BLV2019

from Monday, 21 October 2019 (09:00) to Thursday, 24 October 2019 (19:30)
IFT (Madrid) (Main Auditorium)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
21 Oct 2019
22 Oct 2019
23 Oct 2019
24 Oct 2019
AM
09:00
Registration (until 09:50) (Entrance Hall)
09:50
Welcome (until 10:00) (Main Auditorium)
10:00 Madrid reflections on the SM & Beyond - Pilar Hernandez   (Main Auditorium)
10:30 "Science and Ann Nelson" - David Kaplan   (Main Auditorium)
11:00 "New developments in electroweak baryogenesis" - Thomas Markus Konstandin (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (Main Auditorium)
11:30 --- Coffee ---
10:00 "Precision studies of GeV-scale resonant leptogenesis" - Mikko Sakari Laine (Universitaet Bern (CH))   (Main Auditorium)
10:30
Young Scientist Forum - S Fajfer (Univ. of Ljubljana and Inst. J. Stefan) (until 11:00) (Main Auditorium)
10:30 SO(10) Grand Unified Theory - Katerina Jarkovska (Institute of Nuclear and Particle Physics)   (Main Auditorium)
10:36 Modular Invariance of Levels 4 and 5 - Simon King (University of Southampton)   (Main Auditorium)
10:42 Studies in Nuclear Model Systematics for Neutron-Antineutron Transformations in Ar-40 - Joshua Barrow   (Main Auditorium)
10:48 Generalised CP Symmetry in Modular-Invariant Models of Flavour - Pavel Novichkov (SISSA/INFN, Trieste)   (Main Auditorium)
11:00 "Prospects on the determination of the Majorana character of neutrinos" - Stefan Schönert   (Main Auditorium)
11:30 --- Coffee ---
10:00 LNV and cLFV probes of heavy Majorana fermions - Ana M. Teixeira (LPC Clermont)   (Main Auditorium)
10:30
Young Scientist Forum - Yoshitaka Kuno (Osaka University) (until 11:00) (Main Auditorium)
10:30 Model-independent analysis of charged-lepton-flavour-violating τ processes - Kevin Monsálvez Pozo (IFIC)   (Main Auditorium)
10:36 Scalar dark matter, Leptogenesis, neutrino mass  and rare $B_{(s)} \to K^* (\phi) \mu^+ \mu^-$ processes in a minimal  $B-L$ model - Subhasmita Mishra (IIT Hyderabad)   (Main Auditorium)
10:42 Exotic Vector-Like Quark Decays in the Minimal Linear Sigma Model - Javier Alonso González (Instituto de Física Teórica UAM-CSIC)   (Main Auditorium)
11:00 "Lepton flavour violation in muon decays" - Luca Galli (INFN)   (Main Auditorium)
11:30 --- Coffee ---
10:00 "Overview of indirect Dark matter search: Status and challenges" - Pasquale Serpico (LAPTh - CNRS & Univ. Savoie (FR))   (Main Auditorium)
10:30
Young Scientist Forum - Laura Lopez Honorez (Vrije Universiteit Brussel) (until 11:00) (Main Auditorium)
10:30 Is Lepton Flavour Universality Violation a hint on nonunitary New Physics Couplings? - Jonathan Kriewald (LPC Clermont)   (Main Auditorium)
10:36 New Physics search with B_s^0→l^+ l^- in Z^' model - SWAGATA BISWAS (NATIONAL INSTITUTE OF TECHNOLOGY DURGAPUR)   (Main Auditorium)
10:42 CP violation asymmetry of semileptonic decay channel B→πμ^+μ^- in non universal Z prime model - PRITI NAYEK (NATIONAL INSTITUTE OF TECHNOLOGY DURGAPUR)   (Main Auditorium)
10:48 Baryogenesis and dark matter from B meson oscillations - Gonzalo Alonso Alvarez (Universidad de Zaragoza (ES))   (Main Auditorium)
11:00 "CP-violating axion-nucleon coupling in the SM and beyond" - Maxim Pospelov   (Main Auditorium)
11:30 --- Coffee ---
PM
12:00 "Search for Baryon Number Violation with free neutrons" - Yuri Kamyshkov (University of Tennessee)   (Main Auditorium)
12:30 “New perspectives on baryogenesis” - Andrew Long (University of Michigan - LCTP)   (Main Auditorium)
13:00 --- Lunch ---
14:30 "Symmetry Violation Searches with Short- and Long-baseline Neutrino Experiments" - Georgia Karagiorgi   (Main Auditorium)
15:10
Baryon Number Violation - Benjamin Grinstein (Univ. of California San Diego (US)) (until 16:10) (Grey Room 2)
15:10 Non-standard nucleon decay modes - Martin Hirsch (Instituto de Fisica Corpuscular (CSIC, University of Valencia))   (Grey Room 2)
15:30 Proton decay at one loop - Toshihiko Ota   (Grey Room 2)
15:50 Leptoquarks and baryon number violation - Svjetlana Fajfer (Univ. of Ljubljana and Inst. J. Stefan)   (Grey Room 2)
15:10
Dark Matter - Pasquale Serpico (LAPTh - CNRS & Univ. Savoie (FR)) (until 16:10) (Main Auditorium)
15:10 Dark matter bound states - Kalliopi Petraki   (Main Auditorium)
15:30 Twin Neutralino Dark Matter - Marcin Badziak   (Main Auditorium)
15:50 (Baby)IAXO - Javier Galán Lacarra   (Main Auditorium)
15:10
Lepton Flavour and Number Violation - Jure Zupan (University of Cincinnati) (until 16:10) (Blue Room)
15:10 The theory of 0nu2beta - Wouter Dekens (Los Alamos National Lab)   (Blue Room)
15:30 NLDBD in Ge-76 - Anna Julia Zsigmond (Max Planck Institute for Physics)   (Blue Room)
15:50 NLDBD with bolometers - O'Donnell Thomas   (Blue Room)
15:10
Neutrinos - Yvonne Wong (The University of New South Wales) (until 16:10) (Red Room)
15:10 Massive neutrinos and large-scale structure simulations - Dr Carmelita Carbone (National Institute for Astrophysics - INAF)   (Red Room)
15:30 Non-standard neutrino interactions in cosmology - Dr Isabel Mira Oldengott   (Red Room)
15:50 Sterile neutrino thermalisation in the early Universe - Pablo Fernández de Salas (Stockholm University)   (Red Room)
16:10 --- Coffee ---
16:40
Baryogenesis -Dr Daniele Teresi (Università di Pisa) (until 17:40) (Grey Room 2)
16:40 Neutrino Option Leptogenesis - Jessica Turner (CERN)   (Grey Room 2)
17:00 Type-I Seesaw as the Common Origin of Neutrino Mass, Baryon Asymmetry, and the Electroweak Scale - Kai Ruven Schmitz (CERN)   (Grey Room 2)
17:20 Preheating confronts leptogenesis - Djuna Croon (University of Sussex)   (Grey Room 2)
16:40
Exotics at Colliders - Eva Halkiadakis (Rutgers State Univ. of New Jersey (US)) (until 17:40) (Main Auditorium)
16:40 Searches for Leptoquarks at the LHC - David Michael Morse (Northeastern University (US))   (Main Auditorium)
17:00 B-anomalies and Leptoquarks - Javier Fuentes-Martin (University of Zurich)   (Main Auditorium)
17:20 Lepton flavor and baryonic flavor violating searches at LHCb - Rosa Fini (Universita e INFN, Bari (IT))   (Main Auditorium)
16:40
Lepton Flavour and Number Violation - Jure Zupan (University of Cincinnati) (until 17:40) (Blue Room)
16:40 Beyond tonne-scale DBD - Bjoern Soenke Wonsak   (Blue Room)
17:00 LNV and neutrino models - Mr Juan Herrero (INFN, SISSA)   (Blue Room)
17:20 LNV in Delta L > 2 - Renato Fonseca (IPNP, Charles University, Prague)   (Blue Room)
16:40
Neutrinos - Yvonne Wong (The University of New South Wales) (until 17:40) (Red Room)
16:40 High-energy neutrinos of cosmic origin - Simona Toscano (VUB - Vrije Universiteit Brussel)   (Red Room)
17:00 BSM searches in IceCube - Jordi Salvadó (University of Barcelona)   (Red Room)
17:20 Neutrino properties from atmospheric neutrinos - Steffen Hallmann (ECAP - Univ. Erlangen)   (Red Room)
17:50 “Anomalies in B-decays and why we love LUV” - Benjamin Grinstein (Univ. of California San Diego (US))   (Main Auditorium)
18:30
Welcome cocktail (until 19:30) (Main Auditorium)
12:00 Neutrino Cosmology - Yvonne Wong (The University of New South Wales)   (Main Auditorium)
12:30
Young Scientist Forum - S Fajfer (Univ. of Ljubljana and Inst. J. Stefan) (until 13:00) (Main Auditorium)
12:30 Gravity-mediated Scalar Dark Matter in Warped Extra-Dimensions - Miguel G. Folgado (IFIC CSIC-UV)   (Main Auditorium)
12:36 Neutrino Portals to Dark Matter - Salvador Rosauro Alcaraz (Universidad Autónoma de Madrid)   (Main Auditorium)
12:42 On the Role of the nu_tau Appearance in DUNE in Constraining Standard Neutrino Physics and Beyond - Anish Ghoshal (L)   (Main Auditorium)
12:48 The Minimal Flavour Violating Axion - Fernando Arias Aragón (Universidad Autónoma de Madrid)   (Main Auditorium)
13:00 --- Lunch + Poster Session ---
15:00 Having fun with electrons and muons: B-anomalies and more - Gudrun Hiller (Technische Universitaet Dortmund (DE))   (Main Auditorium)
15:30
Baryon Number Violation - David McKeen (TRIUMF) (until 16:40) (Grey Room 2)
15:30 Nucleon decay searches in Super-K and Hyper-K - Makoto Miura (ICRR, University of Tokyo)   (Grey Room 2)
16:00 Nucleon decay searches in DUNE - Viktor Pec (University of Sheffield)   (Grey Room 2)
16:20 The neutron lifetime anomaly - Benjamin Grinstein (Univ. of California San Diego (US))   (Grey Room 2)
15:40
Exotics at Colliders - Eva Halkiadakis (Rutgers State Univ. of New Jersey (US)) (until 16:40) (Main Auditorium)
15:40 Constraining 4-fermion interactions from top decays - Jose Santiago (Granada University) Jose Santiago (Universidad de Granada (ES))   (Main Auditorium)
16:00 Exotic Higgs Boson searches at the LHC - Asma Hadef (University of Science and Technology of China (CN)) Asma Hadef (Royal Holloway University of London)   (Main Auditorium)
16:20 Searches for Hadronic Resonances at the LHC - Melpomeni Diamantopoulou (National and Kapodistrian University of Athens (GR))   (Main Auditorium)
15:40
Lepton Flavour and Number Violation - Jure Zupan (University of Cincinnati) Ana M. Teixeira (LPC Clermont) (until 16:40) (Blue Room)
15:40 LFV, universality, rare decays at e+e- - Mario Merola (Universita e sezione INFN di Napoli (IT))   (Blue Room)
16:00 LFV, universality @ LHC - Ms Zhenzi Wang (Universitaet Zuerich (CH))   (Blue Room)
16:20 Models of flavor and LFV - Robert Ziegler (CERN)   (Blue Room)
15:40
Neutrinos - Michel Sorel (IFIC) (until 16:40) (Red Room)
15:40 Neutrino mass ordering determination from global fits - Ivan Jesus Martinez Soler (Northwestern University)   (Red Room)
16:00 Long-baseline neutrino experiments - Kirk Bays   (Red Room)
16:20 Radiative neutrino mass models - Avelino Vicente (IFIC - CSIC / U. Valencia)   (Red Room)
16:40 --- Coffee ---
17:10
Baryogenesis - Andrew Long (University of Michigan - LCTP) (until 18:10) (Red Room)
17:10 Baryogenesis from Primordial Helical Hypermagnetic Fields - Kohei Kamada (Research Center for the Early Universe, University of Tokyo)   (Red Room)
17:30 The baryon asymmetry from a composite Higgs - Oleksii Matsedonskyi (DESY Hamburg)   (Red Room)
17:50 High Scale Electroweak Baryogenesis - Dr Iason Baldes (Universite Libre de Bruxelles)   (Red Room)
17:10
Baryon Number Violation (until 18:10) (Grey Room 2)
17:10 Lattice QCD updates on BNV matrix elements - Michael Wagman (MIT)   (Grey Room 2)
17:30 Neutron-antineutron connection to baryogenesis - Bibhushan Shakya (CERN)   (Grey Room 2)
17:50 Low-scale baryogenesis and baryon number violation - David McKeen (TRIUMF)   (Grey Room 2)
17:10
Dark Matter -Dr Bryan Zaldivar (until 18:10) (Main Auditorium)
17:10 Neutrons and the Dark Sector - Jonathan Cornell   (Main Auditorium)
17:30 Secular effects of Ultralight Dark Matter on Binary Pulsars - Sergey Sibiryakov   (Main Auditorium)
17:50 Freeze-in in MicrOMEGAs - Andreas Goudelis   (Main Auditorium)
17:10
Exotics at Colliders - Eva Halkiadakis (Rutgers State Univ. of New Jersey (US)) (until 18:10) (Blue Room)
17:10 Searches for Vector Like Quarks at the LHC - Aniello Spiezia (Chinese Academy of Sciences (CN))   (Blue Room)
17:30 Vector resonances in BSM - Dr Rafael Delgado (Technische Universität München)   (Blue Room)
17:50 Searches for heavy gauge bosons at the LHC - Tetiana Hryn'ova (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   (Blue Room)
18:20 "Theory thoughts on lepton flavor violation" - Jure Zupan (University of Cincinnati)   (Main Auditorium)
12:00 "SMEFT: The new Standard Model" - Verónica Sanz   (Main Auditorium)
12:30 "Science and Olya Igonkina" - Wouter Verkerke (Nikhef National institute for subatomic physics (NL))   (Main Auditorium)
13:00 --- Lunch ---
14:15
Baryogenesis - Daniele Teresi (Università di Pisa) (until 15:15) (Grey Room 2)
14:15 Parameter space of baryogenesis in the νMSM - Inar Timiryasov (EPFL)   (Grey Room 2)
14:35 Low-scale leptogenesis with three heavy neutrinos - Juraj Klaric (EPFL - Ecole Polytechnique Federale Lausanne (CH))   (Grey Room 2)
14:55 Leptogenesis in the Scotogenic model - Vedran Brdar (MPIK Heidelberg)   (Grey Room 2)
14:15
Dark Matter - Pasquale Serpico (LAPTh - CNRS & Univ. Savoie (FR)) (until 15:35) (Main Auditorium)
14:15 Dark Blobs: Exponentially Large Composite Dark Matter - Dorota Grabowska   (Main Auditorium)
14:35 Antiproton production cross section measurement in pHe collisions at LHCb: results and prospects - TBC TBC Saverio Mariani   (Main Auditorium)
14:55 AMS-02 antiprotons are consistent with a secondary astrophysical origin - Mathieu Boudaud   (Main Auditorium)
15:15 Direct Detection of Slow Dark Matter - Eric David Kramer   (Main Auditorium)
14:15
Exotics at Colliders -Dr Veronica Sanz (until 15:35) (Blue Room)
14:15 Searches for Long Lived particles at the LHC - Andrew Evan Hart (Rutgers State Univ. of New Jersey (US))   (Blue Room)
14:35 Long-lived particles in BSM - Dr Bryan Zaldivar   (Blue Room)
14:55 Lepton flavor violating searches at the LHC - Tomas Davidek (Charles University (CZ))   (Blue Room)
15:15 Exotic dark sector searches at the LHC - Matthias Saimpert (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (Blue Room)
14:15
Lepton Flavour and Number Violation - Ana M. Teixeira (LPC Clermont) (until 15:35) (Red Room)
14:15 mu-> e conversion with COMET - Yoshitaka Kuno (Osaka University)   (Red Room)
14:35 Mu2e - Gaponenko Andrei   (Red Room)
14:55 CLF change and Non-Standard neutrino Interactions - Martin Gorbahn (Liverpool University)   (Red Room)
15:15 Neutrino masses and LFV in Little Higgs models - Jose Santiago (Universidad de Granada (ES))   (Red Room)
16:00 --- Social Activity ---
20:00 --- Conference Dinner ---
12:00
Baryon Number Violation - Georgia Karagiorgi (until 13:00) (Red Room)
12:00 Baryon-number violation by two units and the deuteron lifetime - Femke Oosterhof (University of Groningen)   (Red Room)
12:20 New paths to baryon number violation by two units and their implications - Susan Gardner (University of Kentucky)   (Red Room)
12:40 Experimental overview of free neutron-antineutron oscillation - Albert Young (NCSU)   (Red Room)
12:00
Dark Matter - Pasquale Serpico (LAPTh - CNRS & Univ. Savoie (FR)) (until 13:00) (Main Auditorium)
12:00 Connections between neutrinos and DM - Bibhushan Shakya   (Main Auditorium)
12:20 Leptophobic Dark Matter and the Baryon Number Violation Scale - Clara Murgui   (Main Auditorium)
12:40 Leptophilic dark matter - Laura Lopez Honorez   (Main Auditorium)
12:00
Lepton Flavour and Number Violation - Ana M. Teixeira (LPC Clermont) (until 13:00) (Blue Room)
12:00 "Xenon TPCs for double beta decay searches" - Michel Sorel (IFIC)   (Blue Room)
12:20 Axions and LFV - Simone Blasi (Max Planck Institute for Nuclear Physics)   (Blue Room)
12:40 Discussion   (Blue Room)
13:00 --- Lunch ---
14:30 “Dark Matter Direct Detection: Status and Prospects" - Jocelyn Rebecca Monroe (University of London (GB))   (Main Auditorium)
15:00 "Dark sectors at accelerator experiments" - Stefania Gori (UC Santa Cruz)   (Main Auditorium)
15:40
Baryogenesis - Kohei Kamada (Research Center for the Early Universe, University of Tokyo) (until 16:40) (Grey Room 2)
15:40 Baryogenesis and Dark Matter from B Mesons - Miguel Escudero (IFIC-University of Valencia)   (Grey Room 2)
16:00 Leptogenesis without Loops - Arnab Dasgupta (School of Liberal Arts, Seoul National University of Science and Technology)   (Grey Room 2)
16:20 Strong baryogenesis - Djuna Croon (University of Sussex)   (Grey Room 2)
15:40
Dark Matter - Bryan Zaldívar Montero (IFT UAM/CSIC) (until 16:40) (Blue Room)
15:40 Inflaxion dark matter - Lorenzo Ubaldi   (Blue Room)
16:00 DAMIC - Nuria Castello   (Blue Room)
16:20 DM constraints from neutron stars - Raghuveer Garani   (Blue Room)
15:40
Exotics at Colliders -Dr Veronica Sanz (until 16:40) (Main Auditorium)
15:40 Searches for Dark Matter at the LHC - Varun Sharma (University of Wisconsin Madison (US))   (Main Auditorium)
16:00 Right-handed Neutrinos at the LHC - Juan Helo (USM)   (Main Auditorium)
16:20 Searches for RPV SUSY at the LHC - Rebecca Carney (Stockholm University (SE))   (Main Auditorium)
15:40
Neutrinos - Michel Sorel (IFIC) (until 16:40) (Red Room)
15:40 Light sterile neutrino searches at reactors - Jacob Lamblin (Universite de Grenoble)   (Red Room)
16:00 Light sterile neutrino searches at accelerators - Georgia Karagiorgi   (Red Room)
16:20 Collider Searches for Heavy Neutrinos: Lessons from the European Strategy Update - Richard Ruiz (Universite Catholique de Louvain)   (Red Room)
16:40 --- Coffee ---
17:10 “Towards a GUT SMASH” - Andreas Ringwald (Deutsches Elektronen-Synchrotron DESY)   (Main Auditorium)
17:40 "Who Oders the Dark Matter?" - Tsutomu Yanagida   (Main Auditorium)