown-Unknown-Unknown)   (Hall B)
Slides
11:35 AM SA1 year 2 work plan - Francesco Giacomini (Istituto Nazionale di Fisica Nucleare (INFN)) Doina Cristina Aiftimiei (Unknown-Unknown-Unknown)   (Hall B)
Slides
PM
1:00 PM --- Lunch Break ---
2:00 PM
Plenary (until 4:00 PM) (Hall B)
2:00 PM Welcome and logistics - Dr Oxana Smirnova (LUND UNIVERSITY) Oxana Smirnova (CERN)   (Hall B)
Slides
2:10 PM Project Status and EMI 1 Kebnekaise Report - Dr Alberto Di Meglio (CERN)   (Hall B)
Slides
2:40 PM NA2 year 1 report - Emidlo Giorgio (Unknown)   (Hall B)
Slides
3:20 PM SA2 year 1 report - Alberto Aimar (CERN)   (Hall B)
4:00 PM --- Coffee Break ---
4:30 PM
Plenary (until 6:00 PM) (Hall B)
4:30 PM JRA1 year 1 report - Morris Riedel (Unknown-Unknown-Unknown)   (Hall B)
Slides
5:10 PM SA1 year 1 report - Francesco Giacomini (Istituto Nazionale di Fisica Nucleare (INFN)) Doina Cristina Aiftimiei (Unknown-Unknown-Unknown)   (Hall B)
6:00 PM
Football (until 8:00 PM) ()
1:00 PM --- Lunch Break ---
2:00 PM
NA2 Meeting (until 4:00 PM) (H530)
2:00 PM Dissemination - Giuseppina Salente (Istituto Nazionale Fisica Nucleare (INFN))   (H530)
Slides
2:30 PM Training - Kathryn Cassidy (TCD)   (H530)
Slides
3:00 PM Demo : adding content to EMI web site - Andrea Caltroni (Unknown)   (H530)
Slides
3:20 PM EMI Documentation - Emidlo Giorgio (INFN)   (H530)
Slides
2:00 PM
Nagios Probes Task Force Meeting (until 4:30 PM) (Hall B (120))
2:00 PM SAM framework and Nagios Probes - Emir Imamagic (SRCE)   (Hall B (120))
Slides
3:00 PM Nagios Probes for BDII - Mr Laurence Field (CERN)   (Hall B (120))
3:15 PM Nagios Probes for ARC - Mattias Ellert (CERN)   (Hall B (120))
3:30 PM Nagios Probes for UNICORE - Krzysztof Benedyczak (CERN)   (Hall B (120))
3:45 PM Discussion   (Hall B (120))
2:00 PM
SA2 Meeting: QA tools, testbeds, metrics, policies, reviews (until 4:30 PM) (H322 (40))
2:00 PM Metrics Prioritization - E.Kenny   (H322 (40))
Slides
3:00 PM Platforms, Debian, Repo - A.Abad Rodriguez   (H322 (40))
Slides
3:30 PM Testbeds Discussion - D.Dongiovanni   (H322 (40))
Slides
2:00 PM
Virtualization and Cloud Task Force Meeting (until 6:00 PM) (H422 (20))
2:00 PM Overview of EGI Virtualization Workshop - Simon Lin (Unknown) Mr Eric Yen (Academia Sinica Grid Computing)   (H422 (20))
2:20 PM Lessons learned from the Argus-EES Cloud Integration - Oscar Koeroo (Unknown) Mischa Salle (NIKHEF)   (H422 (20))
Slides
2:40 PM Lessons learned from the ASGC-Cloud deployments - Mr Eric Yen (Academia Sinica Grid Computing)   (H422 (20))
3:00 PM --- Coffee Break ---
3:15 PM Unicore-VMM Integration - Bjoern Hagemeier (Forschungszentrum Jülich GmbH)   (H422 (20))
Slides
3:35 PM Strategy Document Discussion - Mohammad Shahbaz Memon (KFA) Mr Eric Yen (Academia Sinica Grid Computing)   (H422 (20))
4:30 PM --- Coffee Break ---
4:30 PM
NA2: Exploitation and Sustainability (until 6:00 PM) (H530 (24))
4:30 PM
Reserved by PO (until 6:00 PM) ()
6:00 PM
ECB (Closed Meeting) (until 8:00 PM) (H422)
Agenda
6:00 PM --- Laser show ---
8:00 PM --- Swedish smorgasbord dinner ---
12:00 PM
Plenary (until 1:00 PM) (Hall B)
12:00 PM EMI 2 Roadmap - Dr Alberto Di Meglio (CERN) Dr Balázs Kónya (LUND UNIVERSITY, NORDUGRID PROJECT)   (Hall B)
Slides
1:00 PM --- Lunch Break ---
2:00 PM
PEB/ECB EC Review Rehearsal (until 4:30 PM) (H422)
4:30 PM --- Coffee Break ---
5:00 PM
PEB/ECB EC Review Rehearsal (until 7:30 PM) (H422)