International Workshop on Next generation Nucleon Decay and Neutrino Detectors (NNN19)

from Thursday, November 7, 2019 (7:55 AM) to Saturday, November 9, 2019 (7:00 PM)
Universidad de Medellin - Colombia (Building 11)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
Nov 7, 2019
Nov 8, 2019
Nov 9, 2019
AM
8:00 AM
Plenary Session 1 - Chang Kee Jung (Stony brook Universty (US)) (until 10:30 AM) (Building 11, Auditourim 2)
8:00 AM Registration and Welcome to NNN2019   (Building 11, Auditourim 2)
9:00 AM Neutrino Overview - Jose WF Valle (AHEP Group at IFIC, CSIC- U Valencia)   (Building 11, Auditourim 2)
9:30 AM Theoretical Overview of Neutrino Oscillations - Alexander Friedland (SLAC)   (Building 11, Auditourim 2)
10:00 AM Conference LOC information - Alex Tapia   (Building 11, Auditourim 2)
10:30 AM --- Coffee Break ---
11:00 AM
Plenary Session 2 - Sampa Bhadra (until 12:30 PM) (Building 11, Auditorium 2)
11:00 AM Review of ev-sterile neutrino and short baseline anomalies - Hiroshi Nunokawa (Pontificia Universidade Catolica do Rio de Janeiro)   (Building 11, Auditorium 2)
11:30 AM Overview of neutrino nucleus interactions - Deborah Harris   (Building 11, Auditorium 2)
12:00 PM High Power Neutrino Beams - Mary Bishai (Brookhaven National Laboratory (US))   (Building 11, Auditorium 2)
8:00 AM
Plenary Session 3 - Jose Valle (until 10:00 AM) (Building 11, Auditorium 2)
8:00 AM T2K - Luke Pickering (Michigan State University)   (Building 11, Auditorium 2)
8:30 AM NOvA - Erika Catano-Mur (William & Mary)   (Building 11, Auditorium 2)
9:00 AM Super-K - Linyan WAN   (Building 11, Auditorium 2)
9:30 AM Overview of reactor neutrinos - Bryce Littlejohn (Illinois Institute of Technology)   (Building 11, Auditorium 2)
10:00 AM Public Lecture - Prof. Takaaki Kajita   (UdeM Theater (Building 17))
11:00 AM --- Lunch Break ---
8:00 AM
Plenary Session 6 - Eduardo Rojas (until 10:30 AM) (Building 11, Auditorium 2)
8:30 AM Review of double beta decay experiments - Andrea Pocar (University of Massachusetts, Amherst)   (Building 11, Auditorium 2)
9:00 AM Solar and Supernova Neutrinos - Yasuhiro Nakajima (ICRR, the University of Tokyo)   (Building 11, Auditorium 2)
9:30 AM KM3NET - HAROLD YEPES RAMIREZ (Yachay Tech / KM3NeT)   (Building 11, Auditorium 2)
10:00 AM Poster talks   (Building 11, Auditorium 2)
10:30 AM --- Coffee Break ---
11:00 AM
Plenary Session 7 - Hiroshi Nunokawa (Pontificia Universidade Catolica do Rio de Janeiro) (until 12:30 PM) (Building 11, Auditorium 2)
11:00 AM ProtoDUNE - Dr Aaron Higuera (University of Houston (US))   (Building 11, Auditorium 2)
11:30 AM ANNIE - Prof. Frank Krennich (Iowa State University )   (Building 11, Auditorium 2)
12:00 PM THEIA - Prof. Andrew Mastbaum (Rutgers University )   (Building 11, Auditorium 2)
PM
12:30 PM --- Lunch Break ---
2:00 PM
Parallel Session: Neutrino Detectors - Diego Restrepo (Universidad de Antioquia) (until 6:00 PM) (Building 11, Auditorium 2)
2:00 PM Multi-photomultiplier tube module development for the next generation Hyper-Kamiokande neutrino experiment - Saul Cuen-Rochin (TRIUMF)   (Building 11, Auditorium 2)
2:20 PM The Dichroicon: Spectral Photon Sorting For Large-Scale Cherenkov and Scintillation Detectors - Tanner Kaptanoglu (University of Pennsylvania)   (Building 11, Auditorium 2)
2:40 PM The T2K ND280 Upgrade project - Sergey Suvorov (Russian Academy of Sciences (RU), CEA Saclay/IRFU)   (Building 11, Auditorium 2)
3:05 PM DUNE Single Phase Photon Detection System - Rory Fitzpatrick   (Building 11, Auditorium 2)
3:30 PM --- Coffee Break ---
4:00 PM ARIADNE, optical readout in LAr TPC - Konstantinos Mavrokoridis (University of Sheffield)   (Building 11, Auditorium 2)
4:25 PM ArgonCube: A Modular LArTPC with Pixelated Charge Readout - Mr Patrick Koller (Universitaet Bern (CH))   (Building 11, Auditorium 2)
4:50 PM EMPHATIC - Mark Hartz   (Building 11, Auditorium 2)
5:10 PM Taishan Antineutrino Observatory - Wei Wang (Academia Sinica (TW)/Nanjing University (CN))   (Building 11, Auditorium 2)
5:30 PM The 3DST Spectrometer as part of the DUNE Near Detector - David Martinez (South Dakota School of Mines and Technology)   (Building 11, Auditorium 2)
2:00 PM
Parallel session: Systematics and Analysis Techniques -Prof. Andrew Mastbaum (Rutgers University ) (until 6:00 PM) (Building 11, Auditorium 3)
2:00 PM Machine Learning and Computer Vision for Modern Particle Imaging Neutrino Detectors - Dr François Drielsma (Universite de Geneve (CH))   (Building 11, Auditorium 3)
2:30 PM Machine learning techniques to enhance water Cherenkov reconstruction - Nick Prouse (TRIUMF)   (Building 11, Auditorium 3)
2:55 PM New constraints on neutrino electric millicharge from elastic neutrino-electron scattering and coherent elastic neutrino-nucleus scattering - Alexander Parada Valencia (Universidad Santiago de Cali)   (Building 11, Auditorium 3)
3:20 PM --- Coffee Break ---
4:00 PM ICARUS - Biswaranjan Behera (Colorado State University)   (Building 11, Auditorium 3)
4:25 PM Recent Cross-section Measurements from MicroBooNE - Sebastien Prince (Harvard University (US))   (Building 11, Auditorium 3)
4:50 PM Status of the MicroBooNE Low-energy Excess Search - Mr Ivan Caro Terrazas (Colorado State University)   (Building 11, Auditorium 3)
5:15 PM MeV-Scale Physics in LArTPCs - Ivan Lepetic (Illinois Institute of Technology)   (Building 11, Auditorium 3)
6:00 PM
Poster Session - David Vanegas Forero (Universidad de Medellín) (until 8:00 PM) (Auditorium of Casa Club del Egresado (Building 22))
1:30 PM
Plenary Session 4 - Mary Bishai (Brookhaven National Laboratory (US)) (until 3:30 PM) (Building 11, Auditorium 2)
1:30 PM DUNE - Dr Sebastien Prince (Harvard University (US))   (Building 11, Auditorium 2)
2:00 PM Hyper-K - Mahdi Taani (University of Edinburgh)   (Building 11, Auditorium 2)
2:30 PM JUNO - Lino Miramonti (Milano University & INFN)   (Building 11, Auditorium 2)
3:00 PM Short Baseline Neutrino Experiments at FNAL - Matthew Toups (Fermi National Accelerator Laboratory)   (Building 11, Auditorium 2)
3:30 PM --- Coffee Break ---
4:00 PM
Plenary Session 5 - Andre de Gouvea (Northwestern University) (until 6:00 PM) (Building 11, Auditorium 2)
4:00 PM Systematics Uncertainties in Future Neutrino Oscillation Experiments - Mark Hartz (Kavli IPMU (WPI), University of Tokyo)   (Building 11, Auditorium 2)
4:30 PM MINERvA - Kevin McFarland (University of Rochester)   (Building 11, Auditorium 2)
5:00 PM NUISANCE - Luke Pickering (Michigan State University)   (Building 11, Auditorium 2)
5:30 PM Future Near Detectors - Jennifer Raaf (Fermi National Accelerator Laboratory)   (Building 11, Auditorium 2)
12:30 PM --- Lunch Break ---
2:00 PM
Plenary Session 8 - Alex Tapia (until 3:30 PM) (Building 11, Auditorium 2)
2:00 PM Underground Facilities - Americas - Jaret Heise (SURF)   (Building 11, Auditorium 2)
2:30 PM Underground Facilities - Asia - Hidekazu TANAKA (University of Tokyo)   (Building 11, Auditorium 2)
3:00 PM Underground Facilities - Europe - Aldo Ianni (INFN LNGS)   (Building 11, Auditorium 2)
3:30 PM --- Coffee Break ---
4:00 PM
Plenary Session 9 - Takaaki Kajita (until 7:00 PM) (Building 11, Auditorium 2)
4:00 PM Summary talk: Systematics and Analysis Techniques - Prof. Andrew Mastbaum (Rutgers University )   (Building 11, Auditorium 2)
4:30 PM Workshop Summary - Andre De Gouvea (Northwestern University)   (Building 11, Auditorium 2)
5:00 PM Report from Steering Committee - Chang Kee Jung (Stony brook Universty (US))   (Building 11, Auditorium 2)
5:15 PM Next NNN - Hidekazu TANAKA (University of Tokyo)   (Building 11, Auditorium 2)