4th Annual X-band Structure Collaboration Meeting

Europe/Zurich
BE Auditorium (Monday 03/05 and Wednesday 05/05) + Council Chamber (Tuesday 04/05) (CERN)

BE Auditorium (Monday 03/05 and Wednesday 05/05) + Council Chamber (Tuesday 04/05)

CERN

Sami Tantawi (SLAC), Toshiyasu Higo (KEK), Walter WUENSCH (CERN)
Description

This international meeting will focus on the development program of the high-power X-band rf system – power generating PETS structures, waveguide network and high-gradient accelerating structures – for CLIC. Ongoing activities such as rf design, manufacturing, preparation, test areas, testing and data analysis will be covered in detail. The workshop will also address:

• Crucial feasibility tests are now underway and results will be reported and summarized. The impact of these results on rf design, manufacturing, preparation and the next steps for the high-power rf testing program will be considered.

• The requirements and design of subsystems such as vacuum, cooling and instrumentation must be established for the CLIC CDR which is being written in 2010. The current concepts will be described along with progress in design, simulation and testing.

• X-band accelerating structure are being developed for applications other than CLIC, such as X-FEL projects and medical accelerators. These developments will be described.

This meeting will be followed by a workshop on breakdown physics in the second half of the week (Breakdown Physics Workshop). Theory, simulation and experiments on high-power and high-gradient phenomenon in a number of fields will be discussed there.

Participants
  • Abdallah HAMDI
  • Alberto Degiovanni
  • Alessandro Cappelletti
  • Alexandra Andersson
  • Alexandre Samoshkin
  • Alexej Grudiev
  • Alexey Dubrovskiy
  • Anahid Dian Yeremian
  • Andrea Palaia
  • Angeles Faus-Golfe
  • Antonio Falone
  • Arno Candel
  • Benito Gimeno
  • Bruno Spataro
  • Chiara Pasquino
  • Chris Adolphsen
  • Claudio Serpico
  • Daniel Schulte
  • David Carrillo
  • David Raboso
  • Erik Adli
  • Erk Jensen
  • Fernando Toral
  • Florent DEPAYRAS
  • Francis Ballester
  • Gerardo D'Auria
  • germana riddone
  • Gonzalo Arnau Izquierdo
  • Gunther Geschonke
  • Hans Beijers
  • Helga Timko
  • Huaibi Chen
  • Igor SYRATCHEV
  • Jan Kovermann
  • JIARU SHI
  • Juwen Wang
  • Kurt Hübner
  • Luca TIMEO
  • Marco Garlasche
  • Markus Aicheler
  • Micha Dehler
  • Oleksiy Kononenko
  • Oznur Mete
  • Reidar Lunde Lillestol
  • Rocio Santiago Kern
  • Roger Jones
  • Roger Ruber
  • Rolf WEgner
  • Rossana Bonomi
  • Sami Tantawi
  • Sergio Calatroni
  • Serhiy MORDYK
  • Shuji Matsumoto
  • Silvia Verdú-Andrés
  • Steffen Doebert
  • Terence Garvey
  • Tomoko Muranaka
  • Toshiyasu Higo
  • Valery Dolgashev
  • Vasim Khan
  • Volker Ziemann
  • Walter WUENSCH
  • Wei Gai
  • Wenhui Huang
  • Yasuo Higashi
    • 8:50 AM 1:00 PM
      High Power Testing 6/2-024 - BE Auditorium Meyrin

      6/2-024 - BE Auditorium Meyrin

      CERN

      60
      Show room on map
      • 8:50 AM
        Welcome 10m
        Speaker: Dr Walter WUENSCH (CERN)
        Slides
      • 9:00 AM
        Accelerating Structures at SLAC 20m
        Speaker: Chris Adolphsen (SLAC)
        Slides
      • 9:20 AM
        Discussion 10m
      • 9:30 AM
        High Gradient Test at Nextef 20m
        Speaker: Dr Shuji Matsumoto (KEK)
        Slides
      • 9:50 AM
        Discussion 10m
      • 10:00 AM
        Single cells and ASTA tests 20m
        Speaker: Dr Valery Dolgashev (SLAC)
        Slides
      • 10:20 AM
        Discussion 10m
      • 10:30 AM
        Coffee Break 30m
      • 11:00 AM
        PETS Testing Analysis 20m
        Speaker: Alessandro Cappelletti
        Slides
      • 11:20 AM
        Discussion 10m
      • 11:30 AM
        TERA 3 GHz High-Gradient cavity test 20m
        Speaker: Silvia Verdu Andres (TERA Foundation-Unknown-Unknown)
        Slides
      • 11:50 AM
        Discussion 10m
      • 12:00 PM
        Discussion on critical issues for testing: breakdown identification, preparation for test, procession protocol 1h
        Speaker: Toshiyasu Higo (KEK)
        Slides
    • 1:00 PM 2:30 PM
      Lunch 1h 30m
    • 2:30 PM 6:30 PM
      Structure Design 6/2-024 - BE Auditorium Meyrin

      6/2-024 - BE Auditorium Meyrin

      CERN

      60
      Show room on map
      • 2:30 PM
        X-band structures for FELs - low gradient version 20m
        Speaker: Prof. Sami Tantawi (SLAC)
        Slides
      • 2:50 PM
        X-band structures for FELs - high gradient version 10m
        Speaker: Chris Adolphsen (SLAC)
        Slides
      • 3:00 PM
        Discussion 10m
      • 3:10 PM
        DDS Design and Test Structure 20m
        Speaker: Prof. Roger Jones (University of Manchester)
        Slides
      • 3:30 PM
        Discussion 10m
      • 3:40 PM
        Choked structures 20m
        Speaker: Dian Yeremian (SLAC)
        Slides
      • 4:00 PM
        Discussion 10m
      • 4:10 PM
        Coffee Break 30m
      • 4:40 PM
        Choke mode cavity and Tsinghua plans 20m
        Speaker: Jiaru Shi
        Slides
      • 5:00 PM
        Discussion 10m
      • 5:10 PM
        Summary of accelerating structure rf design directions at CERN 20m
        Speakers: Alexej Grudiev (CERN), Walter WUENSCH (CERN)
        Slides
      • 5:30 PM
        Discussion 10m
      • 5:40 PM
        Dielectric PETS 20m
        Speaker: Dr Wei Gai (Argonne National Laboratory)
        Slides
      • 6:00 PM
        Discussion 10m
    • 9:00 AM 12:30 PM
      Calculation and Measurement 503/1-001 - Council Chamber

      503/1-001 - Council Chamber

      CERN

      162
      Show room on map
      • 9:00 AM
        ACE3P codes applied to two-beam acceleration 20m
        Speaker: Arno Candel (SLAC National Accelerator Laboratory)
        Slides
      • 9:20 AM
        Discussion 10m
      • 9:30 AM
        PETS on/off and pulse propagation through two-beam rf network 30m
        Speaker: Alessandro Cappelletti
        Slides
      • 10:00 AM
        Discussion 10m
      • 10:10 AM
        Beam loading compensation 20m
        Speaker: Oleksiy Kononenko
        Slides
      • 10:30 AM
        Discussion 10m
      • 10:40 AM
        Coffee Break 30m
      • 11:10 AM
        Travelling wave structure tuning 20m
        Speaker: Jiaru Shi
        Slides
      • 11:30 AM
        Discussion 10m
      • 11:40 AM
        ACE3P - Code Capabilities and Recent Results 20m
        Speaker: Arno Candel (SLAC National Accelerator Laboratory)
        Slides
      • 12:00 PM
        Discussion 10m
    • 12:30 PM 2:00 PM
      Lunch 1h 30m
    • 2:00 PM 4:00 PM
      Structure Production 503/1-001 - Council Chamber

      503/1-001 - Council Chamber

      CERN

      162
      Show room on map
      • 2:00 PM
        Structure Engineering Design 20m
        Speaker: Alexandre Samoshkin (Joint Inst. for Nuclear Research (JINR))
        Slides
      • 2:20 PM
        Discussion 10m
      • 2:30 PM
        Manufacturing RF structures at CERN 20m
        Speaker: Dr germana riddone (CERN)
        Slides
      • 2:50 PM
        Discussion 10m
      • 3:00 PM
        SLAC Status in Accelerator Structures Production 20m
        Speaker: Dr Juwen Wang (SLAC)
        Slides
      • 3:20 PM
        Discussion 10m
      • 3:30 PM
        Material preparation and new ideas on quadrant fabrication 20m
        Speaker: Yasuo Higashi (KEK)
        Slides
      • 3:50 PM
        Discussion 10m
    • 4:00 PM 4:30 PM
      Coffee Break 30m 503/1-001 - Council Chamber

      503/1-001 - Council Chamber

      CERN

      162
      Show room on map
    • 4:30 PM 6:30 PM
      Subsystems (vacuum, cooling and instrumentation) 503/1-001 - Council Chamber

      503/1-001 - Council Chamber

      CERN

      162
      Show room on map
      • 4:30 PM
        CLIC structure vacuum system and the dynamic vacuum challenge 20m
        Speaker: Mr Sergio Calatroni (CERN)
        Slides
      • 4:50 PM
        Discussion 10m
      • 5:00 PM
        Thermo-mechanical calculations for structures 20m
        Speakers: Risto Nousiainen (Helsinki Institute of Physics (HIP)-Unknown-Unknown), Dr germana riddone (CERN)
        Slides
      • 5:20 PM
        Discussion 10m
      • 5:30 PM
        CLIC rf diagnostics 20m
        Speakers: Mrs Alexandra Andersson, Alexej Grudiev (CERN)
        Slides
      • 5:50 PM
        Discussion 10m
    • 8:30 AM 12:30 PM
      High-Power Test Areas (Joint Session with CTF3 Collaboration meeting) 6/2-024 - BE Auditorium Meyrin

      6/2-024 - BE Auditorium Meyrin

      CERN

      60
      Show room on map
      • 9:00 AM
        X-band and CTF3 meeting introduction 15m
      • 9:15 AM
        Nextef status and expansion plans 20m
        Speaker: Dr Shuji Matsumoto (KEK)
        Slides
      • 9:35 AM
        Discussion 10m
      • 9:45 AM
        NLCTA, ASTA and klystron area plans 20m
        Speaker: Prof. Sami Tantawi (SLAC)
        Slides
      • 10:05 AM
        Discussion 10m
      • 10:15 AM
        Coffee Break 30m
      • 10:45 AM
        CERN X-band test stand 20m
        Speaker: Karl-Martin Schirm (CERN)
        Slides
      • 11:05 AM
        Discussion 10m
      • 11:15 AM
        TBTS - beams, structures and schedules 20m
        Speaker: Roger Ruber (University of Uppsala)
        Slides
      • 11:35 AM
        Discussion 10m
      • 11:45 AM
        X-Band testing schedule and program 20m
        Speaker: Steffen Doebert (CERN)
        Slides
      • 12:05 PM
        Discussion 20m
    • 12:30 PM 2:00 PM
      Lunch 1h 30m
    • 6:30 PM 9:00 PM
      Welcome Drink The Globe of Science and Innovation

      The Globe of Science and Innovation

      CERN