Beam Tests and Commissioning of Low Emittance Storage Rings

from Monday, 18 February 2019 (08:55) to Wednesday, 20 February 2019 (18:00)
Other Institutes

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
18 Feb 2019
19 Feb 2019
20 Feb 2019
AM
09:00
Welcome -Prof. A.-S. Mueller (KIT) (until 09:10) ()
09:00 Welcome - Anke-Susanne Mueller (Karlsruhe Institute of Technology)   ()
09:10
Motivations, lessons and projects overview I - Dieter Einfeld (ESRF) Pedro Fernandes Tavares (Lund University) Qing Qin (Institute of High Energy Physics, Chinese Academy of Sciences) (until 10:40) ()
09:10 From 3rd to 4th Generation light sources - Emanuel Karantzoulis (Elettra - Sincrotrone Trieste)   ()
09:35 Lesson learned from MAX IV - Pedro Fernandes Tavares (Lund University)   ()
10:00 Baseline system specifications for LE storage ring commissioning - Michael Boege (Paul Scherrer Institut)   ()
10:20 Commissioning strategies and plans for ESRF-EBS - Simone Maria Liuzzo (ESRF)   ()
10:40 --- Coffee break ---
11:10
Motivations, lessons and projects overview II - Dieter Einfeld (ESRF) Qing Qin (Institute of High Energy Physics, Chinese Academy of Sciences) Pedro Fernandes Tavares (Lund University) (until 12:30) ()
11:10 Commissioning strategies and plans for APS-U - Louis Emery (Argonne National Laboratory)   ()
11:30 Commissioning strategies and plans for ELETTRA2 - Emanuel Karantzoulis (Elettra - Sincrotrone Trieste)   ()
11:50 Lattice design, commissioning and operation challenges for PETRA IV - Joachim Keil (Deutsches Elektronen-Synchrotron DESY)   ()
12:10 Simulation of HEPS storage ring commissioning - Daheng Ji (IHEP)   ()
09:00
Insertion devices - Adriana Wawrzyniak (Solaris NSRC) Nikolay Mezentsev (Budker Institute of Nuclear Physics) (until 10:20) ()
09:00 Undulator performance and their characterization - Hamed Tarawneh (Lund University)   ()
09:20 Interaction of in-vacuum undulators with electron beam - Dr Kai Tian   ()
09:40 Superconducting wigglers and undulators - Nikolay Mezentsev (Budker Institute of Nuclear Physics)   ()
10:00 Commissioning experience with commercial SC undulators - Sara Casalbuoni (IBPT-KIT)   ()
10:20
Discussion - Hamed Tarawneh (Lund University) Nikolay Mezentsev (Budker Institute of Nuclear Physics) (until 10:30) ()
10:30 --- Coffee break ---
11:00
Diagnostics, controls, automation, and feedbacks I - Ubaldo Iriso Ian Martin (Diamond Light Source) Ilya Agapov (Unknown) (until 12:20) ()
11:00 Automated commissioning plans for the APS Upgrade - Vadim Sajaev (ANL)   ()
11:20 A toolbox for simulated commissioning of light sources - Thorsten Hellert (Lawrence Berkeley National Laboratory)   ()
11:40 The role of bunch by bunch real time feedbacks in LESR - Alessandro Drago (INFN)   ()
12:00 Commissioning of the CLIC extraction kicker at ALBA - Ubaldo Iriso   ()
09:00
Low emittance - Akira Mochihashi (Karlsruhe Institute of Technology (KIT)) Les Dallin (Canadian Light Source Inc.) (until 10:00) ()
09:00 SuperKEKB low emittance tuning - kazuhito ohmi (KEK)   ()
09:20 Low-emittance tuning for FCC-ee - Tessa Charles (University of Melbourne (AU))   ()
09:40 Required aperture in the low emittance storage rings - Alexander PAPASH (KIT IBPT)   ()
10:00
Discussion - Akira Mochihashi (Karlsruhe Institute of Technology (KIT)) Les Dallin (until 10:10) ()
10:10 --- Coffee break ---
10:40
Optics design, measurements and correction - Michael Boege (Paul Scherrer Institut) Catia Milardi (INFN - LNF) (until 12:00) ()
10:40 Optics measurements using fast orbit response matrix data - Ian Martin (Diamond Light Source)   ()
11:00 Review of beam based calibration of BPM offsets - Magnus Sjöström (Lund University)   ()
11:20 Nonlinear beam dynamics tuning - Hossein Ghasem (Diamond Light Source)   ()
11:40 Low and Negative Alpha Commissioning at KARA Storage Ring - Akira Mochihashi (Karlsruhe Institute of Technology (KIT))   ()
PM
12:30 --- Lunch ---
14:00
Motivations, lessons and projects overview III - Dieter Einfeld (ESRF) Qing Qin (Institute of High Energy Physics, Chinese Academy of Sciences) Pedro Fernandes Tavares (Lund University) (until 14:40) ()
14:00 Lessons learned from the ESRF magnets and vacuum chamber assembling - Sergei Gurov (BINP)   ()
14:20 Commissioning of Large Low-Emittance Rings: LEP and LHC - Frank Zimmermann (CERN)   ()
14:40
Discussion - Dieter Einfeld (ESRF) Pedro Fernandes Tavares (Lund University) Qing Qin (Institute of High Energy Physics, Chinese Academy of Sciences) (until 15:00) ()
15:00 --- Coffee break ---
15:30
Injectors and injection - Volker Schlott (Paul Scherrer Institut) Peter Kuske (Helmholtz Zentrum Berlin) (until 16:50) ()
15:30 Transfer line from injector to LESR - Peter Kuske (Helmholtz Zentrum Berlin)   ()
15:50 On axis injection - Masamitsu Aiba (Paul Scherrer Institut (CH))   ()
16:10 Injector requirements for LE storage ring upgrade projects - zhe duan (institute of high energy physics, Chinese Academy of Sciences)   ()
16:30 Booster modifications and commissioning - Nicola Carmignani (ESRF - European Synchrotron Radiation Facility)   ()
16:50
Discussion - Peter Kuske (Helmholtz Zentrum Berlin) Volker Schlott (Paul Scherrer Institut) (until 17:10) ()
12:20 --- Lunch ---
14:00
Diagnostics, controls, automation, and feedbacks II - Ubaldo Iriso Ian Martin (Diamond Light Source) Ilya Agapov (Unknown) (until 15:20) ()
14:00 New instrumentation for optical beam diagnostics - Oleg Meshkov (BINP)   ()
14:20 First turn dedicated diagnostics - Volker Schlott (Paul Scherrer Institut)   ()
14:40 Diagnostics for first turns and for beam loss detection - Laura Torino (ESRF)   ()
15:00 Microbunching instability - Ms Miriam Brosi (Karlsruhe Institute of Technology)   ()
15:20 --- Coffee break ---
15:50
Diagnostics, controls, automation, and feedbacks II - Ilya Agapov (Unknown) Ian Martin (Diamond Light Source) Ubaldo Iriso (until 16:10) ()
15:50 Novel features of longitudinal instabilities in electron storage rings - Alexei Blednykh (BNL)   ()
16:10
Discussion - Ian Martin (Diamond Light Source) Ubaldo Iriso Ilya Agapov (Unknown) (until 16:30) ()
16:30
High current effects - Ryutaro Nagaoka (Synchrotron SOLEIL) (until 17:30) ()
16:30 Comparison of impedance beam based measurements and simulations - Dr Victor Smalyuk (Brookhaven National Laboratory)   ()
16:50 Experimental verification of impedance modelling for next-generation light sources - Ryan Lindberg (Argonne National Lab)   ()
17:10 Charge limit simulation of the HEPS accelerators - Haisheng Xu (Institute of High Energy Physics, CAS)   ()
17:30
Discussion - Louis Emery (Argonne National Laboratory) Ryutaro Nagaoka (Synchrotron SOLEIL) (until 17:50) ()
19:00 --- Dinner ---
12:00
Discussion - Catia Milardi (INFN - LNF) Michael Boege (Paul Scherrer Institut) (until 12:10) ()
12:10
Summary I - Sara Casalbuoni (IBPT-KIT) (until 12:35) ()
12:10 Motivations, lessons and projects overview - Qing Qin (Institute of High Energy Physics, Chinese Academy of Sciences) Dieter Einfeld (ESRF) Pedro Fernandes Tavares (Lund University)   ()
12:35 --- Lunch ---
14:00
Summary II - Frank Zimmermann (CERN) (until 14:55) ()
14:00 Injectors and injection - Volker Schlott (Paul Scherrer Institut) Peter Kuske (Helmholtz Zentrum Berlin)   ()
14:15 Insertion devices - Adriana Wawrzyniak (Solaris NSRC) Nikolay Mezentsev (Budker Institute of Nuclear Physics)   ()
14:30 Diagnostics, controls, automation, and feedbacks - Ian Martin (Diamond Light Source) Ilya Agapov (Unknown) Ubaldo Iriso   ()
14:55 --- Coffee break ---
15:25
Summary III - Sara Casalbuoni (IBPT-KIT) (until 16:25) ()
15:25 High current effects - Ryutaro Nagaoka (Synchrotron SOLEIL) Louis Emery (Argonne National Laboratory)   ()
15:40 Low emittance - Les Dallin Akira Mochihashi (Karlsruhe Institute of Technology (KIT))   ()
15:55 Optics design, measurements and correction - Michael Boege (Paul Scherrer Institut) Catia Milardi (INFN - LNF)   ()
16:10 Concluding remarks - Anke-Susanne Mueller Frank Zimmermann (CERN) Sara Casalbuoni (IBPT-KIT)   ()