MICE CM44

from Wednesday, March 30, 2016 (9:00 AM) to Friday, April 1, 2016 (4:00 PM)
Milton Hill House

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
Mar 30, 2016
Mar 31, 2016
Apr 1, 2016
AM
9:00 AM
Construction project - Steven Boyd (University of Warwick) colin whyte (University of Strathclyde) (until 6:00 PM) (Singer Suite)
10:30 AM --- Coffee ---
11:00 AM Beamline and Target Performance - Henry Nebrensky (Brunel University)   (Singer Suite)
11:15 AM TOF/KL/CKOV Performance - Durga Rajaram (IIT, Chicago)   (Singer Suite)
11:40 AM EMR Performance - Francois Elie Rene Drielsma (Universite de Geneve (CH))   (Singer Suite)
12:00 PM Tracker performance - Melissa Uchida (Imperial College London)   (Singer Suite)
12:30 PM --- Lunch ---
1:30 PM RF power - Timothy Stanley (Science and Technology Facilities Council, UK)   (Singer Suite)
1:50 PM RF Cavities - Dr Andrew Lambert (LBL)   (Singer Suite)
2:10 PM MICE@MTA - Yagmur Torun (Illinois Institute of Technology)   (Singer Suite)
2:30 PM Discussion   (Singer Suite)
3:00 PM --- Coffee ---
3:50 PM Muon Timing - Alex Dick Alexander Dick (University of Strathclyde)   (Singer Suite)
4:10 PM Controls, RF expert layer - Ajit Kurup (Imperial College London)   (Singer Suite)
4:30 PM Controls, NI system   (Singer Suite)
4:50 PM Discussion   (Singer Suite)
9:00 AM
Physics and analysis - Chris Rogers (STFC) (until 6:00 PM) (Fuchsia)
9:00 AM TOF Reconstruction Status - Durga Rajaram (IIT, Chicago)   (Fuchsia)
9:20 AM Tracker Resolution - Melissa Uchida (Imperial College London)   (Fuchsia)
9:40 AM Track Matching - Jan Greis Chris Rogers (STFC)   (Fuchsia)
10:00 AM Likelihood-Based PID - Celeste Pidcott   (Fuchsia)
10:20 AM Discussion   (Fuchsia)
10:30 AM --- Coffee ---
11:00 AM Cut-Based PID 1 - Dr scott wilbur (sheffield)   (Fuchsia)
11:20 AM Cut-based PID 2 - Tanaz Angelina Mohayai (Illinois Institute of Technology)   (Fuchsia)
11:40 AM Phase Space Tessellation - Chris Rogers (STFC)   (Fuchsia)
12:00 PM Wedge absorber   (Fuchsia)
12:30 PM --- Lunch ---
1:30 PM Kernel Density Estimate - Tanaz Angelina Mohayai (Illinois Institute of Technology)   (Fuchsia)
1:50 PM Magnet Alignment and Transfer Matrix - Sophie Charlotte Middleton (Imperial College Sci., Tech. & Med. (GB))   (Fuchsia)
2:10 PM Demo Alignment and tolerances - Dr alan young (Strathclyde)   (Fuchsia)
2:30 PM Field map analysis - Mr Joe Langlands (University of Sheffield)   (Fuchsia)
2:50 PM Discussion   (Fuchsia)
3:00 PM --- Coffee ---
3:30 PM Step IV Optics - Ao Liu (Fermilab)   (Fuchsia)
3:50 PM Ckov Light Yield - Ao Liu (Fermilab)   (Fuchsia)
4:10 PM Energy Loss 1 - Rhys Gardener (Brunel University)   (Fuchsia)
4:30 PM Energy Loss 2 - Dimitrije Maletic   (Fuchsia)
4:50 PM Pion beamline rate studies - Jan Greis   (Fuchsia)
5:10 PM Discussion   (Fuchsia)
9:00 AM
Software and computing - Durga Rajaram (IIT, Chicago) (until 6:00 PM) (Rose)
9:00 AM MAUS Overview - Dr Adam Dobbs (Imperial College London)   (Rose)
9:25 AM Tracker Overview - Paul Kyberd (Departm.of Physics(QMW-Coll.))   (Rose)
9:45 AM Tracker Geometry - Christopher Heidt (University of California Riverside)   (Rose)
10:05 AM Track Fit - Christopher Hunt (Imperial College)   (Rose)
10:25 AM Geometry - Ryan Bayes (University of Glasgow)   (Rose)
10:45 AM --- Coffee ---
11:05 AM EMR - Francois Elie Rene Drielsma (Universite de Geneve (CH))   (Rose)
11:25 AM Global: Overview - Melissa Uchida (Imperial College London)   (Rose)
11:50 AM Global Tracking - Jan Greis   (Rose)
12:10 PM Global PID - Celeste Pidcott   (Rose)
12:30 PM --- Lunch ---
1:30 PM Event Viewer - Mihailo Savic (University of Belgrade (RS))   (Rose)
1:55 PM DAQ & Trigger - Yordan Ivanov Karadzhov (Universite de Geneve (CH))   (Rose)
2:05 PM Tracker Readout - Edward Overton (The University of Sheffield)   (Rose)
2:25 PM Online Reconstruction - Yordan Ivanov Karadzhov (Universite de Geneve (CH))   (Rose)
2:45 PM --- Coffee ---
3:15 PM Configurations Database - Janusz Martyniak   (Rose)
3:40 PM GRID Status - Henry Nebrensky (Brunel University)   (Rose)
3:55 PM Batch MC - Dimitrije Maletic   (Rose)
9:00 AM
Welcome and introduction - Alan Bross (Fermilab) (until 10:30 AM) ()
9:00 AM Welcome and introduction - Kenneth Richard Long (Imperial College Sci., Tech. & Med. (GB))   ()
9:20 AM Project Managers Report - colin whyte (University of Strathclyde)   ()
9:45 AM Step IV commissioning and operation report - Dr MICE Operatons Manager   ()
10:05 AM The MTA programme and progress on the MICE cavities - Yagmur Torun (Illinois Institute of Technology)   ()
10:30 AM
Coffee - Debbie Loader (STFC) (until 11:00 AM) ()
11:00 AM
Physics and analysis - Chris Rogers (STFC) (until 3:00 PM) ()
11:00 AM Analysis Overview - Chris Rogers (STFC)   ()
11:20 AM Emittance Paper - Victoria Blackmore (Imperial College London)   ()
2:00 PM Xenon Scattering Paper - John Nugent (University of Glasgow)   ()
2:20 PM MICE Demonstration of Ionisation Cooling Paper - Jean-baptiste Lagrange (Imperial College)   ()
2:30 PM Detector alignment - Francois Elie Rene Drielsma (Universite de Geneve (CH))   ()
2:50 PM Discussion   ()
9:00 AM
Software and computing - Durga Rajaram (IIT, Chicago) (until 10:30 AM) ()
9:00 AM Computing and Software Overview - Durga Rajaram (IIT, Chicago)   ()
9:15 AM Reconstruction - Dr Adam Dobbs (Imperial College London)   ()
9:35 AM DAQ & Online - Yordan Ivanov Karadzhov (Universite de Geneve (CH))   ()
9:55 AM Controls & Monitoring - Pierrick Hanlet (Illinois Institute of Technology)   ()
10:30 AM
Coffee - Debbie Loader (STFC) (until 11:00 AM) ()
11:00 AM
Summary and closing - Alan Bross (Fermilab) (until 12:30 PM) ()
11:00 AM Status of the recovery of the downstream spectrometer solenoid - Mark Palmer (FNAL)   ()
11:50 AM Collaboration Board report - Chris Booth (University of Sheffield (GB))   ()
12:10 PM Summary and closing - Kenneth Richard Long (Imperial College Sci., Tech. & Med. (GB))   ()
PM
1:00 PM
Lunch (until 2:00 PM) ()
3:00 PM
Step IV commissioning and operation - Steven Boyd (University of Warwick) (until 4:45 PM) ()
3:00 PM Operations Overview - Steven Boyd (University of Warwick)   ()
3:15 PM QP/QD system work and schedule - Stephen Griffiths (STFC Daresbury Laboratory)   ()
3:45 PM Spectrometer Solenoid plans for STEP IV - Alan Bross (Fermilab)   ()
4:05 PM Hydrogen system - Victoria Bayliss (STFC)   ()
4:25 PM Step IV Data Plan - Steven Boyd (University of Warwick)   ()
3:30 PM
Tea (until 3:45 PM) ()
4:45 PM
Cooling demonstration construction - colin whyte (University of Strathclyde) (until 5:15 PM) ()
4:45 PM Introduction - colin whyte (University of Strathclyde)   ()
4:55 PM RF Power - Timothy Stanley (Science and Technology Facilities Council, UK)   ()
5:30 PM
Collaboration Board - Debbie Loader (STFC) (until 7:00 PM) (Singer Room)
5:30 PM Collaboration Board Agenda - Chris Booth (University of Sheffield (GB))   (Singer Room)
5:50 PM Spokesperson update - Kenneth Richard Long (Imperial College Sci., Tech. & Med. (GB))   (Singer Room)
6:10 PM Project managers report - colin whyte (University of Strathclyde)   (Singer Room)
6:30 PM Common Fund - Paul Soler Jermyn (University of Glasgow (GB))   (Singer Room)
7:00 PM
Collaboration dinner - Debbie Loader (STFC) (until 10:00 PM) ()
12:30 PM
Lunch (until 1:30 PM) ()
1:30 PM
Executive Board - Kenneth Richard Long (Imperial College Sci., Tech. & Med. (GB)) (until 3:30 PM) ()