CERN School of Computing 2019

from Sunday, 15 September 2019 (15:00) to Saturday, 28 September 2019 (11:00)
Babeş-Bolyai University

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
15 Sep 2019
16 Sep 2019
17 Sep 2019
18 Sep 2019
19 Sep 2019
20 Sep 2019
21 Sep 2019
22 Sep 2019
23 Sep 2019
24 Sep 2019
25 Sep 2019
26 Sep 2019
27 Sep 2019
28 Sep 2019
AM
08:45 --- Bus to Babeș-Bolyai University ---
09:15 Opening Ceremony   ()
10:45 --- Welcome coffee ---
11:15 Introduction to Physics Computing L1: Hadron Collider Physics - Arnulf Quadt (University of Göttingen)   ()
08:45 Tools and Techniques E1 - Bob Jacobsen (UC Berkeley)   ()
09:45 --- Morning coffee ---
10:00 Tools and Techniques E2 - Bob Jacobsen (UC Berkeley)   ()
11:00 Tools and Techniques E3 - Bob Jacobsen (UC Berkeley)   ()
08:45 Machine Learning L1: Understanding Classification - Anna Scaife (University of Manchester)   ()
09:45 --- Morning coffee ---
10:00 Tools and Techniques L2: Tools for Collaboration, Software Engineering Across the Project - Bob Jacobsen (UC Berkeley)   ()
11:00 Announcements   ()
11:15 Machine Learning L2: Gaussian Process Modelling - Anna Scaife (University of Manchester)   ()
08:45 Software Design L1: Parallelism in a Modern HEP Data Processing Framework - Enric Tejedor (CERN)   ()
09:45 --- Morning coffee ---
10:00 Software Design L2: Base Concepts of Parallel Programming: A Pragmatic Approach - Andrei Gheata (CERN)   ()
11:00 Announcements   ()
11:15 Machine Learning L3: Convolutional Neural Networks - Anna Scaife (University of Manchester)   ()
08:45 Data Science: Tools for interactive exploration - Bob Jacobsen (UC Berkeley)   ()
09:45 --- Morning coffee ---
10:00 Software Design L3: Understanding, Debugging and Profiling a Complex Multithreaded Application - Andrei Gheata (CERN)   ()
11:00 Announcements   ()
11:15 Software Design L4: Patterns for Parallel Software Development - Enric Tejedor (CERN)   ()
08:45 Software Design E1 - Andrei Gheata (CERN) Enric Tejedor (CERN)   ()
09:45 --- Morning coffee ---
10:00 Software Design E2 - Enric Tejedor (CERN) Andrei Gheata (CERN)   ()
11:00 Software Design E3 - Enric Tejedor (CERN) Andrei Gheata (CERN)   ()
08:45 --- Excursion to Turda salt mines, and to Sighișoara ---
08:45 Data Visualization L1: The Theory Behind Data Visualization - Eamonn Maguire   ()
09:45 --- Morning coffee ---
10:00 Networking Fundamentals L1: Transport Network: The essentials - Francois Fluckiger   ()
11:00 Announcements   ()
11:15 Data Visualization L2: Practical Applications of Theory and Multi-Dimensional Data Visualization - Eamonn Maguire   ()
08:45 Data Analysis L1: Introduction to data analysis and Monte Carlo method - Ivica Puljak (University of Split)   ()
09:45 --- Morning coffee ---
10:00 Guest talk: Using MPI and OpenMP in building High Performance Applications - Virginia Niculescu (UBB)   ()
11:00 Announcements   ()
11:15 Networking Fundamentals L2: Focus on End-Systems - Francois Fluckiger   ()
08:45 Data Analysis L2: Distributions and estimators - Ivica Puljak (University of Split)   ()
09:45 --- Morning coffee ---
10:00 Data Technologies L2: Cryptography, authentication authorization and accounting 1 (PKI) - Alberto Pace (CERN)   ()
11:00 Announcements   ()
11:15 Data Analysis L3: Confidence intervals - Ivica Puljak (University of Split)   ()
08:45 Data Technologies L3: Cryptography, authentication authorization and accounting 2 (Kerberos, OAuth, OpenID) - Alberto Pace (CERN)   ()
09:45 --- Morning coffee ---
10:00 Data Analysis L4: Statistical tests - Ivica Puljak (University of Split)   ()
11:00 Announcements   ()
11:15 Data Technologies L4: Distributed Hash Tables, Data Replication, Caching, Monitoring, Alarms and Quota 1 - Alberto Pace (CERN)   ()
08:45 Data Technologies L5: Distributed Hash Tables, Data Replication, Caching, Monitoring, Alarms and Quota 2 - Alberto Pace (CERN)   ()
09:45 Guest talk: Industrial applications of data science - Cosmin Lazar (Bosch)   ()
10:30 Announcements   ()
10:45 --- Morning coffee ---
11:15 CSC examination   ()
08:45 --- Departure ---
PM
15:00 --- Arrival and registration ---
19:45 --- Dinner ---
12:30 --- Lunch ---
14:00 Software Security L1: Introduction - Sebastian Lopienski (CERN)   ()
15:00 Tools and Techniques L1: Introduction - Bob Jacobsen (UC Berkeley)   ()
16:00 Announcements   ()
16:15 --- Afternoon coffee ---
16:30 Software Security L2: Security in different phases of software development - Sebastian Lopienski (CERN)   ()
17:30 Introduction to Physics Computing L2: Digital Data, Simulation and Reconstruction in Modern Particle Physics Experiments - Arnulf Quadt (University of Göttingen)   ()
20:00 --- Welcome dinner ---
12:00 Announcements   ()
12:30 --- Lunch ---
13:30 --- Study time / daily sports ---
15:15 Guest lecture: Computational Science - The Third Pillar of Science? - Emil Slusanschi (UPB)   ()
16:15 --- Afternoon coffee ---
16:30 Software Security E1 - Sebastian Lopienski (CERN)   ()
17:30 Software Security E2 - Sebastian Lopienski (CERN)   ()
18:30 Software Security E3 - Sebastian Lopienski (CERN)   ()
20:00 --- Special dinner and pub quiz ---
12:30 --- Lunch ---
13:30 --- Study time / daily sports ---
15:15 Student presentations   ()
16:15 Software Security L3: Web application security, exercise debriefing - Sebastian Lopienski (CERN)   ()
17:15 --- Afternoon coffee ---
17:30 Tools and Techniques E4 - Bob Jacobsen (UC Berkeley)   ()
18:30 Tools and Techniques E5 - Bob Jacobsen (UC Berkeley)   ()
20:00 --- Dinner ---
12:30 --- Lunch ---
13:30 --- Special sports afternoon ---
12:30 --- Lunch ---
13:30 --- Study time / daily sports ---
15:15 Guest lecture: Physics-inspired computer algorithms - Liliana Teodorescu (Brunel University)   ()
16:15 --- Afternoon coffee ---
16:30 Machine Learning E1 - Anna Scaife (University of Manchester)   ()
17:30 Machine Learning E2 - Anna Scaife (University of Manchester)   ()
18:30 Machine Learning E3 - Anna Scaife (University of Manchester)   ()
20:00 --- Dinner ---
12:00 Announcements   ()
12:30 --- Lunch ---
13:30 --- Free time ---
20:00 --- Dinner ---
12:30 --- Lunch ---
13:30 --- Study time / daily sports ---
15:45 --- CSC 2018 School Photo ---
16:00 Data Technologies L1: Setting the scene: Storage technologies, Storage reliability - Alberto Pace (CERN)   ()
17:00 --- Afternoon break ---
17:15 Data Visualization E1 - Eamonn Maguire   ()
18:15 Data Visualization E2 - Eamonn Maguire   ()
19:45 --- Dinner ---
20:45 Special evening talk: Future of the Universe and of Humanity - Ivica Puljak (U.Split)   ()
12:30 --- Lunch ---
13:30 --- Study time / daily sports ---
16:00 Data Technologies L1: Introduction - Andreas Peters (CERN)   ()
17:00 --- Afternoon break ---
17:15 Data Technologies E1 - Andreas Peters (CERN)   ()
18:15 Data Technologies E2 - Andreas Peters (CERN)   ()
19:45 --- Dinner ---
12:30 --- Lunch ---
13:30 Data Technologies E3 - Andreas Peters (CERN)   ()
14:30 Data Technologies E4 - Andreas Peters (CERN)   ()
15:30 --- Afternoon break ---
16:00 --- Traditional CSC football match ---
18:15 --- Study time ---
19:45 --- Dinner ---
20:45 Special evening talk: When Internet history meets philosophy - Francois Fluckiger   ()
12:30 --- Lunch ---
13:30 Data Analysis E1: Monte Carlo method and Fitting with Root - Ivica Puljak (University of Split)   ()
14:30 Data Analysis E2: Confidence interval - Ivica Puljak (University of Split)   ()
15:30 --- Afternoon break ---
15:45 Data Analysis E3: Hypothesis testing - Ivica Puljak (University of Split)   ()
17:00 --- Study time / daily sports ---
19:45 --- Dinner ---
12:30 --- Lunch ---
13:30 --- Free time ---
17:15 --- Afternoon break ---
17:30 Graduation and closing ceremony   ()
19:30 --- Transport ---
19:45 --- Closing dinner ---