Physics Beyond Colliders Annual Workshop

from Wednesday, 16 January 2019 (09:00) to Thursday, 17 January 2019 (18:00)
CERN (500/1-001)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
16 Jan 2019
17 Jan 2019
AM
09:00
Introduction (until 09:20) (500/1-001 - Main Auditorium)
09:00 Introduction   (500/1-001 - Main Auditorium)
09:20
QCD (until 12:45) (500/1-001 - Main Auditorium)
09:20 QCD Conveners' introduction - Jan M. Pawlowski (University of Heidelberg) Gunar Schnell Markus Diehl (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (500/1-001 - Main Auditorium)
09:50 LHC-FT ALICE + AFTER - Daniel Kikola (Warsaw University of Technology (PL))   (500/1-001 - Main Auditorium)
10:15 LHC-FT SMOG2 + LHCSpin - Pasquale Di Nezza (INFN e Laboratori Nazionali di Frascati (IT)) Giacomo Graziani (INFN, Sezione di Firenze (IT))   (500/1-001 - Main Auditorium)
10:40 --- Coffee ---
11:05 LHC-FT Crystals - Nicola Neri (Università degli Studi e INFN Milano (IT))   (500/1-001 - Main Auditorium)
11:25 COMPASS++ - Oleg Denisov (INFN, sezione di Torino)   (500/1-001 - Main Auditorium)
11:50 MUonE - Graziano Venanzoni (INFN Sezione di Pisa, Universita' e Scuola Normale Superiore, P)   (500/1-001 - Main Auditorium)
12:10 NA61++ - Szymon Mateusz Pulawski (University of Silesia (PL))   (500/1-001 - Main Auditorium)
12:30 NA60++ - Enrico Scomparin (Universita e INFN Torino (IT))   (500/1-001 - Main Auditorium)
09:00
Accelerator (until 12:35) (500/1-001 - Main Auditorium)
09:00 AWAKE++ - Matthew Wing (University College London)   (500/1-001 - Main Auditorium)
09:15 BDF - Edmundo Lopez Sola (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
09:30 Conventional beams - Johannes Bernhard (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
09:45 EDM - Jorg Pretz (Rheinisch Westfaelische Tech. Hoch. (DE))   (500/1-001 - Main Auditorium)
10:00 Complex performance post-LIU - Eirini Koukovini Platia (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
10:15 FASER - Jamie Boyd (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
10:30 --- Coffee ---
11:00 Gamma Factory - Mieczyslaw Krasny (LPNHE, Uviversity Paris)   (500/1-001 - Main Auditorium)
11:15 LHC FT - Massimiliano Ferro-Luzzi (CERN) Stefano Redaelli (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
11:30 n_TOF - Enrico Chiaveri (University of Manchester (GB))   (500/1-001 - Main Auditorium)
11:45 nuSTORM - Kenneth Richard Long (Imperial College (GB))   (500/1-001 - Main Auditorium)
12:00 Technology - Babette Dobrich (CERN) Andrzej Siemko (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
12:15 eSPS - Steinar Stapnes (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
PM
12:45 --- Lunch ---
14:00
BSM (until 18:00) (500/1-001 - Main Auditorium)
14:00 BSM Conveners' Introduction - Gaia Lanfranchi (INFN e Laboratori Nazionali di Frascati (IT))   (500/1-001 - Main Auditorium)
14:25 IAXO - Igor Garcia Irastorza (Universidad de Zaragoza (ES))   (500/1-001 - Main Auditorium)
14:45 JURA - Axel Lindner (DESY)   (500/1-001 - Main Auditorium)
14:55 NA64++ - Sergei Gninenko (Russian Academy of Sciences (RU))   (500/1-001 - Main Auditorium)
15:15 NA62++ - Tommaso Spadaro (INFN e Laboratori Nazionali di Frascati (IT))   (500/1-001 - Main Auditorium)
15:35 SHiP - Elena Graverini (Universitaet Zuerich (CH))   (500/1-001 - Main Auditorium)
15:55 LDMX - Ruth Pottgen (Lund University (SE))   (500/1-001 - Main Auditorium)
16:10 --- Coffee ---
16:20 REDTOP - Roberto Carosi   (500/1-001 - Main Auditorium)
16:35 FASER - Felix Kling (University of California, Irvine)   (500/1-001 - Main Auditorium)
16:50 CODEX-b - Biplab Dey (CCNU)   (500/1-001 - Main Auditorium)
17:05 MATHUSLA - Cristiano Alpigiani (University of Washington, Seattle)   (500/1-001 - Main Auditorium)
17:20 KLEVER - Matthew Moulson (INFN e Laboratori Nazionali di Frascati (IT))   (500/1-001 - Main Auditorium)
17:40 TauFV - Paula Collins (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
18:00 --- Drink! Restaurant 1 ---
12:35 --- Lunch ---
14:00
Summaries, synthesis, future (until 17:00) (500/1-001 - Main Auditorium)
14:00 Accelerator - Mike Lamont (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
14:40 Experiment - Claude Vallee (Centre de Physique des Particules de Marseille)   (500/1-001 - Main Auditorium)
15:20 --- Coffee ---
15:40 Physics - Joerg Jaeckel (ITP Heidelberg)   (500/1-001 - Main Auditorium)
16:20 Discussion   (500/1-001 - Main Auditorium)